Borsada Yatırım Yapmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borsada yatırımlarınızdan kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. Zaten kendinize nasıl yatırım yapabilirim sorusunu soruyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çünkü hiçbir şey bilmeden, daha doğrusu her şeyi bildiğini sanarak yatırım yapan insanların çoğunun, ne yazık ki kaybettiğini görmekteyiz. Borsada yatırım yapmak için gerekli faktörleri bilir ve işlemlerinizde uygularsanız başarılı yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Borsada yatırım yapmak için ne gerekiyor sorusunu kendinize sorabiliyorsanız işlemlerinizde başarı sağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Tabi eğer bulduğunuz cevapları yerine getirebilirseniz bu mümkündür. Yani borsada kazanç sahibi olanlar, piyasada yapılması gerekenleri yerine getirenlerden oluşuyor. Bu yüzden borsayı ciddiye almalı ve işlemlerinizde ne gerekiyorsa yapmalısınız.Yapılması gereken işlemlerin çoğu borsaya ilk girerken dikkat etmeniz gereken konulardır.

Bu demektir ki bir kere önem verdikten sonra borsada yatırım yaptığınız süre boyunca kullanabilirsiniz. Bunlar; aracı kurum seçimi ve borsa eğitimleridir. Geri kalan konular ise yatırımlarınız boyunca kullanmanız ve yapmanız gerekenleri içerir. Yatırım araçlarınızı takip ederek analizleri kullanmak ise bu grubun içerisine girer.

Borsada işlemlerinize ve psikolojinize önem vererek, yatırımlarınız üzerinde gerçekleştirmeniz gerekenleri yaptığınız sürece başarılı olacaksınızdır. O halde başarılı olmanız için gerekli olan faktörleri sıralayalım.

Aracı Kurum Olmadan İşlem Yapamazsınız

Aracı Kurum Olmadan İşlem YapamazsınızAracı kurumların birçok görevi vardır. Bunlardan biri de borsa yatırımcılarının alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmektir. Yatırım işlemleriniz için aldığınız kararları, anlaştığınız aracı kuruma iletirsiniz. Aracı kurumlar da sizin emirleriniz üzerinde, borsanın şekil ve şartlarına uygun olarak düzenlemelerde bulunur. Daha sonra borsaya iletir ve sizin işlemleriniz karşılık bulduğunda gerçekleşir. Bu işlemlerin doğru yapılması ve teminatlarınızın güvenliği için aracı kurum seçimine dikkat etmeniz gereklidir.

Benzer İçerik: Forex Piyasasında Aracı Kurum Seçimi Nasıl Yapılır?

Seçiminizi gerçekleştirirken SPK bünyesinde bir kurum araştırması yapmalısınız. Böylelikle teminatlarınız güvende olur, işlemleriniz de doğru yapılır. Bu yüzden SPK tarafından verilmiş lisanslara ve denetimlere dikkat etmelisiniz. Sonrasında size sunulan diğer seçenekleri de değerlendirerek, kendinize en uygun aracı kurum seçiminizi yaparsınız. İşlemlerinizi de güvenle ve kafanız rahat bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

Borsayı Bilmezseniz Hatalı İşlem Yaparsınız

Borsayı Bilmezseniz Hatalı İşlem YaparsınızYapılan en büyük hatalardan biri borsaya sıfır bilgiyle girmektir. Borsada işlemler, yatırım araçları, seçenekler hakkında bilginiz olmadığında, açacağınız pozisyonlar da hatalı olur. Sonucu ise sizi üzer. Bunun yerine bir kere borsa hakkında sunulan eğitimleri alsanız, tüm detaylarını öğrenseniz, borsada yatırım yapacağınız süre boyunca kullanabilirsiniz. Eğer borsada para kazanmak istiyorsanız, eğitimlerini almayı ihmal etmemeniz gerekir. Piyasa hakkında öğrendiğiniz her bilgi sizi başarıya taşıyacaktır.

Başarıya ulaşmanızı sağlayan, borsa eğitim seçeneklerini araştırarak ya da aracı kurumlarınızdan destek alarak gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumların bu konuda destekleri oldukça fazladır. Size sunduğu çeşitli eğitim seçenekleri ve uzman kadrolarıyla, borsa yatırımınızda size yardımcı olabilirler. Siz de borsada işlem yapmaya başladığınızda, piyasada yapılması gereken işlemleri ve kullanacağınız seçenekleri bilerek yatırımlarınıza değer katmalısınız.

Yatırım Araçlarını Bilmediğiniz ve Takip Etmediğiniz Sürece Yanılırsınız

Yatırım Araçlarını Bilmediğiniz ve Takip Etmediğiniz Sürece YanılırsınızDoğru yatırım yapmanın başlıca kurallarından biri de yatırım araçlarını tanımaktır. Aldığınız eğitimlerde de önemle üstünde durulan bir konudur. İşlem yapacağınız aracın özelliklerinin neler olduğunu ve nelerden etkilendiğini bilmelisiniz. Böylelikle oluşan olaylar karşısında, sizin pozisyonlarınızda önemli değişiklikler olacak mı daha rahat karar verirsiniz. Yatırım araçlarınızın özelliklerini ve etkilenme koşullarının önemi olduğu kadar, oluşturduğunuz pozisyonlarda fiyat takiplerinin de önemi vardır. Gelişen olaylar karşısında sizin pozisyonlarınız ne derece etkilenecek şeklinde günlük veya belli periyotlarda araştırmalar yaparak, takiplerinizi bırakmamalısınız.

Analiz Yöntemlerini Kullanmazsanız Doğru Fiyatlara Ulaşamazsınız

Analiz Yöntemlerini Kullanmazsanız Doğru Fiyatlara UlaşamazsınızYatırım piyasalarının vazgeçemeyeceği seçeneklerden biri de analiz yöntemleridir. Hangi piyasada işlemlerinizi yaparsanız yapın analizler ön plana çıkar. Çünkü yatırım araçları fiyatlarının doğru tahmin edilmesindeki başarı yüzdesi oldukça yüksektir. Durum böyle olunca analiz yöntemlerine de eğitimlerinizde önem vermeli ve oluşturduğunuz her pozisyonunuzda kullanmalısınız. Hem yatırıma başlarken hem de takiplerinizde analiz çeşitlerini kullanırsanız, fiyatların geleceği noktaları daha doğru belirler ve alım – satım kararlarınızı başarılı biçimde verirsiniz.

Borsanın Riskli Yapısını Kontrol Altına Almak

Borsanın Riskli Yapısını Kontrol Altına AlmakBorsada kazanmanın mümkün olduğundan ve kaybedenlerin borsanın gerekliliklerini yerine getirmediği için kaybettiğinden ısrarla bahsediyorum. En önemli gerekliliklerinden biri de risklerdir. Borsada kazanabilirsiniz evet ama riskleri kontrol altına almasını bilmelisiniz. Çünkü borsa risklidir ve bunun üstesinden gelmek sizin elinizdedir. (Bakınız: Borsanın Riskleri Nelerdir?) Riskleri kontrol etmek için en önemli seçenekleriniz ise emir türleri ve portföy oluşturmaktır. Borsada bulunan çeşitli yatırım araçlarından hedeflerinize göre yatırım portföyü oluşturmalısınız. Seçtiğiniz her yatırım aracı için analizleri uygulamalı ve aracı kurumların platformlarında bulunan emir türlerini öğrenerek kullanmalısınız. Eğer yukarıda sıraladığımız tüm durumları gerçekleştirir ve risklerinizi de kontrol altına alabilirseniz, siz borsadan değil borsa sizden korkar.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler