Borsada Yatırım Yapmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borsada Yatırım Yapmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borsa, hisse senedi gibi kazançlı yatırım araçları ile işlem yapabileceğiniz piyasalardan birisidir. Ülkemizde Borsa İstanbul aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirirsiniz ve borsaya kote olmuş hisse senetlerinden tahvillere kadar birçok yatırım aracı ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Elbette bu işlemlerde başarılı olabilmek için borsada yatırım yapmayı tam anlamıyla biliyor olmalısınız. Şimdi bilmeniz gereken bu önemli konulara göz atalım:

Cevat İmren

Borsa, ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Kökenleri pazar ve panayırlara dayanırken, 15. yüzyıldan beri hayatımızın içindedirler. Büyük – küçük fark etmeksizin her yatırımcının işlem yapabildiği, birbirinden farklı özelliklere sahip yatırım araçlarından kar elde edebildiği bir yapısı bulunmaktadır. Dolayısıyla birikimlerini değerlendirmek isteyen kişiler için gerekli ortama sahiptir.

Borsada yatırım yapmak için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunların başında bilgi ve deneyim eksikliğinizi gidermek gelir. Eğer borsa hakkında bilgi sahibi değilseniz, öncelikle bu konuda kendinizi geliştirmeli, eğitimler almalı ve işlemlerinin mantığını çözmelisiniz. Daha sonra da belli bir deneyimin sahibi olmalısınız. Deneyim sahibi olmak eskiden piyasada zamanla öğrendikleriniz ile mümkün olurdu. Şimdi ise sanal para ile işlem yapabildiğiniz demo hesaplar bulunuyor. Bunlar aracılığıyla borsada alım – satım nasıl yapılır risk almadan öğrenebiliyorsunuz.

[renkbox baslik="Borsaya Nasıl Girilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?" link="https://bilgihanem.com/borsaya-nasil-girilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/borsaya-nasil-giriliyor.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Birikimlerinizi piyasaya yatırmadan önce bilgi ve deneyim sahibi olmanız dışında, yasal ve güvenilir bir aracı kurum seçmek, portföy oluşturmak, strateji geliştirmek gibi önemli konular karşınıza çıkacaktır. Ama bu konularda başarılı olabilmek için borsayı tanımanız gerekmektedir. Bu nedenle borsa hakkında alacağınız eğitimler, sizleri diğer konularda da başarılı kılacaktır. Şimdi borsada yatırım yapmak için bilmeniz gerekenlere göz atalım.

Aracı Kurum Olmadan İşlem Yapamazsınız

Aracı Kurum Olmadan İşlem YapamazsınızAracı kurumların birçok görevi vardır. Bunlardan biri de borsa yatırımcılarının alım ve satım işlemlerini gerçekleştirmektir. Yatırım işlemleriniz için aldığınız kararları, anlaştığınız aracı kuruma iletirsiniz. Aracı kurumlar da sizin emirleriniz üzerinde, borsanın şekil ve şartlarına uygun olarak düzenlemelerde bulunur. Daha sonra borsaya iletir ve sizin işlemleriniz karşılık bulduğunda gerçekleşir. Bu işlemlerin doğru yapılması ve teminatlarınızın güvenliği için aracı kurum seçimine dikkat etmeniz gereklidir.

Seçiminizi gerçekleştirirken SPK bünyesinde bir kurum araştırması yapmalısınız. Böylelikle teminatlarınız güvende olur, işlemleriniz de doğru yapılır. Bu yüzden SPK tarafından verilmiş lisanslara ve denetimlere dikkat etmelisiniz. Sonrasında size sunulan diğer seçenekleri de değerlendirerek, kendinize en uygun aracı kurum seçiminizi yaparsınız. İşlemlerinizi de güvenle ve kafanız rahat bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

Borsayı Bilmezseniz Hatalı İşlem Yaparsınız

Borsayı Bilmezseniz Hatalı İşlem YaparsınızYapılan en büyük hatalardan biri borsaya sıfır bilgiyle girmektir. Borsada işlemler, yatırım araçları, seçenekler hakkında bilginiz olmadığında, açacağınız pozisyonlar da hatalı olur. Sonucu ise sizi üzer. Bunun yerine bir kere borsa hakkında sunulan eğitimleri alsanız, tüm detaylarını öğrenseniz, borsada yatırım yapacağınız süre boyunca kullanabilirsiniz. Eğer borsada para kazanmak istiyorsanız, eğitimlerini almayı ihmal etmemeniz gerekir. Piyasa hakkında öğrendiğiniz her bilgi sizi başarıya taşıyacaktır.

Başarıya ulaşmanızı sağlayan, borsa eğitim seçeneklerini araştırarak ya da aracı kurumlarınızdan destek alarak gerçekleştirebilirsiniz. Aracı kurumların bu konuda destekleri oldukça fazladır. Size sunduğu çeşitli eğitim seçenekleri ve uzman kadrolarıyla, borsa yatırımınızda size yardımcı olabilirler. Siz de borsada işlem yapmaya başladığınızda, piyasada yapılması gereken işlemleri ve kullanacağınız seçenekleri bilerek yatırımlarınıza değer katmalısınız.

Borsada yatırım yapmak için ne gerekiyor sorusunu kendinize sorabiliyorsanız işlemlerinizde başarı sağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Tabi eğer bulduğunuz cevapları yerine getirebilirseniz bu mümkündür. Yani borsada kazanç sahibi olanlar, piyasada yapılması gerekenleri yerine getirenlerden oluşuyor.

Borsayı ciddiye almalı ve işlemlerinizde ne gerekiyorsa yapmalısınız.Yapılması gereken işlemlerin çoğu borsaya ilk girerken dikkat etmeniz gereken konulardır. Bu demektir ki bir kere önem verdikten sonra borsada yatırım yaptığınız süre boyunca kullanabilirsiniz. Bunlar; aracı kurum seçimi ve borsa eğitimleridir. Geri kalan konular ise yatırımlarınız boyunca kullanmanız ve yapmanız gerekenleri içerir. Yatırım araçlarınızı takip ederek analizleri kullanmak ise bu grubun içerisine girer.

Yatırım Araçlarını Bilmediğiniz ve Takip Etmediğiniz Sürece Yanılırsınız

Yatırım Araçlarını Bilmediğiniz ve Takip Etmediğiniz Sürece YanılırsınızDoğru yatırım yapmanın başlıca kurallarından biri de yatırım araçlarını tanımaktır. Aldığınız eğitimlerde de önemle üstünde durulan bir konudur. İşlem yapacağınız aracın özelliklerinin neler olduğunu ve nelerden etkilendiğini bilmelisiniz. Böylelikle oluşan olaylar karşısında, sizin pozisyonlarınızda önemli değişiklikler olacak mı daha rahat karar verirsiniz.

Yatırım araçlarınızın özelliklerini ve etkilenme koşullarının önemi olduğu kadar, oluşturduğunuz pozisyonlarda fiyat takiplerinin de önemi vardır. Gelişen olaylar karşısında sizin pozisyonlarınız ne derece etkilenecek şeklinde günlük veya belli periyotlarda araştırmalar yaparak, takiplerinizi bırakmamalısınız.

Analiz Yöntemlerini Kullanmazsanız Doğru Fiyatlara Ulaşamazsınız

Analiz Yöntemlerini Kullanmazsanız Doğru Fiyatlara UlaşamazsınızYatırım piyasalarının vazgeçemeyeceği seçeneklerden biri de analiz yöntemleridir. Hangi piyasada işlemlerinizi yaparsanız yapın analizler ön plana çıkar. Çünkü yatırım araçları fiyatlarının doğru tahmin edilmesindeki başarı yüzdesi oldukça yüksektir.

Durum böyle olunca analiz yöntemlerine de eğitimlerinizde önem vermeli ve oluşturduğunuz her pozisyonunuzda kullanmalısınız. Hem yatırıma başlarken hem de takiplerinizde analiz çeşitlerini kullanırsanız, fiyatların geleceği noktaları daha doğru belirler ve alım – satım kararlarınızı başarılı biçimde verirsiniz.

Borsanın Riskli Yapısını Kontrol Altına Almak

Borsanın Riskli Yapısını Kontrol Altına AlmakBorsada kazanmanın mümkün olduğundan ve kaybedenlerin borsanın gerekliliklerini yerine getirmediği için kaybettiğinden ısrarla bahsediyorum. En önemli gerekliliklerinden biri de risklerdir. Borsada kazanabilirsiniz evet ama riskleri kontrol altına almasını bilmelisiniz. Çünkü borsa risklidir ve bunun üstesinden gelmek sizin elinizdedir. (Bakınız: Borsanın Riskleri Nelerdir?) Riskleri kontrol etmek için en önemli seçenekleriniz ise emir türleri ve portföy oluşturmaktır.

Borsada bulunan çeşitli yatırım araçlarından hedeflerinize göre yatırım portföyü oluşturmalısınız. Seçtiğiniz her yatırım aracı için analizleri uygulamalı ve aracı kurumların platformlarında bulunan emir türlerini öğrenerek kullanmalısınız. Eğer yukarıda sıraladığımız tüm durumları gerçekleştirir ve risklerinizi de kontrol altına alabilirseniz, siz borsadan değil borsa sizden korkar.

Kendi Stratejilerinizi Geliştirmeden Tüyolarla Başarılı Olamazsınız

Kendi Stratejilerinizi Geliştirmeden Tüyolarla Başarılı OlamazsınızBorsada yatırım yaparak, para kazanmak istiyorsanız mutlaka kendi stratejileriniz ile işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Gözünü para hırsı bürümüş birçok kişi, başkalarının izledikleri yoldan giderek, kendilerinin de para kazanabileceklerini düşünürler. Oysaki bu yöntem ile genel olarak para kaybedilmektedir. Çünkü başkalarının izledikleri yol, sizin yatırım mantığınızla uyuşmayabilir ve sonucunda da para kaybetmenize neden olabilir.

Kendi stratejilerinizi geliştirmek için borsayı tanıyor olmalısınız. Aynı zamanda hangi yatırım araçları ile nasıl bir yatırım yapmak istediğinize de karar vermelisiniz. Herhangi bir yatırım aracı yerine bir süredir izlediğiniz enstrümanları tercih ederseniz çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Ayrıca sırf kazandırıyor diye hiç bilmediğiniz bir yatırım aracı da sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle yatırım araçlarını iyi tanıyıp, bunlara uygun stratejiler geliştirmelisiniz.

[renkbox baslik="Borsa ile Nasıl Para Kazanılır?" link="https://bilgihanem.com/borsa-ile-nasil-para-kazanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/borsa-ile-nasil-kazanilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Strateji geliştirebilmek için portföyünüzü belirlemeli ve izleyebileceğiniz yollar çizmelisiniz. Bunlar üzerine iyice düşündükten sonra harekete geçmeli ve aceleci davranmamalısınız. Emin olmadığınız işlemlere girmemeli ve sabırlı bir şekilde belirlediğiniz yoldan gitmelisiniz. Eğer bu şekilde hareket edebilirseniz minimum riskle maksimum kazanca daha kolay ulaşırsınız.

Borsada yatırımlarınızdan kazanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. Zaten kendinize nasıl yatırım yapabilirim sorusunu soruyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çünkü hiçbir şey bilmeden, daha doğrusu her şeyi bildiğini sanarak yatırım yapan insanların çoğunun, ne yazık ki kaybettiğini görmekteyiz. Borsada yatırım yapmak için gerekli faktörleri bilir ve işlemlerinizde uygularsanız başarılı yatırımlar gerçekleştirebilirsiniz.
Borsaya neden girmek istediğinizi biliyor musunuz? Yoksa aklınızdaki sadece para kazanmak mı?
Borsa işlemlerinin sizin yatırım mantığınızla uyumlu olduğunu düşünüyor musunuz?
Borsada yatırım yaparken karşınıza çıkabilecek en zor adım size göre hangisidir? Neden?Okur Yorumları