İnternetten Borsa İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternetten Borsa İşlemi Nasıl Yapılır?

İnternet günlük hayatımız için büyük bir yardımcıdır. Eğer böyle olmadığını düşünüyorsanız telefonunuzun çekmediği birkaç saat neler hissedeceğinizi aklınıza getirin. Ödemelerimizi kolayca yaptığımız ve uzaktaki arkadaşlarımızla görüşebilmemizi sağlayan internet, borsa işlemlerimizi yapmak için de büyük bir yardımcıdır. Hem piyasa takibi hem de emir vermek için internet kullanırız. Borsa işlemlerini de bu sayede işkence olmaktan çıkartırız. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:

Cevat İmren

Borsanın tarihine göz atıldığı zaman, pazar ve panayırların ilk yıllarına kadar gidilmektedir. Ülkemiz topraklarında bulunan ilk borsa kalıntıları da bunu kanıtlamaktadır. Taş bloklar üzerine yazılan değerler üzerinden işlemler gerçekleştirilmekteydi. Biraz daha yakın tarihe baktığımız zaman, bankaların seans salonlarında toplanan ve hisseleri takip eden bir kalabalık görürüz. Biraz daha sonrasında ise evinde tele-tex üzerinden kayan hisseleri takip eden yatırımcılara rastlarız.

Günümüzde borsa takibi yapmak, alım veya satım emri vermek gibi işlemler için internet bağlı bilgisayarımızın başına geçmek yeterlidir. Hatta artık akıllı telefonlar üzerinden bile bu işlemler rahatlıkla yapılabilmektedir. Üstelik bu sayede meydana gelebilecek değişimlere karşı daha hazırlıklı olunabilmektedir. Anlık bir fırsatı yakalayıp, kazanç artırılabilmektedir. Dolayısıyla internetin hayatımızdaki yeri arttıkça, borsa işlemleri için de oldukça faydalı sonuçlar doğurmaktadır.

[renkbox baslik="Borsa Nereden ve Nasıl Öğrenilir?" link="https://bilgihanem.com/borsa-nereden-ve-nasil-ogrenilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/borsa-ogrenme-sekilleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

İnternetten borsa işlemleri dediğimiz zaman; alım – satım, piyasa takibi, haber okuma ve ekonomik takvim izleme gibi işimize yarayacak her türlü faaliyeti kısa sürede gerçekleştirebildiğimizi anlarız. Her daim yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlar sayesinde de portföyümüzü istediğimiz yere taşıyabiliyor ve istediğimiz yerde gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliyoruz. Anlayacağınız internet sayesinde borsa işlemleri, eskiye nazaran çok daha kolay ve avantajlı şekillerde yapılabilmektedir.

Borsa Eğitimini İnternet Üzerinden Alabilirsiniz

Borsa Eğitimini İnternet Üzerinden AlabilirsinizPiyasaya eğitim almadan girmeniz sonucunda kayıp yaşama ihtimalinizin yüksek olduğundan bahsettik. Paranızı kaybetme riskini almaktansa borsada yatırım yapmaya başlamadan önce bir süre eğitim alarak işlemlerinizi kazançlı yapmanız en doğrusudur. Günümüzde bilginin yayılması internet sayesinde anlık olarak gerçekleştiği için borsa hakkında bilgilenmeniz oldukça basit olur ve uzun sürmez.

Eğitimlerinizi gerçekleştirmeniz için de uzmanlar tarafından yazılmış çeşitli makaleler, hazırlanan online eğitim videoları en rahat ulaşabileceğiniz seçeneklerdir. Böylelikle hem okuyarak hem de izleyerek borsanın incelikleri hakkında bilgilere sahip olursunuz.

Borsada öğrenmeniz gereken başlıca konular ise borsa yapısı, borsada yapılan işlemler, borsanın yatırım aracı çeşitleri, analiz yöntemleri, psikoloji, stratejiler, riskler şeklinde sıralanır. İnternet üzerinde sunulan bu eğitim türlerinin yanında, stratejilerinizi geliştirmek için farklı farklı yatırım uzmanlarını takip edebilir ve değişik fikirlere sahip olabilirsiniz.

Borsada önemli olan diğer bir konu da risklerdir. Eğitimlerinizde borsanın riskleri hakkında bilgi almanız ve nasıl yöneteceğinizi bilmeniz yüksek önem düzeyine sahiptir. Borsayla ilgili sıralamış olduğum tüm bu konu başlıklarını öğrenirseniz eğer piyasada yapacağınız işlemlerin çoğunda başarı sağlarsınız. Bu yüzdendir ki borsanın eğitimleri çok önemlidir. Ayrıca sadece eğitimler değil tecrübeler de önemlidir.

Borsa hakkında tecrübelerinizi oluşturmak ise zamanla piyasada olabileceği gibi demo hesaplarla da mümkündür. Borsa için demo hesap hizmetini internet üzerinden sunan aracı kuruma ulaşarak, ücretsiz olarak açılmasını sağlarsınız. Böylelikle içerisinde yatırım denemeleri yaparak kendinizi geliştirir ve borsa hakkında tecrübeler elde edersiniz. Burada kazançlarınızı daimi olarak elde etmeye başladığınızda gerçek borsa piyasasına geçersiniz ve deneyimli yatırımcı olarak işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

İşlemlerinizi Yapabileceğiniz Aracı Kurumu İnternet Üzerinden Seçebilirsiniz

İşlemlerinizi Yapabileceğiniz Aracı Kurumu İnternet Üzerinden SeçebilirsinizBorsada yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle kendinize güvenilir bir aracı kurum seçmelisiniz. Bu basit bir işlem gibi görünse de seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken faktörler vardır. En başında da güvenilir olmasıdır. Aracı kurum güvenirlilik testini yaparken, SPK lisans belgelerini sorgulamalısınız. Eğer SPK tarafından denetlenmiş ve belli belgelere sahip ise yatırımlarınızı gönül rahatlığıyla o aracı kurum bağlantısıyla gerçekleştirebilirsiniz. Hem teminatlarınız hem de yatırımlarınız güvenli bir şekilde saklanır.

Aracı kurumunuzu seçerken sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz, incelemeniz gereken birkaç faktör daha vardır. Bunlar ise; kurumun eğitim hizmetleri, yatırımlarda size yardım edecek uzman kadrosu, müşteri temsilcisi, maliyetlerde indirim gibi ekstra hizmetlerin kontrol edilmesidir. Böylelikle kendinize ve yatırım mantığınıza en uygun kurumu seçerek, borsada yatırım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Aracı kurum seçmek için interneti rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her konuda yaptığınız gibi aracılar üzerinde de internetten araştırmalar yapabilirsiniz. İnceleme yapacağınız güvenli aracı kurum listesine ulaşmak isterseniz, SPK’nın sitesini kullanmanızı öneririz. Orada SPK’nın denetlediği ve uygun gördüğü bütün aracı kurumlar bulunur.

Size kalan ise aralarından kendinize en uygun olanı ekstra özelliklerine bakarak bulmaktır. Bu aracı kurum tam benlik dediğinizde, internet üzerinden başvuru formunu doldurur ve iletirsiniz. Sonrasında sizinle iletişime geçerek, aracılık sözleşmesi çerçevesinde anlaşmanızı yaparsınız ve yatırım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Alım ve Satım İşlemlerinizi İnternet Üzerinden Yapabilirsiniz

Alım ve Satım İşlemlerinizi İnternet Üzerinden YapabilirsinizBorsada yatırım araçları için alım ve satımlarınızı aracı kurumların bağlantıları sayesinde internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. İşlemlerinizi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken faktörleri göz önünde bulundurduğunuz sürece yatırımlarınızı başarıyla sonuçlandırabilirsiniz. Bu faktörlerden en önemlisi de fiyatların gelebileceği noktalardır.

Tahmin edeceğiniz gibi borsada yatırım işlemleri fiyatlar düşükken alınır, yükseldiğinde de satılır şekliyle gerçekleşir. Bu durumda önemli olan fiyatların artacağı mı yoksa düşeceği midir. Yatırım araçlarının fiyat yönlerini anlamanın tek yolu da analiz yöntemlerini kullanmaktır.

Borsada bulunan analiz yöntemlerinin eğitimlerini piyasaya girişte alırsanız, daha rahat hareket edebilirsiniz. Sizin yapmanız gereken sadece yatırım araçlarınızın fiyatlarına etki eden faktörleri araştırmaktır. Aynı zamanda geçmiş fiyatların ne şekilde gerçekleştiğini bilmektir. Bu konularda elde ettiğiniz verileri, aracı kurumların işlem platformlarında bulunan menü seçeneklerinden istediğiniz analiz yöntemi üzerinde uygular ve sonuçlarını yorumlarsınız.

Eğer verileriniz ve yorumlarınız doğru ise ulaştığınız sonuçlar da gerçeğe en yakındır. Böylelikle internet üzerinden yaptığınız borsa yatırımlarınızda, riskleri de yöneterek daimi kazançlar elde edebilirsiniz.

İnternetten Borsa İşlemi Yapmanın En Genel Faydaları

İnternetten Borsa İşlemi Yapmanın En Genel FaydalarıBorsada yatırımlar, başladığı günden 1993 yılına kadar fiziki olarak yapılmıştır. Sonrasında dünyada ve ülkemizde gelişen teknoloji ile internet üzerine taşınarak, fiziki alım – satımlar ikinci plana düşmüştür. Çünkü yatırımlar online piyasalarda daha hızlı, karlı ve kolay yapılır. Böylelikle her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde internet kullanımı cebimize kadar girmiştir. Bu yüzden yatırım yapmak oldukça basit hale gelmiştir. Durum böyle olunca borsayı tanıyanlar ve yatırımcı sayıları artış göstermiştir.

Her geçen gün de artarak devam edeceği, uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Borsanın katılımcı sayısının artması piyasada manipülasyon riskini azaltmaktadır. Çünkü işlem hacmi ne kadar artarsa manipüle edilmesi o derece güçleşir. Böylelikle yatırımcılar daha güvenli işlemler yapar ve kazançlarınızı oluşturur. Kazançların oluşmasında etkili olan diğer bir konu ise piyasa hakkındaki bilgilerinizdir.

[renkbox baslik="Borsada Nasıl Deneyim Kazanılır?" link="https://bilgihanem.com/borsada-nasil-deneyim-kazanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/05/borsa-nasil-deneyim-kazanilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Borsada kaybeden yatırımcıların en büyük eksiği piyasa bilgisidir. Borsanın eğitimlerinden bir haber piyasaya girmiş ve işlemlerini gerçekleştirmiş kişiler, genelde kayıplarla karşılaşır. Sonucunda da piyasadan soğurlar ve ciddi psikolojik bunalımlara girerler. Bu tarz yatırımcıları gören diğer kişilerin kafalarında soru işaretleri oluşur ve borsaya daha uzak dururlar Halbuki günümüzde hem eğitimler hem de yatırımlar internet üzerinden oldukça kolay bir biçimde gerçekleşir.

İnternetten birçok konuda faydalanırız. Öncesinde fiziki olarak yapılan alım ve satım işlemleri, günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla online olarak yapılır. Bu durum ise birçok avantajı beraberinde getirir. Örneğin piyasaya girmenizde ilk adım olan eğitim paketlerini, internet üzerinden indirerek çalışabilirsiniz. Yine kazanmanızda size yardımcı olacak olan aracı kurumları da internetten seçebilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.
İnternetten yapılan borsa işlemlerinin güvensiz olduğunu düşünüyor musunuz?
Borsa işlemleri için internetten olmazsa olmaz mıdır? Yoksa eski yöntemlerle işlemler yapılmaya devam edilir mi?
İnternetin borsada kolaylaştırdığı şeyler size göre nelerdir?
Eğer internet bu kadar gelişmiş olmasaydı borsalar ile entegre bir şekilde çalışabilir miydik?Okur Yorumları
  1. Bir zamanlar borsa ile epey ilgilenmiş ve kazanmıştım. Televizyon ve internetin karşısında oturur ha düştü ha yükseldi heyecanla beklerdim. Çalıştığınız firmanın analiz programları olmalı ve onları iyi incelemelisiniz. Gerçekten işe yarıyorlar.