Borsaya Nasıl Girilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsaya Nasıl Girilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa piyasasını genelde kulaktan dolma bilgilerle tanırız. Birileri borsada ya batmıştır ya da ciddi anlamda kazanç sağlamıştır. Etrafınızda bu piyasadan zengin olan birilerini duyduysanız sizi kim tutar? Borsaya giriş yapmak ve hata yapmadan kazanan olmak istiyorsanız, işinize yarayacak birçok bilginin bulunduğu yazımıza göz atmalısınız.

Cevat İmren

Daha çok para kazanma isteği insanları bazı arayışlara sokmaktadır. İnsanların bu arayışlara girmesindeki sebepler arasında başlıca olanı gelecek kaygısıdır. Zaten çalışarak para kazanan ve biriktiren insanların, fiziki bir işle ek gelir elde etmesi zorlaşmaktadır. Bu durum da insanların daha kolay kazanma yöntemlerine itmektedir. Yaptıkları araştırmalar sonucunda da karşılarına yatırım piyasaları çıkar.

Borsa piyasası da işlemlerin internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştiği ve birikimleri daha da artırmak için olan seçeneklerden biridir. İnsanların borsaya olan aşinalığı, genelde kulaktan dolma bilgilerdir. Borsa hakkında çok iyi duyumlar almamaları da insanların bu piyasadan korkmalarına neden olmaktadır. Fakat borsa düşündüğünüz gibi korkulacak bir piyasa değildir.

[renkbox baslik="Borsa Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl İşlem Yapılır?
" link="https://bilgihanem.com/borsa-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/borsa-nedir-nasil-islem-yapilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Burada işlemlerini beli bir düzende ve bilgide gerçekleştirdiğinizde, birikimleri artırmak sizin için kolaylaşabilir. Borsaya nasıl girilir, işlem yapmak için bilinmesi gerekenler nelerdir, hangi stratejilerle hareket edilmelidir gibi daha birçok sorunun cevabını aşağıda sizlere sırasıyla açıkladık.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya Nasıl Girilir?Borsada yatırım yapma kararı veren yatırımcılar öncelikle borsaya girerken neler yapmalıdır konularında bilgi edinmelidirler. Öncelikle borsanın riskli bir yapıya sahip olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple piyasa içerisinde kazanç sağlayabileceğiniz gibi kaybetme durumunuzu da göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bu duruma kendinizi hazırlamanız ve kaybetme durumu ile karşı karşıya kaldığınızda hüsrana uğramamalısınız. Borsaya girerken yapmanız gereken bazı durumları başlıklar altında inceleyelim.

Borsa İşlemlerinde Duyguların Kontrolü

Piyasa duygulara yer vermez. Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmeniz, işlemlerinizin seyri açısından önem kazanmaktadır. Duygularınızı kontrol edebilmeniz içinde kendinizi tanımanız gereklidir. Para kazanmanın vermiş olduğu heyecan, yanlış işlemler yapmanıza neden olabilir. Piyasa içerisinde işlemlerinize heyecanlı ve hızlı karar vermemeniz, işlemlerinizi daha doğru değerlendirmenize neden olur. Bu durumda da oluşturacağınız pozisyonun her aşamasını ayrıntılı olarak incelemeniz ve gelecek yönünde beklentilerinizi her yönüyle değerlendirmeniz önemlidir. Pozisyonlarınızda oluşabilecek aşamaları ayrıntılı ve sakin bir şekilde oluşturursanız, yapacağınız işlemlerin sonuçlarından olumlu tepkiler alabilirsiniz.

Borsa Piyasasını Tanımak

Yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri de, piyasa hakkında bilgi sahibi olmadan işlemlere başlamasıdır. Bu durum yapılan işlemlerde riskleri artırmaktadır. Bu sebeple bilinçli bir yatırımcı olmak istiyorsanız eğer borsayı bilmelisiniz. Borsa hakkında verilen eğitim seçeneklerinden yararlanarak, piyasayı tanıyabilirsiniz. Eğitim seçenekleriniz arasında kitaplar, seminerler, online videolar mevcut olduğu gibi vakti olanlar içinde borsa okulları kurulmuştur. Bu kurumlarda da borsa hakkında detaylı olarak eğitim alırsınız. Vakti olmayan yatırımcılar da kitapları ya da internet üzerinden eğitim seçeneklerini değerlendirebilirler. Eğitim seçenekleri arasından bir ya da birkaçını kullanarak, borsa hakkında geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Böylelikle borsanın içerisinde işlemlerinizi gerçekleştirmek sizin için kolaylaşır.

Borsada İşlem Yapmak için Aracı Kurum Seçimi

İşlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanacağınız aracının seçimi de oldukça önemlidir. Oluşturmak istediğiniz pozisyonları ve teminatlarınızı aracı kurumlara emanet edersiniz. Bunun için de güvenli olması gereklidir. Seçtiğiniz aracı kurumun güvenli olup olmadığını, sahip oldukları sertifikalara bakarak anlayabilirsiniz. SPK tarafından denetlenmiş ve işlemleri yapmak için yetkilendirildiği sertifikaya sahip ise o aracı kurumla güvenli işlemler yapabilirsiniz. Denetlemesinin yanı sıra aracı kurumlara, yatırımların Takasbank’ta saklanması konusunda zorunluluk getirmiştir. Bu durumda da teminatlarınız ve yatırımlarınız güvenle saklanır.

Ayrıca aracı kurumlarda işlemlerinizi gerçekleştirmek için belli komisyonlar ödersiniz. Ülkemizde bu komisyon oranları çoğu aracı kurumda aynıdır. Bu sebeple komisyon ücretlerinden çok size sunduğu ek avantajlara bakabilirsiniz. Fakat abartılı reklamlardan ve gerçekleşmesi imkânsız sözlerden uzak durmalısınız. Bu durumlara dikkat ettiğiniz sürece, internet üzerinden güvenle işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsada Bulunan Yatırım Araçları Hakkında Bilgi Sahibi Olmak

Piyasa içerisinde bulunan yatırım araçları hakkında araştırmalar yapmanız, özelliklerini ve nelerden etkilenebileceğini bilmeniz gereklidir. Böylelikle işlemlerinizi oluştururken ve yön verirken zorluk çekmezsiniz. Her yatırım aracının ayrı ayrı doğrudan etki alanları mevcuttur. Piyasa içerisinde fiyatların dalgalı yapısı, bu etki alanlarından oluştuğu için önemi yüksektir. Piyasa içerisinde kıymetli evraklar, dövizler ve emtialar yer almaktadır. Yatırım yapmayı planladığınız araçlar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmalısınız.

Yatırım Araçlarınızın Üzerinde Analiz Yöntemlerini Kullanmak

Araştırmasını yaptığınız yatırım araçlarında, fiyatların yönünü doğru saptayabilmek için piyasanın analiz yöntemlerini uygulamanız önemlidir. Analiz yöntemleri temel ve teknik olmak üzere iki çeşittir. Temel analizde yatırım araçlarının etkileneceği alanların üzerinde kullanırsınız. Aracın kendi fiziksel özelliklerinin etki alanları yanında global değişimler ve makro ekonomik verilerde önem kazanmaktadır. Tüm bunların araştırılması ve temel analiz yönteminde kullanılması gereklidir.

Bunun yanında teknik analiz yöntemini de kullanmanız, yatırım araçlarının fiyatları hakkında daha sayısal sonuçlara ulaşmanıza neden olmaktadır. Bu sebeple araçların geçmişte meydana gelen durumlarından yola çıkarak, gelecek fiyatlar hakkında sonuçlara ulaşırsınız. Böylelikle yatırımlarınızda daha başarılı olabilirisiniz. Temel ya da teknik analizi tek başına kullanmanız işlemlerinizi eksik yapacağınız anlamına gelir. Bu sebepten yatırımlarınızın üzerinde iki yöntemi bir arada kullanmanız önemlidir.

Borsa Yatırım Stratejileri Oluşturmak

Piyasa içerisinde yatırım yaparken, her yatırım aracınız için bir plan ve strateji oluşturmalısınız. Pozisyonunuzun en başında oluşturarak, işlem sonucuna kadar devam ettirmeniz de önemlidir. Bu durum işlemlerinizde oluşabilecek durumlar karşısında, tedbirli olmanızı sağlar ve gelecekte beklediğiniz durumlar karşısında işlemlerinizi yapmanıza yardımcı olur. Yatırım günlüğü tutarak planlarınızı ve stratejilerinizi daha kolay oluşturabilirsiniz. Geçmişte gerçekleştirdiğiniz işlemlerinizi unutmamanızı sağlayan yatırım günlüğü geleceğe de ayna tutmaya yarar.

Borsada Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsada Nelere Dikkat Edilmelidir?Borsanın riskli bir yapıya sahip olduğundan bahsetmiştik. Piyasa içerisinde dikkat etmeniz gereken başlıca durum riskleri azaltmaktır. Risklerinizi kontrol altına almak ve azaltmak için çeşitli seçenekleriniz mevcuttur.

Yatırım Araçlarından Portföy Oluşturmak

Piyasa içerisinde bulunan çeşitli yatırım araçlarından portföy oluşturmanız, risklerinizin kontrolü açısından önemlidir. Piyasaya yatırdığınız teminatın tamamını tek bir yatırım aracı üzerinde değerlendirmek yerine birkaç yatırım aracı üzerine dağıtmanız daha doğru olur. Böylelikle risklerinizi de yatırım araçlarınız üzerinde dağıtmış olursunuz. Sonuç olarak oluşturduğunuz portföyle risklerinizi dağıtır ve daha kazançlı işlemler yapabilirsiniz.

Emir Türlerini Kullanmak

İşlemlerinizde platform üzerinde bulunan emir türlerini de kullanmanız gereklidir. Özellikle risklerinizde kontrolü siz yokken dahi sağlar. Bu durumda siz işlemlerinizden uzaklaştığınızda, kafanızın rahat olmasına neden olur. Çünkü emir türleri sizin belirlediğiniz düzeyde zarara girmenize ve istediğiniz seviyede kar almanıza yardımcı olur. Fiyatların gelebileceği en yüksek noktayı belirleyerek oraya kar al emrini uygulayarak, fiyat o noktaya geldiğinde işleminiz otomatik kapanır ve kendi istediğiniz seviyede kar edersiniz. Bunun yanında göze alabileceğiniz zarar noktası belirleyerek pozisyonunuzda zarar durdur emrini kullanırsanız, fiyatların sizin belirlediğiniz seviyeye gelmesi durumunda ise daha fazla zarardan kurtulursunuz. Bunların yanında da istediğiniz fiyatlardan alım ve satım yapabileceğiniz emirlerde mevcuttur.

İşlemlerin Takiplerini Gerçekleştirmek

Yaptığınız araştırmalar ve analizleriniz ile oluşturduğunuz pozisyonlarınız da takiplerinizde önemlidir. Oluştururken yaptığınız tüm durumları, işlemleriniz kapana kadar gerçekleştirmeniz meydana gelebilecek durumlar karşısında müdahale etmenize yardımcı olur. Fiyatlarda meydana gelen dalgalanmaları günlük takiplerinizde ve analizlerinizle ön görebilirsiniz. Bu sayede de işlemlerinizde ki başarınızı artırırsınız.

Borsaya Girecek Yeni Yatırımcılara Tavsiyeler

Borsaya Girecek Yeni Yatırımcılara TavsiyelerBorsaya yeni giriş yapan yatırımcılar, piyasa içerisinde deneyim kazanmadan yüksek teminatlarla girmemelidir. Zamanla edindiği deneyimler sonucunda teminatları artırmak daha doğrudur. Bununla birlikte işlemlerinizi uzun vadeler üzerine planlamakta önemlidir. Kısa vadeli yatırımlar borsada yeni yatırımcılar için oldukça risklidir. Teminatınızın tamamını kaybetmenize neden olabilir. Bu sebeple işlemlerinizde vade ayarlamasını iyi yapmanız gereklidir.

[renkbox baslik="Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler
" link="https://bilgihanem.com/borsa-tavsiyeleri/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/yeni-baslayanlara-borsa-onerileri.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Piyasa hakkında tüm bilgilerinizin tam olduğuna inandığınızda ve yeteri kadar deneyim sahibi olduğunuzda, kısa vadeli işlemler yatırım uzmanları tarafından önerilmektedir. İşlemlerinize başlamadan borsa için sunulan deneyim kazanma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Demo hesap sayesinde sanal paralar ile deneyim kazanabilirsiniz. Bu durumda piyasada yeni bulunan yatırımcılar için güzel bir fırsattır. Böylelikle hem eğitimlerinizi hem de işlem bilginizi sınayarak başarılarınızı ölçebilirsiniz.

Borsada iyi bir yatırımcı ve kazanan olmak için duyguların ikinci plana atılması gerekmektedir. Peki, borsaya nasıl girilir? Birikimler nasıl değerlendirilir? Tüm bu soruların cevaplarını yukarıda sizlere ayrıntılı bir şekilde vermeye çalıştık.
Sizce borsada iyi bir yatırımcı olmak için bilinmesi gereken ilk kural nedir?
Borsada yatırım stratejileri nasıl oluşturulur?
Aracı kurum seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?Okur Yorumları