Borsa Piyasası Riskli midir? Risklerden Nasıl Korunabilirim?

Borsanın risklerinden dolayı çoğu yatırım yapmak isteyen kişi bu piyasadan korkar ya da temkinli yaklaşır. Yatırım yapacaksa da kaybetme riskini düşünerek, küçük miktarlarla piyasaya giriş yapar. Aslında borsa risklerinin bilinerek, önlem alınması sayesinde oldukça kazançlı bir piyasadır. Biz bu yazımızda sizlere, borsanın risklerinden ve daha önemlisi bu risklerinden korunmanın yollarından bahsettik.

Borsada yapılacak olan yatırımlardan birçok insan korkmaktadır. Piyasada işlem yapan bazı bilinçsiz yatırımcılar, borsayı öğrenmeden, mantığını bilmeden ve işlem seçeneklerini değerlendirmeden yatırımlarını gerçekleştirirler. Böylelikle sonucunda hüsranla karşılaşırlar ve borsa hakkında olumsuz düşüncelere kapılırlar. Durum böyle olunca da borsa korkulan ve kaybedilen bir piyasa olarak görülür. Diğer yatırım yapacak kişiler de borsadan korkarlar. Çünkü kaybedeceğim psikolojisine kapılırlar.

Öncelikle böyle bir psikolojiye girmek çok yanlıştır. Bunun sebebi ise düşünüldüğü gibi borsa kaybettiren değil aksine kazandıran bir piyasadır. Eğer gerekliliklerini yapmazsanız işte o zaman borsadan korkmanız gerekir. Korkulan en büyük faktörü ise risklerdir. Birikimlerini borsada değerlendirmek isteyen yatırımcılar, borsa risklerinin ne olduğunu bilmeli ve bunlara karşılık önlem almalıdır. Böylelikle piyasada yatırımlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirirler ve birikimlerini artırma seçeneğini yakalarlar.

Durum böyle olunca önce piyasa ve işlem yapacağınız platform hakkında bilgilenmeniz daha sonra da yatırımlarınızı maksimum kazançlara ulaştıracak seçenekleri değerlendirmeniz gereklidir. Yani genel çerçevede borsa riskleri karşısında önlem almalısınız. Burada bize düşen görev ise borsa riskli midir, riskleri nelerdir ve nasıl önlem alınır şeklinde destek vermektir. O zaman borsanın risklerini inceleyelim.

Borsa Piyasası Riskli midir?

Borsa Piyasası Riskli midir? Risklerden Nasıl Korunabilirim?Yukarıda da belirttiğim gibi evet borsa risklidir. Bakıldığında sadece borsa piyasası değil ticaretin tümü risklidir. Borsada da birçok aracın ticareti yapıldığı için doğal olarak risk yansımaktadır. Bu durumda öncelikle borsanın riskleri hakkında bilginiz olmalıdır. İki parçaya ayırdığımız riskler; işlem hatası ve oluşan fiyat riskidir. İşlem hatası riski piyasanın bilgisizliğinden doğar. Nasıl işlem yapacağınızı bilmeme, pozisyonlarınızda kullanacağınız avantajlı seçenekler hakkında fikrinizin olmaması, yatırım araçlarından bihaber olmak gibi durumlar sonucu ortaya çıkar. Böyle bir durumda yatırım yapıldığında, mutlaka yanlışlıklar ortaya çıkar ve işlemler başarısız sonuçlanır.

Diğer risk olan fiyatların oluşumu ise birçok açıdan değerlendirilmektedir. Çünkü gelecekte oluşacak fiyatlar hakkında kimsenin bilgisi yoktur. Borsada fiyatlar arz ve talep ile belirlenir. Yani borsada bulunan katılımcılar fiyat oluşumlarını sağlar. Piyasanın katılımcılarını etkileyen de birçok unsur vardır. Yatırım araçlarının özelliklerine göre etki alanları, güncel olaylar, yaşanan kriz, faiz oranı değişimi, enflasyon gibi birçok etken mevcuttur. Bunların kontrolü ve gelecekte oluşacak fiyatların belirlenmesi gereklidir. Bundan dolayı da fiyat riskinden korunmanız önemlidir.

Borsa Risklerine Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Borsa Risklerine Karşı Nasıl Önlem Alınır?Piyasada bulunan işlem hatası riski ve fiyat riskinden korunmak aslında çok kolaydır. İşlem hatası riskini aldığınız eğitimlerle minimuma hatta sıfıra indirebilirsiniz. Hem bu riskten korunmak hem de yatırımlarınıza değer katmak için borsa nedir ve işlemler nasıl yapılır bilmelisiniz. Bu konuda değerlendirebileceğiniz seçenek ise oldukça fazladır. Kitaplar, seminerler, online videolar, çeşitli borsa eğitim destek programlarından kendinize göre olanı seçer ve piyasayı öğrenirsiniz. Ayrıca yatırımlarınızı yapabilmeniz için gerekli olan aracı kurumlar da bu konuda size büyük destek verebilirler. Bu yüzden seçeceğiniz aracı kurumu bu yönüyle de incelemenizde fayda vardır.

Diğer önemli olan fiyat riskinden korunmak için yapmanız gereken işlemlerdir. Öncelikle yatırım yaptığınız aracı iyi tanıyarak fiyatlarına etki eden olayları incelemelisiniz. Daha sonra incelemelerinizi borsa analiz yöntemlerinde kullanılır ve oluşacak fiyatları ön görmeye çalışırsınız. Analizlerle yaptığınız belirlemede eğer doğru verileri kullanmışsanız elde edeceğiniz fiyatlar ya da trend oluşumları, yakın sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Böylelikle riskinizi önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

Elde ettiğiniz fiyatlar üzerinden pozisyonlarınızı oluştururken, piyasada bulunan emirleri de kullanmanız önemlidir. Kullandığınız emir türleri sizin araçlarınızda oluşacak fiyatları sınırlamanızı sağlar. Ya da istediğiniz fiyatlar üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Böylelikle oluşması muhtemel olumsuz fiyatlara sınır getirir ve bulunan riskleri azaltırsınız. Bununla birlikte kendinize bir yatırım grubu oluşturmak da önemlidir. Yani bir tane araç yerine birden fazla araçla işlem yapmalısınız. Böylelikle aralarında kaybeden araçlarınız olsa bile diğer kazanan araçlarınızla kayıplarınızı kapatabilir hatta kara bile geçebilirsiniz.

Risklerin Dışında Nelere Dikkat Etmeli?

Risklerin Dışında Nelere Dikkat Etmeli?Borsada risklerin dışında dikkat etmeniz gereken durumların başında tüyolar gelmektedir. Tüyo denilen kavrama kanmamanızı önemle belirtiyorum. Çünkü herkesin yatırımı kendinedir. Size tüyo veren kişi kendi amaçlarına ve beklentilerine göre düşünür. Bu durumda da kendisine uygun olan şekilde işlemlerini gerçekleştirir. Burada bulunan seçenekler ve amaçlar sizinle bağdaşmayabilir, dolayısıyla aracın geleceği hakkında çok fazla fikriniz olmaz. Durum böyle olunca müdahale şansınız azalır ve kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Tüyolar üzerine işlemlerinizi oluşturmak yerine, kendiniz analizler yaparak yatırımlarınızı gerçekleştirirseniz daha doğru olur. İlla yardım almak istiyorsanız, aracı kurumların size sunduğu yatırım uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Diğer önemli husus da borsada kendi paralarınızı değerlendirdiğinizi unutmamanızdır. Bu bilinçle işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ve her yatırım aracınız üzerinde planlar yapmanız önemlidir. Dilerseniz yatırım günlüğü tutabilir ve işlemlerinizde yaşananları not alarak geleceğe yönelik planlar yapabilirsiniz. Bunun size faydası; pozisyonlarınızda oluşacak herhangi olumsuz bir durumda müdahalelerinizi paniklemeden ve ne yaptığınızı bilerek gerçekleştirmenizdir. Böylelikle borsada yatırım işlemleriniz daha sağlıklı olur ve minimum riskle kazançlarınızı oluşturabilirsiniz.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Borsa çok dikkat edilmesi gereken bir finans bölümüdür. Borsa oynayan ve takip edenler genellikle kullanmak istedikleri paraları yatırım olarak görürler. Borsa oynayanlar için tek önemli faktör ise alınan borsa hissesinin uzun vadeli olarak bekletilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler