Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Borsaya Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Birçok insan borsaya girmek ve çok para kazanmak ister. Çünkü birilerinden borsadan çok zengin olunabileceğini ve başarılı olanları duymuştur. Ancak kulaktan dolma eksik bilgilerle bu piyasaya girerseniz bırakın kazanmayı elinizdekinden de olursunuz. Borsaya yeni giren yatırımcıların bilmesi gereken başlangıç bilgileri ve tavsiyeler yazımızda bulunmaktadır.

Cevat İmren

2008 krizinde birkaç gün gecikmeli olsa bile satış işlemlerinin devam edeceğini öngören bir yatırımcı, açığa satış işlemini başlatarak yüksek oranlarda getiri elde edebilirdi. Nitekim bunu başaranlar olmuştur. Fakat ülkemizde genelde açığa satış pek bilinmeyen ya da pek tecrübe edinilmeyen bir özellik olduğundan çoğu küçük yatırımcı önemli ölçülerde para kaybetmiştir. Fakat sabırlı olanlar, fiyatların hemen hemen eski seviyelere geldiğini de görebilir.

Borsaya yeni başlayan biri genel olarak birilerinin borsadan çok fazla para kazandığını duyduğu için başlamıştır. Deneyim ve yeterince bilgi sahibi olmadan alınan bu karar ne yazık ki kişiyi zarara uğratmaktadır. Borsa piyasasında deneyim kazanmak elbette kolay bir iş değildir ancak bu piyasaya yeni girenler için hazırlanmış sanal hesaplar sayesinde tecrübe kazanmak mümkündür.

[renkbox baslik="Borsa Nereden ve Nasıl Öğrenilir?
" link="https://bilgihanem.com/borsa-nereden-ve-nasil-ogrenilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/borsa-ogrenme-sekilleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu sanal hesaplar sayesinde borsada nasıl hareket etmeniz gerektiğini, hisse senetlerinin nasıl alınıp satıldığını ve en önemlisi ne yaparsanız zarar, ne yaparsanız kar edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Yeterince deneyim ve bilgi edindiğinize emin olduktan sonra birikmiş paralarınızla borsaya girip yatırım yapabilirsiniz.

Borsa Nedir Öğrenmeden Piyasaya Girmeyin

Borsa Nedir Öğrenmeden Piyasaya GirmeyinParanızı yatıracağınız yeri bilmeden, kazanç ve başarı bekleyemezsiniz. Bu nedenle borsadan para kazanmak aklınıza düşmüşse, mutlaka piyasayı iyice öğrenin. Bildiğiniz gibi öğrenmenin sınırı yoktur ve her geçen gün bilgilerinize yenilerini eklemelisiniz. Ekleyeceğiniz bu bilgiler, kazancınızı etkileyecektir ve başarılı bir borsacı olarak birikimlerinizden para kazanmış olursunuz. Peki, borsa öğrenmek için ne yapmalıyız?

İnternet her daim elimizin altında ve birçok işlem için faydalanıyoruz. Borsa öğrenmek için de interneti kullanabilirsiniz. Zaten verilen eğitimlerin neredeyse tamamı internet üzerinden verilmektedir. E-kitaplar, eğitim videoları, online seminerler ve deneme hesapları, akıllı telefonlarınızdan bile kullanılabiliyor.

Bu eğitim hizmetlerini ise aracı kurumlar ve bulacağınız kaliteli borsa bilgi siteleri sayesinde ücretsiz olarak alacaksınız. Yapmanız gereken sadece zamanı ayarlamak ve bilgileri depolamaktır. Zaten bu bilgilere hakim olmaya başladıkça, piyasanın mantığını öğreneceksiniz ve işlemlere başlamak için doğru adımları belirleyeceksiniz.

Borsa Deneyimi Kazanın

Borsa Deneyimi KazanınDeneyimli bir borsacı olmanız çok önemlidir. Çünkü işlemlerde ne kadar rahat ve bilgili olursanız, o kadar yüksek bir kazanç elde edersiniz. Peki, deneyim kazanmak için ne yapmak gerekiyor? Bu konuda da çözüm internette yatıyor. İnternet üzerinden ve akıllı telefonların uygulama mağazalarından bulacağınız demo hesaplar, size deneyim kazandıracaktır. Demo hesaplar, bir oyuna benzer ve sanal para ile piyasa koşullarında işlem yaparsınız. Bu işlemler ile paranızı artırmanın yollarını ararken de istediğiniz deneyimi kazanırsınız. Yani akıllı telefon ve tabletlerinize yüklediğiniz oyunların yanında bu borsa demo hesaplarını da kullanarak iyi bir adım atmış olursunuz.

Portföy Oluşturun

Portföy OluşturunBorsa oldukça engebeli bir piyasadır ve bu piyasada paranızı tek bir dayanağa bağlamak, büyük bir risk almak demektir. Elbette kimse bu riski almak istemez; ama avantajlı gördüğü hisse için de varını yoğunu ortaya koyar. Oysaki bu hisseye birkaç alternatif seçerek, söz konusu olabilecek riskleri ilk baştan engellemiş olursunuz. Bu nedenle borsada işlem gören yatırım araçları ve özellikleri öğrenilmelidir.

Piyasaları Dikkatle İzleyin ve Analiz Edin

Piyasaları Dikkatle İzleyin ve Analiz EdinKazanmak için borsanın olmazsa olmazı, piyasa takibidir. Hisse senedi gibi birçok faktöre göre yön değiştirebilen yatırım araçlarıdır. Yapmanız gereken ise hisse senetlerini iyi bir şekilde tanımak, özelliklerini bilmek, fiyatlarının nelerden etkilendiğini öğrenmektir. Daha sonra yine günümüz imkanlarını kullanarak öğrendiğiniz bu bilgilere göre piyasa takibini gerçekleştirmektir. Elbette bunu da belli bir plana bağlı kalarak yapmanız büyük bir önem taşımaktadır.

Borsada Acemilerin Yaptığı En Belirgin Hata

Borsada Acemilerin Yaptığı En Belirgin HataDiyelim ki; bir hisse aldınız ve sert düşüş gözlemlediniz, zararınız %10 satmadınız, %20 zarardasınız olsun biraz daha bekleyelim dediniz, %40 zarardasınız sattınız, bu çok yanlış bir adımdır. İşlemlerde ne kadar para kaybetme riskinizin olduğunu önceden hesaplamanız gerekir. Bir noktadan işlemi başlattınız, hemen %3 altına stop loss (zararı durdur) seviyenizi belirleyebilirsiniz.

Bu riskleri sınırlamak anlamına gelir. Fiyatlar nereye düşerse düşsün, bu rakamı görünce ben hisseyi zararına satarım demektir. Fiyatlar yükselmeye başladıysa %1, %5 kar arasında seyrediyorsunuz. Mutlaka bir miktar satış düşünün. Her zaman %50 oranında bir getiri elde edemezsiniz. O halde mevcut durumdan en yararlı şekilde, kendinizi düşünmeniz gerekmektedir.

Acemi Yatırımcılar Neler Yapmalıdır?

Acemi Yatırımcılar Neler Yapmalıdır?Elbette birçok insan borsayı ilk başta bilmiyordu, zamanla kendisini geliştiren, kar yapacak işlemlerin hangileri olduğunu anlamakta ve uygulamakta başarılı olan kişiler bu piyasadan karlı şekilde işlemler yapmayı başardı. O halde, ilk aşama karamsar olmamanız gerekir. En basit anlatımı ile teknik analiz kurallarını bilmeniz, önünüzdeki herhangi bir grafiği yorumlamak için indikatör ve analiz araçlarını kolayca uygulayabilmeniz, “şu rakamları kırarsa, şuraya kadar hedefi olabilir, fakat hareketli ortalama 100 çizgisine çarpıp geri dönebilir” gibi yaklaşımlarda bulunabilmeniz gerekir.

Bunları bilmek asla zor değil, ilkokul öğrencisine bu eğitimleri verirseniz kısa zamanda anlayacaktır. Fakat sadece anlamak yeterli değil, Forex’i kullanarak sanal (deneme hesabı) oluşturmanız ile gerçek paranızı kullanmadan ne durumda olduğunuzu işlem yaparak görmenizi öneriyoruz. 1-2 hafta içinde teknik analiz kolayca öğrenilebilir, temel analiz için bir eğitim kitabı bitirmeniz bile yeterlidir.

Türkiye’deki cari açığın önceki aya göre azaldığının açıklanması sizce önemli bir gelişme değil midir? Bu haberden sonra bazı hisselerde (Türkiye’deki özellikle gayri menkul ve bankacılık sektörü) alış işlemleri ağırlık kazanmaya başlamışsa, bir haberden para kazanma eğilimine geçmişsiniz demektir. Bu temel analizin gücü demektir ve sadece Türkiye değil, dünyanın çok sayıda ülkesinden farklı veriler, borsaları hareketlendirmektedir. Dikkat etmeniz gereken hangi haberin ne tür tepkilerin oluşmasını sağlamasının bilinmesi üzerine olmalıdır.

Canlı Takip, Kar Zarar Durumunuz

Canlı Takip, Kar Zarar DurumunuzSisteminiz RSI, CCI, Fibonacci fanları, Macd, Bollinger Band yada farklı indikatör ve analiz sistemleri üzerine olabilir. Hepsini birbiri ile kombine etmek ve tümünü birden kullanmak son derece zordur. İndikatörlerin ne anlama geldiğini, çalışma prensiplerini bilmek ve birkaç tanesini bir grafik üzerinde incelemek daha mantıklı değil midir? RSI 30’lara doğru geliyorsa hemen almak yanlıştır.

CCI, Momentum ve kısa vade göstergelerin alış eğilimine geçip geçmedikleri, bu noktalardan tutundukları destek noktasının önemi, piyasadaki son dakika haberleri bilmek, yükselişin devam etmesi yada rakamların sert şekilde düşmesini sağlayacak bir yapıyı anlamanızı sağlayabilir.

Disiplinli olmak, stratejinizi para yönetimi konusuna ağırlaştırmak, hacim miktarlarınızı düşük tutmak, tek seferde maksimum %5 civarı kaybı göze almanız, buna karşılık kar miktarlarınızın asla uçuk seviyelerde yer almaması dikkate değerdir. Teknik analizde belli başlı en popüler birkaç tanesini kullanmanız, fiyatların ilerisini görmenizde tahmin yeteneğinizi güçlendirecektir.

[renkbox baslik="Yatırım Yapmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?
" link="https://bilgihanem.com/yatirim-yapmak-istiyorum-ne-yapmaliyim/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/04/yatirim-yapmak-istiyorum-ne-yapmaliyim.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Rakamları canlı takip etmeye yada gün içinde zaman zaman işlem programınızı açarak son durumu incelemek, neden düştü yada neden yükseldi sorusunun yanıtını bulmaya çalışmak, hatalardan olabildiğince ders çıkarmak ve piyasada uzun süre kalmak için küçük de olsa paranızı artış eğilimine getirmeye çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bunları başarmanın anahtarı ise yorumlama kabiliyetinize kavuşmaktan geçmektedir. Bunun için ise teknik ve temel analizi bilmek, uzun bir süre bilgilerinizi sanal işlemlerde uygulamak ve tecrübe kazanmak, ilerleyen dönemlerde gerçek paranızı devreye sokarak kazanmanızı tetikleyebilir.

Borsaya adım atmak ve birikimlerinizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız, piyasa hakkında birçok şeyi bilmeniz gerekmektedir. Bu piyasaya girmek her ne kadar riskli olsa da bazı püf noktaları bildiğiniz takdirde başarılı olmanız hiç de zor değil.
Öncelikle borsada işlem yapan biriyseniz, yeni başlayanlara önerileriniz nelerdir?
Borsa sizin için riskli bir piyasa mı?
Sizce yeni başlayanların en sık yaptığı hatalar nedir?
Siz borsaya bir eğitim aldıktan sonra mı girdiniz, yoksa sadece şansımı deneyeyim diyerek mi?Okur Yorumları
  1. Tavsiyeler için teşekkür ederim. Umarım artık ben de borsadan yüksek kazançlar elde edebilirim.