EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde para aktarım işlemleri çok kolay yapılmaktadır. Paraların gönderildiği hesapların sahibi olan bankalar, birbirinden farklı ise EFT sistemini kullanılır. EFT bunun gibi birçok amaçla ülkemizde kullanılmaya başlayan bir sistemdir. EFT, Elektronik Fon Transferi'nin kısaltmasıdır. Ülkemizde, Merkez Bankası bünyesinde yapılmaktadır. Bankalar arası bir işlem olduğu için, ücreti havaleye kıyasla daha fazladır.

Para göndermek istiyorsunuz ve göndereceğiniz kişinin hesabı farklı bir bankada bulunuyor. EFT sisteminden önce genelde yapılan işlem; paranızı çekmek ve alıcının hesabı hangi bankada ise ona giderek gönderim işleminizi yapmanız şeklindeydi. Bu durum gördüğünüz üzere çok fazla zaman kaybına neden olur. Her bankada sıra beklemeniz, yolda harcadığınız süre gibi… Yapacağınız birçok önemli işinizi, bu transferi gerçekleştirirken harcadığınız zamandan ötürü ertelemek zorunda kalabilirdiniz.

Bu kadar basit olmasa da sistem duruma bir çözüm getirmiştir. 24 yıllık bir geçmişe sahip olan EFT yani Elektronik Fon Transferi, ülkemizde T.C. Merkez Bankası bünyesinde barınmaktadır. 1 Nisan 1992 yılında kullanıma sunulmuştur.

Sistemin işletilmesi Merkez Bankası’nda bulunsa da düzenlemesi T.C. Bankalar Kurulu tarafından yapılmaktadır. Bu sistem ile bankalar arası transferlerin gerçekleşmesi kolaylaştırılmıştır. EFT sisteminde hangi transferleri, nasıl yapabileceğinizi inceleyelim.

EFT Nedir?

EFT Nedir?Yerel para biriminde bankalar arasındaki transferi gerçekleştiren EFT sistemi, eş zamanlı gönderim işleminin ve mutabakatının yapılmasını sağlamaktadır. Sistem sayesinde paraların yanında tahvil, bono gibi menkul kıymetlerin de transferi yapılmaktadır. 2012 yılında yeni bir düzenleme ile daha farklı kullanıma geçilmiştir. Amacında değil ama işleyiş evresinde bir değişiklik olmuştur.

Müşteriler arası işlemler ile bankalar arası işlemler olarak ikiye ayrılmıştır. Müşteriler Arası TL Aktarım Sistemi müşteri işlemlerini bankaların gerçekleştirilmesi şeklinde tanımlanmıştır. Bankalar Arası TL Aktarım Sistemi ise bankaların kendi aralarında yaptığı, muhabirlik hizmetleri, finansal kaynakların aktarımı, bankalar arası ödemeler olarak tanımlanmıştır.

Genelde bilinen para transferi işlemini yapabilmeniz için bazı bilgilere ihtiyacınız vardır. EFT işleminizin sağlıklı yapılmasını istiyorsanız eğer elinizde doğru bir IBAN numarası olmalıdır. Doğru bir IBAN numarası ile paranız gideceği hesabı çok rahat bulabilmektedir. Ya da banka adı, şube kodu, hesap numarası ve ad – soyad bilgilerinin tamamı olmalıdır. Bu bilgilerden biri eksik olduğunda işleminizin gerçekleşmesi çok zordur.

EFT Sisteminin Amaçları Nelerdir?

EFT Sisteminin AmaçlarıMerkez Bankası’nın bu sistemi kullanmaya başlamasında birden çok amacı vardır. İlk amaçlarından biri nakit dolaşımda bulunan parayı azaltmak ve sistem üzerine kaydolmasını sağlamaktır. Bu sayede para politika uygulamalarını daha kolay yapar ve diğer amacına da ulaşmış olur. Sistemin kullanılması bilgilerin daha hızlı sağlanmasını ve sağlıklı sonuçlar vermesine neden olur. Böylelikle ödemelerinizi, hızlı, güvenli ve risksiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerde bulunan maliyetlerde de düşüşler sağlanır.

Sistem sayesinde diğer piyasalar ile olan ilişkiler daha kolay gerçekleşmektedir. EFT sistemi, BTOM (Bankalararası Takas Odaları Merkezi), BKM (Bankalararası Kart Merkezi), Takasbank ve Borsa İstanbul gibi kurumlardan, Merkez Bankası’nın gerçek zamanlı olarak bilgi almasını ve mutabakat yapmasını sağlamaktadır. Bu durum ekonomik sistemin kontrolünü daha rahat gerçekleştirir. Son olarak da bankacılığın elektronik uygulamalarının artışını sağlamak amaçları arasındadır.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?Para transferinizi gerçekleştirmek için göndereceğiniz kişinin bilgilerinin tam olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgileriniz eksik olursa paranız gitmez ve bankanın günlük işlem havuzunda takılı kalır. Bu durumda paranızı geri talep edebilir ya da alıcı bilgilerini düzelttirebilirsiniz. Bu işlemler biraz uzun sürebilir, bu nedenden elinizde bulunan hesap numarası ya da IBAN bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmenizde fayda vardır.

EFT işleminizi banka şubelerinden, internet bankacılığından, telefon bankacılığından ya da ATM’lerden yapabilirsiniz. Banka şubelerinden gerçekleştirmek istediğinizde bildiğiniz üzere bankaya giderek, banka çalışanı aracılığıyla işlemlerinizin yapılmasını gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı sistemini kullanıyorsanız, bankaya gitmenize gerek kalmaz ve işlemlerinizi kendiniz istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak bankamatikleri yani ATM’leri kullanabilirsiniz. Hangi bankadan gönderim sağlayacaksanız eğer o bankanın ATM’sine giderek, hesabınız doğrultusunda EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlem Ücretleri ve Saatleri Nasıldır?

EFT İşlem Ücretleri ve SaatleriEFT işlemi için masraflar bankaya ve para miktarının büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. 3 TL ile 50 TL arasında değişen ücretler söz konusudur ki, bunun için kullanacağınız bankadan bilgi alabilirsiniz. Fakat şu genel geçerdir ki şubeye giderek yapacağınız işlemde, daha çok EFT masrafı ödersiniz. İnternet bankacılığı ya da ATM kullanımında işlem masrafları daha düşüktür. Bu durum ise müşterilerin bu hizmet kullanımlarını artırmalarına yönelik bir uygulamadır.

Para transferini yapabileceğiniz saatler ise EFT kullanımında sınırlıdır. Havale için bankamatik ya da internet bankacılığı kullandığınızda istediğiniz saatte yapabilme özelliği, EFT için geçerli değildir. İşleminizi nereden yaparsanız yapın, mesai saatleri içinde iletilir. Banka şubelerinden yapacaksanız banka açılış ve kapanış saatlerine dikkat etmelisiniz. İnternet bankacılığından ya da ATM’den gerçekleştireceğiniz işlemler için bir zaman yoktur. Fakat paranın karşı tarafa iletilmesi, mesai saatleri geçmişse eğer sonrasında gelen ilk mesai gününde ve saatinde yapılır. Bu sebeple EFT gönderimleriniz acil ise çalışma saatlerini dikkate almalısınız.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler