Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir para gönderme işlemi için bankaya gittiniz ve gişe memuruz size havale mi, yoksa EFT mi yapacağınızı sordu. Eğer bankacılık işlemleri pek bir bağınız yoksa bu soru sizi zorlayabilir. Çünkü amacınız para göndermektir ve bunların ne farkı olduğunu bilemeyebilirsiniz. Bu durumu anlayan bankacı ise size para göndereceğiniz hesabın aynı bankada mı, yoksa farklı bankada mı olduğunu sorar. İşte bu EFT ve havale arasındaki en temel farktır.

Cevat İmren

Eğer banka işlemleri hakkında pek bilginiz yoksa en basit para gönderme işi bile işkenceye dönüşebilir. Bankacılık sektöründe, hayatınızda daha önce hiç duymadığınız terimlerle karşılaşmanız mümkündür. Eğer bunların ne olduğunu bilmiyorsanız da sizi kandırıyorlarmış gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle genel kültür anlamında biraz bilgi edinmenizde yarar vardır. Ayrıca bankacıya yapmak istediğiniz işlemi net bir şekilde anlattığınızda işinizin kolayca çözüldüğünü de görürsünüz.

EFT ve havale işlemleri, birçok kişinin aklını karıştırmaktadır. Ayrıca bir kere merak edip öğrendiniz diyelim, aradan biraz zaman geçince unutup karıştırmanız da çok sık rastlanan bir konudur. İki işlem arasında çok temel farklılıklar vardır ve bunları öğrendiğiniz zaman, büyük ihtimalle bir daha karıştırmazsınız. Mesela bilmeniz gereken ilk konu, EFT'nin farklı bankalar arasında, havalenin ise aynı bankalar arasında gerçekleştiğidir.

[renkbox baslik="IBAN Nedir? Nasıl Oluşturulur, Avantajları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/iban-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/03/iban-nedir-nasil-olusturulur.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Banka işlemleri hakkında biraz bilgi sahibi olmak istiyorsanız EFT ile havale arasındaki farkları öğrenmek güzel bir başlangıç olacaktır. En sık karşılaşılan konulardır ve günümüzde kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hatta akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz banka uygulaması sayesinde basitçe para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada havale ve EFT arasındaki farkları bilmeniz gerekir. Aşağıda bu farkları sizler için sıralandırdık.

Havale Nedir?

Havale Nedir?Havale işlemi yapıp yapmadığınızı anlamak çok kolaydır. Para göndereceğiniz kişinin hangi banka hesabını kullandığına bakmanız yeterlidir. Eğer sizin göndereceğiniz banka ile aynı ise bilin ki havale işlemi yapacaksınız. Yani bu işlem aynı bankaların hesapları arasında gerçekleşen para transferine denir.

Havale yapmak oldukça basittir. Karşınızdaki kişinin sadece hesap numarası ve adı soyadı olması yeterlidir. IBAN (International Bank Account Number) bilgisi ile de işleminizi yapabilirsiniz. Havale yapmak için bankanın tüm uygulamalarını kullanabilirsiniz. Şubeler, ATM ve internet bankacılığı seçenekleri size hizmet edecektir. (Havale hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.)

EFT Nedir?

EFT Nedir?Elektronik Fon Transferi, kısaltılmış haliyle EFT hayatımıza girmiş bir para transferi seçeneğidir. Halkımız arasında sadece para transferi olarak bilinse de aslında farklı yönlerde kullanımları da mevcuttur. Merkez Bankası’nın bünyesinde bulunur ve ekonomik politikalarından biridir. EFT sistemi sayesinde yatırım piyasalarından, Takasbank’tan, diğer bankacılık kurumlarından bilgi akışlarının anlık olarak alınmasını ve mutabakatının yapılmasını sağlar.

Bu sistem sayesinde iki farklı banka arasındaki para alışverişleri gerçekleşir. Böylelikle ticari, ekonomik ve günlük hayatımızda ciddi zaman kazanımları olmuştur. Aynı şekilde takiplerin kolaylığını da sağlamıştır. Ben şuanda para transferi kısmıyla ilgileneceğim. Para gönderiminiz EFT şeklinde olacaksa yani farklı bankalar arasında gerçekleşecek ise alıcının IBAN numarası ya da banka, şube kodu, hesap numarası gereklidir. Bu bilgiler elinizde olduğu sürece EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. (EFT hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.)

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?Sürekli karıştırılan bu iki kavram arasında farklar vardır. Bu farkları açıklayarak belki biraz karıştırılmasına engel olabilirim. Nedir kısmında açıkladığım gibi EFT farklı bankalar arasındaki transferi gerçekleştirirken, havale aynı bankanın farklı hesapları arasında para transferi olmasını sağlamaktadır.

Bu farklılık işlemleri yapabileceğiniz zamanda da kendini göstermiştir. EFT işleminizi bankaların çalışma saatlerine uygun olarak yapmanız gerekir. Yani bu durum işleminizi nereden yaparsanız yapın değişmez. Paranın karşı tarafa iletilmesi mesai saatleri içerisindedir. Havale ise şube gönderimi dışında diğer hizmet türlerinden yaptığınızda 7/24 karşı tarafa iletilebilmektedir.

Genelde havale ve EFT hakkında yazılanların aksi bir durumdan bahsedeceğim. Bu tamamen kendi tecrübelerime dayalıdır. EFT işleminin karşı tarafa iletilmesi, havaleye göre daha uzundur. Çünkü bankalar kendi aralarında gerçekleştirdiği işlemlerin onaylarını daha hızlı verir ve transfer daha kısa sürede gerçekleşir. EFT ise iki banka arasında olması, giden paranın doğrudan alıcı bankaya iletilmemesi ve onay sürelerinin uzun sürmesinden kaynaklı olarak daha geç gitmektedir.

Genelde bankalar kendi aralarında yaptığı transfer işlemlerinden ücret talep etmezler ya da cüzi miktarlar ile ücretlendirirler. EFT ise farklı bankalar arasında olduğundan genelde ücretlidir. Bu durum bankaların kendi politikalarından dolayı değişiklik gösterir. Bankalar tarafından gönderim işlemi yapılması için istenen bilgilerde de farklılık vardır. IBAN bilgisi ile iki türde de rahatlıkla gönderim yapabilirsiniz. IBAN bilgisi bulunmuyorsa havalede hesap numarası yeterken, EFT işleminde banka adı, bankanın kendi kodu ve hesap numarası istenmektedir.

[renkbox baslik="Ülkemizde Bulunan Banka Çeşitleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ulkemizde-bulunan-banka-cesitleri-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/03/ulkemizdeki-banka-turleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bankada bu işlemleri yapan herkes tarafından fazlasıyla karıştırılan iki farklı terimle karşı karşıyayız. Aslında bakıldığında karıştırılması da gayet normaldir. Çünkü yapılan işlemlerin amacı aynıdır. Genelde para transferi konusu olduğunda havale denilmektedir. Tahminimce bunun sebebi havalenin EFT ye göre daha eski bir maziye sahip olmasıdır. Ya da insanların havale kelimesine olan yatkınlığı olabilir.

Bankalarla işim olmaz deseniz bile bu iki işlemi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu kavramlar günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır aslında. Ev kirası, her ay düzenli gönderilen paralar, maaş yatırma ve daha nicesinde havale ya da EFT işlemlerini kullanırız. Kullanımın yaygın olmasıyla birlikte, internetin de hayatımıza girmesi, bu işlemlerin kolay yapılmasını sağlamıştır. Bu durum hem bankaları hem de müşterileri zaman kaybından kurtarmıştır. Hepinizin hayatında kullanabileceği bu işlemlerin ayrımını bilmek bence önemlidir.

EFT ve havale sürekli karıştırılan iki kavramdır. İkisi de para transferi anlamına gelir fakat işleyiş şekilleri farklıdır. Bankaların ise en yoğun hizmet verdiği uygulamalarındandır. Havalenin geçmişi EFT'ye göre çok daha eskilere dayanmaktadır. Bunun sebebi de öncelikle, bankaların kendi müşterileri arasında para trasferi olayını gerçekleştirmeleridir. EFT'de başka bankalar arası transfer söz konusudur.
Sizce EFT ücreti ödememek için birçok bankadan hesap açılması doğru bir hareket midir?
Havale ve EFT işlemlerinin tam olarak ne demek olduğunu öğrenebildiniz mi?
Bu bankacılık işlemleri ile ilgili olarak burada anlatılanlar dışında herhangi bir sorun yaşadınız mı?Okur Yorumları