İnternet Bankacılığı Nedir? İşlemler Nasıl Yapılır?

Teknolojinin getirdiği yenilikler, bankalar için de geçerli olmuş ve müşterilere avantajlı seçenekler sunmuştur. Banka işlemlerinizin çoğunu internet bankacılığı ile kendiniz daha hızlı ve kolay yapabilirsiniz. Böylelikle hem siz daha hızlı işlem yaparsınız hem de bankalarda bulunan yoğunluk azalır. Her koşulda avantajları olan internet bankacılığını; havale, eft, yatırım yapma, kredi başvurusu ve diğer tüm bankacılık işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Bankacılığın geçmişine dönüp baktığımızda para göndermek, para almak, çek tahsil etmek, kredi kullanmak ve bunun gibi birçok işlemin süresi bir, iki haftayı hatta ayı bulmaktaymış. Her şey yazılı olarak yapılır ve uzun süre beklenmek zorunda kalınırmış. Ne günler ama… Günümüzle geçmişi karşılaştırdığımızda, bankacılık yönünden işlemlerin ne kadar hızlı gerçekleştiğini anlayabiliriz. Bu ise teknolojinin bankacılık sektörüne de uğramış olmasından kaynaklıdır.

İlk olarak işlemler, tutanaklar; kağıtlardan elektronik ortamlara aktarılmıştır. Yani bilgisayarlar kullanılmaya başlanmış. Sonrasında internet kullanımı eklenmiş ve işlemler daha hızlı yapılmaya devam etmiştir. Günümüze baktığımızda ise bırakın bankacılık işlemlerinin hızlı olmasını, artık hepimiz birer bankacıyız.

Çünkü yapmak istediğimiz çoğu bankacılık hizmetini, kendimiz gerçekleştiriyoruz. Bu durum ise artık her bankanın sahip olduğu, internet bankacılığı ile sağlanmıştır. Hayatımızda büyük kolaylık sağlayan internet bankacılığının ne olduğu ve hangi işlemleri yapabileceğimiz konusunda bilgiler vermek istiyorum.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?İnternet kullanımının artmasıyla birlikte, günlük yaşamın her alanında faydalanılmaya başlanmıştır. Bu duruma bankalar da kendini entegre etmiş ve insanlara rahatlık sağlamışlardır. İnternet bankacılığı; bankalarda gerçekleştirmek istediğimiz çoğu seçenek için hesabımızın uygun hale getirilerek, elimizde bulunan hesaplar ve şifreler sayesinde giriş yapılarak, güvenle işlemler gerçekleştirilir. Bu hizmetin kullanımı oldukça basittir ve artık sadece bilgisayarlardan değil, mobil uygulamalar sayesinde internet bağlantımız olan telefon, tablet gibi elektronik cihazlardan da kullanabilmekteyiz. Birçok banka ile işlem yapmamız gerektiğinde tek tek gezmemiz gereken zaman geride kalmış ve yerine elimizin altında bulunan aletlerden bir kaç tıkla gerçekleştirebilme seçeneği gelmiştir.

İnternet Bankacılığı İşlemleri Nelerdir?

İnternet Bankacılığı İşlemleri Nelerdir?Sunulan teknoloji işlemlerimizde kolaylık sağlamıştır fakat her işlemi yapmamız çok mümkün değildir. Ama işlem zamanını kısalttığı kuşkusuz doğrudur. İnternet bankacılığının kullanımı bankaları da, müşterileri de fazlasıyla rahatlatmıştır. Bankalarda olan yoğunluk azalmış ve işlemler için saatlerce bekleyen insanların da değerli zamanları kendilerine kalmıştır. Uygulama yaklaşık 15 senedir hizmettedir ve giderek kullanımı artmıştır. Peki, bu rahatlığı hangi hizmetlerde kullanabiliriz?

EFT/Havale

Günümüzde de en çok yapılan işlemler arasında sıralanabilir. Birine para göndermek istediğimizde bankaya giderek yaptığımız dönemler geride kaldı. Artık internet bankacılığı sayesinde karşı tarafın hesap ya da IBAN numarası ile kendi hesabımızda bulunan parayı aktarabiliyoruz. Böylelikle zamandan büyük tasarruf etmiş oluruz. Bu işlemler için internet bankacılığı olan herkesin banka binalarına ve bankacılara ihtiyacı kalmamıştır.

Bankacılık Ürünlerinizin ve Hesaplarınızın Kontrolü

Bankada bulunan tüm hesaplarınızın toplu şekilde kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu durum ise size en büyük kolaylığı alışverişlerde gösterecektir. Bir şey almak istediğinizde hesabınızda para var mı yok mu kontrolünüzü anlık olarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca aylık hesap özetlerine, yaptığınız alışverişlere, para çekimlerinize, gönderimlerinize ve daha birçok ayrıntıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca sadece o ay içindekine değil tüm geçmiş ayaların özetlerine ulaşabilirsiniz.

Ödeme İşlemleri

Her ay düzenli olarak ciddi zaman kaybı yaşatan fatura ödemeleri artık internet bankacılığı tarafından oldukça kolaydır. Bu ödemeler isterseniz otomatik olarak hesabınıza bağlanır ve günü geldiğinde ödenir, isterseniz kendiniz manuel olarak internet bankacılığı uygulamanızla yapabilirsiniz. Böylelikle her ay bankalarda ya da fatura ödeme noktalarında sıra beklemenize gerek kalmaz.

Kredi Kartı İşlemleri

Kredi kartı ödemelerinizi hesaplarınız üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca aynı banka kredi kartının ödemesini yapabileceğiniz gibi farklı bankaların da ödemelerini yapabilirsiniz. Aynı şekilde ekstre kontrolü, limit artırımı gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yatırım Araçları İşlemleri

Hesabınız üzerinden yatırım yapmayı planladığınızda, yatırım hesabı açtırdığınızda işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Döviz alım ve satımlarınız, vadeli mevduatlarınız, altın hesaplarınız gibi yatırım işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi de değerlendirmiş olursunuz. İnternet bankacılığı ile döviz alım satımının nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayınız.

Kredi Başvuru İşlemleri

Kredi notu uygulamasıyla birlikte, kredi başvurularınızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Eğer notunuz yüksek ise krediniz kabul edilir ve bir imza uygulamasıyla hesabınıza geçer. Anlık olarak doğan ihtiyaçlarınızı bu şekilde halledebilirsiniz.

İnternet Bankacılığını Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet Bankacılığını Kullanmanın Avantajları Nelerdir?Teknolojinin nimetlerinden bankaların da yararlanmasıyla, müşterilere sağladığı avantajlar değişiklik göstermiştir. Bankalarda fiziki olarak gerçekleştireceğimiz işlemlerin çoğunu internet üzerinden yapmamız, hem bize hem de kesemize artılar katmaktadır. Bu avantajları da başlıklar altında inceleyelim.

Vakit Kazancı

İnternet bankacılığının sağladığı en iyi avantaj diyebiliriz. Yaşantımızda vaktin değerini söylemeye gerek yoktur herhalde. Yapmak istediğiniz her işlem internet bankacılığı sayesinde çok kısa zamanlarda gerçekleşir. Hem siz vakitten kazanmış olursunuz hem de fiziken zahmete girmemiş olursunuz.

İşlem Masraflarının Az Olması

Bankaların çoğunda internet üzerinden yapılan işlemlerde masraf alınmamakta ya da bankada yapacağınız işlemlere göre daha az masraflar alınmaktadır. Bu durum da sizin karlı olmanızı sağlar. İşlemlerinizi daha az ücretler ile değerlendirirsiniz.

İstediğiniz Saatte İşlem Yapabilmeniz

İnternet bankacılığı üzerinden işlemlerinizi 7/24 istediğiniz saatte yapabilirsiniz. Eğer EFT gönderecekseniz, mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz, ilk mesai saati içerisinde gidecek biçimde ayarlanabilir. Ya da unutmak istemediğiniz bir gönderiniz varsa hemen zamanlarsınız ve hesabınızın müsaitliği olduğu sürece işleminiz istediğiniz vakitte yapılır.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Günümüzde internet bankacılığını kullanmak ne kadar sağlıklı? Çoğu bankanın hala ciddi açıkları mevcut hesaplarımdan paralar buhar olup uçuyor insanlara güven vermiyor gibi bazı bankalar acil önlem alınması gerekiyor. İşleyiş açısından nimet gibi bişey yorulmadan işlerimizi halledebiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler