İnternet Bankacılığı Nedir? İşlemler Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacılığı Nedir? İşlemler Nasıl Yapılır?

Günümüzde internetin varlığı birçok işimizi kolaylaştırmış durumda, öyle değil mi? Belki değerini durduk yere anlayamıyor olabilirsiniz; ama internetiniz kesildiği zaman ne kadar büyük bir boşluğa düştüğünüzü anlarsınız. Elbette herkes bu şekilde olmayabilir; yine de internet varken kolayca hallettiğimiz işler, yokluğunda büyük bir işkenceye dönüşebilir. İşte internet bankacılığı da bunlardan birisi olabilir. Şimdi internet bankacılığı ve hayatımızı kolaylaştıran işlemleri hakkında bilgilere göz atalım:

Cevat İmren

İnternet, milenyum ile birlikte hayatımızda büyük bir yer kaplayan ve birçok işimizi oraya taşıdığımız bir gereç haline dönüşmüştür. Eskiden uzun vakit alan işlemlerimizin birçoğunu sadece birkaç tıklama ile halledebiliyoruz. E-devlet, yemek siparişi vermek gibi oldukça fazla alanda interneti kullanıyoruz. Bankalarda da bu sistemi kullanıyor olmamız ise bizi şubelerin yolunu tutup, aldığınız sıra numarasının yanmasını bekleme derdinden kurtarmış durumda.

İnternet bankacılığı, birçok kişi için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bankaya gitmeye hiç gerek kalmadan bilgisayarının başına geçip gerekli işlemleri hemen halledebilir hale geldik. Borçlarımızı ödeyebiliyor, para gönderebiliyor, kredi işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Hatta yeni bir mevduat hesabı açma, dolar ve altın alıp satma gibi her bankacılık işlemini, internet sayesinde hemen yapabiliyoruz. İşte bu, teknolojinin velinimetlerinden sadece bir tanesidir.

[renkbox baslik="Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilmeli?" link="https://bilgihanem.com/kredi-karti-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/kredi-karti-nedir-nasil-kullan%C4%B1l%C4%B1r-nelere-dikkat-edilmeli.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bankaya gidip bir para gönderme işlemi yapmak, nereden baksanız 1 saatinizi alacak bir iştir. Hatta büyük şehirlerde bu işlem birkaç saate kadar uzayabilir. Aynı şekilde kredi taksitinizi veya herhangi bir faturanızı ödemek için sıra beklemeniz gerekiyordu. Şimdi ise bunların hepsi tarih oldu. Çünkü internet bankacılığı sayesinde bu işlemleri bilgisayarımızın başına geçip yapıyoruz. Peki, bu nasıl oluyor ve hangi işlemleri yapabiliyoruz? Şimdi bu konunun detaylarına göz atalım:

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?İnternet kullanımının artmasıyla birlikte, günlük yaşamın her alanında faydalanılmaya başlanmıştır. Bu duruma bankalar da kendini entegre etmiş ve insanlara rahatlık sağlamışlardır. İnternet bankacılığı; bankalarda gerçekleştirmek istediğimiz çoğu seçenek için hesabımızın uygun hale getirilerek, elimizde bulunan hesaplar ve şifreler sayesinde giriş yapılarak, güvenle işlemler gerçekleştirilir.

Bu hizmetin kullanımı oldukça basittir ve artık sadece bilgisayarlardan değil, mobil uygulamalar sayesinde internet bağlantımız olan telefon, tablet gibi elektronik cihazlardan da kullanabilmekteyiz. Birçok banka ile işlem yapmamız gerektiğinde tek tek gezmemiz gereken zaman geride kalmış ve yerine elimizin altında bulunan aletlerden bir kaç tıkla gerçekleştirebilme seçeneği gelmiştir.

Bankacılığın geçmişine dönüp baktığımızda para göndermek, para almak, çek tahsil etmek, kredi kullanmak ve bunun gibi birçok işlemin süresi bir, iki haftayı hatta ayı bulmaktaymış. Her şey yazılı olarak yapılır ve uzun süre beklenmek zorunda kalınırmış. Ne günler ama… Günümüzle geçmişi karşılaştırdığımızda, bankacılık yönünden işlemlerin ne kadar hızlı gerçekleştiğini anlayabiliriz. Bu ise teknolojinin bankacılık sektörüne de uğramış olmasından kaynaklıdır.

İlk olarak işlemler, tutanaklar; kağıtlardan elektronik ortamlara aktarılmıştır. Yani bilgisayarlar kullanılmaya başlanmış. Sonrasında internet kullanımı eklenmiş ve işlemler daha hızlı yapılmaya devam etmiştir. Günümüze baktığımızda ise bırakın bankacılık işlemlerinin hızlı olmasını, artık hepimiz birer bankacıyız. Çünkü yapmak istediğimiz çoğu bankacılık hizmetini, kendimiz gerçekleştiriyoruz. Bu durum ise artık her bankanın sahip olduğu, internet bankacılığı ile sağlanmıştır.

İnternet Bankacılığı İşlemleri Nelerdir?

İnternet Bankacılığı İşlemleri Nelerdir?Sunulan teknoloji işlemlerimizde kolaylık sağlamıştır fakat her işlemi yapmamız çok mümkün değildir. Ama işlem zamanını kısalttığı kuşkusuz doğrudur. İnternet bankacılığının kullanımı bankaları da, müşterileri de fazlasıyla rahatlatmıştır. Bankalarda olan yoğunluk azalmış ve işlemler için saatlerce bekleyen insanların da değerli zamanları kendilerine kalmıştır. Uygulama yaklaşık 15 senedir hizmettedir ve giderek kullanımı artmıştır. Peki, bu rahatlığı hangi hizmetlerde kullanabiliriz?

EFT/Havale

Günümüzde de en çok yapılan işlemler arasında sıralanabilir. Birine para göndermek istediğimizde bankaya giderek yaptığımız dönemler geride kaldı. Artık internet bankacılığı sayesinde karşı tarafın hesap ya da IBAN numarası ile kendi hesabımızda bulunan parayı aktarabiliyoruz. Böylelikle zamandan büyük tasarruf etmiş oluruz. Bu işlemler için internet bankacılığı olan herkesin banka binalarına ve bankacılara ihtiyacı kalmamıştır.

Bankacılık Ürünlerinizin ve Hesaplarınızın Kontrolü

Bankada bulunan tüm hesaplarınızın toplu şekilde kontrolünü sağlayabilirsiniz. Bu durum ise size en büyük kolaylığı alışverişlerde gösterecektir. Bir şey almak istediğinizde hesabınızda para var mı yok mu kontrolünüzü anlık olarak sağlayabilirsiniz. Ayrıca aylık hesap özetlerine, yaptığınız alışverişlere, para çekimlerinize, gönderimlerinize ve daha birçok ayrıntıya ulaşabilirsiniz. Ayrıca sadece o ay içindekine değil tüm geçmiş ayaların özetlerine ulaşabilirsiniz.

Ödeme İşlemleri

Her ay düzenli olarak ciddi zaman kaybı yaşatan fatura ödemeleri artık internet bankacılığı tarafından oldukça kolaydır. Bu ödemeler isterseniz otomatik olarak hesabınıza bağlanır ve günü geldiğinde ödenir, isterseniz kendiniz manuel olarak internet bankacılığı uygulamanızla yapabilirsiniz. Böylelikle her ay bankalarda ya da fatura ödeme noktalarında sıra beklemenize gerek kalmaz.

Kredi Kartı İşlemleri

Kredi kartı ödemelerinizi hesaplarınız üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca aynı banka kredi kartının ödemesini yapabileceğiniz gibi farklı bankaların da ödemelerini yapabilirsiniz. Aynı şekilde ekstre kontrolü, limit artırımı gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Yatırım Araçları İşlemleri

Hesabınız üzerinden yatırım yapmayı planladığınızda, yatırım hesabı açtırdığınızda işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Döviz alım ve satımlarınız, vadeli mevduatlarınız, altın hesaplarınız gibi yatırım işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi de değerlendirmiş olursunuz. İnternet bankacılığı ile döviz alım satımının nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayınız.

Kredi Başvuru İşlemleri

Kredi notu uygulamasıyla birlikte, kredi başvurularınızı internet üzerinden yapabilirsiniz. Eğer notunuz yüksek ise krediniz kabul edilir ve bir imza uygulamasıyla hesabınıza geçer. Anlık olarak doğan ihtiyaçlarınızı bu şekilde halledebilirsiniz.

İnternet Bankacılığını Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet Bankacılığını Kullanmanın Avantajları Nelerdir?Teknolojinin nimetlerinden bankaların da yararlanmasıyla, müşterilere sağladığı avantajlar değişiklik göstermiştir. Bankalarda fiziki olarak gerçekleştireceğimiz işlemlerin çoğunu internet üzerinden yapmamız, hem bize hem de kesemize artılar katmaktadır. Bu avantajları da başlıklar altında inceleyelim.

Vakit Kazancı

İnternet bankacılığının sağladığı en iyi avantaj diyebiliriz. Yaşantımızda vaktin değerini söylemeye gerek yoktur herhalde. Yapmak istediğiniz her işlem internet bankacılığı sayesinde çok kısa zamanlarda gerçekleşir. Hem siz vakitten kazanmış olursunuz hem de fiziken zahmete girmemiş olursunuz.

[renkbox baslik="IBAN Nedir? Nasıl Oluşturulur, Avantajları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/iban-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/03/iban-nedir-nasil-olusturulur.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

İşlem Masraflarının Az Olması

Bankaların çoğunda internet üzerinden yapılan işlemlerde masraf alınmamakta ya da bankada yapacağınız işlemlere göre daha az masraflar alınmaktadır. Bu durum da sizin karlı olmanızı sağlar. İşlemlerinizi daha az ücretler ile değerlendirirsiniz.

İstediğiniz Saatte İşlem Yapabilmeniz

İnternet bankacılığı üzerinden işlemlerinizi 7/24 istediğiniz saatte yapabilirsiniz. Eğer EFT gönderecekseniz, mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz, ilk mesai saati içerisinde gidecek biçimde ayarlanabilir. Ya da unutmak istemediğiniz bir gönderiniz varsa hemen zamanlarsınız ve hesabınızın müsaitliği olduğu sürece işleminiz istediğiniz vakitte yapılır.

Teknolojinin getirdiği yenilikler, bankalar için de geçerli olmuş ve müşterilere avantajlı seçenekler sunmuştur. Banka işlemlerinizin çoğunu internet bankacılığı ile kendiniz daha hızlı ve kolay yapabilirsiniz. Böylelikle hem siz daha hızlı işlem yaparsınız hem de bankalarda bulunan yoğunluk azalır. Her koşulda avantajları olan internet bankacılığını; havale, eft, yatırım yapma, kredi başvurusu ve diğer tüm bankacılık işlemlerinde kullanabilirsiniz.
İnternet bankacılığı konusunda bir tereddüt yaşıyor musunuz?
Sizce şubeye gitmek mi, yoksa internet bankacılığı üzerinden işlemleri halletmek mi daha iyi?
İnternet bankacılığı kullanımı konusunda herhangi bir sorun yaşadınız mı?Okur Yorumları
  1. Günümüzde internet bankacılığını kullanmak ne kadar sağlıklı? Çoğu bankanın hala ciddi açıkları mevcut hesaplarımdan paralar buhar olup uçuyor insanlara güven vermiyor gibi bazı bankalar acil önlem alınması gerekiyor. İşleyiş açısından nimet gibi bişey yorulmadan işlerimizi halledebiliyoruz.