Bireysel Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Bireysel Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Bankalarda bireysel işlemler için gişeden daha farklı bir yerde doğrudan bankacı ile muhatap olabileceğiniz masalar vardır. Burada kredi çekme, emeklilik hesabı gibi işlemleri yaparsınız. Doğrudan bankacı ile iletişim kurarsınız ve daha sonraki işlemlerde de bu bankacı ile iletişim kurabilirsiniz. Zamanla sizi tanıyan bu bankacı, doğrudan sizinle bağlantı kurarak işlemlerinizi gerçekleştirmektedir. Bireysel bankacılık hakkında bilmeniz gerekenler ise aşağıda sizi bekliyor.

Cevat İmren

Bir bankaya gittiğinizde sıra alma cihazında genellikle gişe ve bireysel işlemler olarak iki farklı buton görürsünüz. Butonların alt kısımlarında ise küçük açıklamalar vardır. Bunlara bakarak, işleminizi gişe mi, yoksa bireysel de mi yapacağınızı anlayabilirsiniz. Basit bir ödeme işlemi için gişe butonuna basmanız gerekirken, kredi çekme gibi talepleriniz için bireysel hizmeti seçersiniz. Peki, bu bireysel bankacılık işlemleri nelerdir?

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ilk defa Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulamaya konulan bireysel bankacılık, ülkemizde 1994 krizi ile girmiştir. Bu krizde, kurumsal işlemlerden çok fazla kar edemeyeceğini anlayan bankalar, bireysel işlemlere de odaklanmaya başlarlar. O tarihe kadar pek dikkate alınmayan bu işlemler, krizin ardından bankalar için iyi bir gelir kapısı olarak faaliyet göstermeye başlar.

[renkbox baslik="Banka Kredi Notu Nedir? Neye Göre ve Nasıl Hesaplanır? Yükseltmek için Ne Yapmalı?" link="https://bilgihanem.com/banka-kredi-notu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/banka-kredi-notu-nedir-neye-gore-nasil-hesaplanir-yukseltmek-icin-ne-yepmali.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bireysel bankacılık sayesinde yatırım, ödeme, emeklilik, kredi, sigorta gibi işlemleri yaparsınız. Gişeler ise genellikle para çekip yatırma işlemlerine bakarlar. Kredi çekmek, hesap açmak, yatırım yapmak, emeklilik hesabı oluşturmak gibi işlemlerinizi bireysel bölümünde gerçekleştirirsiniz. Bu bölümde çalışan kişiler ise zamanla sizi tanırlar ve bir işlem yapmak istediğiniz zaman doğrudan talimatlarınızı yerine getirebilirler. Hızlı ve güvenli şekilde hesaplarınızı yönetebilir, bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bireysel Bankacılık Nedir?

Bireysel Bankacılık Nedir?İnsanların istekleri doğrultusunda, bankaların bireysel içerikli hizmetler sunmaları ve bu hizmetlerin gerçekleştirilmesini sağlayan teknolojinin imkân vermesi sonucunda ortaya çıkan sektöre bireysel bankacılık denir. Bankalar bireysel müşterilere sağlanan hizmetlerin bir sonu olmayacağını düşünüyorlar. Bakıldığında çok haklılar. Çünkü insanların sonsuz ihtiyaçları vardır ve her geçen gün yeni bir şekil almaktadır. Bankalar da bu ihtiyaçlara kendilerini entegre etmektedirler.

Bankacılık alanında gerçekleştirilen internet bankacılığı, ATM gibi uygulamalar hayatı kolaylaştırma açısından oldukça önemlidir. Bankaya gidilerek yapılmak zorunda kalınan birçok işlemin internet üzerine taşınması ya da istediğiniz her noktada ATM’lere ulaşabilmeniz bankaya olan istekliliği daha çok artırmıştır.

Bu sistem İkinci Dünya Savaşı sonrasında ilk defa ABD tarafından uygulamaya konulmuştur. Ülkemizde ise 1994 krizine kadar daha çok kurumsal bankacılık statüsünde hizmet veren bankalarda, bireysel hizmetler sınırlı olarak karşımıza çıkar. Yaşanan kriz sonrasında kurumsal hizmetlerden çok fazla kar sağlamayan ve yüksek riskler ile karşılaşan bankalar, hedeflerini bireysel müşterilere çevirerek onlar için yeni hizmetler üretmeye başlamışlardır.

İnsanların da kriz ortamında güvenli bir yuva araması, hem bankaların bireysel hizmetlerini geliştirmesine hem de insanların bankaları tercih etmesine sebep olmuştur. Karşılıklı bu etkileşim ve yaşanan teknolojik değişimler ile banka sayılarında da artışlar görülmüştür. Oluşan rekabetten dolayı hizmet ağları da genişlemiş ve bireylerin bankalara olan gereksinimleri artmıştır.

Bu duruma verilebilecek en güzel örnek ise kredi kartlarıdır. Bundan 20 yıl önce kredi kartı kullanan müşterilerin sayısı parmakla gösterilecek kadar azdı. Bu gün ise 58 milyona yaklaşmıştır. Bu artış sadece kredi kartlarında değil pek tabi diğer hizmetlerde de göstermiştir.

Bireysel Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Bireysel Bankacılık İşlemleri Nelerdir?Birey olarak ihtiyacınız olan her türlü işlemi kapsar ve alt kategoriler oluşturmuştur. İhtiyacınız olabilecek durumları düşünün. Para ihtiyacı, yatırım yapma ihtiyacı, birikim isteği, gelecek garantisi kısacası hayatınızı kolaylaştırma gibi daha birçok avantaj sunmaktadır.

Nakit Sağlama İşlemi

Herhangi bir ihtiyacınıza kavuşma yolunda en büyük adımı atmanızı sağlar. Ya da anlık gelişen bir ihtiyacınızda imdadınıza yetişebilir. Tabi ki borç olarak ve belli bir komisyon ücreti karşılığında yapar bu işlemleri. Kısaca sizin her türlü ihtiyacınıza karşılık kredi ve çeşitleriyle cevap verir.

Bankadan bankaya farklılık gösteren ve birçok türü olan kredileri, bankalarda bulunan itibarınız çerçevesinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bireysel müşteriler için geliştirilen kredi notu uygulamasında bulunan puanınız iyi ve yeterli ise bankalar size tüm parasal kaynaklarını açacaktır.

Para Yerine Geçen Ödeme Araçları

Tabi ki neden bahsettiğimi anladınız. Banka ve kredi kartları ödemelerinizde gerçekleştirebileceğiniz ve mübadele sağlayan araçlardır. Bankamatik kartları hesabınızda para olduğu sürece alışverişlerinizde kullanabileceğiniz, nakit para taşımak yerine daha güvenli olan araçlardır.

Kredi kartı ise belli bir limiti bulunan, kullanım sağladıktan sonra belli bir ödeme düzenine sahip ve çeşitli avantajları beraberinde getiren bankacılık ürünüdür. Ödeme yerine geçen bu araçları kullanmanız, nakit para taşıma sıkıntısını ortadan kaldırmaktadır.

Yatırım ve Mevduat İşlemleri

Yatırım ihtiyacı, hemen her bireyin hayalleri doğrultusunda gerçekleştirmeyi istediği durumlardan biridir. Bankalar da bu istek karşısında hizmetlerinde farklılıklar yaratarak çeşitli yatırım seçenekleri sunmuşlardır.

Elinizde olan birikimleri mevduat hesaplarında değerlendirebilir ve karşılığında gelir elde edebilirsiniz. Bu mevduat hesaplarının altında diğer finansal piyasalarda da işlem gören bazı yatırım araçları yer almaktadır. Bankanın güvenli kurum olmasıyla birlikte, birikimlerinizi avantajlı şekilde değerlendirebilirsiniz.

Birikim ya da Para Saklama İşlemi

Bankalarda bulunan hesabınızda paralarınızı biriktirebilir ve güvenle saklayabilirsiniz. Artık yastık altı para saklama dönemi oldukça geride kalmıştır. Bu işlem doğrudan banka hesaplarına taşınmıştır. Hırsızlık, kaybolma gibi durumların da önüne geçmesiyle birlikte hesaplar üzerinden ara alışverişleri de sağlanmaktadır. EFT ve havale yapabileceğiniz hesaplarınızda, para transferleri fazlasıyla kolaylaşmıştır.

Ödeme İşlemleri

Eskiden elektrik faturası için ayrı, su faturası için ayrı, diğer ödemeleriniz için ayrı ayrı zaman kaybı yaşıyordunuz. Bankalar bu işlemler için de hizmetler oluşturmuştur. Bu kurumlarla sistemlerini bütünleştirmesi ile hepsini tek bir yerden ödemenizi sağlamıştır. Hatta internet bankacılığı ya da otomatik ödeme talimatlarıyla bankalara bile gitmenize gerek kalmamaktadır.

Sigorta, Emeklilik ve Türev Seçenekler

Her insanın gelecek yaşantısını garanti altına almak istemesiyle gelişen bu ürünler her yaşta gruba hitap edebilmektedir. Emeklilik sistemleri bunların bir örneğidir. Diğer yandan sahip olduğumuz tüm değerli şeylerin kayıplarında yaşayacağımız sıkıntıların önüne geçen sistemler de geliştirmişlerdir. En başında sağlığımız gelir ve sağlık sigortası, deprem sigortası, konut sigortaları gibi şekillere bürünerek karşımıza çıkmıştır.

[renkbox baslik="Vadesiz Hesap Nedir? Nasıl Açılır?" link="https://bilgihanem.com/vadesiz-hesap-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/vadesiz-hesap-nedir-nasil-acilir-ve-neler-yapilir.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bireysel Bankacılık İşlemlerini Nasıl Avantaja Çevirebiliriz?

Bireysel Bankacılık İşlemlerini Nasıl Avantaja Çevirebiliriz?İşlemlerin avantaja çevrilmesi teknoloji sayesinde olmuştur. Hesaplarınız üzerinde kullandığınız internet bankacılığı uygulaması işlemlerinizi yaparken hayatınızı kolaylaştırmaya yöneliktir. Hesabınız üzerinde aldığınız şifreniz ile istediğiniz vakitte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zaman kavramının etkin kullanımını sağlayan bu sistem ile avantajlar sağlarsınız. Bankada yapacağınız işlemlerde ödeyeceğiniz masraflar ve komisyon ücretleri azalmaktadır. Böylelikle bireysel işlemlerinizde daha avantajlı olabilirsiniz.

994 krizi sonrasında bankaların kurumsal müşterilerle olan hizmetlerinden karlılığı düşünce, bireysel müşteri tarafına yönelmiştir. Zamanla yeni kurulan bankaların artması rekabet ortamı yaratarak, bireysel müşterilere cazip fırsatlar sunulmasını sağlamıştır. Bireysel bankacılık müşterilerine; yatırım yapabilme, ödeme yapma, nakit sağlama, sigorta, emeklilik tarzı süreçleri takip etme gibi birçok şeyin yapılmasına imkan vermektedir.
Bireysel bankacılık işlemlerinin tarihi gelişimini öğrenmek sizi şaşırttı mı?
Bireysel bankacılık işlemlerini sıklıkla tercih ediyor musunuz? Ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?
Teknoloji sayesinde bireysel bankacılık işlemlerini banka yerine cep telefonunuzdan yapmayı tercih ediyor musunuz?Okur Yorumları