Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bankalar eskiden her önüne gelene kredi kartı veriyorken, uygulanan değişiklikler ve kanunlar sonucunda kredi kartı almak bazı şartlara bağlanmıştır. Bu yüzden kredi kartı almak istediğinizde bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı bilmeli ve başvurularınızı öyle gerçekleştirmelisiniz. Bunlardan bazıları yaş sınırı, belirli bir geliriniz olması ve bu gelirinize paralel bir kredi kartı limitine izin verilmesi gibi durumlardır.

Kredi kartı ülkemizde hemen herkesin kullandığı bir hizmet türüdür. Kullanımının bu kadar yaygınlaşmasının altında birçok sebep yatar. En başta taksit uygulaması ve öteleme imkânının olması, kredi kartı müşteri sayısını artırmaktadır. Bunların yanında güvenlik amaçlı da tercih edilebilir. Çünkü yanınızda nakit para taşımanın verdiği risk, kredi kartı için geçerli değildir. Kaybetseniz ya da çaldırsanız dahi kısa bir işlem sonucunda kapattırabilirsiniz.

Ayrıca şifre uygulaması olduğu için de sizden başka birinin kullanımı pek mümkün olmayacaktır. Ülkemizde bu hizmet türünü kullananların sayısı oldukça fazladır ama kredi kartını nasıl kullanacağını bilenlerin sayısı azdır. Bu yüzden kullanımı konusunda bilinçlenmek ve doğru kredi kartı nasıl kullanılır öğrenmek önemlidir. Yoksa sizin için avantajlar sunan kredi kartı, bir anda külfet olur ve büyük borçların altına girmenize sebep olabilir.

Kredi kartı sahibi olmadan önce bu konuda dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgilenmelisiniz. Sonrasında kredi kartı nasıl alınır ve şartları nelerdir öğrenerek başvuru yapmanız en doğrusudur. O zaman kredi kartı olmayan kişiler için kredi kartı nedir ve nasıl kullanılır bilmeyenleri buraya alalım.

Yaş Uygulaması Şartı

Yaş Uygulaması ŞartıKredi kartı sahibi olmak için Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na göre bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı 18 ve üstü şeklinde düzenlenmiştir. 18 yaşını doldurmamış bir kişi kredi kartı sahibi olmak istiyor ise ek kart uygulamasını kullanması gereklidir. Onun dışında kredi kartı sahibi olması pek mümkün değildir. Fakat 18 yaşınızı doldurmuşsanız, kendi adınıza kredi kartı sahibi olmaya hak kazanmışsınız demektir.

Gelir Sahibi Olma Şartı

Gelir Sahibi Olma ŞartıEskiden kredi kartlarında çok fazla düzenlemeler yoktu. Yeni çıkan kanunlarla belli bir düzene oturtulmuştur. Kredi kartı sahibi olmak isteyen herkesin belli bir geliri olmalıdır. Yani belgelendirilebilir bir geliriniz olması çok önemlidir. Fakat geliriniz var diye istediğiniz kadar limitli bir kredi kartına sahip olamazsınız. Bu konuda da bir sınırlama vardır. Bu sınırlama ise ülkemizde bulunan kanunlara göre bir kişiye ait kredi kartı limit toplamı, gelirinin 4 katını geçemez. Eğer ilk kez kredi kartı sahibi olacaksa da bu oran 2 katıdır. Gelirinizi belgeleyebiliyorsanız ve limit şartlarına uyum sağlıyorsanız, kredi kartı başvurusu yapmak için uygunsunuzdur.

Müşteri eğer maaş bordrolu çalışırken işten ayrılıp kendi adına bir şirket kurarsa kredi kartı başvurusunu vergi levhası ya da gelir beyannamesi ile yapmalıdır. Bu sebeple ödenen vergilerin, şirketler açısından önemi büyüktür. Vergi göstergeniz düşük ise kredi kartı limit oranı da o boyutta düşük olur. Eğer çalışmıyorum ve çalışmaya da ihtiyacım yok diyorsanız da kart sahibi olabilirsiniz. Bu durumda bankaya nakit teminat yatırırsınız. Yatırdığınız teminat ise kredi kartı limitinizden biraz fazla olmalıdır. Banka bu teminata bloke koyar ve kredi kartını size verir. Eğer siz bu kartın borcunu ödemezseniz, borcunuz teminattan karşılanır ve kredi kartı kullanımı banka tarafından kapatılır.

Kredi Notu Durum Şartı

Kredi Notu Durum ŞartıKredi kartı alma şartlarından yaş ve gelir konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız bir de kredi notunuzu kontrol etmekte fayda vardır. Çünkü banka hizmetlerinden kredi, kredi kartı gibi parasal yönde olan uygulamalarda, müşterilerin kredi karneleri önem taşır. Eğer kredi notunuz yüksek ise rahatlıkla kredi kartına sahip olabilirsiniz. Kredi notunuz düşükse yükseltmek için yapmanız gerekenler hakkında bilgi edinerek, banka nezdinde iyi müşteri olmaya çalışmalısınız. Ayrıca herhangi bir durumdan dolayı yasal takip ya da avukatlık gibi bir durumunuzun olmaması da önemlidir. Bankaların önem verdiği konulardan biri de budur. Banka kredi notu hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Kredi Kartı Almak

Kredi Kartı AlmakYukarıda sıralamış olduğum şartları sağladığınızda, bankalardan kredi kartı alabilirsiniz demektir. Önemli olan, size tanımlanacak olan limiti tek bir bankadan mı yoksa farklı bankalardan mı kullanmaktır. Her iki durum da sizin için uygun olabilir. Bunun tercihini ise kendiniz vermelisiniz. Şöyle ki; farklı bankalardan almak size bankadan bankaya farklılık gösteren çeşitli seçeneklerden yararlanma fırsatını verir. Fakat her bankanın yıllık kart aidatı gibi durumlarını unutmamalısınız. Tek bir bankaya bağlı kalmak ise, kredi kartı takiplerinizi kolaylaştırır ve yıllık aidat ödemeniz bir tane olur.

Bankaların size sunacakları seçenekleri göz önünde bulundurarak kredi kartı almak için şubeye giderek, internet ya da telefon bankacılığından başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. (Bakınız: İnternet Bankacılığı Nedir?) Başvurunuz üzerine gerekli işlemler yapıldıktan sonra kredi kartınız verdiğiniz adrese ulaştırılır ve kullanımına başlayabilirsiniz.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Bence girmeyin hiç kredi kartı işine inanın canınız çok yanar. En güzeli nakit varsa alıyorsunuz yoksa bakıp geçiyorsunuz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler