Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi kartı almanın kolay bir iş olduğunu düşünebilirsiniz. Ama karşınıza çıkacak çeşitli kısıtlama ve sorunlar olabilir. Eğer nasıl ve hangi koşullara bağlı olarak alabileceğinizi bilmiyorsanız çeşitli sorunlarla da karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle kredi kartı almadan önce ürünü iyice tanımanızı, araştırmanızı ve özellikle nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Şimdi nasıl alacağınıza, şartlarına ve dikkat etmeniz gerekenlere göz atalım:

Cevat İmren

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı, yok denecek kadar azdır. Hatta bazı kişiler, kullanmak istememesine rağmen mecburen bir şekilde kredi kartı ile alışveriş yapmaktadır. Eğer doğru bir şekilde kullanan bilinçli tüketicilerdenseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Ama kredi kartını sorumsuzca kullanırsanız başınız fena halde ağrıyacaktır. Çok değil, birkaç ay sonra bankalardan gecikme telefonları almaya başlayacaksınızdır.

Ülkemizde kredi kartı kullanıcı sayısı açıklanan rakamlara göre de oldukça yüksek. Ayrıca kredi kartı kullanımındaki hataları nedeniyle takibe alınan kişi sayısının da fazlasıyla yüksek olduğu bilinmektedir. Kredi sicilinizi kötü etkileyen bu durumla karşılaşmamak için her şeyden önce bilinçli bir tüketici olmanız gerekmektedir. Kredi kartının limitinin sizin paranız değil, bankadan aldığını borç olduğunu unutmamalısınız.

[renkbox baslik="Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?" link="https://bilgihanem.com/dogru-kredi-karti-kullanimi-nasil-olmalidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/kredi-karti-kullaniminda-bilinmesi-gerekenler.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kredi kartı almak için bazı özelliklere sahip olmanız gerektiği gibi yeni bir tane almak istediğinizde de bazı koşulları sağlamanız gerekmektedir. İşte bu noktada, daha önceki kredi kartı deneyimleriniz devreye girmektedir. Bankaların ilk olarak baktıkları bu konuları bilmiyorsanız birazdan öğreneceksiniz. Ama bilinçli bir tüketici olmayı öğrenmeden de kredi kartı alma işine girişmemenizi tavsiye ederiz.

Yaş Uygulaması Şartı

Yaş Uygulaması ŞartıKredi kartı sahibi olmak için Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na göre bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı 18 ve üstü şeklinde düzenlenmiştir. 18 yaşını doldurmamış bir kişi kredi kartı sahibi olmak istiyor ise ek kart uygulamasını kullanması gereklidir. Onun dışında kredi kartı sahibi olması pek mümkün değildir. Fakat 18 yaşınızı doldurmuşsanız, kendi adınıza kredi kartı sahibi olmaya hak kazanmışsınız demektir.

Gelir Sahibi Olma Şartı

Gelir Sahibi Olma ŞartıEskiden kredi kartlarında çok fazla düzenlemeler yoktu. Yeni çıkan kanunlarla belli bir düzene oturtulmuştur. Kredi kartı sahibi olmak isteyen herkesin belli bir geliri olmalıdır. Yani belgelendirilebilir bir geliriniz olması çok önemlidir. Fakat geliriniz var diye istediğiniz kadar limitli bir kredi kartına sahip olamazsınız. Bu konuda da bir sınırlama vardır.

Bu sınırlama ise ülkemizde bulunan kanunlara göre bir kişiye ait kredi kartı limit toplamı, gelirinin 4 katını geçemez. Eğer ilk kez kredi kartı sahibi olacaksa da bu oran 2 katıdır. Gelirinizi belgeleyebiliyorsanız ve limit şartlarına uyum sağlıyorsanız, kredi kartı başvurusu yapmak için uygunsunuzdur.

Müşteri eğer maaş bordrolu çalışırken işten ayrılıp kendi adına bir şirket kurarsa kredi kartı başvurusunu vergi levhası ya da gelir beyannamesi ile yapmalıdır. Bu sebeple ödenen vergilerin, şirketler açısından önemi büyüktür. Vergi göstergeniz düşük ise kredi kartı limit oranı da o boyutta düşük olur.

Eğer çalışmıyorum ve çalışmaya da ihtiyacım yok diyorsanız da kart sahibi olabilirsiniz. Bu durumda bankaya nakit teminat yatırırsınız. Yatırdığınız teminat ise kredi kartı limitinizden biraz fazla olmalıdır. Banka bu teminata bloke koyar ve kredi kartını size verir. Eğer siz bu kartın borcunu ödemezseniz, borcunuz teminattan karşılanır ve kredi kartı kullanımı banka tarafından kapatılır.

Kredi Notu Durum Şartı

Kredi Notu Durum ŞartıKredi kartı alma şartlarından yaş ve gelir konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız bir de kredi notunuzu kontrol etmekte fayda vardır. Çünkü banka hizmetlerinden kredi, kredi kartı gibi parasal yönde olan uygulamalarda, müşterilerin kredi karneleri önem taşır.

Eğer kredi notunuz yüksek ise rahatlıkla kredi kartına sahip olabilirsiniz. Kredi notunuz düşükse yükseltmek için yapmanız gerekenler hakkında bilgi edinerek, banka nezdinde iyi müşteri olmaya çalışmalısınız. Ayrıca herhangi bir durumdan dolayı yasal takip ya da avukatlık gibi bir durumunuzun olmaması da önemlidir. Bankaların önem verdiği konulardan biri de budur. Banka kredi notu hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Kredi Kartı Almak için Yapılacaklar

Kredi Kartı AlmakYukarıda sıralamış olduğum şartları sağladığınızda, bankalardan kredi kartı alabilirsiniz demektir. Önemli olan, size tanımlanacak olan limiti tek bir bankadan mı yoksa farklı bankalardan mı kullanmaktır. Her iki durum da sizin için uygun olabilir. Bunun tercihini ise kendiniz vermelisiniz.

Şöyle ki; farklı bankalardan almak size bankadan bankaya farklılık gösteren çeşitli seçeneklerden yararlanma fırsatını verir. Fakat her bankanın yıllık kart aidatı gibi durumlarını unutmamalısınız. Tek bir bankaya bağlı kalmak ise, kredi kartı takiplerinizi kolaylaştırır ve yıllık aidat ödemeniz bir tane olur.

Bankaların size sunacakları seçenekleri göz önünde bulundurarak kredi kartı almak için şubeye giderek, internet ya da telefon bankacılığından başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. (Bakınız: İnternet Bankacılığı Nedir?) Başvurunuz üzerine gerekli işlemler yapıldıktan sonra kredi kartınız verdiğiniz adrese ulaştırılır ve kullanımına başlayabilirsiniz.

Kredi kartı alım işlemlerini tamamladıktan sonra ya hemen kartınızı size verirler ya da belli bir süre sonra adresinize özel olarak gönderirler. Kartınızı aldığınız zaman, size özel olarak bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Bunu bankaya veya bankamatiğe giderek yapabileceğiniz gibi, artık internet ve mobil bankacılık üzerinden de şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra kartınız kullanıma açılacaktır.

[renkbox baslik="Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilmeli?" link="https://bilgihanem.com/kredi-karti-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/04/kredi-karti-nedir-nasil-kullanilir-nelere-dikkat-edilmeli.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Günümüzde genel olarak online alışverişler için kullanılan kredi kartları, büyük tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle bilinçli kişiler tarafından kullanılması gerekmektedir. Eğer kartınızı doğru kullanmazsanız dolandırılma ihtimaliniz artacaktır. İnternetten yapılan alışverişlerde bu sorunla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kredi kartınıza internetten alışveriş için bir limit koymanız bu noktada en iyi seçenektir.

Kimler Kredi Kartı Alabilir?

Kimler Kredi Kartı Alabilir?Kredi kartı sahibi olmadan önce bu konuda dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgilenmelisiniz. Sonrasında kredi kartı nasıl alınır ve şartları nelerdir öğrenerek başvuru yapmanız en doğrusudur. Kredi kartı ülkemizde hemen herkesin kullandığı bir hizmet türüdür.

Kullanımının bu kadar yaygınlaşmasının altında birçok sebep yatar. En başta taksit uygulaması ve öteleme imkânının olması, kredi kartı müşteri sayısını artırmaktadır. Bunların yanında güvenlik amaçlı da tercih edilebilir. Çünkü yanınızda nakit para taşımanın verdiği risk, kredi kartı için geçerli değildir. Kaybetseniz ya da çaldırsanız dahi kısa bir işlem sonucunda kapattırabilirsiniz.

Ayrıca şifre uygulaması olduğu için de sizden başka birinin kullanımı pek mümkün olmayacaktır. Ülkemizde bu hizmet türünü kullananların sayısı oldukça fazladır ama kredi kartını nasıl kullanacağını bilenlerin sayısı azdır. Bu yüzden kullanımı konusunda bilinçlenmek ve doğru kredi kartı nasıl kullanılır öğrenmek önemlidir. Yoksa sizin için avantajlar sunan kredi kartı, bir anda külfet olur ve büyük borçların altına girmenize sebep olabilir.

Bankalar eskiden her önüne gelene kredi kartı veriyorken, uygulanan değişiklikler ve kanunlar sonucunda kredi kartı almak bazı şartlara bağlanmıştır. Bu yüzden kredi kartı almak istediğinizde bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı bilmeli ve başvurularınızı öyle gerçekleştirmelisiniz. Bunlardan bazıları yaş sınırı, belirli bir geliriniz olması ve bu gelirinize paralel bir kredi kartı limitine izin verilmesi gibi durumlardır.
Kredi kartı alırken karşılaştığınız sorunlar nelerdir?
Size göre kredi kartı kullanmanın en kötü yanları nelerdir?
Kredi kartı almak için hangi işlemleri yaptınız?
Sokakta açılan stantlardan kredi kartı almanın doğru olduğuna inanıyor musunuz?
Öğrencilerin kendilerine ait bir kredi kartı olmasını mı, yoksa ek kart kullanımını mı doğru buluyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Bence girmeyin hiç kredi kartı işine inanın canınız çok yanar. En güzeli nakit varsa alıyorsunuz yoksa bakıp geçiyorsunuz 🙂