Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hiç şüphesiz kredi kartı hemen herkesin cüzdanında bulunan, bankaların bizlere sunduğu ve sıklıkla yararlandığımız bir avantajdır. Fakat doğru kullanılmadığı takdirde bu avantajların kişiye zarar verecek dezavantajlara dönüşmesi hiç de zor değildir. Yazımızda kredi kartı kullanımında bilinmesi gerekenler, işinize yarayacak küçük ama faydalı bilgiler sunulmuştur.

Cevat İmren

Kredi kartı kişinin yararına kullanıldığı zaman faydalıdır. Örneğin bankanızda nakit paranız pek yok ve maaş almanıza bir hayli var, yüklü bir masrafın altına girmek isterseniz ödemelerde güçlük çekebilirsiniz. Halbuki, gelecek aylara ilişkin gelirlerinizi ve giderlerinizi hesaplamanız, aylık ödeyebileceğiniz taksitlerin ne kadar olması gerektiğini bilerek adım atmak daha mantıklıdır. Banka hesabınızda paranız varsa bile kredi kartı ile alış veriş yaparak ve bunu özellikle hesap kesim tarihinden hemen sonra gerçekleştirerek, ödemelerinizi 1 ay ötelemek elinizdedir.

X bankasındaki kart borcunuzu, Y bankasındaki kredi kartınız ile ödemek sizlere daha fazla kayıp ve faiz oranlarının katlanarak artmasını sağlayacaktır. Ayağınızı, yorganına göre uzatmayı bilmeli, taksitlendirme yaparken vade farklarının ne oranda olduğunu düşünerek, kartınızdan alışveriş yapmayı tercih etmelisiniz.

[renkbox baslik="Doğru Para Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
" link="https://bilgihanem.com/dogru-para-kullanimi-nasil-olmalidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/dogru-para-kullanimi-nasil-olmalidir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

1000 TL değerinde bir bilgisayar alıyorsanız, bu rakamın 300-400 TL değerini nakit olarak banka hesabınızda bulundurmak, ödeme güçlüğü çektiğiniz dönemlerde telafi etmenizi sağlayabilir. Sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi, kalan ödenmeyen borç üzerinden faiz işletileceğini düşünürsek eğer, bu tavsiyemizi dikkate almanızı öneririz.

Harcamalarımızı Nasıl Şekillendirmeliyiz?

Harcamalarımızı Nasıl Şekillendirmeliyiz?Kredi kartının nakit para olmadığını, bankanın sizlere tanımış olduğu bir avantaj ve borç verdiği izlenimini öncelikle benimsememiz gerekir. Bu eğer borç para ise harcamalarım aşırı olmamalı ya da olacaksa ödeyebilmeyi düşünmeliyim. Hesap kesim tarihi her ayın 23’ü ise bu tarihlere 1, 2 hafta kalan zaman için alışveriş yapmak bize göre riskli olabilir. 23’ünden sonra yapmak en azından bankaya olan borcunuzu öteleyebilir, fakat eğer 23’üne doğru nakit para elinize geçmeyecek ise biraz daha düşünmenizi öneririz.

Gıda, giyim, çeşitli ev ihtiyaçları öncelikli olmalı ve lüks ihtiyaçlarınız için abartılı rakamlarda alışveriş yapmamalısınız. Kartınızdan çekmek istediğiniz nakit avans için faiz oranının miktarını bilmeli, ne zaman ödemeyi gerçekleştireceğiniz ya da kaç taksitle alacağınız gibi konuları önceden araştırmalısınız. Borç ile diğer borçlarınızı asla kapatmaya çalışmamalı, bunu bir tanıdığınızdan alacağınız yardımlar ile gerçekleştirmeli ve faizlerin artmasını engellemelisiniz.

Kara Listeye Girmeyin

Kara Listeye GirmeyinAsgari ücreti birkaç defa üst üste ya da borcunuzu uzun süreli ödeyemediğinizde bankalar tarafından kara listeye girme olasılığınız vardır. Negatif kredi notu ise bu şekilde davranışları olan kişilerin takip ettiği bir adım olup, ihtiyaç kredisi ya da yeni bir kredi kartını başka bir bankadan alma sırasında karşınıza engel olarak çıkabilir. Kredi kartı alımından önce, formu dikkatlice okumak, faiz oranlarını önceden görmek, alışveriş yapmadığınız zamanlarda herhangi bir yaptırım olup olmadığının bilinmesi yararınıza olacaktır.

Kredi Kartını Doğru Kullanmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredi Kartını Doğru Kullanmak için Yapılması GerekenlerKredi kartı ödemelerinizi gerçekleştirmek için banka veznenize gitmek yerine internet bankacılığı hesabınızı kullanmalısınız. Bankanızın kartınızla ilişkili markaların neler olduğunu bulmak ve ne gibi avantajların yer aldığını bilmek, alışverişlerinize yön vermenizi sağlayabilir. Hediye puan etkinlikleri için tüm maddeleri dikkatlice okumalı, alışveriş sonrasında nakit olarak tek seferde ödeyebilecekseniz satın almayı seçin.

Borçlarınızı zamanında ödemek, faizin işletilmemesi anlamına gelecektir ve bu ileride yeni kartlar, yeni krediler almak için hep bir avantaj olarak cebinizde duracaktır. Kredi kartınızın şifresini hiç kimse ile paylaşmamalı ve özellikle alışveriş sırasında post makinesinin gözünüzün önünde olmasına dikkat etmelisiniz. Kartınızın numaraları, adınız, soyadınız, kartın arkasındaki bilgileri alan bir kişi herhangi bir internet sitesinden alışveriş yapmayı deneyebilir.

Özellikle bankanızın 3D güvenlik gibi bir uygulaması yani alışveriş sonrasında cep telefonunuza gelecek bir sms gibi hizmeti yoksa bu son derece vahim sonuçlar doğurabilir. Kredi kartı doğru kullanıldığında faydalıdır ve doğru tarih aralığında olacak şekilde gider-gelir dengesini oluşturduktan sonra yapılan harcamalar daha kolay ödenebilir.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Sizlere kredi kartı kullanımı hakkında detaylı bilgi verdikten sonra, biraz da yapılan yanlışlardan bahsetmek istiyoruz. Kredi kartı kullanırken yapılan en büyük yanlış, nakit param cebimde kalsın, karttan çekeyim düşüncesidir. Burada özellikle altını çizerek hatırlatmalıyız ki; nakit de ödeseniz, kredi kartını da kullansanız o parayı yine siz ödeyeceksiniz. Bu yüzden alışveriş yaparken kredi kartınızda ne kadar taksit olduğunu, toplam dönem sonu borcunu veya asgari tutarları aklınızdan şöyle bir geçirmeli ona göre hareket etmelisiniz.

Yapılan bir diğer yanlış ise taksit sayısı arttığında sanki bedava alıyormuş hissine kapılmanızdır. Markaların ve alışveriş sitelerinin en büyük oyunudur bu. Söz konusu tutar size fazla geldiğinde hemen taksit sayısını artırma teklifinde bulunurlar. Unutmayın ki küçük miktarlar üst üste bindiğinde ortaya çok büyük rakamlar çıkacaktır.

[renkbox baslik="Paramı Değerlendirmek için Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?
" link="https://bilgihanem.com/parami-degerlendirmek-icin-nasil-bir-yol-izlemeliyim/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/04/parami-degerlendirmek-icin-nasil-bir-yol-izlemeliyim.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Eğer kredi kartınızı yanınızda sırf nakit para taşımamak için kullanıyorsanız, bunun yerine aynı işlevi gören banka kartlarını tercih etmenizi öneririz. Eğer alışveriş delisi, kendinizi durduramayan biriyseniz, kartınızla çok harcama yaptığınız zamanlarda yanınıza almayın. Çünkü üzerinizde nakit paranız yoksa, içinizdeki o zaptedilemeyen ses elinizin kredi kartına gitmesini sağlayacaktır. Ve sonunda kendinizi mağazadan alışveriş yapmış bir şekilde çıkarken bulacaksınız.

Kredi kartları hiç kuşkusuz hepimizin hayatını kolaylaştırmaktadır. Ancak doğru ve kontrollü bir şekilde kullanılmadığı takdirde sonu çok can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Biz yukarıdaki makalemizde sizlere kredi kartını en doğru şekilde kullanmanız için bilinmesi gerekenleri anlatmaya çalıştık.
Öncelikle kredi kartı kullanıyor musunuz ve kaç tane kartınız var bu soruyu soralım?
Kredi kartı bilgilerinizi kimlerle paylaşıyorsunuz?
Harcamalarınızda kredi kartını ne sıklıkta kullanıyorsunuz?
Bir kartın borcunu kapatmak için başka bir kredi kartını kullandığınız oldu mu?Okur Yorumları
  1. Kredi kartı limiti üst seviyede olmadığı sürece ödemelerde de sorun yaşanmıyor. Denedim kesin çözüm.

  2. Bu yazıyı bence herkes okumalı. Kredi kartını kullanırken sanki biz ödemicekmişiz gibi rahat rahat harcıyoruz, sonrası acılı oluyor. Allah razı olsun valla herkes okusun burda yazanları.

  3. Bence harcamalarda nakit kullanıp sadece kart kampanyalarında kredi kartı tercih edilmelidir zira cepten nakit çıkmayınca ihtiyaç fazlasını alabiliyoruz.