Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Evlenmek için bir türlü para biriktiremeyen ve sürekli mutluluğunu erteleyen gençler için, devletin çeyiz hesabı imkanı bulunuyor. Mevcut yasaya göre, çeyiz hesabı sayesinde, gençler bankada bir hesap açtırıp, her ay en az 100 tl yatırmak üzere, birikim yapacak. Sonrasında ise devlet biriken tutarın %20'si kadar destek sağlıyor. Peki çeyiz hesabı nasıl açılır, kimler yararlanabilir? İşte ayrıntılar...

Pek çok ünlü bankanın müşterilerine sağladığı kolaylıklar arasında son zamanlarda popülerliği gitgide artan seçeneklerden birisi de çeyiz hesabıdır. Çeyiz hesabı ile ayda en az 100 TL yatıran çiftler 3 yıl gibi bir süre boyunca bekledikten sonra bu hesap türünden faydalanabilmektedir.

Bakanlar Kurulu tarafından 16 Aralık 2015 tarihinde devlet katkısına ilişkin yönetmeliğin imzalanması ile hayata geçen bu hesap Resmi Gazete’de de yayınlanmıştır.

Bu sistemde çeyiz hesabı uygulamasına tabi olan genç çiftler evlilik hazırlıklarına başladıklarında geçmişten günümüze kadar yapmış oldukları birikimlerine %20’ye kadar ulaşan oranlarda ve ek olarak 5 bin TL değerinde devlet katkısı sağlanmaktadır. Çeyiz hesabından Türk vatandaşı olan herkes ya da mavi kartı bulunan kişiler 27 yaşından önce evlenmeleri halinde kolaylıkla yararlanabilirler.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenirken devlet desteği ile çok daha kolay bir evlilik süreci geçirmek isteyen çiçeği burnunda çiftlerin tercih edebileceği çeyiz hesabı, ilgili bankalar aracılığı ile rahatlıkla oluşturulabilir. Çeyiz hesabı kapsamında biriktirilen paranın, %20’si ve 5 bin liraya kadar devlet desteği sağlanacak. Sadece ülke içindeki Türk vatandaşlarının değil, gurbette yaşayan ve ülke sınırları dışında olan vatandaşlarımızı da kapsayan bu uygulamada gurbetçiler için mavi kart sahibi olmaları yeterli bir gereksinimdir. Çeyiz hesabı ayrıca gurbetçilerin üçüncü dereceye kadar süregelen tüm alt soylarını da dâhil etmesi ile oldukça avantajlı bir hesap türü olarak belirtilebilir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açabilmek için kişilerin nüfus cüzdanları ile birlikte yurt içindeki ilgili bankaları ziyaret ederek öncelikle bir TL hesabı açtırmaları gerekir. Dileyen kişilerin TL hesabı yerine katılım fonu hesabı açtırabilmeleri mümkündür. Hesap oluşturma işlemleri esnasında 18 yaşından küçük olan bireylerin velileri ya da vasileri aracılığı ile hesap açtırma imkânları bulunur.
İlgili İçerik: Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabından Kimler Yararlanabilir?

Çeyiz hesabından yararlanabilmek için en önemli şart, 27 yaşın altında olmanızdır. Yani devlet 27 yaşından önce evlenmeye karar verenlere bu desteği sağlıyor. Ayrıca ister yurt içinde, ister yurt dışında yaşayın, Türk vatandaşı olan her genç bu haktan yararlanabilecek. Her bireyin yalnızca bir çeyiz hesabı açtırma olanağı vardır. Bankalar arasında çeyiz hesaplarının transferi mümkün değildir. Bankalardaki ortak hesaplar ise çeyiz hesabı kapsamında değerlendirilmemektedir. Yani bankaların ülke içerisindeki şubelerinde TL üzerinden açılacak olan hesapların kesinlikle ortak hesap olmaması gerekir. Hesap açıldığı zaman da sadece 1 defa yapılabilecek olan 15 bin liradan daha az bir tutarın yatırılma imkânı bulunur. Çeyiz hesabından faydalanabilmek için sistem dâhilinde en az 3 yıl boyunca kalma zorunluluğu mevcuttur.

Çeyiz Hesabı Açmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çeyiz hesabı ile evlenmeyi planlayan gençlerin programa dâhil olan tüm bankalardan işlemlerini gerçekleştirme şansları vardır. Türkiye’de ikamet şartının bulunmadığı bu sistemde yurt dışında yaşamını sürdüren ülkemiz vatandaşları da aynı avantajlardan faydalanabilir. Sisteme dâhil olabilmek için gereken tek şart ise; Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli kurulum ve mevduat bankalarından açtırılacak olan bir çeyiz hesabıdır. Ayrıca hesabın yalnızca TL cinsinden açılması ve Dolar ya da Euro gibi farklı para birimleriyle başvurulmaması yine önemli detaylar arasında yer alır.

Sadece hesap açıp bırakmak ise elbette ki istenen avantajların elde edilememesine sebebiyet verir. Bu nedenle herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açıldıktan sonra bu hesaba en az 100 TL, en fazla 1000 TL olacak şekilde her ay düzenli ödeme yapılması önemlidir. Hesabınızda biriken bu tutarın %20’si kadar devlet desteği alabileceksiniz. Ancak bu miktar en fazla 5 bin TL olarak belirlenmiş.

Hesap içerisinde ne kadar çok birikim yapılırsa, devlet tarafından ödenen miktarın değeri de bir o kadar artmaktadır. Çeyiz hesabından bir dönem boyunca en çok 2 kere para çekme hakkı bulunur. Bankalar tarafından belirlenen şartların ihlal edilmesi durumunda ise kişilerin hesabı çeyiz hesabı olma statüsünden alınır. Evlilik tarihinden sonraki 6 ay içerisinde, evlilik cüzdanı ve ilgili nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile, hesap açtırdığınız bankaya gidip, paranızı çekebilirsiniz.

Okur Yorumları

5 yorum
  1. Böyle bir hesap olduğunu daha yeni öğrendim. Evlilik aşamasında cidden işimizi kolayaştırabilecek bir konu teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  2. Çok güzel ve detaylı olarak evlilik kredisi hakkında bilgiler vermişsiniz. Emeğinize ve paylaşımınıza teşekkürler. Sitenizi sürekli takip etmekteyiz.

  3. evlenecek birbirini seven çiftler için çok iyi imkan sağlıyor. yaş sınırı olması güzel olmuş. konu hakkında detaylı bir bilgi sahibi oldum sayenizde eminim birçok çiftimizin birçok ihtiyacını karşılayacaktır. teşekkürler paylaşım çok güzel. anlatımınız ve yazarlığınız hiç sıkmıyor. artık sürekli takip edeceğim.

  4. Bekarlar için güzel bir uygulama. Düğün zamanı tahmin edilmeyen birçok masraf çıkar. Devlet katkısı ile güzel birikim yapılır.

  5. Çeyiz hesabı her Bankada var mı? Yasal olarak çıkarıldı ancak çeyiz hesabının işleyişi Bankadan bankaya değişiklik gösteriyor mu? Yazınızdan da anlaşıldığı gibi aslında bir dönem sıkça gündeme gelen çeyiz hesabı “evlilik aşamasında olan” bir çok kişiye birçok faydası var.

    Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler