Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı, evlenmek isteyen ama maddi sıkıntılar nedeniyle ertelemek zorunda kalan gençler için devletin başlattığı destektir. Bildiğiniz gibi birçok genç, para sıkıntısı yüzünden evlenemiyor ve hatta büyük sorunlar nedeniyle ayrılmak zorunda kalıyorlar. Aileler arasından da bu nedenle tartışmalar çıkıp gençlerin saadetlerinin önüne geçilmektedir. İşte devlet bu gibi sorunlara mahal vermemek için çeyiz hesabını oluşturmuştur.

Cevat İmren

Evlenmek isteyen gençlerin önündeki en büyük engellerden birisi maddi sıkıntılardır. Bu sıkıntılar, tüm tatsızlıkların ortaya çıkmasına yeter de artar bile. Bu nedenle aileler gençlerin bir süre çalışıp para biriktirmesini isteyebilir veya tüm yük erkek tarafına atılmaya çalışılabilir. Genellikle tek tarafa yük bindirilmeye çalışıldığında da sorunlar çıkmaya başlamaktadır. Elbette maddiyatı önemsiz görüyor olabilirsiniz; ama bir yuvanın kurulabilmesi için hayatın gerçeklerinden biri olan paraya ihtiyacınız vardır.

Çeyiz hesabı, Türkiye Cumhuriyeti tarafından evlenmek isteyen gençler için oluşturulmuş desteklerden birisidir. Tıpkı bireysel emeklilik gibi devlet katkısı avantajı ile 24 yaşına kadar olan gençlerin çeyiz hesabı açarak güzel günlere yatırım yapmasını sağlamaktadır. Çeşitli şartları bulunan bu hesap türü, bankalar nezdinde açtırılan hesaplarla uygulanmaktadır. 18 yaşından küçükler için aileleri hesabı oluşturmakta ve bu destekten faydalanmaları sağlanmaktadır. Ayrıca 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları durumunda da devlet katkısı ödemesi alınabiliyor.

[renkbox baslik="Altın Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır ve Avantajları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/altin-mevduat-hesabi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/altin-mevduat-hesabi-nedir-nasil-acilir-faydalari-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Birçok avantajı bulunan çeyiz hesapları, şartlarına uygun olarak hareket edildiği zaman evlilik planı yapan gençler için oldukça iyi bir fırsattır. Aynı zamanda para biriktiremiyorum diyen kişiler için de devlet katkısı ile desteklenen çeyiz hesabı, teşvik edici bir yol olarak görülmektedir. Yasal düzenlemelere göre belirlenen şartları çerçevesinde devlet katkısı, hesapta biriktirilen toplam tutarın yüzde 25'ini geçmeyecektir. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlenirken devlet desteği ile çok daha kolay bir evlilik süreci geçirmek isteyen çiçeği burnunda çiftlerin tercih edebileceği çeyiz hesabı, ilgili bankalar aracılığı ile rahatlıkla oluşturulabilir. Çeyiz hesabı kapsamında biriktirilen paranın, %20'si ve 5 bin liraya kadar devlet desteği sağlanacak.

Sadece ülke içindeki Türk vatandaşlarının değil, gurbette yaşayan ve ülke sınırları dışında olan vatandaşlarımızı da kapsayan bu uygulamada gurbetçiler için mavi kart sahibi olmaları yeterli bir gereksinimdir. Çeyiz hesabı ayrıca gurbetçilerin üçüncü dereceye kadar süregelen tüm alt soylarını da dâhil etmesi ile oldukça avantajlı bir hesap türü olarak belirtilebilir.

Pek çok ünlü bankanın müşterilerine sağladığı kolaylıklar arasında son zamanlarda popülerliği gitgide artan seçeneklerden birisi de çeyiz hesabıdır. Çeyiz hesabı ile ayda en az 100 TL yatıran çiftler 3 yıl gibi bir süre boyunca bekledikten sonra bu hesap türünden faydalanabilmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından 16 Aralık 2015 tarihinde devlet katkısına ilişkin yönetmeliğin imzalanması ile hayata geçen bu hesap Resmi Gazete'de de yayınlanmıştır.

Bu sistemde çeyiz hesabı uygulamasına tabi olan genç çiftler evlilik hazırlıklarına başladıklarında geçmişten günümüze kadar yapmış oldukları birikimlerine %20’ye kadar ulaşan oranlarda ve ek olarak 5 bin TL değerinde devlet katkısı sağlanmaktadır. Çeyiz hesabından Türk vatandaşı olan herkes ya da mavi kartı bulunan kişiler 27 yaşından önce evlenmeleri halinde kolaylıkla yararlanabilirler.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açabilmek için kişilerin nüfus cüzdanları ile birlikte yurt içindeki ilgili bankaları ziyaret ederek öncelikle bir TL hesabı açtırmaları gerekir. Dileyen kişilerin TL hesabı yerine katılım fonu hesabı açtırabilmeleri mümkündür. Hesap oluşturma işlemleri esnasında 18 yaşından küçük olan bireylerin velileri ya da vasileri aracılığı ile hesap açtırma imkânları bulunur.

Çeyiz Hesabından Kimler Yararlanabilir?

Çeyiz hesabından yararlanabilmek için en önemli şart, 27 yaşın altında olmanızdır. Yani devlet 27 yaşından önce evlenmeye karar verenlere bu desteği sağlıyor. Ayrıca ister yurt içinde, ister yurt dışında yaşayın, Türk vatandaşı olan her genç bu haktan yararlanabilecek. Her bireyin yalnızca bir çeyiz hesabı açtırma olanağı vardır. Bankalar arasında çeyiz hesaplarının transferi mümkün değildir.

Bankalardaki ortak hesaplar ise çeyiz hesabı kapsamında değerlendirilmemektedir. Yani bankaların ülke içerisindeki şubelerinde TL üzerinden açılacak olan hesapların kesinlikle ortak hesap olmaması gerekir. Hesap açıldığı zaman da sadece 1 defa yapılabilecek olan 15 bin liradan daha az bir tutarın yatırılma imkânı bulunur. Çeyiz hesabından faydalanabilmek için sistem dâhilinde en az 3 yıl boyunca kalma zorunluluğu mevcuttur.

Çeyiz Hesabı Açmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çeyiz hesabı ile evlenmeyi planlayan gençlerin programa dâhil olan tüm bankalardan işlemlerini gerçekleştirme şansları vardır. Türkiye’de ikamet şartının bulunmadığı bu sistemde yurt dışında yaşamını sürdüren ülkemiz vatandaşları da aynı avantajlardan faydalanabilir.

Sisteme dâhil olabilmek için gereken tek şart ise; Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli kurulum ve mevduat bankalarından açtırılacak olan bir çeyiz hesabıdır. Ayrıca hesabın yalnızca TL cinsinden açılması ve Dolar ya da Euro gibi farklı para birimleriyle başvurulmaması yine önemli detaylar arasında yer alır.

Sadece hesap açıp bırakmak ise elbette ki istenen avantajların elde edilememesine sebebiyet verir. Bu nedenle herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açıldıktan sonra bu hesaba en az 100 TL, en fazla 1000 TL olacak şekilde her ay düzenli ödeme yapılması önemlidir. Hesabınızda biriken bu tutarın %20'si kadar devlet desteği alabileceksiniz. Ancak bu miktar en fazla 5 bin TL olarak belirlenmiş.

Hesap içerisinde ne kadar çok birikim yapılırsa, devlet tarafından ödenen miktarın değeri de bir o kadar artmaktadır. Çeyiz hesabından bir dönem boyunca en çok 2 kere para çekme hakkı bulunur. Bankalar tarafından belirlenen şartların ihlal edilmesi durumunda ise kişilerin hesabı çeyiz hesabı olma statüsünden alınır. Evlilik tarihinden sonraki 6 ay içerisinde, evlilik cüzdanı ve ilgili nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile, hesap açtırdığınız bankaya gidip, paranızı çekebilirsiniz.

Çeyiz hesabının açıldığı tarihte bir defaya mahsus olmak üzere Çeyiz Hesabına Dair Yönetmeliğin 5. Maddesinde belirtilen üç sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar, 18 bin 822 lira 94 kuruşu geçemez. Müşterinin hesaba düzenli olarak aylık veya 3 aylık dönemde yatıracağı tutarları kasadan, vadesiz mevduat hesabından yatırabilir.

Vadesiz mevduat hesabında yeterli miktarın bulunmaması durumunda, talimat verdiyse havuz hesabından yatırabilir. Eğer bunda da sorun varsa kredili mevduat hesabından düzenli ödeme yapabilir. Ama burada da sorun varsa limitler dahilinde kalınması şartıyla herhangi bir kanaldan yatırılmasına izin verilmektedir.

Düzenli ödeme periyodu olan aylık veya 3 aylık ödeme tercihi her 12 aylık dönem başında değiştirilebilecek. Aynı zamanda düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 125,48 lira, üst sınır ise 1254,87 lira olarak belirlenmiştir. Üç aylık ödeme planına göre 3 ayda bir yapılacak ödeme tutarı alt sınırı 376,44 lira iken, üst sınırı 3764,61 lira olacak şekilde ayarlanmıştır. Düzenli ödemeler, alt ve üst sınırlar dahilinde kalınmak kaydı ile farklı tutarda yapılabilmektedir.

Üstelik yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yurt içi şubeler aracılığıyla çeyiz hesabı açabilecekler ve devlet katkısı alabilecekler. Hesap mevduat olduğu gibi katılım hesabı da olabilir ve faiz getirisinden muaf tutulabilir.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Ne Kadardır?

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Ne Kadardır?Uygulama kapsamında evlilik tarihinden önce en az 3 yıl, aylık en az 100 ve en fazla 1000 Türk lirası yatırılmalıdır. Ödemeler ise üçer aylık zaman dilimleri halinde yapılacaktır. Yani üç ayda bir en az 300 ve en fazla 3 bin lira olacak şekilde geri ödemesi gerçekleşmektedir. Devlet katkısı ise hem yıl aralığına hem de biriktirilen tutara göre değişmektedir. Buna göre;

  • 3 ila 4 yıl arasında yapılan ödeme tutarlarının yüzde 10'u kadar ve 4 bin lirayı aşmayacak şekilde,
  • 4 ila 5 yıl arasında yapılan ödeme tutarlarında yüzde 15'i kadar ve 4 bin 500 lirayı aşmayacak şekilde,
  • 5 yıl ve daha uzun süre yapılan ödeme tutarlarında ise yüzde 20'si kadar ve 5 bin lirayı aşmayacak şekilde devlet katkısı alınabilmektedir.

Evlilik tarihi itibariyle 6 ay içinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile bankaya başvurularak, en geç 2 ay içinde hesabın bulunduğu banka üzerinden para çekilebilecek. Bu sayede maddi sıkıntılar nedeniyle evlenemeyen gençler, muratlarına ermiş olacaklar.

[renkbox baslik="Kişisel Finans Nedir? Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/kisisel-finans-nedir-kisisel-finans-plani-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/kisiel-finans-nedir-plani-nasil-yapilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısını Sonlandıracak Durumlar

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısını Sonlandıracak DurumlarÇeyiz hesabının devlet katkısını sona erdirecek çeşitli nedenler de bulunmaktadır. Bunların başında düzenli ödeme yaparak en az 3 yıl hesapta kalmak gerekiyor. Ayrıca aylık ödeme tercih edilecek bir dönemde üçten fazla ödemenin aksatılması geliyor. Yani çeyiz hesabı açtırılan tarihten itibaren 12 aylık sürede 3 kere ödeme aksatırsanız katkınız iptal olacak. Diğer bir koşul ise üç ayda bir ödeme tercih edilecekse bir dönemde birden fazla ödemenin aksatılması olarak belirlenmiştir.

Çeyiz hesabının devlet katkısı ödemesini iptal ettirecek diğer durumlar ise bir dönem içinde çeyiz hesabından ikiden fazla para çekilmesi, çekilen para sonrasında hesapta kalan tutarın yatırılması gereken en az tutarın altında kalmasıdır.

Çeyiz hesabı ailenin desteklenmesi amacıyla getirilen bir düzenlemedir. Bu nedenle yasa ile koruma altına alınmıştır. Yani çeyiz hesabında biriktirilen toplam miktar, nafaka borcu haricinde haczedilemeyecektir. Aynı zamanda iflas masasına dahil edilemeyecektir.

Evlenmek için bir türlü para biriktiremeyen ve sürekli mutluluğunu erteleyen gençler için, devletin çeyiz hesabı imkanı bulunuyor. Mevcut yasaya göre, çeyiz hesabı sayesinde, gençler bankada bir hesap açtırıp, her ay en az 100 tl yatırmak üzere, birikim yapacak. Sonrasında ise devlet biriken tutarın %20'si kadar destek sağlıyor.
Sizce de çeyiz hesabı cidden evlenmek isteyen gençler için faydalı bir özellik midir?
Devlet katkısının yeterli miktarda olduğunu düşünüyor musunuz? Daha fazla olmasını ister miydiniz?
Çeyiz hesabı yerine bir birikim hesabı açarak aynı şekilde ödeme yapmayı tercih eder miydiniz?Okur Yorumları
  1. Çeyiz hesabı her Bankada var mı? Yasal olarak çıkarıldı ancak çeyiz hesabının işleyişi Bankadan bankaya değişiklik gösteriyor mu? Yazınızdan da anlaşıldığı gibi aslında bir dönem sıkça gündeme gelen çeyiz hesabı “evlilik aşamasında olan” bir çok kişiye birçok faydası var.

    Teşekkürler.

  2. Bekarlar için güzel bir uygulama. Düğün zamanı tahmin edilmeyen birçok masraf çıkar. Devlet katkısı ile güzel birikim yapılır.

  3. evlenecek birbirini seven çiftler için çok iyi imkan sağlıyor. yaş sınırı olması güzel olmuş. konu hakkında detaylı bir bilgi sahibi oldum sayenizde eminim birçok çiftimizin birçok ihtiyacını karşılayacaktır. teşekkürler paylaşım çok güzel. anlatımınız ve yazarlığınız hiç sıkmıyor. artık sürekli takip edeceğim.

  4. Çok güzel ve detaylı olarak evlilik kredisi hakkında bilgiler vermişsiniz. Emeğinize ve paylaşımınıza teşekkürler. Sitenizi sürekli takip etmekteyiz.

  5. Böyle bir hesap olduğunu daha yeni öğrendim. Evlilik aşamasında cidden işimizi kolayaştırabilecek bir konu teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.