Konut Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğer çok zengin değilseniz ve yüklü miktarda miras kalmadıysa, ev almanızın en kolay yolu konut kredileridir. Çünkü ortalama bir kazanca sahip biri, ev almak için gerekli parayı yıllarca çalışsa dahi biriktiremez. Konut kredileri de ev almak isteyenlerin imdadına yetişen bir uygulamadır. Bankaların çeşitli seçenekler ile sunduğu konut kredisi kullanımını nasıl yapabilirsiniz ve nelere dikkat etmeniz gerekir gelin hep birlikte bakalım.

Barınma insanların temel ihtiyaçlarından biridir. Maalesef bu ihtiyacın tam anlamıyla giderilmesinde herkes çok şanslı değildir. Ev sahibi olan insanların, yatırım amaçlı olmadığı sürece böyle bir ihtiyaçları olduğu söylenemez. Fakat kirada oturan insanlar için aynı durumdan bahsedemeyeceğim. İhtiyaçlarını gidermek için kiracı olarak para ödeyen insanlar, bunun yerine alternatif çözümler arayıp ev sahibi olmak isterler. Ev almak ise günümüzde hem zor hem de kolaydır.

Fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuzda bu rakamların biriktirilmesi oldukça zordur ve uzun süreler alabilir. Duruma bu açıdan bakıldığında ise ev sahibi olmak da neredeyse imkânsızdır. Fakat kendi evlerine sahip olmak isteyen kişiler için sunulan fırsatlar da bu zorluğu kolaylaştırmıştır. Neden bahsettiğimizi tabi ki anlamışsınızdır.

Bankaların her ihtiyaca karşılık verme isteği, bu konunun da gündeme gelmesini sağlamıştır. Yani ev sahibi olmak isteyen müşterileri için kredinin ismine konut ekleyerek şekillendirmiş ve sunmuştur.

Konut Kredisi Nedir?

Konut Kredisi Nedir?Genelde kendi evim olsun düşüncesi, insanların ilk hayalleri arasında yer alır. Bunun sebebi de kendilerini ve geleceklerini güvende hissetme çabasıdır. Özellikle şahsına ait olmayıp, kirada oturan kişiler bu konuya fazla ilgi gösterirler. Bu bağlamda bankaların seçenekleri arasında bulunan konut kredilerinin de talebi yükselir. Bankalar dışında ev sahibi olmanın farklı yolları olsa da genelde ilk tercih edilen konut kredileridir. Çünkü banka yardımıyla aldığınız evin tapusu sizin üzerinizedir. Diğer ev sahibi olma yöntemlerinde bu durum farklı şekillerde olabilmektedir. Bu sebeplerden bankaların tercihi de artış gösterir. Tanım olarak konut kredisine bakacak olursak; tüketicilerin kullandığı, alınacak olan evin belli bir teminata bağlandığı ve bankaların farklı seçenekler ile verdiği kredi türüdür.

Konut Kredisinde Neler Uygulanır?

Konut Kredisinde Neler Uygulanır?Konut kredisi kullanıldığında ödeme seçenekleri uzun vadelerde olur. 5 ile 30 yıl arasında değişen vadeler, her müşteri için uygun seçeneklerin sunulmasını sağlamıştır. Bu krediyi kullandığınızda, bankalar eviniz üzerine bir rehin koyar ve krediniz bittiğinde ise rehini kaldırır. Bu durum kredi kullanırken sıklıkla karşınıza çıkan kefil sorununun çözümü olur. Yani konut kredisinde genelde kefil istenmez.

İlgili İçerik: Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisine başvuru yapabilmeniz için 18 yaşınızı doldurmanız gereklidir. Bankalar her ne kadar eve ipotek uygulasa da bir gelire sahip olmanızın altını çizerler. Fakat bilmeniz gereken en önemli konu, evin alınması için gerekli paranın tamamını bankalar size vermez. Yani bir peşinatınızın olması gereklidir. Bu peşinat miktarı ise ev değerinin ¼’ü kadardır. Örnek verecek olursak; 200.000 TL değerinde bir ev almak isterseniz, sizin 50.000 TL  peşinatınız olması gereklidir. Banka size maksimum 150.000 TL kredi kullandırır.

Kredi denildiğinde ilk akla gelen soru faiz oranlarının nasıl olduğudur. Bankaların konut kredisi üzerindeki faiz oranları, birbirleri açısından değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde bankanın kendi içinde de vade durumuna göre değişiklik gösterir. Kısa vadeli kredinin faiz oranı ile uzun vadeli kredinin faiz oranı aynı değildir. Faiz oranları krediniz için ödemeniz gereken bir masraftır. Bunun yanında, kredi kullanırken ödeyeceğiniz artı masraflar da olacaktır. Bunları da dikkate almayı unutmamalısınız.

Konut Kredisi Hakkında Yapmanız ve Bilmeniz Gerekenler

Konut Kredisi Hakkında Yapmanız ve Bilmeniz GerekenlerKredi kullanım önemli bir eylemdir. Sizin borç olarak talep ettiğiniz parayı hangi koşullarda aldığınızı ve nasıl ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bu sebeple konut kredisi kullanırken izlemeniz gereken yol ve dikkat etmenizde fayda olan faktörler hakkında bilgi verelim.

Banka Seçimi Yapmak

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisinde de banka araştırması yapmak gerekir. Çünkü her bankanın koşulları birbirinden farklıdır. Tüm bankaların karşılaştırılarak sizin için en uygunu hangisi ise o banka ile işlemlerinizi gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Banka seçimi yaparken de faiz oranları, ödemeniz gereken ek maliyetler, vade seçenekleri, taksit erteleme gibi durumlar açısından değerlendirebilirsiniz.

Gerekli Evrakların Hazırlığı

Kredi kullanacağınız bankayı seçtikten sonra bankaya giderek bu isteğinizden bahsedin. Sonrasında size yardımcı olacak banka personeli, hangi evrakları hazırlamanız gerektiği konusunda bilgi verir. Genelde bu evraklar; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sigorta dökümü ve alacağınız evin tapusunun fotokopisi şeklindedir. Bankaların bu evraklara ek istekleri de olabilir.

Kredinin Başvurusu

Evrakları hazırladıktan sonra bankaya tekrar giderek kredi başvurusunda bulunursunuz. Bu krediniz banka tarafından detaylı incelemeye girer. Bankanın incelemeleri sonucunda kredi kullanım durumunuz olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır.

Kredinin Onaylanması ve Ekspertiz Zamanı

Krediniz kullanımınıza sunulur ve onaylanırsa banka kendi tarafında yapılması gereken uygulamaları başlatır. Yani banka evi ekspertize verir ve yerinde incelemeler sonucunda değerinin belirlenmesini sağlar. Evin değeri ölçüldükten sonra sizin kredi için kullanım miktarınız ortaya çıkar. Bu durum sonucunda size bilgi verilir ve bankadan kredi kullanımı işlemlerine başlayabilirsiniz.

Geri Ödeme Planı

Yapılan incelemeler sonucunda banka size konut kredisini kullanmanız için farklı seçenekler sunar. Bu seçenekler arasında bütçenize uygun olan ödeme planını seçerek kullanımınız gerçekleşir.

İpotek Süresi

İpotek işlemleri için satın alacağınız evin tapu müdürlüğüne, banka görevlisiyle giderek alım ve satım işlemlerinizi yaparsınız. Banka da bu sırada ipotek işlemlerinizi gerçekleştirerek belirlediğiniz vade süresince eve ipotek uygular. Bankaya olan kredi konut borcunuz bittiğinde de ipotek kaldırılır.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Konut kredisi veya başka bir kredi hiç fark etmez bu krediyi çekmeden önce bütçe planlaması yapmakta fayda var. Kredi hemen hemen herkese çıkıyor ama geri ödemeleri görüyoruz millet bin pişman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler