Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Beklenmedik bir ihtiyaç anında birikmiş paramız yoksa bankalara kredi başvurusunda bulunuruz. Elbette bu önemli bir süreçtir ve bankanın istediğiniz krediyi verip vermeyeceği de belli değildir. Kredi notunuz gibi belli konular göz önünde bulundurularak ihtiyacınız olan krediyi alıp alamayacağınıza karar verilir. Peki, hangi koşullara göre kredi çekerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Cevat İmren

Kredi çekmek, en kısa tanımıyla bankaya borçlanmanız demektir. İhtiyaç anında bankanın size belli koşullara göre verdiği bu krediler, ödeme planına göre düzenli bir şekilde ödenecektir. Birçok kişi bu noktada durumu yanlış anlayabilmektedir. Yani bu paranın borç olduğunu unutabilir ve ödemesi gereken miktarı geciktirebilir. Tüm bu durumlar, bir sonraki ihtiyaçlarınız için eksi olarak kaydedilmektedir.

Kredi çekerken dikkat etmeniz gerekenlere iki yönden bakmak daha iyi olacaktır. Çünkü hem kendi hem de banka tarafından dikkat etmeniz gereken konular vardır. Günümüzde kredi çekmek çok kolaydır; ama işin derinine inip bilinçli bir şekilde bu işi yapmak istediğinizde konular fazlasıyla karmaşık bir hal almaktadır. Bu nedenle iki kısımda inceleme yapmanız, kredi sonrası ödeme işinizi kolaylaştıracaktır.

[renkbox baslik="Kredi Nedir? Kredi Çeşitleri ve Araçları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kredi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/kredi-nedir-kredi-araclari-ve-cesitleri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Daha önce hiç kredi çekmeyen biriyseniz etrafınızdaki kişilerin görüşlerini almak yerine önce kendi bütçe planınızı yapmanızı tavsiye ederiz. İhtiyacınız olan paranın miktarı ve ödeyebileceğiniz tutar bellidir. Bankaya kredi başvurusunda yaparken, kendi bütçenizi de göz önünde bulundurmanız son derece önemlidir. Eğer planlı bir şekilde hareket ederseniz de hiçbir sorunla karşılaşmadan kredinizi çekip, geri ödemesini yapabilirsiniz.

Kredi Öncesinde Bütçenizi Ayarlayın

Kredi Öncesinde Bütçenizi Ayarlayınİnsanlar nakit ihtiyacı duyduğu dönemlerde, bankaların yolunu tutarak kredi desteği konusunda yardım isterler. Bankalar da gerekli araştırmalarını ve değerlendirmelerini yaparak, kredi verip veremeyecekleri konusunda sizi bilgilendirir. Eğer kredi kullanım durumunuz uygunsa işlemlerinize başlanır ve prosedürler yerine getirildikten sonra ihtiyacınız olan nakit hesabınıza geçer. Bakıldığında çok kolay işlemdir. Fakat önemli noktaları vardır. Bu noktalar hakkında bilgi sahibi olmanız ve bilinçli olarak kredi kullanmanız sizin için yararlıdır.

Eminim birçoğumuz ev veya araba almak için kredi çekmiştir. Kimilerimiz bu yaptığından pişmanlık duymuştur. Kimilerimiz ise bilinçli bir şekilde bu aşamayı geçirdiği için hiçbir sorun yaşamamıştır. Bankalara karşı sorumsuzca hareket etmek, kişisel finans konusunda yapacağınız en büyük hatadır. Bu noktada da krediler ve kredi kartları en önemli kriterlerdir.

Kredi Yanında Verilen Farklı Ürünleri Öğrenin

Kredi Yanında Verilen Farklı Ürünleri ÖğreninBanka size krediyi kesinlikle hayrına vermez. Belli koşulları sağlamanız istenir. İşte bu koşullar karşısında bilinçli olmanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı bankalar size çok fazla açıklama yapmadan, kredi işlemlerinizin yanında farklı ürünleri de hizmetinize sunabilmektedir. Sizin bunlardan haberiniz olmayabilir ve çok hoşnut kalmayabilirsiniz. Bu gibi durumlar karşısında dikkatli olmalı ve size en iyi hizmeti sunan banka ile kredi kullanım anlaşmanızı yapmalısınız.

Kredi Rakamınızı ve Vadenizi Belirleyin

Kredi Rakamınızı ve Vadenizi Belirleyinİhtiyacınız karşısında son çareniz kredi kullanımı ise öncelikle miktara karar vermelisiniz. Kullanımı sonunda sizi ödeme konusunda zora sokmayacak rakam olması önemlidir. Çünkü ödeyemeyeceğiniz bir durum olduğunda, bankalar tarafından kara listeye alınırsınız ve bir sonraki ihtiyacınızda olumsuz yanıt alırsınız.

İleriyi de düşünerek temel masraflarınızı düştükten sonra krediniz için ayıracağınız rakamı belirleyin. Sonra ihtiyacınız olan tutarın vade ayarlamasını gerçekleştirin.

Kredi Kullanım Durumunuzu Kontrol Edin

Kredi Kullanım Durumunuzu Kontrol EdinBankaların size kredi verip veremeyeceğini bankaya başvurmadan önce araştırın. Bu biraz bankadan bankaya göre değişse de genel anlamda kredi notunuzu öğrenerek fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer bankaya gidip başvurunuzu yapar ve karşılığında red cevabı alırsanız, diğer bankalarda da işiniz zorlaşır.

Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncesinden kendi değerlendirmenizi yapmanız ve sonucunda bankaya başvurmanız daha doğru olur. Günümüzde bu değerlendirmeleri yapabileceğiniz birçok seçenek mevcuttur.

Piyasa Araştırması Yapın

Piyasa Araştırması YapınPiyasa araştırmasından kastımız tabi ki bankalar. Tek bir bankaya bağlı kalarak kredi kullanım talebini oluşturmanız, diğer bankalarda bulunan fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Bu yüzden imkânınız varsa ki bu durum günümüzde hiç zor değildir, tüm bankaları değerlendirmeniz içerisine alın.

Bankaların internet sitelerinden bu konuda yardım alabilirsiniz. İlk olarak bakmanız gereken ise faiz oranları ve vade seçenekleridir. Faiz oranı en düşük olan bankayı seçerek, vadesi de size uygun ise kredi kullanımınızı oradan gerçekleştirmeniz mantıklıdır.

Faiz Oranı ve Toplam Maliyet Oranını Kontrol Edin

Faiz Oranı ve Toplam Maliyet Oranını Kontrol EdinBankların faiz oranları ile birlikte mutlaka toplam maliyet oranını da inceleyin. Toplam maliyet ile söylemek istediğimiz diğer alınan komisyon ve ücretlerdir. Faiz oranı, sizin krediniz üzerinden ek olarak ödemeniz gereken tutarın hesaplanmasında kullanılır. Bu duruma faiz ödemesi denir.

Ama kredi geri ödemesinde sadece faiz yoktur. Bunun yanında farklı masraflar ve ücretler vardır. Bunlar konusunda da dikkat etmeniz ve hesaplamalarınıza bu durumları da eklemeniz gereklidir. Bu sebeple sadece aylık faiz oranı bazında bakmamanız, maliyetlerle birlikte yıllık orana da bakmanız önemlidir.

Kredi Masrafları Konusunda Bilgi İsteyin

Kredi Masrafları Konusunda Bilgi İsteyinKredi kullanırken ödemek zorunda kaldığınız masrafları bilmek sizin hakkınızdır. Kredi çeşitlerine göre değişiklik gösteren bu masraflarda genelde komisyon, dosya masrafı ve sigorta primleri mevcuttur. Bunların ödemeleri ve ne için olacağı hakkında bilgi istemeniz ve gerekliliklerini sorgulamanız önemlidir. Gerekli olmadığı takdirde sizin isteğiniz doğrultusunda çıkartılmalıdır. Bu yüzden kredi kullanımınızda ödeyeceğiniz ek masraflar hakkında bilgi istemelisiniz.

Sözleşmenizi Mutlaka Okuyun

Sözleşmenizi Mutlaka OkuyunToplumumuzda en yaygın durum kredi kullanım sözleşmelerinin okunmadan imzalanmasıdır. Bunu yapmayın! Neye imza attığınızı, sizi hangi taahhütlerin altına soktuğu konusunda bilginiz olsun. Belki sizin için çok mümkün olmayan şartlar mevcuttur. Fakat siz bunu okumadan imzalarsanız, sonrasında gerçekleştirmek zorunda kalırsınız.

Bunun yanında kredi sözleşmelerini imzalarken, farklı ürünler için de imzalar alınabilmektedir. Müşterilerin en yaygın şikâyeti bu konu üzerinedir. Kredi için sözleşme imzalarken, kredi kartı, banka hesabı, banka kartı gibi hizmetlere de imza attırılabilir. Bu yüzden neyi imzaladığınıza dikkat etmenizde fayda vardır.

[renkbox baslik="Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?" link="https://bilgihanem.com/dogru-kredi-karti-kullanimi-nasil-olmalidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/kredi-karti-kullaniminda-bilinmesi-gerekenler.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Elinizde Bulunan Kredi Belgelerini Saklayın

Elinizde Bulunan Kredi Belgelerini SaklayınKredi kullanımınız gerçekleştikten sonra size verilen evrakları, ödemeniz bittiğine dair bankadan yazı alana kadar mutlaka saklayın. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, elinizde bulunan belgeler ile çözebilirsiniz. Ayrıca bankanın size ödeme planı ve kredi sözleşmenizin bir örneğini vermesi gerektiğini unutmayın.

Bunları bankalar size vermediği takdirde talep edin. Son olarak her şey bankacının size anlattığı gibi mi gerçekleşmiş kontrollerinizi yapınız. Bir eksiklik ya da farklılık varsa bunu bankacınızla paylaşarak düzeltilmesini isteyin.

Bankaların hizmetlerinden biri olan krediler, müşterilerin ihtiyaçlarına yöneliktir. Hemen herkesin ihtiyaç duyabileceği kredi kullanımında, dikkat edilmesi gereken bazen durumlar vardır. Öncelikle kredi başvurusu yaptığınızda, bankalar size kredi verme durumunun uygun olup olmadığına bakarlar. Eğer durumunuz kredi almak için uygunsa, hemen işlemlere başlanır ve istenen nakit miktar hesabınıza aktarılır.
Daha önce kredi çektiniz mi? Ne gibi sorunlarla karşılaştınız?
Sizin kredi çekme konusunda izlediğiniz bir politikanız var mı?
İlk defa kredi çekecek olan kişilere ne gibi tavsiyeler verirsiniz?Okur Yorumları
  1. Kredi kullanırken gerekli araştırma incelemenin yapılmaması sonraki aşamalarda bize yüksek maliyetli sorunlar çıkartabilir. Kredi kullanmadan önce bankanın çıkartabileceği ek masraflar konusunda detaylı bilgi istenmeli.