Altın Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır ve Avantajları Nelerdir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır ve Avantajları Nelerdir?

Birikimlerini altın ile değerlendirmek isteyen yatırımcılar için günümüzde birçok karlı yatırım alternatifi bulunuyor. Yastık altı yatırımlar yerine bankalarda ve finans piyasalarında altın yatırımı yaparak çok daha iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bankaların altın mevduat hesabı ise bu konuda oldukça dikkat çekmiştir. Şimdi bu hesapları daha yakından tanıyalım ve nasıl açıldığına, avantajlarının neler olduğuna göz atalım:

Cevat İmren

Geleneksel yatırım aracımız olan altın, yıllardır tasarrufların değerlendirilmesi için tercih edilen bir enstrüman olmuştur. Yastık altı denen şekillerde saklanan ve ihtiyaç anında bozdurulan altınlar, kötü günler için en iyi yatırım olarak tanımlanmıştır. Günümüzde de bu tanım geçerliliğini korumaktadır. Ama saklama şekillerinde farklılıklar ortaya çıkmış ve bu durum, tasarruf sahibinin daha karlı olmasını sağlamıştır.

Halihazırda çalışmakta olduğunuz bir bankada veya avantajlı koşullar sunan bir bankada, altın mevduat hesabı açtırarak, birikimlerinizi daha güvenli şekillerde saklama imkanı sunulmaktadır. Bu saklama yönteminin dikkat çeken birkaç özelliği vardır. Bunların başında, dövizlerin faiz ve enflasyon riskliyle karşı karşıya olmasıdır. Altın ise bu risklerden uzak bir şekilde uzun yıllar boyunca, değerini katlayarak saklanabilmektedir. Aynı zamanda fiziki bir şekilde evin herhangi bir yerinde saklamak yerine banka güvencesinde yatırımınızı yapabilirsiniz.

[renkbox baslik="Mevduat Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/mevduat-nedir-cesitleri-nelerdir-ve-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/mevduat-nedir-cesitleri-nelerdir-nasil-yapilir.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Birçok kişi bankalarla çalışma konusunda endişelere sahiptir. Bunun nedeni uyguladıkları hesap işletim ücretleri, hizmet bedeli gibi ek ücretlerdir. Bu konuda araştırma yapmanızı ve bankaların sunduğu şartları incelemenizi tavsiye ederiz. Bankaların altın hesabı konusunda çeşitli kampanyaları bulunuyor ve bunlardan birisi mutlaka sizin için uygun olacaktır. Ayrıca bankaya gitmenize gerek bile kalmadan ister mobilden ister internet bankacılığı üzerinden işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2010 yılında uyguladığı strateji ile zorunlu karşılık ayrılma işleminin, altın üzerinden de yapılabileceğini belirtmiştir. Bankaların da bu strateji karşısında, altına olan isteği doğal olarak artış göstermiştir. Bünyelerinde bulunan altın hizmet türlerini çeşitlendirmiş ve altının mevduat hesaplarında değerlendirilmesini sağlamıştır. Altının da güvenli yatırım araçları arasında görülmesi ve işlem hacminin hiç düşmemesi, kişileri kuyumculardan bankalara yönlendirmiştir.

Kuyumculara göre bakıldığında daha avantajlı seçenekler sunması ve bankaların güvenli kurum imajı, yatırımcıların piyasa tercihlerini değiştirmelerine sebep olmuştur. Bankalara altınlarını götürmek isteyen ya da altın alışverişini banka hesapları üzerinden yapmak isteyen yatırımcıların en büyük gerekçesi, kaybolma ve çalınmanın önüne geçmesidir.

Bankaya gittiğinizde altın üzerinden işlemler yapacağınızı belirtirseniz, size altın mevduat hesabı açmaları gerektiğini söyleyeceklerdir. Yani; altın alım ve satım işlemlerinizi yapabileceğiniz hesap türüdür. Bu tür ise ikiye ayrılır ve vadeli ya da vadesiz hesaplar üzerinde gerçekleşebilir. Bankalarda bulunan bu hesaplar üzerinden TL ya da USD karşılığı olarak altınlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Yapacağınız alım ve satımlar kuyumculara oranla daha düşük gramajlarda gerçekleşebilir. Bu durum da birikiminiz ufak bile olsa altın ile değerlendirebileceğinizi gösterir. Peki, altınlarınızı vadeli ya da vadesiz nasıl değerlendirmek isterseniz ona bakalım.

Vadesiz Altın Mevduat Hesabı

Hesabınızı vadesiz olarak açtığınızda, gün içinde ya da istediğiniz herhangi bir zamanda altın işlemlerinizi yapabilir, normal hesabınıza altının karşılığı olan tutarı virmanlayarak paranızı çekebilirsiniz. Altının, vadesiz hesap üzerinde yapabileceğiniz işlemlerde, güvenliğin yanı sıra kuyumcudan alırken katlandığınız işçilik maliyeti, gelir vergisi gibi faktörlere de maruz kalmazsınız. Bu durumların hepsini bir araya topladığımızda, kuyumcu yatırımlarının artık geçmişte kalması gerektiğini anlayabiliriz.

Vadesiz altın mevduat hesabında işlemlerinizi daha rahat yapmak istiyorsanız, banka personelinden internet bankacılığına tanımlatılmasını ve giriş bilgilerinizi istemeyi unutmamalısınız. Böylelikle altın alım ve satım, takip gibi işlemlerinizi internet üzerinden istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu durumda sürekli bankaya gitmenize gerek kalmadan, oturduğunuz yerden, kısa zamanda altın fiyatlarını değerlendirmenize yardımcı olur. İnternet ortamında altın alım satımının nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın.

Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabında bulunan birikiminizi belirli bir süre sonunda karşılığında gelir elde ederek bankaya emanet etmenizdir. Bu durumun altın üzerine uyarlanmış hali de vadeli altın mevduat hesabını içerir. Elinizde bulunan TL ya da USD birikimlerin altın karşısında değeri oluşturularak hesaba aktarılır. Sonrasında banka ile aranızdaki anlaşma çevresinde, faiz oranı ve vade belirlemesi yaparak bağlanma işlemi gerçekleşir.

Bu süre zarfında siz hesabınız üzerinde sadece kontrol işlemi yaparsınız. Eğer bağladığınız parayı vadesi gelmeden önce çekmek isterseniz, karşılığında gelecek olan faiz gelirinden feragat etmiş olursunuz. Bu hesaplarda bankadan bankaya değişiklik gösterse de tasarruf mevduat sigortası uygulanır ve faiz tutarı üzerinden %15 oranında stopaj kesintisi yapılır.

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?Altın mevduat hesabınızda açılış için çalışmak istediğiniz bankayı belirlemeniz gerekmektedir. Bunu yaparken de bankaların altın için biçtikleri değeri göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her bankanın altına olan ihtiyaçları farklıdır. Bu doğrultuda altın için belirledikleri fiyatlar da değişiklik gösterir. Yani buradan anlayabiliriz ki bankalar kendi arz ve taleplerine göre altın fiyatlarını belirlemektedirler.

Aynı şekilde vadeli altın hesabı üzerinden işlem yapmak istiyorsanız, bankaların değişiklik gösteren faiz oranlarını da dikkate almalısınız. Altın fiyatlarının ve faiz oranlarının araştırmalarını yaptıktan sonra karar verdiğiniz bankaya giderek hesap açılış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap açılış işlemi için 18 yaşınızı doldurmuş olmanız ve gerekli prosedürleri imzalamanız yeterlidir. Sonrasında hesabınıza birikiminizi aktarır ve internet üzerinden alım – satım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Altın Mevduat Hesabının Faydaları Nelerdir?

Altın Mevduat Hesabının Faydaları Nelerdir?Alım ve satım işlemlerinin daha kolay yapılması sağlanır. Çünkü her bankanın internet bankacılığı uygulaması vardır ve genelde buradan TL karşılığı altın işlemlerinizi 7/24, USD karşılığı altın işlemlerinizi ise hafta içi 09:00 ile 18:00 arasında gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle internetiniz olan her yerden altın ticaretinizi ve takibinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesaba sahip olan kişiler altın işlemlerini daha küçük gramajlar ile gerçekleştirebilir. Bu demektir ki kuyumcularda paranızın yetmediği gibi durumlar, bankacılık hesabında karşınıza çıkmaz. Aynı zamanda paralarınızda ya da altınlarınızda hatalı hesaplamalar, kaybolma ve çalınma durumlarını ortadan kaldırarak, ek maliyetlere maruz kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

[renkbox baslik="Çeyiz Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?" link="https://bilgihanem.com/ceyiz-hesabi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/ceyiz-hesabi-nedir-nasil-acilir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hesabınızda bulunan altınları, internet bankacılığı ya da bankalardan istediğiniz an nakde çevirerek elinize geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum da anlık doğan ihtiyaçlarınızın rahatlıkla karşılanmasını sağlar ve hesabınızdan ne zaman olursa olsun bankamatiklerden çekmenize olanak tanır. Yatırımcılar böylelikle altın işlemleri için bankaları tercih etmektedirler.

Altının geçmiş değerlendirme görevi ve zenginlik göstergesi, her dönem yatırımcıyla birlikte olmasını sağlamıştır. Merkez Bankası'nın uyguladığı stratejiler karşısında, bankalar da altın değerlendirme yöntemlerini değiştirerek yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaya başlamıştır. Bunlardan biri mevduatlara altının eklenmesi olmuştur. Altın mevduatı; vadeli altın mevduat hesabı ve vadesiz altın mevduat hesabı olmak üzere iki türlüdür.
Altın mevduat hesabı kullanıyor musunuz? Sizce gerçekten avantajlı mı?
Altın hesabı açtırmak isteyen kişilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Altın mevduat hesabı açtırırken herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?Okur Yorumları
  1. Altın ülkemizde en önemli yatırım araçlarından biri. Bankalar atıl vaziyette bekleyen bu kaynağı ekonomiye kazandırmak ve yeni kaynak yaratmak amacıyla son yıllarda altın hesaplarına önem vermeye başladılar.