IBAN Nedir? Nasıl Oluşturulur, Avantajları Nelerdir?

IBAN numarası uluslararası standartlarda oluşturularak, yurtiçi ve yurtdışı para transferlerinin daha kolay gerçekleşmesini sağlamıştır. Hem EFT için hem de havale için kullanılabilir. Her IBAN numarası bir hesaba aittir ve okumayı bilmek gerekir. IBAN ‘International Bank Account Number’ sözlerinin kısaltmasıdır. Türkçesi ise, uluslararası banka hesap numarası anlamına gelir. IBAN hakkında merak ettiğiniz kısaca bilgiyi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bankada para transferlerini hemen herkes yapmıştır. EFT ve havale kullanımınız bir şekilde olmuştur. (Bakınız: Havale Nedir?) Önemli olan bu paraların doğru kişilere ulaşıp ulaşmadığıdır. Siz hiç karşılaştınız mı bilmiyorum ama benim yanlış hesaplara para gönderme konusunda deneyimim oldukça fazla. Ve eminim birçok insan da bu deneyimleri yaşamıştır. Bu durumun önüne geçmek ve hesapların uluslararası bir standarda bağlanması için IBAN uygulaması getirilmiştir.

Bu uygulamayı her banka kullanmak ve hesaplara tanımlamak zorundadır. Uygulamayı ilk olarak Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde gördük. Avrupa Birliği bu uygulamayı çıkarırken, yanlış gönderilen paraların önüne geçmek ve para transferlerinin hizmet kalitesini artırmayı  amaçlamıştır. Sonrasında bu uygulamanın avantajlarını gören diğer ülkeler de kabul ederek kullanmaya başlamıştır. Bazı ülkeler bu uygulamayı sadece yurtiçi hesaplarda kullanırken, bazıları hem yurtiçi hem de yurtdışı transferlerinde kullanmıştır.

Ülkemiz de bunlardan biridir. Türkiye’de 1 Eylül 2005 tarihinde sadece yurtdışı para transferlerinde kullanılmaya başlanmıştır. 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren de hem yurtdışı hem de yurtiçi para gönderimlerinde kullanımı gerçekleşmiştir. Son olarak 1 Ocak 2010 yılında zorunlu hale getirilmiş ve yurtiçi – yurtdışı tüm para transferlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Para transferi yapacağınız zaman karşınıza çıkan IBAN hakkında daha detaylı inceleme yapalım.

IBAN Nedir?

IBAN Nedir?‘International Bank Account Number’ kelimelerinin kısaltmasıdır. Uluslararası banka hesap numarası anlamına gelir. Banka nezdinde bulunan her hesabın bir IBAN numarası mevcuttur. Para transferini yapmak istediğinizde, IBAN numarası elinizde olduğu sürece işleminiz hatasız ve kolaylıkla yapılır. Bu numara sayesinde yanlış gönderimlerden dolayı meydana gelen işlem masraflarından ve zamandan tasarruf edilmiş olunur. Para transferlerinde IBAN kullanımına özen göstermeniz, sizin açınızdan avantajlı olur.

IBAN Nasıl Oluşturulur?

IBAN Nasıl Oluşturulur?Her ülkenin IBAN numaralarında farklı standartları vardır. Önemli olan ülke içerisinde tüm bankaların aynı standarda uymasıdır. Maksimum 34 karakterden oluşabilir ve en başında ülkenin kodu yer alır. Ülkemizde oluşturulan IBAN numarası standardı 26 karakterdir. Ülkemiz içerisinde bulunan her IBAN sadece bir hesabı gösterir. Aynı hesaba iki IBAN tanımlaması gibi durumlar kesinlikle söz konusu değildir.

Türkiye’de bulunan IBAN yapısını inceleyelim. İlk 2 hanesinde TR yazılıdır. Sonraki 2 hane kontrol basamaklarıdır. Daha sonra gelen 5 hane ise ülkemizde bulunan bankaların kodunu ifade eder. Sonra 1 basamak rezerv alanı mevcuttur. En son gelen 16 basamak ise hesap numarasını içermektedir. Bankalar tarafında genelde baştan 4’er hane olarak ayrımı yapılır ve sonda 2 karakter kalır. Bu koşullar altında her banka, hesaplar için IBAN belirlemeleri yapar ve kullanıma sunarlar.

Örnek olarak; TR12 – 3456 – 7890 – 1234 – 5678 – 9012 – 34

IBAN Nasıl Kullanılır?

IBAN Nasıl Kullanılır?Paranın alıcısı, banka hesabına ait IBAN numarasını öğrenir. Bu numarayı gönderici kişiye iletir. Gönderici yurtiçi ya da yurtdışı fark etmeden, istediği bankaya giderek IBAN numarası ile birlikte işlemi yapmak istediğini söyler. Bankacı IBAN numarasının doğruluğunu kontrol ettikten sonra paranın transfer edilmesi için işlemleri başlatır. Kısa süre içerisinde uluslararası ya da ulus çapında IBAN numarasının ait olduğu hesaba para aktarılır. Böylelikle IBAN numarası kullanılarak para transferi gerçekleşmiş olur.

IBAN’ın Sağladığı Avantajlar ve Kolaylıklar Nelerdir?

IBAN'ın Sağladığı Avantajlar ve Kolaylıklar Nelerdir?Hesap numarası uygulamalarında her ülkenin ve bankanın farklı uygulamaları mevcuttur. Bu sebepten yapılacak olan para transferleri genelde EFT’ler bu farklılıklardan dolayı hatalı olabilmektedir. (EFT hakkında bilgi almak için tıklayın.) Bunun yerine uluslararası bir standart getirilerek, IBAN numaralarının kullanılması başlamış ve işlemlerde hatalar minimuma indirilmiştir. IBAN numarasının yapısında bulunan algoritma sayesinde doğruluğu kontrol edilebilmektedir. Bunu sağlayan ise iki haneli kontrol numarasıdır. İşlemler gerçekleşmeden önce IBAN numarasının doğru hesaba ve kişiye ait olduğu, herhangi bir hata bulunup bulunmadığı bu kontrol numarası ile yapılır. Hataların da engellenmesi bu sayede gerçekleşmektedir.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler