Boyun Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

İşimiz gereği veya bir şeyleri izlemek için günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz. Anlık olmasa da sürekli hale gelen bu davranış biçimi beraberinde bazı sorunları da birlikte getiriyor. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan boyun fıtığı da bunlardan biri!

Yasemin Saygın

Bazı hastalıklara yaşam tarzımıza bağlı olarak istemeden de olsa kendimiz davetiye çıkarırız. Bu sorunlara hemen önlem alınmazsa uzun vadede kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilmektedir. Hastaların yaşam kalitesinde hızla düşüşe neden olan hastalıklardan biri de boyun fıtığıdır. Boyun fıtığı, kişinin önce omuzlarında daha sonra sırtında ağrılara neden olur. İlerlemesi durumunda el parmaklarında uyuşukluğa kadar gidebilen fıtık, ağrılı bir rahatsızlık olduğu için ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Tedavi edilmediğinde ise kısmi felç ya da ayak kontrolünü yitirme gibi sonuçlar doğurabilir.

Boyun fıtığı kuvvette azalma, denge kaybı, huzurlu uyuyamama gibi pek çok sorunu da beraberinde getiriyor. Ciddiye alınarak, en hızlı şekilde doktor müdahalesi gerektiren hastalıklardandır. Bilhassa bilgisayar veya masa başında çalışan kişilerde gözlenen hastalığın, yük kaldıran bireylerde de sıkça görüldüğü bilinmektedir.

[renkbox baslik="Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/kuyruk-sokumu-agrisi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/kuyruk-sokumu-agrisi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Modern yaşam şartlarına bakıldığında hemen herkesin bilgisayar başında saatlerini harcadığı göz önüne alınırsa, 3 kişiden birinin boyun fıtığı ile yaşaması normal karşılanmalıdır. Herkeste farklı etkiler ortaya çıkaran hastalık, kiminde çok ağrılı geçerken kimi hastalarda yalnızca zaman zaman sorun yaratır. Çağımızın en sık rastlanan sağlık sorunlarından biri olan boyun fıtığı hakkında bilinmesi gereken önemli bilgileri sizler için araştırdık.

Boyun Fıtığı Nedir?

İnsan boynu, yedi adet omurdan meydana gelir. Omurlar arasında hareketi kolaylaştıran diskler bulunur. Omurga, kaldırdığı yüke bu diskler sayesinde dayanabilir. Diskler, sulu ve kollajen bir yapıya sahip olduğu için kemiklerin birbirine sürtmesine de engel olur. Omurga vücut ağırlığını kontrol etme ve dış kuvvetlere karşı koymanın yanında, aynı zamanda hareket fonksiyonunu da yerine getirme görevini üstlenmektedir.

Boyun fıtığında hastaların bu disk yapısı, suyunu kaybettiği için hareketlerde kısıtlanmalar meydana gelir. Diskin çevresini saran kılıftan dışarıya doku taşması meydana gelir. İçteki yumuşak dokuların çevrede yer alan dokulara zarar vermesine, baskı yapmasına boyun fıtığı adı verilir. Boyun fıtığı yalnızca dokular arasında değil neredeyse vücudun her noktasında hissedilecek kadar yoğun bir ağrı yaratır.

Boyun fıtığını akut ve kronik olmak üzere iki dönemde inceleyebiliriz. Akut dönemde diskler arasındaki yapı fıtıklaşır ve serbest olarak dışarı çıkar. Kronik dönemde ise kemikte gagalaşma ve uzun vadede omurga kemiğinde deformasyon gözlenmektedir. Akut boyun fıtıklarında; kürek kemiğinde ve göğsün üst tarafında şiddetli ağrı hissedilir, öksürük ve hapşırmanın arttığı gözlenmiştir.

Boyun Fıtığının Nedenleri Nelerdir?

Modern yaşamın gerekliliklerinden biri olan bilgisayar başında vakit geçirme, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, romatizma, kötü duruş, devamlı ağır yük kaldırma ve zedelenme boyun fıtığının temel nedenlerinden bazılarıdır. Bilinçsizce yapılan spor davranışları, egzersizler boyun fıtığının diğer nedenleri arasındadır.

Uyuduğunuz yastıktan oturduğunuz koltuğun desteğine kadar pek çok unsur boyun fıtığına neden olabilir. Boyun fıtığının ortaya çıkmaması için yapılan egzersiz hareketlerinde çok dikkatli olmak, terledikten sonra hemen soğuk havaya çıkmamak gerekmektedir. Aslında boyun fıtığı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Vücudumuzun en hassas yerlerinden biri olduğu için bu bölgedeki deformasyonlar genellikle erken yaşlardan itibaren kendini göstermektedir.

Az önce saydığımız nedenler arasında yer alan; sürekli aynı pozisyonda durmak, aynı noktaya bakmak, bilgisayar veya televizyon karşısında uzun saatler geçirmek, klimanın karşısında durmak, spor yapmamak gibi faktörler boyun fıtığına davetiye çıkarmaktadır. Ancak bunlardan başka kişinin fiziksel yapısına bağlı olarak da kendiliğinden meydana gelen fıtıklar görülmektedir.

Bazı insanlar daha narin ve uzun bir boyun yapısına sahiptir. Bunlarda fıtık görülme oranı kısa boyunlu kişilere göre daha fazladır. Yine yapıya bağlı olarak bazı insanların boyun kasları daha zayıf olduğu için bu tür kişiler de fıtık görülme riski fazla olanlar arasında yer almaktadır. Boynu en ufak bir ağır yük kaldırmada ağrıyan veya çalışırken normal insanalra göre daha çabuk yorulduğunu hisseden kişiler, bir uzmana danışarak boyun egzersizleri yapmalıdırlar.

Günde 5-10 dakika ayrılarak yapılan ve oldukça kolay olan bu egzersizler uzun vadede hem boyun ağrılarının azalmasını sağlar hem de diğer tüm ağrısal sorunlar için bir tedbir olur. Yapılan bilimsel araştırmalar kısa boyunlu ve daha basık bir kafa yapısına sahip insanların, boyun fıtığına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Uzun yıllar boyunca sigara kullanmak da boyun fıtığı riski artıran bir diğer faktördür. Özellikle genç yaşlarda başlayıp, uzun yıllar sigara içmeye devam eden kişilerde fıtık daha çok görülmektedir. Ancak şu ayrıntının altını çizmeden geçmeyelim; sigara içen kişilerde akciğer kanserine yakalanma süresi yaklaşık 20 yıl olurken, boyun fıtığı ilk 5 yıl içerisinde kendini göstermektedir. Yani sigaranın boyun kaslarına ve yapısına verdiği zarar fazlasıyla ciddiye alınmalıdır.

Boyun fıtığı için risk faktörlerini şu şekilde toparlayacak olursak;

 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı.
 • Sürekli aynı pozisyonda oturmak.
 • Uzun yıllar sigara içmek.
 • Boynun yanlış hareketlere maruz kalması.
 • Trafik kazası gibi travmatik nedenler.
 • Yoğun stres ve yorgunluk.
 • Yanlış masaj uygulaması.
 • Ev temizleme, dikiş dikme, halı silme, perde asma gibi boyun kaslarına aşırı yüklenme sağlayan aktiviteler.

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının ilk belirtisi boyun ağrısıdır. Birkaç gün önce ağır kaldırdıysanız ya da yanlış egzersiz yaptıysanız boyun ağrıları baş gösterebilir. Elbette her boyun ağrısı fıtık işareti değildir ancak zorlamaların çoğu fıtığın belirtileridir. Nitekim belirtiler zaman içinde daha net şekilde görülebilir. Sırt kısmına yayılan, kollarda sancı yapan, parmakları uyuşturan ağrılar fıtık ağrısıdır.

Tedavi süreci ertelenen fıtıklarda boyundan aşağısının felç kalması ya da bacaklarda güç kaybı gibi daha olumsuz sonuçlar alınabilir. Buna bağlı olarak hastaların belirtileri takip etmesi gerekmektedir. Boyun fıtığı belirtilerini kısaca şu şekilde sıralandırabiliriz;

 • Ele bir cisim alındığında, kavrama kabiliyetinin zayıflaması ve elden düşürülmesi.
 • Tek taraflı ve genellikle kola doğru yayılan ağrı.
 • Koldan parmak uçlarına kadar yayılan ağrı.
 • Parmaklarda ve elde uyuşma hissi.
 • Ağrının yan etkisi olarak kolda kuvvet kaybı.
 • Yürürken dengesizlik yaşama ve güçlük çekme.

Boyun Fıtığından Korunma Yolları Nelerdir?

Fıtıktan korunmanın ilk kuralı, boyun bölgesini zorlayacak aktivitelerden kaçınmaktır. Gün içinde yapılan sporda kaslarınızı, sırtınızı ve dolaylı yoldan bile olsa boynunuzu zorlarsanız hastalık kolayca başınıza dert olabilir. Boyun fıtığına engel olabilmek için yapılan sporun kesinlikle bilinçli olması gerekir. Yanlış bir davranış kişinin felç kalmasına bile neden olabilir. Korunma için boyun ve sırt bölgenizi özellikle sıcak soğuk şokundan korumalısınız. Terledikten hemen sonra soğuk alırsanız boyun fıtığına yakalanma riskiniz artar.

Boyun Fıtığının Tedavisi Nedir?

Boyun fıtığında birçok kişinin bildiğinin aksine cerrahi işlem son basamaktır. Kesin tanı ise MR ve muayene ile konulabilmektedir. Hastalar genellikle ilaç tedavisi, yatak istirahati ile iyileştirilirler. Eğer hasta dinlenerek ya da ilaç kullanarak iyileşmiyorsa bu durumda fizik tedavi yapılması gerekir. Fizik tedavi ile seanslar eşliğinde boyun fıtığından kurtulunabilir. Hastalardan 15 tanesinden 1 tanesine cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

[renkbox baslik="Düztabanlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi" link="https://bilgihanem.com/duztabanlik-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/duztabanlik-nedir-nedenleri-beliritleri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Cerrahi işlem gerektiren hastalarda duyu kaybı, kas gücü kaybı ya da refleks kaybı söz konusu olduğunda bu işlemler gerçekleştirilir. Tüm bunlara gerek kalmaması için normal yaşantımızda bazı küçük uygulamalara dikkat etmemiz yeterli olacaktır. Örneğin; gün içerisinde birkaç dakikalık egzersizler, ağır kaldırmama, sürekli masa başında durmak zorunda iseniz arada bir kalkıp vücudun şekil değiştirmesini sağlamak gibi hareketler boyun fıtığına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltacaktır.

Boyun fıtığı; bankacılık ve bilgisayar işleri gibi sürekli masa başında oturmak zorunda kalınan mesleklerde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Sürekli aynı şekilde oturmak ve boyun kaslarının dinlendirilmemesi bir süre sonra fıtık sorununun doğmasına sebep olmaktadır.
Boyun fıtığı hakkında hazırladığımız yazıdan verim aldınız mı? Görüş ve önerileriniz var mı?
Masa başı iş yapan biri misiniz? Kaç dakikada bir ara veriyorsunuz?
Boyun fıtığı olan kişiler kendilerinde ilk olarak hangi belirtileri gördüler?Okur Yorumları
 1. Boynum sūrekl tutuk çïtlamïyo
  Boynumun arkasï ağrıyo sol elimde
  Bir nesneyi tutarken titreme oluyor
  Neden acaba