Jinjivit (Diş Eti İltihabı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Jinjivit dediğimiz durum aslında hepimizin bildiği diş eti iltihaplanmasıdır. Doğru şekilde yapılmayan diş ve ağız bakımında kendini gösteren jinjivitin en büyük sebebi genetik yatkınlıktır. Uzmanlar bağışıklık sistemi zayıf, C vitamini yetersiz ve dengeli beslenmeyen kişilerde, diş eti iltihabı sorununun daha sık yaşandığını belirtiyor. Bunlardan başka elbette yetersiz yapılan ağız ve diş bakımı en büyük etken. Jinjivitin nedenleri ve önleme yolları hakkında bilmediklerinizi, bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Gün içinde bir şeyler yiyip içmenin sonucunda yeterli ağız bakımının yapılmaması birçok diş ve ağız hastalığına davetiye çıkarmaktadır. Bunlardan biri olan jinjivit, en çok ağız bakımının yetersiz olmasından kaynaklansa da, pek çoğu da kalıtsal yatkınlıktan dolayı meydana gelmektedir. Günde iki kez dişlerin fırçalanması ve diş ipinin kullanılması diş doktorları tarafından sürekli tekrarlanan önerilerden biridir. Ancak aksi durumlarda diş plakları kaçınılmaz olmakta ve giderek diş eti sağlığını tehdit eder hale gelmektedir.

Dişlerde oluşması muhtemel iltihaplanmayı tetikleyen ana unsur dişlerin fırçalanmaması olsa da, bağışıklığın düşük olması ve C vitamini eksikliği gibi durumlar da diş eti iltihabına sebep neden olmaktadır. Diş eti iltihabı teşhisinin kişilerin kendileri tarafından yapılması oldukça zordur. Geç fark edilen ve epeyce ilerlemiş olan jinjivit, sonrasında daha ciddi diş eti hastalıklarına yol açmaktadır.

Jinjivit (Diş Eti İltihabı) Nedir?

Dişlerini fırçalarken kanamanın görülmesi pek çok kişinin ortak şikayetlerinden biridir. Bu durum diş eti sağlığında işlerin yolunda gitmediğinin en önemli belirtilerinden biridir. Sağlıklı bir diş etinden bahsedebilmek için, diş etlerinin çekilmemiş ve kızarmamış olması gerekiyor. Jinjivit yani diş eti iltihabı görülen kişilerin çoğunda diş plağı ve diş taşları bulunmaktadır. Ancak diş bakımı dört dörtlük olan kişilerde bile diş eti iltihabı görülebilir. Çünkü jinjivitin altında yatan asıl etken genetik yatkınlıktır. Zamanında tedavi edilmediğinde diş etlerinin tamamen deforme olması, dişlerin tutunacak yer bulamadığı için diş eti çekilmesine ve zamanla dökülmesine neden olacaktır.

Jinjivitin Nedenleri Nelerdir?

Jinjivit sorununa yanlış diş bakımı ve genetik yatkınlık başlıca neden olarak gösterilse de, bazı önemli hastalıklara bağlı olarak da diş eti iltihapları sıklıkla görülmektedir. Bu hastalıklardan biri olan şeker hastalığı ve tiroid rahatsızlıkları, diş eti sağlığını doğrudan etkileyerek, jinjivite neden olmaktadır. Ayrıca zararlı alışkanlıklardan olan sigara da jinjiviti tetikler. Eğer gün içinde aşırı çay-kahve tüketimi oluyor ve diş bakımına yeterince özen gösterilmiyorsa da, diş eti iltihabından söz edilebilir. Diğer yandan hormonal dengenin tamamen değiştiği hamilelik döneminde de bayanlar diş eti iltihabına daha yatkın hale gelmektedir. Ağız sağlığının en büyük düşmanlarından biri olan stres ve gerginlik gibi duygular da jinjivitin nedenleri arasında gösterilmektedir.

Jinjivitin Belirtileri Nelerdir?

Jinjivit hastalığından şüphe edilmesi için en önemli belirtilerden biri, diş etlerinin şişmiş ve kızarmış görüntüsüdür. İlerlemiş olan jinjivitte, kişinin dişlerine dışarıdan bakıldığında dahi teşhis edilebilir. Hafif boyutta jinjivit pek çok kişi arasında yaygın bir sıkıntı olsa da, özellikle ciddi şeker hastalığı bulunanlar ve hamile bayanlar, jinjivitin hedefindeki kişilerdir.

Jinjivitten Korunma Yolları Nelerdir?

Beslenme ile direkt alakalı bir rahatsızlık olan jinjivit, öncelikle doğru bir ağız ve diş bakımı ile kontrol altına alınabilir ve önlenebilir bir sorundur. Özellikle her gün yatmadan önce dişleri fırçalamak ve diş ipi ile detaylı bir temizlik yapmak şarttır. Diş ipinden başka ara yüz fırçası dediğimiz çok ince fırçalar vardır. Bunlar normal diş fırçasının giremediği çok dar alanlara bile girerek, dişlerin arasında kalan yemek kırıntılarını temizleyebilir. Ayrıca sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması da, jinjivit ihtimalini düşürecek etkenler arasındadır. Eğer gün içerisinde dişlerinizi fırçalayacak kadar zamanınız yoksa, yanınızda küçük boydaki gargaralardan taşıyabilir ve ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Jinjivitin Tedavisi Nedir?

Jinjivit tedavisi, genellikle doktorun diş eti iltihabının boyutuna göre öngördüğü şekilde tedavi edilmektedir. Öncelikle jinjivitin başlıca sebeplerinden olan diş plakları diş doktoru tarafından temizlenerek, tedavinin ilk aşaması tamamlanır. Diş eti hastalıkları arasında tedavisi en kolay olan ve rahatsızlığın ilk aşaması olan jinjivittir. Doktor tarafından detaylı diş temizliğinin yapılmasının ardından, eğer dişlerde ödem benzeri şişlikler varsa, gerekli ilaç tedavisi ile bu şişliklerin inmesi sağlanır. Sonrasında ise doktorun önerdiği şekilde dişlerin fırçalanması ve diş ipinin doğru kullanılması gerekmektedir. Eğer bir defa diş eti iltihabı sorunu yaşadıysanız, bu tedavi süreci bitse dahi, bundan sonraki dönemlerde dişlerinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yeniden diş etlerinizin kanadığını ve şiştiğini görebilirsiniz.

Okur Yorumları

5 yorum
  1. Şu diş eti iltihabından çektiğimi gerçekten hiçbir şeyden çekmedim. İçtiğim antibiyotiğin haddi hesabı yok.

  2. Zamanında çok çektim bu diş eti olayından artık böyle bir problemim kalmadı daha bakımlıyım ve düzgün tedavi oluyorum

  3. Diş eti konusu sanırım büyüdüğünde ciddi rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Sürekli olarak diş kontrolüne gidiyorum çok şükür bir sorun yaşamadım şu ana kadar.

  4. Diş insanın kimliği gibidir. Evde, işte, sokakta ve bulunduğunuz sosyal ortamlarda konuşurken ve gülerken insanlar dişlerinizi görürler. Bu yüzden de diş bakımı çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler