Graves (Basedow) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Graves (Basedow) Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Tiroid bezlerinin çok çalışması ile karakterize olan graves, basedow hastalığı olarak da bilinir ve hipertiroidinin en yaygın formlarından biridir. Genetik yatkınlık, yaş ve cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak görülen hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir. Kaygı, stres, nefes alma güçlüğü, kilo verme gibi belirtiler göstererek vücudun her bölgesini etkileyen graves hastalığı hakkında kısaca bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Hipertiroidi durumunun temel nedenlerinden biri olan graves veya basedow hastalığı, tiroid bezini kontrolsüzce uyararak vücudun yanlış alarm vermesi durumudur. Kanserli ve kötü huylu hücrelerin ortadan kaldırılmasına yönelik vücutta üretilen antikorlar, kimi zaman farklı sebeplerden ötürü sağlıklı hücreleri de yok etmeye, yanlış hücre üretimine başlarlar.

Yanlış üretilen hücreler, tiroid bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olduğu için tiroid hormonu fazla salgılanmaya başlar. Bu doğrultuda ortaya çıkan graves hastalığı tiroid bezinin de gereğinden fazla büyümesine neden olur. Teşhis ve tespiti oldukça zor olan hastalık, tiroid hastalarının %70’inde ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kan testlerinin detaylı yapılması, uzman doktorlara danışılması önemlidir.

[renkbox baslik="Zika Virüs Nedir? Hastalığın Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/zika-virus-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/zika-virusu-nedir-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi-nasildir.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Fark edilmemesi durumunda hastada fazla terleme, titreme, ani sıcak basmaları ve daha pek çok olumsuz sonuç ortaya çıkmaktadır. Görülme sıklığı kalıtımla paralel olsa da tek nedeni bu değildir. Tek yumurta ikizlerinde dahi birinde bulunurken diğerinde bulunmadığı görülmektedir.

Graves (Basedow) Hastalığı Nedir?

Tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa graves hastalığı adı verilmektedir. Otoimmün sürecinde antikorların sağlıklı hücrelere savaş açması nedeniyle fazla tiroid salgılanması durumuna graves hastalığı denir. 19. yüzyılda hastalığı tespit eden Dr. Robert Graves’in ismini alan sorun, bugün pek çok kişi için daha büyük hastalıklara basamak olmaktadır.

Tiroid bezlerinde gereğinden fazla çalışma sorunu tespit edilen kişilerin %70’ninde graves hastalığı bulunmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise ortaya çok daha büyük problemler çıkmaktadır. Doğru zamanda tespit edilmesi ve tedavide süreklilik gösterilmesi hastalığın etkilerini azaltacaktır.

Graves Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Vücudun bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması temeline dayanan graves hastalığı, yanlış alarm verilmesine neden olmaktadır. Temel neden tiroid hormonlarında herhangi bir sorun olmadığı halde savunma hücrelerinin üretilmeye başlanmasıdır.

Kesin nedeni henüz tespit edilmemiş olan graves hastalığında antikorların tiroid hormonlarına yönelmesinin sebebi bilinmemektedir. Bu sorunun kalıtsal olabilme ihtimali oldukça yüksektir fakat ilk kez başlayan bireylerde bağışıklık sistemi sorunu olarak kabul edilmektedir. Temel sebebi net olarak bilinemese de kişinin dengeli ve düzenli beslenmesiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Graves hatalığının temel dağılımı kalıtım yoludur. Bu nedenle ailesinde hastalık bulunan bireyler, bulunmayanlara nazaran biraz daha yüksek risk altındadır. Bunun yanında erkeklere nazaran kadınlarda görülme sıklığı çok daha yüksek bir hastalıktır. Bilhassa 40 yaş altı kadınlarda görülen graves hastalığı, 20 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır.

Vücudunuzda tip 1 diyabet gibi otoimmün hastalıklardan herhangi biri mevcutsa hastalığa yakalanma ihtimaliniz bir o kadar yüksektir. Çok tuzlu yemek yiyenler, sigara kullananlar ve devamlı stres altında bulunanlarda hastalığın daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Graves Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Graves hastalığının ilk belirtileri arasında kaygı bozukluğu görülmektedir. Bunun yanında erkeklerde göğüs büyümesi, bağırsak hareketlerinde artış ve ishal sorunu, sıcağa karşı gereğinden fazla duyarlılık gösterme temel belirtiler arasındadır. Bunlar dışında bireyin sürekli uykusuzluk çekmesi ve buna bağlı olarak sinirli, gergin olması da belirtiler arasında kabul edilebilmektedir.

Doktor teşhisi için ihtiyaç duyulan temel belirtiler; guatr, çift görme, göz kaşınması, konsantrasyon bozukluğu, nefes almada güçlük çekme, kilo kaybı, göz yuvarlarının ileriye doğru çıkması, adet düzensizliği, titreme, terleme, kaslarda zayıflama ve kan testlerinde tiroid hormonunun yüksek çıkmasıdır. Bu belirtiler sonrasında tanı koymak çok daha kolay olmaktadır.

Graves Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Graves hastalığı henüz teşhis edilmeden bu durumun ortaya çıkmaması için kişinin bağışıklık sistemini sağlıklı kılması gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ve düzenli olarak tiroid testlerinin yapılması bu sürecin gerçekleşmesine engel olacaktır. Kalıtımsal olarak genlerinizde bu sorun varsa düzenli kan testleri yaptırmalısınız. Bunun yanında henüz nedeni tam tespit edilemeyen bir hastalık olduğu için kendi vücudunuzu kendiniz korumalısınız. Bu süreçte vücuda girmemesi gereken zararlı maddeleri de uzak tutmalısınız.

Graves Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz belirtiler doğrultusunda graves hastalığından şüphelendiğinde birtakım özel testler talep edecektir. Bu testlerin sonuçları hastalığın tespit edilmesini kolaylaştıracaktır. Graves hastalığına teşhis konulabilmesi için kan testi ve tiroid taraması yapılması gerekmektedir. Bu iki uygulama sonrası sorun tespit edilecektir. Daha sonra radyoaktif iyot tutulum, TSH ve TSI testleri yapılmalıdır. Yapılan testler doğrultusunda hastalık varsa net bir sonuç ortaya çıkacaktır.

Graves Hastalığının Tedavisi Nedir?

Hastalığın teşhis edilmesinin ardından kişilerin troid bezinin büyüklüğü, yaşı ve farklı hastalıkları olup olmaması durumuna bağlı kalınarak tedavi süreci başlatılacaktır. Tedavi sürecinde ilk adım tiroid bezlerinin büyümesini durdurmayı amaçlamaktadır. Daha sonra radyoaktif iyot kullanımı ve cerrahi müdahale ikinci ve üçüncü seçenek olarak doğmaktadır.

Tiroid bezinin büyümesine engel olmak adına doktorunuz muhakkak ilaç kullanımına başlayacaktır. İlaçla beraber düzelme söz konusu olmazsa radyoaktif iyot kullanımına geçilecektir. Bu tedavide hastaya radyoaktif iyotlu su içirilir, bu işlem sayesinde tiroid bezlerinin büyümesi durdurulur. Vücuda verilen radyoaktif madde 3-4 gün içinde kaybolur. Son tedavi seçeneği ise cerrahi müdahaledir.

[renkbox baslik="Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/cilt-deri-kanseri-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/cilt-deri-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi-nasildir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Tiroid bezlerinin tamamen alınması amaçlanan bu işlem tedavinin en son aşamasıdır. Graves hastalığında alternatif tedavi yöntemlerini denemek isteyenler için zerdeçal doğru bir tercih olacaktır. Hipertiroidi durumlarında zerdeçal tedaviye destek olan doğal besinlerden biridir.

Graves, tiroid hormonunun çok fazla salgılanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kaygı bozukluğu, bağırsakların düzensiz çalışması gibi belirtiler veren hastalık son derece ciddidir.
Daha önce hiç graves hastası birini gördünüz mü?
Tiroid bezi hastalıklarından hangilerini biliyorsunuz?
Graves hastalığı geçiren kişilerde ne gibi değişimler gördünüz?
Graves hastalığında tedaviye olumlu yanıt vermeyenleri gördünüz mü?Okur Yorumları
  1. Evt gördüm ve yasiyorum tek göz büyük ve ikisinin kapaklari sis durumda ilaclara tedavi görüyorum

  2. Daha önce bu tarz hastalığını taşıyan birisini görmüştüm. Gerçekten çok kötüydü.