Çetin Tekindor Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Çetin Tekindor Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Tiyatro ve sinema dünyasının en değerli isimlerinden biri olan Çetin Tekindor, Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu ve birikimleriyle üniversitelerde diksiyon dersleri veren başarılı bir sanatçıdır. Oynadığı diziler, filmler ve tiyatrolar her daim ses getirmiş, elini attığı her proje başarıyla hayata geçmiştir. Bunlardan en bilinenler; Babam ve Oğlum, Yılan Hikayesi, İçerde gibi yapımlardır. Çetin Tekindor hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Erkan Karaca

Dizi ve filmlerin deneyimli oyuncuları arasında yer alan Çetin Tekindor, 1945 yılında Sivas’ta doğmuştur. İlk olarak seslendirme sanatçılığı ile ünlü olan Tekindor günümüzde oldukça popüler ve sevilen rollerin aranılan yüzlerinden biridir.

Hacettepe Üniversitesi’nin Tiyatro bölümünden mezun olan usta oyuncu aynı zamanda Bilkent Üniversitesi’nde de gereken donanıma sahip olabilmek adına eğitim almayı sürdürmüştür. Şöhrete olan ilk adımı 1983 yılında çekilmiş olan Küçük Ağa adlı dizi ile gerçekleşmiştir.

[renkbox baslik="Tarık Akan Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi" link="https://bilgihanem.com/tarik-akan-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/tarik-akan-hayati-hakkinda-bilgi-960x560.png" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle yayınlandığı tarihte son derece popüler olan Yılan Hikayesi adlı dizideki Kral rolü ile dikkat çekmeyi başarmış ve uzun yıllar bu rolü sayesinde binlerce hayran kitlesi edinmiştir. Ardından Bir İstanbul Masalı isimli dizi projesi de Çetin Tekindor’un oyunculuk kariyerini belirlemesindeki önemli işlerden biri olmuştur.

Çetin Tekindor Kimdir?

Çetin Tekindor Kimdir?

Kendisi gibi oyuncu olan Zerrin Tekindor ile iki kere evliliği denemiş olan Çetin Tekindor’un Hira isminde bir çocuğu bulunmaktadır. Dizilerde gösterdiği performansın çok daha iyisini beyaz perdede göstermiş olan oyuncu Babam ve Oğlum adli film ile milyonlarca kişiyi ağlatmayı başarmıştır. Çetin Tekindor tiyatro, sinema ve televizyon dizileriyle başarılar elde etmiş ve bu başarılarını aldığı bir çok ödülle belgelemiştir. Rol aldığı hemen hemen her proje mutlaka beğenilmiş ve oyunculuğunun mükemmelliği de çok konuşulmuştur.

Çetin Tekindor’un Hayatı

Çetin Tekindor’un Hayatı

Çetin Tekindor 16 Temmuz 1945 yılında Sivas'ta doğmuştur. 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’na giden ve mezun olmasının ardından seslendirme sanatçılığı ile kariyerine ilk adımını atan Çetin Tekindor, ilk olarak IV. Murat isimli tiyatro oyunu ile başlamıştır. Genellikle seslendirme görevlerinde Robert Redford’u seslendirmiştir. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Üniversitesi’nde ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde “Sahne ve Diksiyon” dersleri alarak eğitimine devam etmiştir.

Ardından da televizyon sektörüne geçiş yapmış ve ilk olarak "Küçük Ağa" dizinde oyunculuk yapmıştır. Kazandığı deneyim ve bilgi birikimi ile kendisi de üniversitelerde diksiyon dersi hocalığı yapmaya başlamıştır. Yer aldığı pek çok dizi ve film projelerinin başarı ile izleyiciye ulaşması ve kendisinin de başarısı sayesinde Çetin Tekindor sanat dünyasının oldukça saygı duyulan ve çok sayıda ödülleri bulunan bir oyuncudur.

Çetin Tekindor’un Yer Aldığı Dizi, Film ve Tiyatrolar

Çetin Tekindor’un Yer Aldığı Dizi, Film ve Tiyatrolar

1977 yılından günümüze kadar onlarca dizideki akılda kalan karakterleri canlandırması ile tanınan Çetin Tekindor, dizi ve filmleri ile kariyerinde çok sayıda eser bırakmıştır. Daha çok tiyatro sahnelerinde görmeye alışkın olduğumuz usta isme sinema filmlerinin dışında, son yıllarda televizyon dizilerinde de karşılaşmaktayız. Çetin Tekindor'un bugüne kadar yer aldığı en önemli dizi, sinema ve tiyatro projelerinden bazıları şu şekilde;

Çetin Tekindor'un Oynadığı Diziler

2017 yılının ortalarında izleyiciyle buluşan İçerde adlı televizyon dizisi ile büyük bir yankı uyandırmış olan oyuncu, Çağatay Ulusoy ve Aras Bulut İynemli gibi genç ve başarılı isimlerle aynı projede bulunmuştur. Çetin Tekindor o kadar çok projede yer almıştır ki, saymakla bitmez. Bunlardan en sevilen dizileri arasında; Karadayı, Bir Çocuk Sevdim, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Üzgünüm Leyla, Türk Vakıf Medeniyeti ve Sırça Kümes isimli diziler yer almaktadır.

Çetin Tekindor’un Oynadığı Filmler

Beyaz perde ile ilk olarak 1984 yılında tanışmış olan Çetin Tekindor, Yavrularım isimli film ile izleyicinin aklında yer edinmeye başlamıştır. Ardından Kaçamak, Dönemeç ve Karşılaşma gibi filmlerle canlandırdığı karakterlerin hakkını fazlasıyla vermeyi başarmıştır. 2011 yılında Çağan Irmak yönetmenliğindeki Dedemin İnsanları ve 2007 yılında çekilmiş olan Ulak filmleri ile sinema oyunculuğu alanında da kendisini büyük ölçüde kanıtlamayı başarmıştır. Av Mevsimi, Dersimiz Atatürk, İlk Aşk, Anlat İstanbul ve Babam ve Oğlum yapımları oyuncunun diğer önemli film projeleri arasındadır.

Çetin Tekindor’un Oynadığı Tiyatrolar

Çetin Tekindor kariyerinin ilk yıllarında dizi ve filmlerden çok tiyatro oyunlarında boy göstermiştir. Tiyatro kökenli bir oyuncu olması ise diğer yaptığı işlerdeki başarısını doğrudan katlamıştır. İlk tiyatro oyunu deneyimini 1963 yılında oynadığı Hep Vatan İçin oyununda kazanmıştır.

Genellikle Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışan usta oyuncunun onlarca tiyatro oyunu mevcuttur. Rita’nın Şarkısı, Kadınlar Devleti, Lavanta Çiçekler, Yılın Kadını ve İkinci Bölüm isimli tiyatro oyunlarında Çetin Tekindor’un mükemmel performanslarını izlemek mümkündür. 2008 yılına kadar tiyatro oyunlarında ağırlıklı olarak yer almayı tercih etmiş olan oyuncu, son yıllarda güçlü kadrosu ve etkileyici senaryoları olan dizi projelerinde yer almayı tercih etmektedir.

Çetin Tekindor’un Aldığı Ödüller

Çetin Tekindor’un Aldığı Ödüller

Sanat kariyerinde ödüllü oyuncu olmayı başarabilmiş isimler arasında yer alan Çetin Tekindor, oyunculuk performanslarındaki başarısı ile birçok ödüle layık görülmüştür. 1978 yılında ilk olarak Ankara Sanat Kurumu Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. 1987 yılında ise Kim Korkar Hain Kurttan adlı tiyatro eseri ünlü aktöre iki ödül birden kazandırmıştır.

9. Sadri Alışık Ödülleri kapsamında Mutlu Son filmi ile yine en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. Televizyon ve beyaz perde de aktif olarak rol adlığı kadar tiyatro sahnelerini de ihmal etmemiş olan Çetin Tekindor, aldığı birçok ödülü yer aldığı tiyatro oyunları sayesinde almıştır. Bunlardan en sonuncusu olarak 10. Lions Tiyatro Ödülleri törenindeki Sürekli Mükemmeliyet ödülünü göstermek mümkündür.

Çetin Tekindor Hakkında Bilinmeyenler

Çetin Tekindor Hakkında Bilinmeyenler

Oyunculuktaki başarısının yanı sıra izleyiciyi etkileyen ses tonu ile de oldukça ilgi çeken Çetin Tekindor ses sanatçılığını uzun yıllar yapmıştır. Kendisi ayrıca bir dönem yıldızı parlamış olan sunucu ve şarkıcı Ayça Tekindor’un da öz amcasıdır.

[renkbox baslik="Perihan Savaş Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/perihan-savas-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/perihan-savas-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Tekindor’un bilinmeyen yönlerinden bir diğeri de başarılı şiir okuyabilme yeteneğidir. Bu konuda Nazım Hikmet’in Veda şiirini son derece etkileyici bir biçimde okuduğunu söylemek mümkündür. Oyunculuk yaşamında bir adet kısa film tecrübesine sahip olan Çetin Tekindor, oğlu Hira tarafından 2006 yılında çekilen Örümcek isimli kısa filmde yer almıştır.

Çetin Tekindor oynadığı rollerin hakkını veren ender sanatçılardan biridir. Ses tonu ve kabiliyetiyle yeraldığı her projeyi hakkıyla yapmış yetenekli bir oyuncudur.
Çetin Tekindor'un en sevdiğiniz sinema filmi veya dizisi hangisidir?
Çetin Tekindor'u tiyatroda izleme şansınız oldu mu? Sizce nasıl bir oyundu?
Çetin Tekindor'un oynadığı karakterlerden sizce en başarılısı hangisiydi?Okur Yorumları