Ay Tutulması Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Gerçekleşir?

Ay Tutulması Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Gerçekleşir?

Ay tutulması, merak uyandırıcı bir doğa olayıdır. Ay tutulmasının insanlar üzerindeki psikolojik etkisi yıllardır tartışma konusudur. Dünya, Güneş ve Ay üçlüsünün aralarındaki etkileşimi izlenmeye değerdir. Yazımızda Ay tutulması olayının ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Gökyüzünde zaman zaman oluşan bazı olaylar bulunmaktadır. Dünya'nın ve Ay'ın konumu ile ilgili olan Ay tutulması da bu gök olaylarından biridir. Dünya'nın uydusu niteliğinde bulunan Ay  yılda iki kez tutulma olayı gerçekleştirir.

Dünya etrafında dönme işlemini 27,7 günde tamamlayan Ay, bazı günlerde Dünya'nın ardında kalır. Bu sürede Güneş ışınlarından da mahrum kalan Ay, Dünya'nın gölgesinde kalır. Bu olay çerçevesinde Ay'ın karanlıkta kalması sonucunda Ay tutulması gerçekleşmektedir. Tutulma zamanında Ay tamamen görünmez değildir, kırmızı nokta şeklinde yeryüzünün bazı yerlerinden görünebilmektedir.

[renkbox baslik="Meteor Yağmuru Nedir? Nasıl Gerçekleşir?" link="https://bilgihanem.com/meteor-yagmuru-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/meteor-yagmuru-nedir-nasil-gerceklesir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bilindiği üzere Ay'ın birçok evresi vardır ve Ay tutulması olayı da dolunay şeklinde iken olmaktadır. Ay'ın tutulma süresi yaklaşık bir saat kadardır. Şimdiye kadar olan Ay tutulmalarında en kısa süre ise 40 dakika olarak hesaplanmıştır.  Dünya'nın gölgesinin Ay üzerine tam olarak düşmediği zamanlarda ise kısmi Ay tutulması olayı yaşanmaktadır.

Ay Tutulması Nedir?

Ay Tutulması Nedir?

Ay'ın dolunay dönemine denk gelen ve Dünya çevresinde turlarken Dünya'nın gölgesinde kalması olayına Ay tutulması denmektedir. Gölge altında kalıp, Güneş ışığını alamayan Ay'ın parlamadığı zamanlarda tutulması gerçekleşir. Saatte yaklaşık 3500 km hızla hareket eden Ay'ın tutulma olayı 1 saat kadar sürmektedir.

Ay tutulması Güneş ve Dünya'nın farklı konumları doğrultusunda üç farklı türde oluşmaktadır. Bunlar; tam tutulma, kısmi ve gölgeli Ay tutulmalarıdır. Bu gök olayı gök bilimcilerin ilgisini fazlasıyla çekerken, astroloji alanı ile ilgili olan kişileri de yakından ilgilendirmektedir. Ay'ın, Güneş'e ve Dünya'ya olan konumunun burçları da yakından ilgilendirmesinden dolayı Ay tutulması pek çok kişi için önemli olaylardan biridir.

Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Ay Tutulması Nasıl Gerçekleşir?

Dünya'nın etrafında dönerken, Dünya'nın yörüngesine takılan Ay'ın, Güneş'ten gelen ışınları alamaması sonucunda Ay tutulması gerçekleşir. Güneş'ten aldığı ışık sayesinde parlaklık kazanan Ay'ın bu gök olayı çerçevesinde parlaklığını kaybetmesi insanların ilginç bir gök olayına şahit olmalarına neden olmaktadır.

Genel anlamda Dünya kendi yörüngesinde ve Güneş'in etrafında dönüşünü tamamlarken Güneş ve Ay'ın arasında kalması durumu Ay tutulması olayının temel nedenidir. Tutulmanın olabilmesi için üç önemli kürenin eşit hizada yer almaları gerekmektedir. Herhangi bir kürenin farklı bir hizada konumlanmış olması Ay tutulması olayının gerçekleşmemesine neden olur.

Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşir?

Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşir?

Ay ve Güneş tutulması gibi birçok gök olayı her yıl başka tarihlerde gerçekleştiği için bu tür olaylara merakı olanlar hangi tarihlerde Ay tutulması olacağını takip etmektedirler. 2016 yılında Mart ve Eylül aylarında gerçekleşmiştir. 2017 yılının ilk Ay tutulması 11 Şubat tarihinde gerçekleşmiş ve Dünya'nın birçok yerinden izlenebilmiştir.

İkinci tutulma 7 Ağustos tarihinde olmuş ancak halkalı Ay tutulması olayı yaşanmıştır. Gök bilimciler tarafından, tutulmanın yaşanacağı saate ve dakikaya kadar bilgi verilmektedir. Bu sayede olağanüstü bir gök olayını insanlar açıkça gözlemleyebilmektedir.

Ay Tutulmasının Türleri Nelerdir?

Ay tutulmasının 3 farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan biri olan yarı gölgeli tutulmada, Ay Dünya'nın yarı gölge pozisyonundan geçtiği için tam tutulma olayı gerçekleşemez. Yeryüzünden rahatlıkla izlenebilme imkanı sağladığı içinde akademik düzeyde gözlem gerçekleştirilebilir.

Parçalı ay tutulması; Ay'ın bir kısmının Dünya'nın gölgesinde kalması sonrasında gerçekleşir. Bu tutulma şekli çıplak gözle çok rahat izlenebilir.

Tam Ay tutulmasında ise Ay Dünya'nın tam gölgesinde kalır. Yüzü insanlara dönük olan Ay'ın, tutulma anında kırmızı renge bürünmesi insanlar tarafından kolaylıkla izlenebilir. Tam tutulma olayı aynı zamanda yeryüzünün atmosferi hakkında bilgi sahibi olmayı da sağlayan bir olaydır. Tutulma sürecinde Ay'ın yüzeyi yer atmosferi için iyi bir ayna niteliğindedir.

Ay Tutulmasının İnsanlara Etkileri Nelerdir?

Ay Tutulmasının İnsanlara Etkileri Nelerdir?

Ay tutulması olayının insanlara olan etkisi burçlar dolayısı ile gerçekleşmektedir. Burçların dönemsel özellikleri bakımından etkileyici bir unsur niteliğinde olan Ay tutulması, astrologların yorumlarında sıkça söz ettikleri gök olayıdır.

Ay ve Güneş'in gezegenlere olan konumlarının burçları etkileyici özellikleri nedeniyle, birçok burç sahibinin ruh hali astrolojiye göre tutulma olaylarından doğrudan etkilenmektedir. Ayrıca tutulma süresinin uzunluğu da burçların nasıl ve ne derece etkilenecekleri konusunda etkili bir detaydır. Astrologlar tutulma dönemlerinde hangi burcun nasıl etkilendiğini anlatmaktadırlar.

Ay Tutulması Sırasında Neler Yapılmalıdır?

Ay Tutulması Sırasında Neler Yapılmalıdır?

İnsan yaşamını doğrudan etkilediği düşünülmeyen Ay tutulması, aslına bakıldığında direkt olarak insanları etkisi altına alan gök olaylarından biridir. Bu nedenle Ay tutulması gerçekleştiği sırasında pek çok kişinin yaptığı ritüeller bulunmaktadır. Dua okumak, evrenden şifa dilemek gibi birçok deneyim insanların Ay tutulmasının olumlu etkilerinden yarar görmelerini sağlamaktadır.

[renkbox baslik="Kuyruklu Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri ve Bölümleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kuyruklu-yildiz-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/12/kuyruklu-yildiz-nedir-nasil-olusur-ozellikleri-ve-b%C3%B6l%C3%BCmleri-nelerdir.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

İnsanlar arasındaki iletişimi, duyguları hatta ekonomiyi bile doğrudan etkileme özelliğine sahip olan Ay tutulması olayı, bu denli etkili bir gök olayı olmasından dolayı özellikle astroloji meraklıları tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Her burcu bireysel anlamda farklı şekillerde etkilemesinden dolayı, herkes kendi burcuna dair olan değişim ve gelişimleri yakından takip ederek hareket edebilir.

Ay tutulması, gök bilimcilerin ve merakı olan herkesin izlemek isteyeceği bir deneyimdir. İnsanlarla olan psikolojik etkisi ise tartışma konusudur. Ay tutulmasının astrologlarca burçlara olan etkileri araştırılmaktadır.
Siz ay tutulması zamanında gerçekleşen ruh halinizdeki değişiklikleri paylaşır mısınız?
Ay tutulmasını nasıl ve ne zaman gözlemlediniz, deneyiminizi anlatır mısınız?
Ay tutulmasının burçlar üzerindeki etkilerine inanıyor musunuz? Yaşadığınız deneyimi paylaşabilir misiniz?
Sizce Ay tutulması depremleri tetikler mi?Okur Yorumları
  1. Bu konu sosyal bilgiler dersimizde geçmişti ve ben daha önce burdan okuduğum için hemen cevap verdim. Artık işim olmasa da bu siteye giriyorum 🙂

  2. Ay tutulmasını ilkokuldan bu yana tüm eğitim hayatım boyunca karşıma çıktı. Tam anlamıyla araştırma yaptım. Ay tutulması olduğu zaman insanlar üzerinde bir etkisi olduğu beni çok şaşırttı. Soruyorum; nasıl bir etki ediyor?