Kuyruklu Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri ve Bölümleri Nelerdir?

Kuyruklu yıldız denince akla direkt Halley kuyruklu yıldızı gelmektedir. Kuyruklu yıldızlar arasında en ünlüsü olan Halley, milattan önce 240 yılından beri bilinmektedir. Kuyruklu yıldızlar ancak Güneş Sistemi içerisine girerlerse görünürler. Aksi takdirde çıplak gözle görünemezler. Elips ve parabol şeklinde yörüngeler çizen kuyruklu yıldızlar hakkında bilinmesi gerekenleri, sizler için hazırladığımız yazıda, detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

İnsanoğlu varlığından itibaren gökyüzüne karşı ilgilidir. Gökyüzündeki her cisim insanları meraklandırmış ve heyecanlandırmıştır. Yapılan bilimsel çalışmalar sayesinde insanlık tarihinde keşifler dur durak bilmemiştir. Gezegenler, yıldızlar, uydular ile ilgili çalışmalar yapılırken kuyruklu yıldızlar da merak konusu olmuştur. Kuyruklu yıldızlar ile ilgili çalışmalar diğer gök cisimlerinin aksine çok daha erken başlamıştır. Kuyruklu yıldızın ilk kez milattan önce 240 yılında keşfedildiği bilinmektedir.

Bu kuyruklu yıldıza Halley kuyruklu yıldızı adı verilmiştir. Daha sonra yapılan çalışmalarda yeni kuyruklu yıldızlar keşfedilmeye devam edilmiştir. Elde edilen veriler 1995 yılında 1024 kuyruklu yıldızın yörünge bilgileri kayda geçirilebilmiştir.

Jüpiter Gezegeni Hakkında Bilgi; Genel ve Fiziksel Özellikleri, Tarihçesi

Kuyruklu yıldızlar Güneş'e yaklaşmadıkları sürece çıplak gözle görülemezler. Ancak herhangi bir çarpma ile Güneş Sistemi içine giren kuyruklu yıldızlar görülebilmektedir. En son görülen İkeya Seki adlı kuyruklu yıldız 2002 yılında çıplak gözle görülebilmiştir.

Kuyruklu Yıldız Nedir?

Kuyruklu yıldızlar isimlerinin aksine yıldız değillerdir Kuyruklu yıldızlar kar, buz ve kayadan oluşan ve evren dolaşan Güneş Sistemi kalıntılarıdır. Çapları birkaç kilometre olabilmektedir. Kuyruklu yıldızlar çok farklı yapıda ve görünümde olabilirler. Kirli kartopu ve buzlu çamur topu gibi isimlerle de anılırlar.

Kuyruklu Yıldız Nasıl Oluşur?

Kuyruklu yıldızlar Astroid kuşağından, Kuiper kuşağından veya Oort bulutundan gelebilmektedirler. Kuyruklu yıldızlar Güneş'in çekiminden etkilenerek hızla hareket ettikleri için arkalarında oldukça uzun kuyruklar oluşur. Kuyruklu yıldızların oluşumu bu şekilde gerçekleşir. Bu kuyruklar adeta görsel bir şölendir.

Kuyruklu Yıldızın Bölümleri Nelerdir?

Kuyruklu yıldızlar ikisi kuyruk olmak üzere 5 bölümden oluşurlar.

Nüve: Kuyruklu yıldızın en iç kısmı bir nevi çekirdeği (nucleus) olan nüvedir. Nüveler su, buz, donmuş gazlar ve tozdan oluşan kayaya benzeyen çekirdeklerdir.

Koma: Nüvenin dışındaki bölüm ise koma bulutudur. Koma, nüvede bulunan buzun ve gazların buharlaşması sonucu nüvenin etrafını saran bir gaz olarak meydana gelir.

Hidrojen Bulutu: Komanın dışını saran çok büyük bir katmanı olan hidrojen bulutu da kuyruklu yıldızın diğer bir bölümüdür.

Toz Kuyruğu: Kuyruklu yıldızın iki kuyruk kısmından biri olan toz kuyruğu kuyruklu yıldız hareket ederken çekirdekten sızan gazlar ile tozların birleşmesiyle oluşur. Bu kuyruk kısmı çıplak gözle görülebilir ve kuyruklu yıldızın en belirgin özelliğidir.

İyon Kuyruğu: Kuyruklu yıldızın son bölümü olan iyon kuyruğu ise kuyruklu yıldızın Güneş ile reaksiyona geçmesi sonucu oluşan gazlardan meydana gelir.

Kuyruklu Yıldızın Özellikleri Nelerdir?

Kuyruklu yıldızlar tıpkı gezegenler gibi belirli bir yörüngede, belli bir sürede dönerler. Kuyruklu yıldızların uzunlukları 10 milyon kilometreye kadar uzayabilir. Kuyruklu yıldızlar ışıklarını Güneş'ten aldıkları için Güneş'e yakın olanlar daha parlak iken, uzak olanların parlaklıkları da azdır. Kuyruklu yıldızlar hakkında bilinmesi gereken diğer bazı bilgiler şu şekildedir;

  • Kuyruklu yıldızlar ilerlemesi sonucu arkalarından tozlar bırakırlar. Bu tozlar Dünya ile kesiştiklerinde göktaşı yağmurları meydana gelir.
  • Eski zamanlarda kuyruklu yıldızların uğursuzluk getirdiğine inanılırdı. Kuyruklu yıldızların ölüm, savaş, veba ve bulaşıcı hastalıkları yaydığına dair bir inanç vardı.
  • Başta kuyruklu yıldızı oluşturan su kütlesinin Dünya'daki su ile aynı olduğu kabul ediliyordu. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalarda kuyruklu yıldızda bulunan su ile Dünya üzerinde bulunan suyun birbirinden farklı olduğu görülmüştür. Güneş Sistemi'ndeki su ile Dünya'daki suyun aynı olmaması durumu yeni araştırma konularının doğmasına sebep olmuştur.
  • Kuyruklu yıldızlar gündüz 50 dereye kadar ısınıp gece -200 dereceye kadar soğudukları için yüzeylerinde kırılmalar meydana gelir. Bu sebeple yüzeyleri pürüzlüdür.
  • Güneş Sistemi ile ilgili çalışmalar artarak devam ediyor. Yapılan her çalışma ya bilinen bir gerçeği pekiştiriyor ya da gerçekleri tepetaklak ediyor.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. 99 debreminden önce kuyruklu yıldız gördüm derleryauğursuzluk getirir aslında doğa olayların habercisi olabilir

    1. bu mümkün olabilir ama çok düşük ihtimal kütle çekimden kaynaklı olsa daha az olurdu depremlerin geneli yeraltı magma hareketlerinden kaynaklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir