Venüs Gezegeni Hakkında Bilgi; Genel ve Fiziksel Özellikleri, Tarihçesi

“Çoban Yıldızı” diğer adıyla Venüs, Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlerden biridir. Bundan başka; Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı gibi isimlerle de bilinmektedir. Venüs'ün Güneş etrafında dönme hızı, kendi etrafında dönme hızından daha fazladır. Güneş’e uzaklık bakımından ikinci sırada yer alan Venüs’ün genel ve fiziksel özellikleri ile Güneş Sistemi’ndeki önemi makalemizde anlatılmıştır.

Venüs Gezegeni, Güneş Sistemi’nde, güneşe uzaklık bakımından ikinci, sıcaklık bakımından da birinci sıradaki gezegendir. Bu gezegen adını, eski Roma Tanrıçası, Yunan mitolojisinde Afrodit adıyla bilinen Venüs gezeninden almaktadır. Kendi ekseni etrafında, Güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerin aksi istikamette döner. Büyüklük olarak Dünya ile benzerlik gösterdiği için Dünya ile kardeş gezegen veya Dünya’nın ikizi olarak da bilinmektedir.

Güneşe yakın konumda bulunduğu için ve yörüngesi, Dünya’nın yörüngesine göre Güneş’e daha yakın olduğu için yeryüzünden sadece Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra görülebilir. Bu sebeple Venüs Akşam Yıldızı, Sabah Yıldızı veya Tan Yıldızı olarak adlandırılır. Diğer adı da Çoban Yıldızıdır. Venüs Gezegeni’ne çok sayıda uzay aracı gönderilmiştir.

Güneş Tutulması Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Gerçekleşir?

İlk olarak, Sputnik 7 Uzay aracı, 4 Şubat 1961 yılında gönderilmiş ve yer yörüngesinden ayrılamadığı için başarısız olmuştur. İlk başarılı ABD Uzay aracı Meriner 2, 27 Ağustos 1962 yılında fırlatılmıştır. Gezegenin 35.000 km yakınından geçen Meriner 2 Uzay aracı, 42 dakika süren bilimsel gözlemleri ile Venüs gezegeni hakkında yeni bilgiler elde etmiştir.

Venüs Gezegeninin Özellikleri Nelerdir?

Venüs Gezegeninin Özellikleri Nelerdir?Venüs Gezegeninin takip etmiş olduğu yol, Merkür ve Dünya’nın arasında yer almaktadır. Diğer gezegenler gibi Venüs de yansıyan Güneş ışıkları ile parlar. Dünyadan göründüğü kadarı ile Venüs, diğer gezegenlerden daha parlaktır. Bu durum Dünya’ya yakın olması ve yüksek yansıma özelliği olan bulutlar ile kaplı olmasından kaynaklanır. Kalın bir atmosfere sahip olan Venüs, Güneş ışığının %76’sını geri yansıtır.

Dünya’ya Ay’dan sonra en yakın gezegen Venüs’tür. Venüs’ün diğer gezegenlerden farklı ve ilginç yanları vardır; Güneş etrafındaki dönme hızı kendi etrafında dönme hızından daha fazladır (bir yılı, bir gününden daha uzun olması). Güneş etrafında dönme süresi 224 gün, kendi ekseni etrafında dönme süresi 243 gündür. Ayrıca, diğer gezegenlerin dönüşü saat yönünde olurken, Venüs tam aksine saatin tersi yönünde ve oldukça yavaş bir şekilde dönmektedir. Çıplak gözle görülebiliyor olmasına rağmen yüzeyinin incelenmesi mümkün değildir. Bunun nedeni de çok yoğun bir atmosfere sahip olmasıdır. % 93 oranında Karbondioksit, % 2 oranında Azot ve az miktarda değişik gazlardan oluşan atmosferi,

Güneş’ten gelen ışınları, bir ayna gibi geri yansıtır. Venüs’e, 1961 yılından itibaren gönderilen Uzay Sondaları sayesinde, yüzeyinin % 90 haritası çıkarılmıştır. Elde edilen veriler, Venüs’ün volkanik bir dünya olduğunu göstermektedir. Bu gezegenin yüzeyi radar ile görüldüğü kadarı ile tepelik, dağlık olup kraterler vardır. Bitki ve hayvanların Venüs’te yaşaması mümkün değildir; çok sıcak, susuz ve oksijensiz bir ortamdır.

Venüs Gezegeninin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Venüs Gezegeninin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?Venüs Gezegeninin dikkate değer bir manyetik alanı bulunmamaktadır, ancak iyonosfer ile Güneş rüzgârı, bir şok dalgası oluşturacak şekilde etkileşmektedir. Venüs atmosferinde, hidrojen bulunmaktadır ve izotop dağılımına dayanılarak bu hidrojenin Güneş kaynaklı olduğu saptanmıştır. Atmosferinde düşük oranda hidroklorik asit, hidroflorik asit, iyot ve brom bulunmaktadır.

Güneş Sisteminde Venüs’ün Yeri

Güneş Sisteminde Venüs’ün YeriBazı özellikler Venüs Gezegenini özel yapmaktadır. Venüs kendine ait fizistrospedi parçalama ve trospinakolitan perazmına sahiptir.

 • Dünyaya yörünge olarak en yakın gezegendir.
 • Yeryüzünden incelendiğinde en parlak gözüken gezegendir.
 • Yüzey sıcaklığı en yüksek gezegendir.
 • Yere benzeyen gezegenler arasında, atmosfer yoğunluğu en fazla olan gezegendir.
 • En çok merak edilen ve bu nedenle de Dünya’dan uzay aracı gönderilen gezegendir.
 • Ekseni etrafında ters döner.

Venüs Gezegeninin Tarihçesi

Venüs Gezegenini TarihçesiGünümüze ulaşan en eski, gökbilimsel belge olan ve MÖ. 7. yüzyıla ait olduğu sanılan, Ammisaduga tabletinde Babillerin, MÖ 1700-1400 yılları arasında yapmış oldukları Venüs gözlemlerinden söz edilmektedir. Orta Amerika, Eski Mezopotamya ve Uzak Doğu kültürleri üzerinde, Venüs’ün önemli bir yeri olmuş, çeşitli mitlerde yer almıştır.

Okur Yorumları

11 yorum
  1. Tabikide hayir, çünkü atmosferinde oksijen yoktur ve konulacak bir toprak alanda yok bu nedenle volkanik ve lav gölleriyle zemini kaplıdır. Adeta cehennrn gibi çok sicaktir.

   Isine yaradiysa ne mutlu bana 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir