Arşimet Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Bilime olan duyarlılığı ile pek çok buluşun sahibi olan Arşimet, çalışmaları ve kişisel özellikleri ile bilim adamları arasında öne çıkan isimler arasındadır. İtalya'da doğan Arşimet, astronom, matematikçi, fizikçi ve mühendis gibi unvanlara sahiptir. Araştırmayı ve problem çözmeyi seven bir karakteri vardı. Suyun kaldırma kuvvetini bulan Arşimet'in hayatı hakkında merak ettikleriniz yazımızın devamındadır.

Kökeni Grek bir aileden gelen Arşimet, İtalya'nın Sicilya bölgesinde doğmuş bir bilim adamıdır. Astronom olan babasının yanı sıra, Arşimet matematik ve fizik alanlarına küçük yaşlardan itibaren ilgi duymuştur. İskenderiye’de gördüğü eğitim sırasında Euclid geometrisinden fazlasıyla etkilenmiştir. Doğduğu kent olan Siraküza'ya tekrar dönmenin ardından kendini tamamen matematik ve bilim alanına yöneltmiştir.

Arşimet, bilimi çok yönlü olarak ele alan ve matematikten mühendisliğe kadar pek çok alanda çalışmalar yürütmüş bir isimdir. Aynı zamanda bilimsel çalışmalarında teknisyenlik özelliğinin ağır bastığı görülmekte ve matematik alanındaki çalışmalarının pek çoğunda bu özelliğinin izleri hissedilmektedir.

Alexander Graham Bell Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Çok yönlü çalışmaları mevcut olsa da, Arşimet’in gönlü yatan önemli çalışmaları arasında hidrostatik ve koni kesitleri yer almaktaydı. Arşimet problem çözmeyi oldukça seviyordu. Hatta rivayete göre problem çözerken kendisine yaklaşan saldırıyı fark etmemesi sonucunda öldüğü bilinmektedir.

Arşimet Kimdir?

Arşimet Kimdir?Milattan önceki dönemde yaşamış olan ve bilim dünyasına olan katkısı ile adından söz ettiren Arşimet, önemli bir matematikçi, astronom, mühendis ve fizikçi olarak akıllarda yer edinmiştir. Bilim alanındaki heyecanı ile bilinen Arşimet, kendi ismini verdiği doğa yasasını bulduğu sırada banyoda olduğunu unutup çıplak haliyle sokağa ‘buldum’ diyerek koşmuştur. Hidrostatik ilkesinin temel amacını oluşturan "Arşimet İlkesi"nin içeriği, sudan daha ağır bir nesnenin suya batırılması sonunda nesnenin taşırdığı suyun ağırlığı kadar, nesne de aynı oranda ağırlık yitirmesidir. Mekanik biliminin de kurucularından olan ünlü bilim adamı, kaldıraç konusunda da önemli çalışmalar yürütmüştür.

Buraya da Bakın: Galileo Galilei Kimdir?

M.Ö. 287 yılında dünyaya gözlerini açmış ve M.Ö. 212 yılında da, matematik problemi çözerken Roma askerlerinin saldırısına uğrayarak yaşamını yitirmiştir. Kuramsal matematiğin buluşunu gerçekleştiren isim olarak, dayanak gösterildiği takdirde dünyayı yerinen oynatacak gücü bulacağını iddia eden bir bilim adamıdır. Yunan sayı sisteminin de kurucusu olan Arşimet, geometrik şekilleri incelemeye başlaması ile geometri alanındaki ilgisini de ortaya koymuştur. Siraküz kralının tacının saf altından olup olmadığını bulmasını istemesi sonucunda araştırma yaparken suyun kaldırma kuvvetini keşfetmiştir.

Arşimet’in Hayatı

Arşimet’in HayatıMatematiğe olan düşkünlüğünün yanı sıra fizik alanında da oldukça başarılı sayılan Arşimet’in çok sayıda icadı bulunmaktadır. Bilim dünyası için keşfettiği icatlar önemli bir değer olarak kabul edilse de, bilim alanındaki yeteneğini sıradan gören Arşimet'in, bu gelişmeleri sıradan bir icat olarak değerlendirildiği bilinmektedir. Suyun kaldırma kuvveti Arşimet’in bilim dünyasına kazandırdığı en önemli buluşlarından biridir. Mısır tarlalarının sulanmasında önemli bir yere sahip olan su vidaları da Arşimet tarafından icat edilmiştir. En büyük tutkusu olan matematik problemi çözerken Romalı askerler tarafından öldürülmüş olması da, Arşimet’in hayatı ile ilgili bilinmesi gerekenler arasındadır.

Arşimet’in Eserleri

Arşimet’in EserleriArşimet’in bilime olan merakı neticesinde yaptığı çalışmalar, bilim dünyasına pek çok eser kazandırmasına neden olmuştur. Önemli eserleri arasında yer alan Küre ve Silindir Yüzeyi Üzerine adındaki eseri kendisi için küçük ancak insanlık için büyük adımlardan biri olmuştur. Denge konusuna da bir hayli ilgili olan Arşimet, Düzlemlerin Dengesi ve Çekim Merkezleri çalışmasını yapmıştır. İkinci Derecede Paraboller, Mekanik Teoremlerin Yöntemi, Konoidler Üzerine, Yüzen Cisimler Üzerine, Dairenin Ölçülmesi gibi eserleri de, Arşimet’in öne çıkan eserleri arasındadır. Tarihin çok eski yıllarında yaşamış ve bilimsel çalışmalarını yapmış olmasına rağmen, icatlarından ve eserlerinden halen pek çok insan yararlanmaktadır. Bu sebeple bilim tutkusu ile geçirdiği yaşamı boyunca her daim insanlar için faydalı işlere imza atmıştır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir