Pestisit Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Zararları Nelerdir?

Yetiştirilen ürüne zarar veren her türlü mikroorganizmayı engelleyen, yok eden veya etkisini azaltan, kimyasal maddelerin genel adı pestisittir. Tarım alanlarında bazen ürünler böcek saldırılarına maruz kalabilir. Pestisit denilen ilaçlar sayesinde, böcek istilalarının önüne geçilmektedir. Sağladığı yarar kadar zararları da olan pestisitler hakkında kısaca bilgi yazımızda anlatılmıştır.

Pestisit; böcek, yabani ot ya da küf öldürücü kimyasal maddelerin tamamına verilen isimdir. Çok eski tarihlere kadar kullanım geçmişi olan pestisitler, organik kimyanın gelişmesiyle beraber oldukça güçlü bir içeriğe sahip oldular.

Bilhassa tarım sahasında kullanımı oldukça geniş olan pestisit, Türkiye gibi tarım merkezli ülkeler için önemlidir. Türkiye’de tarım ürünlerinin yaklaşık 1/3’ü tarımsal hastalıklar nedeniyle yok olmaktadır.

Genel tabloya bakıldığında 250-300 civarı hastalık dikkat çekmektedir. Bu hastalıkların her biri için pestisit önemlidir. Kullanımı kesinlikle gerekli olan pestisit hem insanlar için hem de çevre için bazı olumsuz etkilere sahiptir. Bu olumsuz etkiler için gerekli önlem alınmadığı sürece can kaybına dahi rastlanılabilir. Kaliteli, güvenilir ve kesinlikle birikme yapmayan pestisit kullanımı yapılmalıdır. Özellikle iş sahası pestisit olan kişilerin, gerekli tedbiri almamaları durumunda vücutlarında bu birikmeye denk gelinebilir.

Pestisit Nedir?

Zararlı böcekleri, hastalıkları ya da farklı organizmaları engellemek, etki alanlarını kısıtlamak için kullanılan kimyasal ilaçların tümüne pestisit adı verilir. Korunması gereken bitkilerin herhangi bir organizmadan korunabilmesi için pestisit çeşitlerinden muhakkak biri kullanılır. Bu kullanım esnasında, ilacın yararıyla beraber zararı olduğu da unutulmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 2,5-3 milyon insan pestisit kimyasalları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. İçerik olarak farklı sınıflandırmaları olsa da genel görevi aynı olan ilaçlara, insan kullanımına verilmesi ve kolayca temin edilebilmesi nedeniyle rahatça ulaşılabilmektedir. Oldukça uygun fiyatları olan pestisitler, bitki iletim demetlerinde uzun süre kalıcılık sağlayarak etki ederler.

Pestisit Çeşitleri Nelerdir?

Yaklaşık olarak yedi çeşit pestisit tür bulunmaktadır. Etkiledikleri zararlı organizma türü, etki süreleri, görünüşleri ve fiyatlarına göre farklılık gösteren bu çeşitler, farklı niteliklere sahiptirler. Az önce de dediğimiz gibi, pestisit çok geniş bir topluluğu içermektedir. Virüs, bakteri, mantar, böcek ve daha birçok mikrooorganizma pestisitler sayesinde önlenebilmektedir. En çok kullanılan pestisir çeşitleri şunlardır:

  • İnsektisitler; Böceklere karşı kullanılan pestisit çeşitleridir. Hedeflenen zararlı böceğin sinir sistemine müdahale ederek onları öldürür.
  • Herbisitler; Zararlı ve kalabalık olan otları ve öldürmek için tercih edilirler. Daha çok bitkilerin etrafını sarıp böceklenmeye neden olan bitkileri yok eden pestisit çeşididir.
  • Fungusitler; Ürünlerin kısa sürede bozulmasına neden olan mantarların yok olması için kullanılırlar.
  • Mollusitler; Farklı yumuşakçalar için kullanılan pestisit çeşididir.
  • Rodentisitler; Kemirgen olan hayvanlar için özel olarak kullanılan pestisitlerdir.
  • Nematisitler; Nematotlar olarak bilinen çok hücreli canlıları engellemek için kullanılırlar.
  • Akarisitler; Bu pestisit türü ise bitkileri akarlardan korumak için kullanılan pestisit çeşididir.

Pestisitin Özellikleri Nelerdir?

Çok fazla çeşidi olmakla beraber yaklaşık yedi tanesi çok sık kullanılan pestisitler, bitkilerin zararlı olan tüm organizmalardan temizlenmesini sağlar. Bunun için her yerde rahatlıkla bulunabilmektedirler. Hem uygun fiyatlı hem de seçeneği bol olduğu için sıkça kullanılan bu ilaçlar, gerekli önlemler alınmadığında hem bitkilerde hem de insan teninde kalıcı olmaktadır. Hızlı nüfus artışı, daha fazla gıda ihtiyacını doğurmaktadır. Bu durumda, daha önce kullanılan sahadan daha fazla ürün elde etmek, temel amaç olmuştur. Hem zararlı organizmaların varlığı hem de iklimsel sıkıntılar tarım alanlarında verimi düşürür. Buna dayalı olarak bilhassa zararlı organizmaları temizlemek için pestisitler çok faydalı olmaktadır.

Pestisitin Zararları Nelerdir?

Göz enfeksiyonundan, sinir sitemini kilitlemeye kadar pek çok sorun çıkaran pestisitler yalnızca insanları değil, hayvanları ve bitkileri de etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda pestisit kalıntılarının bilhassa kanser çeşitlerini hızla artırdığı ispatlanmıştır. Buna bağlı olarak bu sahada çalışanların göstermediği basit bir dikkatsizlik, birçok kişinin sağlığını tehlike altına almaktadır. Pestisit dediğimiz ilaçlar genelde sprey şeklinde ağaçlara veya yetiştirilen ürünlere sıkılır.

Bu işlem esnasında en azından ağız ve burunu kapatmaya yarayacak bir maske takılmalıdır. Elde var olan alandan daha fazla ürün elde edebilmek adına çok fazla pestisit kullanılması kişilerin ölümüne, kansere, cilt sorunlarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra ilaç kullanımının ardından ölen zehirli haşerelerin kuşlar tarafından tüketilmesi sonucu binlerce kuşun öldüğü de bilinmektedir.

Pestisit kullanımının arkasından yağmurlarla toprakların yıkanması akarsuların da bu ilaçlarla karışmasına neden olmaktadır. İçme suyuna kadar insanlığı tehdit eden pestisitlerin daha sınırlı kullanılması sağlanmalıdır. Ayrıca manavlardan ya da marketlerden alınan sebze ve meyvelerin, bol su ile yıkanması biz tüketiciler için, en önemli önlemlerden biridir. Hatta bir süre sirkeli su içerisinde beklettiğiniz meyve ve sebzeler, üzerine yapışan kimyasal kalıntılardan arınacaktır.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler