Himalaya Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Himalaya Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Himalaya tuzu bünyesinde barındırdığı 84 çeşit mineralle insan sağlığına oldukça faydalıdır. Yeryüzünde bulunan en saf tuz çeşidi olma özelliğine sahip olan Himalaya tuzu az ve düzenli kullanımda oldukça etkilidir. Himalaya tuzunu bazı hastalıklara sahip olanlar kesinlikle çok az ve doktor kontrolünde kullanmalılar. Himalaya tuzu hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için yazımızı okumalısınız.

Yasemin Saygın

Himalaya tuzu, insan vücudunu doğal değerlere döndüren önemli bir tuzdur. Bu özelliği sayesinde insan vücuduna çok yönlü fayda sağlayan tuz oldukça popülerlik kazanmıştır. Oluşumu asırlar süren Himalaya tuzunun, vücuttaki tuz ve su dengesini koruduğu bilinmektedir. Bu sayede insanın kaliteli yaşama hedefini gerçekleştirmektedir.

Hızlı şekilde etki eden bir yapısı olsa da Himalaya tuzunun düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. İstenilen sonucun yanı sıra mucizevi değişikliklere de meydan verdiği tespit edilmektedir.

[renkbox baslik="Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/karabiber-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/karabiber-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir-960x560.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

İnsan vücudunda bulunan elementlerin hemen her birini içeriğinde bulunduran Himalaya tuzu bu özelliği ile sıradan bir tuzdan çok farklıdır. Özel bir yapıya sahip olan tuz, kimyasal yapı üzerinde de değişikliklere neden olmaktadır. Bu açıdan kullanmadan önce yeterince araştırılması son derece önemlidir.

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya tuzu dünya genelinde sahip olunan en kıymetli tuz olarak isimlendirilmektedir. Çok keskin ve etkisi güçlü olan bu tuzun oluşumunda 84 farklı mineral bulunmaktadır. Oluşum süreci asırlar sürdüğü için kıymetli kabul edilmektedir. Üstelik insan vücuduna sağladığı yararlar göze çarptığında değerinden çok daha kıymetli olduğu düşünülmektedir. Çok yönlü yarar niteliği taşıyan bu tuz, şeffaf bir görünüme sahiptir. Piyasada binlerce Himalaya tuzu satışı bulunsa da en kaliteli olan Himalaya tuzunun, şeffaf ve saydam bir yapıda olduğu bilinmektedir.

Himalaya Tuzu Nasıl Oluşur?

Himalaya Tuzunun Oluşumu

Himalaya tuzu, denizlerin kuruması sonucunda dibe çöken tuzlardan oluşmaktadır. Tuzların üzerini kapatan volkanik lavlar, uzun yıllar boyunca yüksek basınç altında kristalleşmeyi meydana getirmektedir. Kristalleşen bu tuzlar genel olarak 3000 yıl ila 200 milyon yıl içerisinde meydana gelmektedir. Bu nedenle Himalaya tuzunun çok güçlü bir içeriği bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda sodyum bulunduran Himalaya tuzu aynı zamanda magnezyum, kükürt, oksijen ve florür içermektedir. Himalaya tuzu içerisinde yer alan tüm mineral ve elementlerin toplamı 84 adettir.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzunun en yaygın kullanım alanı genel sağlıktır. Sağlık üzerinde doğrudan etkisi olduğu için mutfaklarda sofra tuzu olarak tüketildiği bilinmektedir. Dolayısıyla yemeklerden salatalara kadar pek çok alanda tercih edildiği görülmektedir. Bunun yanında Himalaya tuzunun pişirilmesi önerilmemektedir. Isınması halinde içeriğindeki mineraller etkisini kaybetmektedir. Bu sebeple çiğden eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Ağız yoluyla tüketilmesinin yanı sıra kullanım alanlarından bir diğeri de dekorasyondur. Ev dekorasyonunda oldukça etkili olan Himalaya tuzu, içerisine yerleştirilen bir ampulle oldukça şık bir görüntü elde etmektedir. Ev ortamında bulunan negatif enerjiyi topladığına inanılan bu dev tuzların büyüklükleri değişebilmektedir. İçerisine büyük bir ampul yerleştirilecek kadar boya sahip olması yeterlidir. Şık bir gece lambası olarak değerlendirilebilmektedir.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Himalaya Tuzunun Faydaları

Himalaya tuzunun en önemli faydası, kötü huylu kanserli hücrelerin çoğalmasına engel olmasıdır. Kanserli hücreleri öldürdüğü için bağışıklık sistemini de doğrudan güçlendirmektedir. Düzenli olarak tüketilen tuz, vücudun birçok hastalığa karşı daha dirençli olmasına yardımcı olmaktadır.

Her gün Himalaya tuzu tüketmeniz durumunda vücudunuzdaki enfeksiyonlar çözülecektir. İltihap akıtma ve kurutma konusunda Himalaya tuzu oldukça etkilidir. Özellikle boşaltım sisteminde meydana gelen iltihaplanmalarda çokça faydası bulunmaktadır. Yaşlanmayı geciktiren bir içeriğe sahip olan tuz, bununla orantılı olan alzheimer, bunama gibi hastalıklara da önlem olabilmektedir.

Zayıflama sürecinde vücutta biriken ödemi atmak için Himalaya tuzu oldukça etkilidir. Dolayısıyla doğrudan vücudu temizlediği söylenebilmektedir.  Kilo vermek için Himalaya tuzunu kullanan kişiler, istedikleri gibi sonuç alabildiklerini dile getirmektedirler.

Zayıflamak için Himalaya tuzunu kullanmak isterseniz yapmanız gereken, yarım kilogramlık cam kavanozu tuzla doldurmaktır. Sonra üzerini birkaç parmak geçecek kadar su ilave edilmelidir. Ağzı açık şekilde toplam 5 saat beklenmelidir. Bekleme sonucunda elde edilen karışıma sole ismi verilmektedir. Her akşam yemeklerden önce bir su bardağı suyun içerisine bir çay kaşığı sole katıp karıştırılmalıdır. Yemekten yarım saat kadar öncesinde içilmelidir. Düzenli olarak 2 hafta devam eden bu uygulama, zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Himalaya Tuzunun Yan Etkileri Nelerdir?

Himalaya Tuzunun Yan Etkileri

Himalaya tuzunun yan etkileri arasında ilk olarak sodyum yer almaktadır. İçeriğinde %98 oranında sodyum bulunduran Himalaya tuzu, vücutta sıvı dengesini yüksek oranda sarsmaktadır. Dolayısıyla aşırı tüketimi sonrasında susuz kalma gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

Tuzun yan etkilerinden bir diğeri çok fazla tüketilmesi durumunda böbreklerde hasara neden olmasıdır. Tuz oranını dengeli şekilde ayarlayamadığınızda böbreklerin birkaç kat performansla çalışmasına neden olursunuz. Dolayısıyla bir süre sonra böbrekler yorulmaya başlar.

Himalaya tuzunun en büyük yan etkisi hipertansiyonu tetiklemesidir. Bu konuda herhangi bir rahatsızlığınız varsa tuzdan uzak kalmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Hipertansiyon sorunu olan hastalar, Himalaya tuzunu tüketmeye başladıklarında kalp krizi risklerini artırmış olurlar. Bunun yanında vücudun göstereceği tepkiler arasında felç ihtimali de bulunmaktadır.

[renkbox baslik="Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/karbonat-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/karbonat-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Himalaya tuzu, hipertansiyonla bağlantılı olarak kalıcı doku hasarına neden olabilmektedir. Böbreklerde meydana getirdiği yorulmaya benzer pek çok yorgunluk kendini gösterecektir. Aşırı tüketim sonucunda kan dolaşımını da etkileyen tuz, bir süre sonra vücudun diğer sistemleri üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilmektedir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa Himalaya tuzunu doktor kontrolünde tüketmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kalıcı bir hasar meydana gelmeden, tüketebileceğiniz miktarı öğrenebilirsiniz.

Himalaya tuzu yaklaşık 200 milyon yılda oluştuğu ve lavlarla kaplanarak kristalleştiği için dünyadaki en saf tuzdur. Deniz tuzu ise deniz kirliliğinden dolayı eski saflığında olmamakla birlikte sofra tuzlarında da bol miktarda bulunan sodyum zararlıdır.
Himalaya tuzunun bir günde kullandığınız miktarı ne kadardır?
Himalaya tuzunu nereden ve nasıl temin ediyorsunuz?
Himalaya tuzunun herhangi bir yan etkisiyle karşılaştınız mı?
Himalaya tuzunu kullanırken vücudunuzda gördüğünüz değişiklikler nelerdir?Okur Yorumları
  1. Himalaya tuzunu çok tüketmemek lazım. Aksi halde tansiyon hastalarına büyük etki ediyorç

  2. Yaşlanmayı geciktiriyormuş süper bişey daha ne faydası olacak bi tuzun 🙂