Çinko Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Kimya alanında simgesi Zn, atom ağırlığı ise 30 olan çinko doğada oldukça bol bulunan madenlerden biridir. En az bakır ve alüminyum madenleri kadar çok kullanılan çinko, ilk olarak Hindistan'da keşfedilmiştir. Sanayi, otomotiv endüstrisinde, deodorant yapımında kullanılan çinko, insan sağlığı için de önemli bir elementtir. Günlük hayatımızın birçok alanında fayda sağladığımız çinko elementi hakkında kapsamlı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kimyasal bir element olma özelliği ile doğada yaygın olarak bulunan çinko, maviye benzeyen beyaz rengi ile eski zamanlardan beri keşfedilmiş madenlerden biridir. İlk olarak Hindistan’da metalik özellikte keşfedilmiştir. Bakır ve alüminyum madenlerinden sonra önemi bakımından üçüncü sırayı almaktadır. Yaklaşık 150°C ısıtıldığında dövülerek şekil verilebilir. Ancak 210 dereceye ulaştığında karbonun yapısı kırılganlaşır. Çinko madeninin kullanım alanları da oldukça fazladır.

Ancak elde bulunan çinko filizler tek başlarına dayanıklı malzeme üretecek nitelikte olmadıkları için diğer elementlerle karıştırılarak kullanılması gerekmektedir. Elde edilen çinko karışımları yaklaşık 1000 °C’de kavrulur ve oksit özelliğine dönüştürülür.

Çinko filizlerinden çinko elde etmek için birçok farklı teknik bulunmaktadır. Korozyona karşı dayanıklı bir maden olan çinkonun demir ve çelikler için önemli bir koruyucu tabaka oluşturmasına neden olmaktadır. Çinko levhaların kullanım alanları genellikle çatı kaplama olmaktadır.

Çinko Nedir?

Çinko Nedir?Yer altından en çok çıkarılan madenler arasında yer alan çinko, aynı zamanda mineral olarak da birçok besinde bulunmaktadır. Simgesi Latince adı olan Zinkum’dan gelen “Zn” harfleridir. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan çinko mineralinin yanı sıra, pek çok kullanım alanı ile hayatı kolaylaştıran çinko madeni de, insan için son derece faydalı keşiflerden biridir. Çinko keşfedilmesi ve geliştirilmesi diğer madenler kadar kolay olmamış ve değerinin anlaşılması için keşfinin üzerinden epey süre geçmesi gerekmiş madenlerden biridir. 17. ve 18. yüzyıllarda çinko yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çinkonun Özellikleri Nelerdir?

Çinkonun Özellikleri Nelerdir?Atom numarası 30 olan ve rengi maviye çalan gri tonlarında olan bir elementtir. Havadan etkilenmeme özelliği ile parlatılması mümkün olan madenlerden biridir. Dünyada en yaygın kullanım alanı olan madenler arasında yer alan çinko, en fazla otomotiv sektöründe kullanılmaktadır. Ayrıca oksit çinko ise, sulu boyalara beyaz pigment vermesi amacıyla kullanılmaktadır. Klorür ile birleşen çinko deodorant yapımında sıkça kullanılmaktadır. Çinko sülfür ise, karanlıkta parlama özelliği sayesinde, akrep ve yelkovanların üretiminde tercih edilmektedir. Çinkonun en önemli kullanım alanlarından biri olan pil gövdelerinin yapılması, çinko madeninin günlük hayatın birçok noktasında karşımıza çıktığını göstermektedir.

Çinkonun Kullanım Alanları Nelerdir?

Çinkonun Kullanım Alanları Nelerdir?Korozyona karşı koruyucu özelliği ile öne çıkmakta olan çinkonun başka metaller üzerinde kaplama görevi görerek korozyona karşı koruması sıkça kullanıldığı alanlardan biridir. Çinko; otomotivden endüstriye, televizyon ekranı ve floresan lamba yapımına kadar pek çok alanda kullanımı yaygındır. Oksitlenmiş çinko ise, yazıcı mürekkepleri, sabun ve boya yapımında kullanılmaktadır. Günlük hayatta yararlanılan pek çok elektronik eşya ya da kozmetik ürünlerin üretim sırasında çinko elementinden faydalanılmaktadır. Ayrıca çinkonun hayvan beslenmesinde de, yararları bakımından pek çok faydası bulunmaktadır. Uzun ömürlü bir element olmasından dolayı, pil ve demir çelik malzemelerde çinko sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca en çok kullanıldığı alanlardan biri de, inşaat sektörüdür.

Benzer İçerik: Bakır Nedir?

Sağlık için faydalı olan çinko minerali, cilt sağlığı ve erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırma etkisine sahiptir. Bu özelliği ile eksikliği durumunda, saç dökülmesi ve halsizlik gibi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca birçok sanayi ve endüstri alanında kullanılan çinko elementi, ilaç sanayiinde de kullanılmakta ve bazı kremlerin içeriğinde yer almaktadır.

Çinko Çıkarılan Yerler Nerelerdir?

Çinko Çıkarılan Yerler Nerelerdir?Ülkemiz çinko elementi bakımından zengin yataklara sahip olan ülkelerden biridir. Eski çağlardan beridir dayanıklı ve kullanışlı maden arayışı içinde olan insanların keşfettiği en yararlı madenlerden biridir. Rize’den Kayseri’ye kadar Türkiye’nin birçok bölgesi çinko çıkarılması için uygundur. Çinko, tek başına doğada bulunabilirken, farklı elementlerle alaşım yapılarak da daha sağlam çinko elde etmek mümkündür.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler