Kükürt (Sülfür) Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve  Kükürt Çıkarılan Yerler

Kükürt (Sülfür) Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Kükürt Çıkarılan Yerler

Doğal bir element olan ve ülkemizde de maden yatakları bulunan kükürt genel olarak kağıt, patlayıcı madde, yapay gübre yapımında kullanıldığı gibi; sağlık açısından vücudun ihtiyacı olan mineralleri de içermektedir. Kükürt doğada saf halde bulunabildiği gibi, metallerle birleşik halde de görülebilir. Vücudun oksijen dengesini sağlayan kükürdün, sağlıklı saç ve tırnak oluşumuna katkısı da büyüktür.

Erkan Karaca

Kükürt, çeşitli birçok kullanım alanına sahip, kimyasal elementlerden bir tanesi olarak bilinir. Ülkemizde de çıkartılan kükürt, bunun yanında dünyanın çeşitli bölgelerinde de çıkartılmaktadır. Kullanım alanları konusunda direkt olarak çok sık kullandığımız eşyalarda kullanıldığı söylenemez ama dolaylı olarak, kullandığımız birçok maddenin içinde yer almaktadır. Koku ve farklı bir tat içermediğinden de kullanıldığını yalın olarak anlamak mümkün değildir.

Kükürt, tek başına görülebildiği gibi bazı zamanlarda metallerle birleşmiş olarak da doğada bulunabilmektedir. Kükürt maddesi, kimyasal açıdan bakıldığında oksijen ile çeşitli birçok benzerlik göstermektedir ve bazı bileşiklerde oksijenin yerine rol aldığı da görülmüştür.

[renkbox baslik="Bor Nedir? Kullanım Alanları ve Türkiye’de Bor Madeni Çıkarılan Yerler" link="https://bilgihanem.com/bor-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/bor-nedir-kullanim-alanlari-nelerdir.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bunların yanında kükürt, insan vücudunda mineral olarak bir miktar bulunmaktadır ve birçok faydası vardır. Vücudun dengesinin korunmasına doğal olarak etki eder. Ayrıca bazı vitaminlerin vücutta işlevini yerine getirebilmesi de kükürt mineralleriyle ilişki içindedir.

Kükürt (Sülfür) Nedir?

Kükürt (Sülfür) Nedir?Kükürt, "S" simgesi ile gösterilen, limon sarısında ametal olarak bulunan, yarı katı cisim formunda, kimyasal bir elementtir. S harfi Latince adı olan sülfürden gelmektedir. Doğada yaygın olarak bulunan elementlerden bir tanesidir. Yer kürenin %0,06’sını tamamlar. Kükürt, sıklıkla metallerle birleşmiş biçimde görülmektedir. Kurşun, çinko ve bakır sülfürler, bu metal maddelerin en önemli cevherlerindendir. Ayrıca kalsiyum sülfatı yani alçıtaşını da bunların içinde belirtmek gerekir.

Kükürdün Özellikleri Nelerdir?

Kükürdün Özellikleri Nelerdir?Kükürt maddesi, koku içermeyen, herhangi bir tada sahip olmayan bir maddedir. Isının ve elektriğin iletilmesinde başarısızdır. Sıcak su içerisine kükürt ilave edildiğinde ufak çatırdamalar olur ve 113 dereceye ulaşıldığında kükürt erimeye başlar. Açık sarı sıvı meydana gelir. Oluşan sıvı yüksek ısıda beklemesi halinde kıvamlaşır ve esmerleşir. Derece 220’ye çıktığında açık sarı renk koyulaşır ve akışkanlık kaybolur. Suyun içinde çözünebilirken; benzende hafif bir çözünme gösterir. Ancak en iyi çözücüsü karbon sülfür maddesidir.

Metal maddeler, oksijenle yanarak sülfürler oluşturmaktadır. Aynı işlevi kükürtle de görebilirler. Kükürt maddesi, oksijen ve halojenlere karşı elektropozitif formdadır. Kükürt insan vücudunda önemli görevlere sahiptir. Bağ dokularının, derinin, tırnak üretiminin ve kan şekeri seviyesinin kontrolü için önemlidir. Vücudun zehirden arınmasında, safra üretiminde, sağlıklı saç, cilt ve tırnaklara sahip olmak için gerekli bir mineraldir. Ayrıca vücuttaki oksijen dengesini sağlamaktadır. Oksijen dengesi beyin sağlığı için çok önemli bir husustur. Ayrıca B vitaminlerinin vücutta düzgün işlev kurabilmesi için önemli bir aracıdır. Tüm faydalardan yararlanmak için öğünlere, soğan ve sarımsağı ilave etmeliyiz. Soğan ve sarımsak kükürtlü sebzelerdendir.

Kükürdün Kullanım Alanları Nelerdir?

Kükürdün Kullanım Alanları Nelerdir?Kükürt birçok kullanım alanına sahiptir. Ham olarak elde edilen kükürdün büyük kısmı, kükürtdioksit gazı, karbon sülfür, sülfürik asit ve tiyosülfat üretiminde kullanılmaktadır. Kükürt günlük hayatta sıklıkla kullanılan kibritin yapımında, kauçuğun kükürtlenmesinde patlayıcı madde, yapay gübre ve ebonit yapımında kullanılır. Deri hastalıklarında kullanılan pomatlar ve şampuanların üretilmesinde kükürtten yararlanılır. (Şampuanın içeriği nedir?) Kükürt maddesi hem haricen hem dâhilen kullanılan, doğal ilaçlardandır. Uyuz ve egzama gibi durumlarda mangal külü ile karıştırılıp, zeytinyağı ile birleştirilerek hazırlanan losyon, hastalıklı alana sürülür. Yanık yaralanmalarında kükürt ve kireç karıştırılıp yara üzerine müdahale edilir. İnsanlarda kullanımı dışında hayvanlarda görülen uyuzlarda ve mide sorunlarında kükürt dâhilen kullanılmaktadır.

Türkiye’de ve Dünya’da Kükürt Çıkarılan Yerler

Türkiye’de ve Dünya’da Kükürt Çıkarılan YerlerDoğal olarak bulunan kükürdün en önemli yatakları Sicilya, Luisiana ve Japonya’da bulunmaktadır. Özellikle eski volkanların yakınlarında kireç taşı veya alçı taşı olarak bulunur. Türkiye’de ise Isparta'daki Keçiborlu civarında Etibank tarafından işlevine son verilen ocaklar, 2008 yılında tekrar işleve başlamıştır. Bunun yanında Sarayköy (Denizli), Simav (Kütahya) ve Diyadin (Ağrı) ülkemizdeki kükürt yataklarıdır.

Okur Yorumları
  1. Efendim,mrhb. Halk arasında (yağlı kağıt) evdeki börek fırınında tepsi altına serilip kullanılan kağıt sülfürlü kağıt mıdır…Teşekkür eder saygılar sunarım.

  2. Hidradenitis suppurativa için ve bunun oluşturduğu akıntılı açık yara için bir öneriniz varmı??

  3. Kükürt maddesi, kimyasal açıdan bakıldığında oksijen ile çeşitli birçok benzerlik gösteriyormuş..