Demir Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Atom numarası 26, periyodik cetveldeki simgesi Fe olan demir, dünyada en çok bulunan dördüncü mineraldir. Yer kabuğunda ise en çok bulunan metal olma özelliğine sahiptir. Kullanım alanı Sümerlere ve Mısırlılara kadar dayanan demir ilk olarak; bıçak, süs eşyası ve mızrak uçları yapımında kullanılmıştır. Yer kabuğunda oldukça fazla olması ve maliyetinin düşük olması sebebiyle, günümüzde hemen her alanda demirden faydalanmaktayız.

Kullanım alanı modern sanayide oldukça geniş olan demir, birçok endüstrinin ana maddesi niteliğinde iken demir üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, demirin daha pek çok alanda kullanılabilecek bir metal olduğunu ortaya çıkarmıştır. Diğer metallere nazaran yer kabuğunda yoğun miktarda bulunan demir, periyodik cetvel üzerinde “Fe” simgesine sahiptir. Yer kabuğu altında yaklaşık %5 oranında bulunan demirin ise asıl meydana gelme şekli akıllara takılan sorular arasındadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Güneş ve gezegenlerin oluşum zamanlarına dikkat çekilmektedir. Bu sebepten midir bilinmez uzaya bakıldığında da en çok demir metaline rastlanmaktadır.

Dünya genelinde en çok kullanılan metallerden biri olması nedeniyle çok miktarda çıkarılan demir için indirgeme yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca yer kabuğunda oldukça yüksek oranda demir metalinin bulunmasının da dünyanın manyetik alanına bu metalin etki edebileceğini düşündürmektedir.

Demir Nedir?

Demir, doğada serbest halde bulunmayan bir metaldir. Yer kabuğunda en çok bulunan metaldir. Birçok alanda kullanılan demir metalini elde edebilmek için demir cevherleri içeriğinde bulunan kimyasalın indirgenme yolu ile ayırt edilmesi gerekmektedir. Demir metalinin keşfi ve kullanımı, tarihin çok eski yıllarına dayanmaktadır. Ancak demirin altın ve gümüşe nazaran daha çabuk aşınmaya meyilli bir metal olması tarihte demir kullanımının az olmasına neden olmuştur.

Demirin Özellikleri Nelerdir?

Gümüş ve beyaz renklerinin karışımı bir renkte olan demir, metal çeşitleri arasında dünyadaki en çok rastlanan metallerden biridir. Birçok alanda kullanılan ve insan vücudu için de önemli olan demir, Latince ferrum olarak bilinen bir metaldir. Oksijen ve kükürt gibi minerallerle kolay bir şekilde birleşme özelliğine sahiptir. Demirin içeriğine bir miktar karbon eklediğinde çelik elementini elde etmek mümkündür. Yumuşak bir yapıda olmasından dolayı dövülerek şekil verilmesi kolay bir metaldir. Aktif bir metal özelliğinde olmasından dolayı diğer aktif ametallerle birleşme becerisine sahiptir. Dünya üzerinde bol miktara bulunan bir metal olmasının yanında ucuz olması da pek çok alanda demirin tercih edilmesine neden olmaktadır.

Demirin Kullanım Alanları Nelerdir?

En çok döküm işlerinde kullanılan demir, çeliğe dönüştürülerek de çelik sanayiinde önemli bir yer kaplamaktadır. Maliyeti düşük bir metal olmasından dolayı otomotiv sektöründen inşaat sektörüne kadar birçok konuda demir metalinden yararlanılmaktadır. Bilgisayarların önemli bir parçası olan manyetik depolama alanlarının yapımında da demir metali kullanılmaktadır. Saf özellikte olan demir, karbon ve diğer metallerle birleşerek alaşım özelliğinde de birçok alanda değerlendirilmektedir.

Demir birçok konuda önemli bir hammadde iken, insan ve hayvanların sağlığı için de mühim bir mineraldir. Çeşitli besinlerde bulunan demir mineralini yeterli miktarda almak, kandaki hemoglobin yapısında yeteri kadar demir mineralinin üretilmesini sağlayacaktır. Dayanıklılık oranı en yüksek metallerden biri olması ve yer kabuğunda oldukça yoğun miktarda olmasından dolayı, neredeyse her alanda demir metaline rastlamak mümkündür. İşlenmesi ve diğer metallerle birleşebilen bir özellikte olması da demirin kullanım alanını genişletmektedir. Volkanik hareketlerin ve meteorların yoğun olduğu yerlerde demire daha çok rastlanmaktadır.

Demir Nerelerde Çıkarılır?

Dünya üzerinde en çok ABD’de çıkarılan demir, ülkemizde de pek çok şehirde çıkarılmaktadır. Kayseri, Ankara, Malatya, Hasançelebi ve Divriği başta olmak üzere özellikle İç Anadolu Bölgesi’nin demir metali bakımından zengin noktalar olduğunu söylemek mümkündür. Karabük, Kırıkkale, Sivas, İzmir, Ereğli (Zonguldak) ve İskenderun illerinde de işlenen demir, en küçük malzemelerden, en büyük yapılara kadar birçok üretim sanayisi alanının başlıca hammaddelerinden biridir. Beyaz eşya sektörünün de büyük ölçüde nabzını tutan demir metali pek çok eşyanın yapımında ana madde olarak kullanılmaktadır.

Okur Yorumları

8 yorum
  1. demir hakkında bu paylaşımınız çok ilgi çekiciydi jeneratör motorları veya markaları hakkındada birşeyler paylaşırmısınız

  2. Demir madeninin tam olarak ne olduğunu anlamak için güzel bir paylaşım olmuş. Ayrıca hurda demir fiyatları da son zamanlarda artımış olarak görünmektedir. Çevreye ve ekonomiye katkısı geri dönüşüm adına kuvvetlidir.

  3. demiri anlamamıza yarayan cok guzel bır bılgı kaynagı olmus okudugumda baya eksık bılgıelrımı tamamladım.demir hakkında bu paylaşımınız çok ilgi çekiciydi jeneratör motorları veya markaları hakkındada birşeyler paylaşırmısınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler