Boraks Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Boraks Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

Boraks hem doğada kendiliğinden oluştuğu için doğal hem de kimyasal özelliğinden dolayı dikkatle kullanılması gereken bir mineraldir. Ev temizliğinden inşaat sektörüne kadar birçok alanda faydalanılmaktadır. Boraks Türkiye'de en çok bulunan bor madeninin bir bileşenidir.  ilk olarak 4000 sene önce İran’da keşfedilmiştir. O zamandan bu yana çıkarılmakta ve kullanılmaktadır. Boraks ile ilgili ayrıntılı tüm içeriklere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Kimyasal madde özelliğinde olan ve pek çok alanda işe yarayan boraks, her evde bulundurulması ancak bilinçli bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmesi gereken bir maddedir. Beyaz toz şeklinde olan ve suda çözünebilen asidik yapıda olan boraks, deniz suyunda kendiliğinden var olan bir maddedir.

Eski uygarlıklarda temizlik amacıyla ve yiyeceklerin uzun süre saklanması için kullanılmıştır. Borik asit olarak da bilinen boraks, dahili yoldan alındığında zehirleyici bir kimyasala dönüşebilmektedir. Diğer yandan ise metal zehirlenmelerine karşı da boraksın zehirlenmeyi azaltıcı etkisi bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler arasındadır.

[renkbox baslik="Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/karbonat-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/karbonat-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kullanım alanı oldukça geniş olmakla birlikte kanserli hücreleri yok ettiği gibi boraksın faydaları niteliğindeki bilgilere de sıkça rastlamak mümkündür. Günümüzde en çok bayanların evlerinde doğal ve etkili bir temizleyici olarak tercih ettikleri boraksın çok değişik kullanım şekilleri bulunmaktadır. Boraks toprakta bitkilerin içeriğinde doğal olarak bulunduğu kadar insan vücudunda da olan bir mineraldir.

Boraks Nedir?

Boraks Nedir?

Su, oksijen, sodyum ve bor minerallerinin bir araya gelmesi ile oluşan maddenin adına boraks denmektedir. Sağlık alanında, ev temizliğinde ve böcekleri imha etmek amacıyla boraksın kullanım alanı oldukça yaygındır. Aktar ve organik ürün satan dükkanlardan rahatlıkla bulunabilen boraks, özellikle son günlerde evde oyun hamuru yapmak amacıyla tercih edilen maddelerden biri olmuştur.

Boraksın Özellikleri Nelerdir?

Boraksın Özellikleri Nelerdir?

Beyaz renkte ve toz formunda olan boraks, kristal şeklinde bulunmaktadır. Suda ve gliserin içinde çözünme özelliğine sahiptir. Alkolde çözünme özelliği bulunmayan boraks 75 derecede erimektedir. Erime halinde iken suyunu kaybetmeye başlayan boraks maddesi 200 derecede kaynamaya başlamaktadır.

En önemli özelliklerinden biri de suyun sert yapıda olmasını en aza indirgemektedir. Bu nedenle deterjan yapımında boraksın yeri ayrı olurken, ev hanımlarının pek çoğu da boraksın bu özelliğinden yararlanmak için çamaşır yıkarken boraks kullanmayı tercih etmektedir. Doğal bir antiseptik özelliğinde olmasından dolayı tıp alanında da boraksın olumlu özelliklerinden sıkça yararlanılmaktadır.

Boraksın Kullanım Alanları Nelerdir?

Boraksın Kullanım Alanları Nelerdir?

Marketlerde hazır olarak satılan ve kimyasal içeriği yüksek olan deterjanlar ile aynı etkiye sahip olan boraksın en önemli kullanım alanı ev temizliğidir. Diğer temizleyiciler ile aynı etkiye sahip olan ancak kimyasal deterjanlar kadar zararlı olmayan boraksın bu denli tercih edilmesindeki asıl neden zararsız bir madde olmasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan kozmetik sanayisinde de kendine yer bulan boraks, çeşitli şampuan ve sabun yapımında da bulunmaktadır.

İnşaat sektöründe de sıklıkla adı geçmekte olan boraks, çimento yapımında sertleştirici özelliğinden dolayı bu alanda da kullanılmaktadır. Enerji sektörü, deterjan ve atık sanayileri de boraksın kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Çevre ve insan dostu olarak nitelenen boraks, birçok yerde ve alanda insan hayatını kolaylaştıran ve daha sağlıklı kılma özelliğine sahip bir maddedir. Çamaşır ve bulaşık makineleri için boraks ile hazırlanan karışımları çamaşır ve bulaşıkların en etkili deterjanlarla yıkanmışçasına temiz ve parlak olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda toprak dostu da olan boraks, topraktaki böceklenme oluşumunu önlerken bu işi bitkilere zarar vermeden gerçekleştirmektedir.

Halı ve tuvalet temizliğinde de boraksın etkili dezenfektan özelliğinden yararlanılabilir. Ayrıca evlerde oluşan inatçı böcek ve hamam böceklerine karşı da boraks ile önlem alınabilir.

Boraks aynı zamanda bu sıralar çok fazla yapılmaya başlanan ve çocukların el kaslarını çalıştıran slime denilen oyun hamuru yapımında da kullanılmaktadır. Slime hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Boraksın Zararları Nelerdir?

Boraksın Zararları Nelerdir?

Yapısı gereği kimyasal bir madde değerinde olan boraksın faydaları yadsınamaz gerçeklerden biridir. Ancak kimyasal olmasından dolayı kullananların son derece dikkatli olması gerekmektedir. Gıdaların uzun zaman muhafazasında önemli bir faydaya sahip olan boraksı bu amaçla kullanmak ve solunum yolu ile ya da besinler aracılığı ile insan vücuduna girmesi insan sağlığı için oldukça tehlikelidir.

[renkbox baslik="Pestisit Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Zararları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/pestisit-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/pestisit-nedir-cesitleri-ozellikleri-ve-zararlari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sıklıkla kullanılmakta olan boraksın kullanıldıktan sonraki imhası da oldukça önemlidir. Aksi halde doğada kalan atıklar bitki ve hayvanların zarar görmesine neden olmaktadır. Boraks ile ellerin teması sonucunda bazı hassas bünyeli kişilerde alerjik yan etkiler görülebilmektedir. Bu alerjiler kaşıntı ya da deride döküntü gibi yan etkiler olabileceği gibi karaciğerde de ciddi bir hasar bırakma şeklinde olabilmektedir.

Ev Temizliğinde Boraks Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Temizliğinde Boraks Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev temizliğinde pek çok alanı tertemiz, parlak yapması ve doğal bir temizleyici olması bayanların bu maddeyi evlerinin her yerinde sıklıkla kullanmalarına neden olmuştur. Ancak bilinçli bir şekilde yararlı olan ve fazlası insan sağlığına ve çevreye zararlı olan boraksın mutlaka yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olunarak kullanılması gerekir. Özellikle temizlik esnasında boraksı çok fazla solumamaya dikkat etmek ve temizlik sonrasında yüzeyleri bol su ile durulamak ya da silmek boraks ile ev temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Boraks İçilirse Ne Olur?

Boraks İçilirse Ne Olur?

Oldukça yaygın olan boraks kullanımına dair tavsiyeler sadece harici olarak kullanılmasına yöneliktir. Boraksın yutulması ya da içilmesi durumunda zehirleyici etkisi bulunabilmektedir. Boraks zehirlenmelerinde iç organların ciddi zarar görmesi ve kalıcı hasar bırakması olasıdır.

Öte yandan faydalı olduğunu söyleyen bir kesim de bulunmaktadır. Doğru ve az miktarda kullanıldığında sağlık için yararlı olduğuna dair bilgiler de mevcuttur. Bu nedenle çocuklardan uzak tutmak ve sadece harici olarak kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Boraksı temastan ve solumaktan kaçınıldığı sürece faydasını görebileceğiniz alanlarda kullanabilirsiniz. Birçok sektörde kullanılan boraks doğada kendiliğinden oluşarak çıkarılmaktadır.
Boraks mineralini evde temizlik amacıyla ne şekilde kullanıyorsunuz?
Boraks temizlikte sizce başarılı sonuçlar vermekte midir?
Boraks kullanarak siz hangi özelliğinden faydalanmaktasınız?
Boraks, çocuk hamuru olan slime yapımında da kullanılmaktadır? Siz de kendi tarifinizi paylaşır mısınız?
Boraks zehirlenmesi yaşadınız mı? Nasıl müdahale edildi?Okur Yorumları
 1. Bende yaklaşık olarak 20 gündür bir ılık su bardagina yarım kaşıga yakın saf boraks ve aynı şekilde yarım kaşıga yakın karbonat (soda ) koyuyorum ve içiyorum yalnız bir etkisini hissettim biraz iştahsızlık yapıyor başka bir sıkıntı görmedim inaninki 15 günde çoğu insanazda olsa zayıfladığı mi söylüyor gobekteki yağları yakıyor ama dediğim gibi doğru kullanımı çay kaşığının 3/1 kadar fazlası halsizlik yapıyor dikkatli olun

 2. İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Dergisi
  Cilt 4 Sayı 1-2016
  36
  BORUN SAĞLIK ALANINDA KULLANIMI
  ÖZET
  1-Zehra Deniz YAKINCI
  2-Mediha KÖK
  İnönü Üniversitesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Malatya Fırat Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Elazığ
  Yüzlerce sanayi kolunda, farklı amaçlarla kullanılmasının yanında, bor sağlık açısından da önemli bir
  mineraldir. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor mineralleri ile D Vitamininin vücutta korunmasına ve etkili bir
  şekilde kullanılmasına yardımcı olarak ,kemik sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Borun yeterli
  miktarda alınmaması, D vitamini eksikliğine ve buna bağlı olarak da kemik erimesi ve zayıflamasına ve
  kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olur. Meyveler, yeşil sebzeler, mantarlar, baklagiller ve kabuklu
  yemişler bor bakımından zengin besinlerdir. Tarımdan askeri sanayiye, camdan deterjana, ilaç sanayisinden
  enerjiye kadar pek çok alanda yararlanılan Bor özellikle sağlık alanında göz iltihaplarında sterilizasyon
  gereci, bazı merhemlerin yapımı, nükleer tıpta borla nötron aranmasında (Boron Neutron Capture Therapy),
  kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Anahtar Kelimeler: Bor, Mineral, Sağlık
  ABSTRACT
  Hundreds of industry, with the use of different purposes, boron is a mineral important for health. Calcium, magnesium and phosphorus Vitamin D in the body with minerals and to be used as an effective way to help
  contribute to the protection of the health of the teeth and bones. To ensure that a sufficient quantity of
  boron, vitamin D deficiency and osteoporosis and weakening and breaking the bones easier. Fruits, green
  vegetables, mushrooms, legumes, and nuts are foods rich in boron. Defense military industry, glass
  detergent, pharmaceutical industry in many fields including energy from Bor especially in the field of
  health, eye inflammation sterilization instrument, the construction of some of the ointment, in nuclear
  medicine with bor neutron search (Boron Neutron Capture Therapy), has been used to treat cancer. Keywords: Bor, Mineral, Health
  Zehra Deniz YAKINCI
  T.C. nönü üniversitesi, Sa lık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Malatya

 3. Boraks zehirli değildir. Fazlası zarardır. Küçük oranlarda kullanılmalıdır. Ben de 10 gündür deniyorum. 1 litre ılık suya yarım çay kaşığı boraks katılıp eritilir. Gün boyu içilir. Yan etkisini görmedim deniyorum..

 4. Boraks ve Bi Karbonatı birlikte kullanıyorum.
  -Faydasını gördüm.
  -Zararını görmedim.

  Boraksın ZEHİRLİ olduğu iddiası koca bir YALANdır.

  İlaç şirketleri hem insanları hasta edecek ürünleri hem de hastalıkları (sözde) tedavi edecek ilaçları üretip pahalı fiyattan satmaktadırlar.
  Mesela insanları şeker hastası yapacak gıda fabrikası ve şeker hastalığı için kullanılan ilaç fabrikası aynı patronun malıdır.

  Karbonat,
  Boraks,
  Sülük,
  Hacamat,
  Uduhindi,
  Çörekotu,
  Ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz piyasadan ucuza temin edebileceğimiz doğal ve zararsız maddeler ve işlemlerin bazıları yasaklanmış, bazıları zehirli diye insanlar korkutulmuş ve insanlar, ilaç şirketlerinin insafına terkedilmiştir.
  Oysa ilaç şirketlerinin hiç insafı yoktur…

  Çevremde kimyasal ilaç kullanıp ta tedavi olan bir tek insana rastlamadım.
  Ben hayatım boyunca kimyasal ilacı hiç kullanmadım diyebilecek kadar az kullandım.
  60 yaşındayım. Çok şükür hiç bir rahatsızlığım yok.

  NOT: Çalıştığı bir ilaç firmasından istifa eden bir kimyagerin itirafı; “İlaç firmalarının insanları tedavi etmek gibi bir derdi yoktur. Çünkü tedavi edilmiş her hasta kaybedilmiş bir müşteridir. İlaç firmalarının politikası şudur: Hastaları tedavi etmeyin ama öldürmeyin de onları hasta halde yaşatabildiğiniz kadar yaşatın ki, bir hep ilaç satabilelim”

  SONUÇ: Modern tıp size ne diyorsa tam tersini yaparsanız sağlığınızı korumuş olursunuz.
  Ben öyle yaptım ve haklı çıktım…

 5. Babama basur ilacı olarak doktor vermiş öncelikle leğenin içine bir miktar su konuluyor ve içine 2 kaşık boraks dökülüp hastanın üstüne oturup beklemesi gerekiyormuş ama çoğu yerde ciltle temas etmemesi gerektiği yazıyor anlamadık biz de

 6. *Her gün bir litre . Çay kaşığı saf boraks karıştırıp içiyorum zehirleme gibi bir.durum söz konusu değil vucutta ve beyinde birikmiş ağır metal alimünyum civa kurşun gibi zararlı metalleri vucuttan dışarı atar ayrıca diş macunlarındaki zararlı florür ve kloruda vucuttan dışarı atar vucuda yeterince bor alınmazsa yaşlanma hızlanır… boraksda sadece bor sodyum ve su molekülleri vardır zehirleme etkisi kaya tuzuyla aynı orandadır yani zehirli diyemeyeceğimiz kadar az zehirlidir az kullanımı çok faydalıdır

  1. Ciddimisinz Ali bey boraksı içmek konusunda ?? Zararsız olduğunu bende düşünüyorum fakat su ile içildiğini ilk kez duydum diyebilirim

Daha Fazla Yorum