Radyasyon Nedir? Zararları ve Korunma Yolları Nelerdir?

Günümüzde radyasyonun girmediği yer kaldı mı ki? Elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, her işimizi hallettiğimiz bilgisayarlar, hastalık tetkiklerinde kullanılan cihazlara kadar birçok alanda radyasyona maruz kalmaktayız. Peki hep konuşulan bu radyasyon nedir? Asıl önemlisi sürekli bahsedilen zararları ve bu zararlardan korunmanın yolları nelerdir? İş tüm sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz bir yazı.

Radyasyon ya da diğer adı ile ışınım elektromanyetik dalgalar sayesinde enerji yayma ya da dağıtma anlamına gelen bir sözcüktür. Genellikle sağlıkla ilgili konularda insanların karşı karşıya geldiği bir olaydır. Belirli bir süre ve belirli bir miktarda verildiğinde zarar vermeyeceği düşünülen radyasyonun korumasız olarak kişiye ulaştığı durumlarda verebileceği zarar artmaktadır. Hamile bayanların bebeğe radyasyon tarafından zarar gelebileceği düşüncesi ile radyasyon bölgelerinden uzak tutulması gerekir.

Çünkü yeni oluşmaya çalışan bir bebeğin bu ışınımdan etkilenmesi, sağlıklı bir insana göre kat kat hızlı ve öldürücü olmaktadır. Radyasyon yalnızca belirli yerlerde değildir.

Kalay Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Evlerde bile bazen televizyondan, bazen internetten yayılan radyasyonlara gün içerisinde maruz kalabilirsiniz ama bunlar radyasyon üzerinden işleyen makineler kadar zarar verici değildir. Bunlar daha çok zararsız olarak nitelendirilebilir.

Radyasyon Nedir?

Radyasyon Nedir?Radyasyon bir ışın yayılımıdır. Bir diğer ismi ile ışınım olarak adlandırılan, tıpta ve sanayinin bazı kollarında oldukça faydalı bir olaydır. Özellikle sağlık alanında insanın iç organlarındaki bazı yabancı cisimleri görmek, bazı hastalıkları saptamak adına önemlidir. Bu anlamda tomografi, mamografi, MR gibi uygulamalarda yoğun olarak radyasyon salgılanır. Yine de bu tarz uygulamalar kullanılmaya devam edilir, çünkü bazı sorunların saptanmasında kesin bilgiler verebilen nadir cihazlar ve uygulamalardır. Gün geçtikçe radyasyon yayılımı engellenmeye çalışılmakta ve zamanla bu işte başarılı olunmaktadır. Çünkü insanların fazlaca radyasyona maruz kalması ölüme kadar giden sonuçlara yol açmaktadır.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonun Zararları Nelerdir?Radyasyon bir anda etki göstermeyen, etkisini zamanla ortaya çıkaran bir ışınımdır. Bu yüzden de radyasyonun verdiği zararın vücutta bir anda ortaya çıkmaması doğaldır. Zamanla radyasyon etkisine bağlı olarak birçok problem yaşanabilir. Buradan her radyasyona maruz kalanın zararını bir süre sonra yaşayacağı sonucu çıkarılmamalıdır. Radyasyonun aşağıda sayılan zararlarını yaşamak için yoğun ve uzun süre radyasyona maruz kalmış olmak gerekmektedir.

 • Radyasyon hücrenin DNA’sını parçalayabilecek güçte enerjiye sahiptir. Uzun süre radyasyona maruz kalan bir vücutta buna bağlı olarak hücre ölümleri gerçekleşebilir. Bu da kansere yol açacak ve dokuların doğal yapısında zarara neden olacaktır.
 • Radyasyon çevredeki canlılara ve bitkilere de zarar verir. Bilinçsizce radyasyon yayan aletlerin bitkilerin ölümlerine ve canlıların hastalanmalarına yol açtığı bilinmektedir. Özellikle bitkiler radyasyondan yüksek oranda etkilenir ve bitkilerin o ortamda bir daha yetişmediği gözlenir.
 • Radyasyon ergenlik dönemi, çocukluk ya da bebeklik döneminde vücutta kalıcı hasara neden olabilmektedir. Bu hasar en fazla gözlerde ortaya çıkar. Gözlerde görme bozukluğu ya da katarakt radyasyon temelli ortaya çıkabilmektedir.
 • Özellikle hamile bayanların ve bebeklerin radyasyondan olabildiğince korunması gereklidir.

Radyasyondan Korunma Yolları Nelerdir?

Radyasyondan Korunma Yolları Nelerdir?Radyasyondan korunmak adına küçük ama etkili yöntemler bulunur. Bunlar;

 • Kullanmadığınız elektrikli makinelerin fişini çekin ve bu şekilde hem radyasyondan hem de elektrik israfından kurtulun.
 • Bilgisayar seçerken LCD ekranlı ya da monitörlü seçmeye özen gösterin. Çünkü bu ekranlar daha az radyasyon yayar ve sizde bırakacağı zarar daha küçük olur.
 • Florasan olarak adlandırılan lambaları gece lambası yerine kullandığınızda yaydığı radyasyondan iki kat fazla etkilenirsiniz.
 • Özellikle yatak odanızda televizyon ya da telefon gibi cihazlar bulundurmayın. Eğer varsa mümkün olduğunca kapalı tutun ve fişini çekin. Bu sayede radyasyon yaymasını engellemiş olursunuz.
 • Elektrikli alarmlar yerine pil ile çalışan alarmları tercih edin.
 • Telefonunuzu mümkün oldukça kapalı tutun. Çok fazla görüşme yapıyorsanız, bu görüşmelerde kulaklık kullanabilirsiniz.

Okur Yorumları

4 yorum
 1. Merhabalar öncelikle bir radyoloji Teknikeri olduğumu belirterek böyle bir yorum yazıyorum. Hazırladığınız içerikte MR cihazını radyasyon içeren bir cihaz olarak yazmışsınız. Bu tamamen yanlış bir bilgi. MR cihazının açılımı Manyetik Rezonans’tır ve radyo frekans dalgaları kullanılarak radyasyon içermeden en ileri düzeyde görüntüyü verir. Ayrıca MR’ın hamileler üzerinde herhangi bir etkisi bugüne kadar gözlenmemiştir ve çekimler içersin anne karnındaki bebeğin MR’ı da vardır. Radyasyonu tanımlamışsınız ancak radyasyonun ikiye ayrıldığını iyonlarıcı olan ve olmayan tipinden hiç bahsetmemişsiniz. Siz bir içerik hazırlayıp halkın okuması ve bilgi edinmesi için koyuyorsunuz ancak bu bize bu meslek açısından yanlış bilinçlenmiş hastalar olarak geri dönüyor. Bunu dikkate alıp okumanızı ve radyasyonla ilgili daha fazla araştırma yapmanızı öneririm. Mammografi konusunda sa yığın radyasyon demişsiniz ancak bir 4 mammografi çekimi sadece bir akciğer grafisi dozu kadar radyasyon içerir ve bilimsel açıklaması da her yıl mammografi çektiren kadınların radyasyondan zarar görme riski günde yarım dal sigara içmek kadar riski artırır. İnsanları radyasyon konusunda bilinçlendirmek istiyorsunuz bende sizi takip ediyorum ancak 6 sene boyunca bu işle uğraşan biri olarak bu yorumu yazmak istedim. İçerikle alakalı soru ve geri dönüşlerinizi mail adresime yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler