Andız Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Andız Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Akdeniz bölgesinde yetişen bir çam cinsi olan andız ağacından yapılan, andız pekmezinin faydaları saymakla bitmiyor. Sağlıklı ve hasta olma ihtimalinin en aza indiği bir hayat istiyorsanız andız pekmezi ile mutlaka tanışmalısınız. Bir bu yazımızda, andız pekmezinin nasıl yapıldığını, özelliklerini ve faydalarını geniş bir şekilde sizlerle paylaştık.

Yasemin Saygın

İnsan bünyesinde meydana gelen alerjiden kaşıntıya, öksürükten sedefe kadar pek çok hastalığa şifa olan andız pekmezi uzun yıllardır tüketilen şifalı besinlerden biridir. Ancak son yıllarda popülerliği bir hayli artmıştır. Bir çam cinsi olan andız ağacı, pekmezinin yapılmasıyla beraber daha da tanınmıştır. Özellikle insanda meydana gelen hemen her hastalığa çare olduğu anlaşıldığı andan itibaren daha çok yaygınlık kazanmıştır.

Yetişkinlerde alt ıslatma problemine dahi çözüm olabilen andız pekmezi eskiye nazaran daha kolay ulaşılabilen bir besin olmuştur. Antioksidan etkisi ve içeriğinde yer alan yağ asitleri ile pek çok faydası bulunan pekmez en az diğer pekmez türleri kadar tüketilmelidir. Andız pekmezini alırken doğal olanı tüketmeye özen göstermelisiniz.

[renkbox baslik="Sinameki Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/sinameki-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/02/sinameki-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Organik yapıldığından emin olduktan sonra aşırıya kaçmadan kullanmanız kısa sürede çözüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Her ne kadar acımsı bir tada sahip olsa da faydalarını göz önünde bulundurup uzun süreli ve düzenli olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Gelin şimdi, andız pekmezinin nasıl elde edildiğini, yapılışını ve faydalarını hep birlikte öğrenelim.

Andız Pekmezi Nedir?

Yüksek rakım bulunan bölgelerde yetişen, andız ağacının kozalaklarından üretilen pekmeze andız pekmezi adı verilmektedir. Bilhassa Akdeniz Bölgesi pekmezi olarak anılan andız pekmezi, başta demir zenginliği olmak üzere içeriği ile yüzlerce faydaya sahiptir. Hemoroidden kansızlığa kadar pek çok problem üzerinde etkisi hissedilen andız pekmezi aynı zamanda enerji vererek metabolizma ısısının da kontrol altında olmasını sağlamaktadır.

Yan etkileri ile devamlı gündemde olan andız pekmezi zararlı bir pekmez değildir. Aksine faydaları tıp dünyası tarafından da onaylanmıştır. Andız pekmezi için gerekli şartlar hazırlanmadığında zararlı bir hal alması mümkündür. Bu nedenle kullanımı sırasında ekstra dikkat etmek gerekmektedir.

Andız Pekmezi Nasıl Yapılır?

Andız pekmezi, henüz olgunlaşmamış olan andız ağacı kozalaklarından yapılmaktadır. Kozalaklar toplandıktan sonra en az 2 gün bekletilmelidir. Bu bekleme süresi boyunca kozalakların kabuk kısımları kuruyacaktır. Kuruma işlemine bağlı olarak bekleme süresi en az 4 gün daha uzatılmalıdır. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kozalaklar keserle kırılıp suyun içine atılır.

Su içerisinde 5 gün boyunca bekletilir. Sonrasında su süzülür ve elde edilen suyun kaynaması sağlanır. Kaynama işlemi saatler sürecektir. Kalan miktar tamamının 2/3’ü yoğunlaşmış hale geldiğinde, pekmezi elde etmiş olursunuz. Pekmez kaynatılırken devamlı karıştırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde dibi tutacaktır.

Andız Pekmezinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Temel olarak mutfaklarda kullanılan andız pekmezi, kahvaltı sofralarında muhakkak yerini almalıdır. Bunun yanında gün içinde en az bir tatlı kaşığı andız pekmezinin tüketilmesiyle vücudunuzda meydana gelebilecek olumlu değişikliklere çok şaşıracaksınız.

Andız pekmezinin genel kullanım alanı sağlık sektörüdür. Neredeyse insan vücudunda meydana gelen hemen her hastalığa çözüm olan pekmez, bu faydaları nedeniyle binlerce insan tarafından kullanılmaktadır. Bunun dışında yalnız başına andız bitkisi dahi pek çok sektörde yerini almaktadır. Andız pekmezi tüm bunların dışında saç bakımıyla kozmetik sektöründe de yerini almış bulunmaktadır.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilmelidir?

Andız pekmezi her gün düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Herhangi bir hastalığa şifa olması amacıyla tüketiliyorsa muhakkak süreklilik kazandırılmalıdır. Aksi halde etkilerini görmeniz zaman alabilir. Güne başlarken her sabah 1 yemek kaşığı andız pekmezi yemeye özen göstermelisiniz.

Bunun yanında gece yatmadan bir saat önce bir tatlı kaşığı andız pekmezini bir bardak suyun içine karıştırıp içebilirsiniz. İçtiğiniz çayların içine bir çay kaşığı andız pekmezi karıştırdığınızda hem faydalı olacak hem de acımsı tadını almadan tüketmek daha kolay olacaktır.

Andız Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Andız pekmezini önerdiğimiz ölçüde çok aşırıya kaçmadan tükettiğinizde sayısız faydası olduğunu göreceksiniz. İşte andız pekmezinin doğruluğu kanıtlanmış bazı faydaları;

 • Andız pekmezi, saç dökülmelerini engellemekle beraber kellik derecesine gelen durumlarda saçların gür bir şekilde çıkmasını sağlamaktadır.
 • Aft benzeri ağızda meydana gelen yaraları iyileştiren pekmez ayrıca ciltte meydana gelen yara, sedef, egzama gibi hastalıklara da şifa olmaktadır.
 • Bunların dışında içinde bulundurduğu yağ asitleri ile biriken toksinleri dışarıya atan pekmez, kilo vermeyi de kolaylaştırmaktır. Antioksidan açısından zengindir.
 • Her gün düzenli olarak tüketilirse kalp ve damar sağlığını korur.
 • Böbrek taşı oluşumunu engelleri var olan taşların da düşmesine yardımcı olur.
 • Midenin kuvvetlenmesini sağlar.
 • Karaciğeri korur.
 • Ödem ve şişkinlik sorunlarına iyi gelir.
 • Bağırsaklarda parazit oluşmasını önler.
 • Kilo verirken metabolizmanın hızlanması aynı zamanda tüm sistemlerin de daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.
 • Daha hızlı ve düzenli çalışan boşaltım sistemi ile mikrop bulunan idrar yolu kanalının da temizlenmesini mümkün kılmaktadır.
 • Bunun yanında cildinizde meydana gelen tahrişler, yaralanmalar ve daha pek çok sorun üzerine de uygulayabilirsiniz.
 • Genellikle çözümü olmayan, olsa dahi kısa süre sonra kendini tekrarlayan cilt sorunlarının başında çıbanlar bulunmaktadır. Eğer cildinizde kronikleşmiş çıban sorunu varsa andız pekmezini muhakkak kullanmalısınız.
 • Tüm bunların yanında güneş yanıkları ve cilt iltihaplanmaları da andız pekmezinin şifa olduğu sorunlar arasında yer almaktadır.

Andız Pekmezinin Yan Etkileri Nelerdir?

Andız pekmezinin içinde her pekmezde bulunan HMF oranı biraz daha yüksektir. Kanserojen madde barındıran ve genler üzerinde olumsuz etkileri bulunan HMF, andız pekmezi hazırlanırken ısıyla doğrudan temas ettiği için daha fazla bulunmaktadır. Kişi, HMF oranı yüksek olan ve yüksek ısıyla kanser riski artmış olan pekmezi renginden ayıt edebilir.

[renkbox baslik="Kişniş Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kisnis-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/kisnis-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Eğer tükettiğiniz andız pekmezinin rengi siyaha yakınsa oldukça tehlikeli olduğunu bilmelisiniz. Gerek hazırlarken gerek muhafaza ederken pekmezinizi yüksek ısıya uzun süre maruz bırakmamayı bilmelisiniz. Aksi halde yararından daha fazla zararı olacaktır.

Andız pekmezi, aynı isimdeki ağaçtan elde edilir. Bir çam cinsi olan andız ağacı, ülkemizde daha çok Akdeniz Bölgesi'nde yetişmektedir. Sağlığımıza kattığı faydaları saymakla bitmeyen andız pekmezi hakkında tüm bilgiyi sizlerle paylaştık.
Andız pekmezi en güvenilir nereden alınır?
Pekmez türlerinde hangi markayı kullanmamızı önerirsiniz?
Düzenli kullanıldığında andız pekmezinin hangi faydalarını gördünüz?
Aşırı kullanımda andız pekmezi hangi alerjik reaksiyonlara yol açtı?Okur Yorumları