Ayakkabı kokusu birçok insanın yaşadığı sorunlardan biridir. Bazen kendi ayağınız bu kokuya zemin hazırlarken, bazen seçtiğiniz ayakkabılar kokunun sebebi olabilir. Ancak her durumda da sonu oldukça rahatsız edici bir durum ortaya çıkar. Özellikle bir ortamda ayakkabınızı çıkardığınızda, sizi zor anlar beklemektedir. Ayakkabı kokusunu gidermek için bilmeniz gereken pratik bilgiler yazımızda anlatılmıştır. Verdiğimiz bu bilgilerin, işinize yarayacağını umuyoruz.

Yasemin Saygın

Gün içinde uzun süre ayakkabı ile dolaşmak, ayaklarda kötü kokunun oluşmasını kaçınılmaz kılarken, ayakkabıların da zamanla kötü kokmaya başlamasına neden olmaktadır. Hava ile teması neredeyse sıfır olan ayakkabılarda en çok görülen bu sorun, ayakkabı çıkarılması gereken ortamlarda son derece can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayakkabı kokularından en etkili bir şekilde kurtulmak için, kötü kokuya neden olan bakterileri yok edecek temizlik yöntemlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Ayrıca ayakları aşırı terleyen kişilerin de, ayakkabı kokusuna çözüm aradıklarını çevremizden sıkça duymaktayız. Ayakkabı seçiminde kaliteli tercihler yapmak kötü koku oluşumunu büyük ölçüde azaltsa da, basit çözüm önerileri ile en keskin ayakkabı kokularından bile kurtulmak mümkündür.

[renkbox baslik="Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır (Nasıl Temizlenir)?" link="https://bilgihanem.com/kan-lekesi-nasil-cikarilir-nasil-temizlenir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/kan-lekesi-nasil-cikarilir.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Pek çok kişi ayakkabı kokusundan kurtulmak için, kötü kokuyu absorbe etmeyi tercih etse de, parfüm ve oda spreyi gibi hoş kokuların ayakkabı kokusu ile daha rahatsız bir koku haline gelmesi olasıdır.

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Ayakkabı Kokusunun Nedenleri Nelerdir?Ayakkabı kokusunun en önemli sebepleri ayak kokusu ve kalitesiz ayakkabılardır. Ayak kokusunu ve sebeplerini bu yazımızda anlatmıştık. Ayakkabı seçiminde ise son derece dikkatli davranmalı, mevsime göre ayakkabılar almalısınız. Özellikle yaz aylarında kapalı ve spor ayakkabısı tercih etmek, ayakkabı içindeki kötü kokuların çok sık yaşanmasına neden olur. Diğer yandan ayakkabının kendi malzemesinden dolayı oluşan kokular için etkili bir koku gidericinin olduğunu söylemek mümkün değildir. Kalitesiz bir malzemeden yapılmış olan ayakkabılar, bir de üzerine sizin ayak kokunuzla karışınca, dayanılması güç kötü kokuların oluşmasına yol açacaktır. Ancak terlemeye ve havasız kalmaya bağlı kokular için talk pudrası adı verilen pudra çeşidi oldukça faydalı bir koku giderici niteliğindedir. Bunu isterseniz ayakkabınızın içine dökerek, ister ayaklarınıza sürerek uygulayabilirsiniz.

Ayakkabı Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları Nelerdir?

Ayakkabı Kokusunu Gidermenin Püf Noktaları Nelerdir?Ayakkabı kokusunu gidermek için en etkili yöntemi bulup uygulamadan önce, kokuya neden olan etkenden emin olmak gerekir. Bu noktada ayağın hava ile temas etmesini engelleyen ayakkabılar, ayağın aşırı terlemesine neden olur. Bu da en sık rastlanan sorunlardandır. Böyle durumlarda karbonat evde uygulanabilecek en basit koku giderici ve temizleyiciler arasındadır. Ayakkabı içine geceden yaklaşık bir yemek kaşığı kadar karbonat dökerek bekletmek, kötü kokunun sabaha kadar yok olmasını sağlayacak en garanti yöntemlerden biridir.

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Kullanılan Doğal Yöntemler Nelerdir?Doğal bir şekilde ayakkabılarda oluşmuş olan kötü kokuyu gidermek için, kullanılan malzemenin kötü kokuya neden olan bakterileri yok edici özellikte olması gerekir. Bu noktada adaçayı ve lavanta yaprakları, doğal koku gidericiler arasında en ideal olan seçeneklerdir. Birkaç demet adaçayı ve lavanta yapraklarının bir gece boyunca ayakkabı içinde bekletilmesi, ayakkabıların kötü kokularından arınmasını ve hoş bir kokuya sahip olmasını sağlayacaktır. Diğer yandan hoş kokulu kabukları ile kış aylarının vazgeçilmezi olan portakal ve limon kabuklarını da etkili bir ayakkabı kokusu giderici olarak kullanabilirsiniz.

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Yapılan Hatalar Nelerdir?

Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin Yapılan Hatalar Nelerdir?Ayak kokusu ve dış etkenlerden dolayı olumsuz etkilenen ayakkabı kokusunun bir araya gelmesi ortaya oldukça rahatsız edici kötü kokuların çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle sosyal olan ve ayakkabıların çıkarılması gerekilen durumlarda bu koku insanı zor durumlarda bırakabilmektedir. İnsanlar genelde bu kokuyu gidermek için anlık çözümler ararlar ve bu çözümler durumu kurtarmak yerine daha kötü kokuların doğmasına sebep olur. Deodorant sıkmak, kolonya dökmek ve oda spreylerinden fayda elde edileceğini ummak, bu konuda sıkça yapılan hatalar arasındadır. Kolonya ve deodorant gibi ürünler güzel kokuları ile pek çok amaç için kullanılıyor olsalar da, ayak ve ayakkabı kokusu gibi kötü kokuların yok edilmesinde maalesef işe yaramamaktadır.

Okur Yorumları
  1. Ben ayakkabı giydiğimde insanların arasına girdiğimde çok iğrenç bir koku yayılıyor ayakkabıya güzel kokan şeyler sıktım ama daha kötü kokuttu ben ayağıma ayakkabı girdiğimde bu koku başlıyor bu koku nasıl geçer