Şarap ve şampanya şişelerinin açmak, hiç olmadık zamanlarda bazen sinir bozucu durumlar yaratabilir. Eğer elinizde bir tirbüşon varsa elbette ki bu işlem çok kolaydır. Biz yazımızda tirbüşon olmayan zamanlarda, mantarlı şişeleri açmanızı sağlayacak birkaç püf noktaya yer verdik. Örneğin şişe mantarına bir çivi batırabilir, bu çiviyi de çekiçle çıkarmaya çalışabilirsiniz. Aynı anda mantarın da çıkmasını sağlamış olacaksınız. Tabi mantarın parçalanıp, şişenin içine düşmemesine özen göstermelisiniz.

Yasemin Saygın

Ailenizle, sevdiklerinizle, dostlarınızla veya güzel bir müzik eşliğinde yalnız başınızayken içilebilecek en keyif verici içeceklerden bir tanesi hiç şüphesiz şaraptır. Hem beyaz et hem de kırmızı etle uyumlu olan şarap, peynirin yanına da en çok yakışan içkilerden biridir.

Kalp sağlığı için de son derece faydalıdır. Uzmanlar her gün tüketilen bir bardak şarabın ömrü uzattığını söylemektedirler. Şarapların en iyi şekilde muhafaza edilebilmesi için mantar tıpalara ihtiyaç duyulmaktadır.

[renkbox baslik="Sıkışmış Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?" link="https://bilgihanem.com/sikismis-kavanoz-kapagi-nasil-acilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/sikismis-kavanoz-kapagi-nasil-acilir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bu tıpalar nem akışını önlediği için, şarap onlarca yıl boyunca bozulmadan durabilir. Fakat tabi ki şarabın zevkine varabilmek için öncelikle bu minik mantar tıpaları açmak gerekir. Bu arada şarap hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri bu yazımıza alalım.

Şarap Şişesi Vida, Tornavida ve Çekiç ile Nasıl Açılır?

Her evde ufak tefek tamirat işlerini yapmak için, içinde temel malzemelerin bulunduğu bir alet kutusu bulunmaktadır. Bir alet kutusu bulabildiğiniz sürece, bir vida, tornavida ve çekiçle dilediğiniz her türlü şarap şişesini açabilirsiniz. Vidayı mantarın içine sokun, daha sonra mantarın içine iyice vidalamak için tornavida kullanın. Tornavida ile vidayı olabildiğince içeri ittirin fakat bunu yaparken mantarın yırtılmamasına dikkat edin. Vidanın yaklaşık 1 cm kadarını mantardan dışarıda bırakın. Daha sonra, çekici tutun ve ucunu kullanarak (kafayı değil), vidayı ve mantarını şişenin kendisinden çekin. Bu yöntem, dişli büyük vidalarda en iyi sonucu verecektir.

Şarap Şişesi Tahta Kaşık ile Nasıl Açılır?

Kim demiş şarap her zaman mantar çıkartılarak içilmeli diye. Pek tabi ki mantarı parçalamadan şişenin içine itebildiğiniz sürece şarabı da rahatlıkla içebilirsiniz. Uzun, ince saplı ahşap bir kaşık mantarları şişeye doğru itmek ve şarap şişesini açmak için mükemmel bir araçtır. Şarabın dış yüzeyinde bulunan folyo örtüsünü çıkarın ve mantarın üst kısmına baskı uygulayın. Bir miktar direnç gösterse de itici gücünüz sayesinde içeri doğru fırlayabilir ve herhangi bir mantar kırıntısı oluşturmadan şişeye sığar.

Şarap Şişesi Sert Bir Yüzeye Vurarak Nasıl Açılır?

Hiçbir alet bulamadığınız zamanlarda ayakkabılarınızın tabanını kullanarak şarap şişesini açabilirsiniz. Bu yöntem diğerlerine göre biraz daha uzun sürüyor olmasına rağmen etkili sonuç vermektedir. Şarap şişesini bacaklarınızın arasında sıkıştırarak, şişenin alt kısmına ayakkabı tabanınız ile vurun. Bu vurma işlemini şişeye zarar vermeyecek şekilde, mantar tıpası çıkıncaya dek devam ettirin. Belirginleşen mantar başını elinizde tutarak çıkartabilirsiniz. Başka bir yöntem ise, şişeyi ayakkabının içine dik bir şekilde yerleştirin. Sonra herhangi sert bir yüzeye, ayakkabı tabanını hafif ve ritmik olarak vurun. Bir süre sonra mantarın yavaşça çıktığını göreceksiniz.

Pratik Bir Bilgi: Tıkanan Lavabo Nasıl Açılır?

Yine işinizi kolaylaştıracak bir yöntem ise şöyle; şarabınızı açmak için hiçbir aracınız yoksa ve çaresiz durumdaysanız, o şişeyi havluyla sarın ve alt kısmına yavaşça vurun. Şişenin iki tarafının ve altının, havluya iyice sarılı olduğundan emin olarak şişeyi örtün. Şişenin tabanını duvara yaslayın, yatay bir hareketle duvara doğru vurdurun. Mantar şişeden daha fazla dışarı çıkıncaya kadar duvara vurmaya devam edin, mantar tamamen çıkmaya yakınken tutarak elinizle çekin. Yüzey sağlam olduğu sürece, tuğla duvardan sehpaya kadar her şeyi kullanabilirsiniz. Şişenin havlu tarafından iyice sarılı olduğundan emin olun, aksi takdirde parçalanmış bir şişe şarapla baş başa kalabilirsiniz.

Şarap Şişesi Bisiklet Pompası ile Nasıl Açılır?

Kendinize bir bisiklet pompası almaya ne dersiniz? Muhtemelen bu sorunun cevabı hayır olacaktır. Fakat sizde olsun ya da olmasın bisiklet pompası, şarap açma yöntemi için harika bir araçtır. Bisiklet pompasını mantarın içine sokun ve pompalayın. Mantardan içeriye doğru giren hava, şişenin içinde artan gaz basıncına sebep olur. Şişe camdan yapıldığı için esnemez ve hava çıkacak bir yer bulamaz. Sonuç olarak dışarıya çıkmak için mantarı fırlatmak zorunda kalır. Böylelikle siz de rahatlıkla şarabınızı içebilirsiniz.

Okur Yorumları