Yanan (Alev Alan) Yağ Tenceresi Nasıl Söndürülür?

Yanan (Alev Alan) Yağ Tenceresi Nasıl Söndürülür?

Mutfakta çalışanların veya ev kadınlarının zaman zaman karşılaştığı bir durum olan, tenceredeki yağın alev alması oldukça ciddi bir olaydır. Eğer böyle bir durum gerçekleştiğinde doğru müdahalede bulunulmazsa, istemeden de olsa çok daha büyük yangınlara sebebiyet verilebilir. Bilgihanem okurları için hazırlanan bu yazıda, alev alan tencerenin söndürülmesinde, etkili birkaç pratik bilgiye yer verildi.

Yasemin Saygın

Dalgınlık ya da unutkanlık sonucu mutfakta çeşitli problemler kadınların karşılaştıkları durumlar arasındadır. Çocukların en çok sevdiği kızartma yemeklerini yaparken yağ tenceresinin alev alması, son derece panik olunası durumlardan biridir. Bu sırada ne yapacağını şaşıran ev kadınları, alev alan tencerenin sönmesi yerine daha da alevlendirmekte hatta etraftaki eşyalara sıçratmaktadır. Böyle durumlarla karşılaşıldığında oldukça soğukkanlı olmak ve panik olmadan yanan tencereye müdahale etmek gerekir.

Bu noktada yanan yağ tenceresini söndürmek için yapılacak en büyük hatalardan biri, aleve su ile müdahale etmeye çalışmaktır. Su ile temas eden kızgın yağın sıçraması alevlerin etrafa çok kolay yayılmasını sağlayacağı için, bu şekil söndürme yöntemi oldukça sakıncalıdır.

[renkbox baslik="Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?" link=https://bilgihanem.com/mum-lekesi-nasil-cikarilir/"" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/11/mum-lekesi-nasil-cikarilir.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yanan yağ tenceresini söndürmek için alevin boğulmasını sağlayan yöntemleri denemek oldukça işe yarayacak şeylerdir. Tencere içinden yükselen alevlerin düz bir kapakla yükselmesini önlemek, alevin sönmesini sağlayacaktır.

Yanan Yağ Tenceresini Söndürürken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yanan Yağ Tenceresini Söndürürken Nelere Dikkat Edilmeli?Ocağa ısınması için koyulan yağ tenceresinin çeşitli nedenlerden dolayı alev alması, çoğunlukla kolay şekilde çözümü olsa da, ilk karşılaşıldığında kişileri epeyce korkutan ev kazalarından biridir. Bu noktada yanan yağ tenceresinin üzerine ilk ele geçen sıvıları atmak yerine, un ya da tuz gibi alevi önleyici maddelerin atılmasına özen göstermek gerekir. Kızgın yağa küçük bir damlanın sıçraması bile yağın patlayarak sıçramasını sağlıyorsa, alev alan bir yağ tenceresini su ile söndürmek de büyük yangınlara davetiye çıkarmak demektir.

Yanan Yağ Tenceresini Söndürürken Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Yanan Yağ Tenceresini Söndürürken Bilinmesi Gereken Püf NoktalarYanan yağ tenceresi mutfak kazaları arasında belki de en korkutucu olanlardan biridir. Alevin yaşatacağı panik ile yanan tencereye nasıl müdahale edileceğinin bilinmemesi, alevin büyük yangınlara çevrilmesine neden olabilir. Özellikle o durumun vereceği panikle yanan tencereyi başka bir yere taşımaya çalışmak, evin diğer odalarını da yangın tehlikesi ile baş başa bırakmak anlamına gelir. Bu nedenle alev alan yağ tenceresinin üzerine karbonat ya da tuz dökmek, alevin kolayca sönmesini sağlar. Ayrıca bu tür kazaların ihtimali göz önünde bulundurularak, mutfakta çabuk ulaşılabilecek bir yerde yangın söndürme tüpünün mutlaka bulundurulması gerekir.

Tenceredeki Yağ Alev Alırsa Nasıl Söndürülmeli?

Tenceredeki Yağ Alev Alırsa Nasıl Söndürülmeli?Sebebi anlaşılmayan bir nedenden dolayı aniden parlayan yağ tenceresini etkili bir şekilde söndürmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu noktada verilebilecek en önemli tavsiye, bu durumun olası bir olay olduğu ve bu durumla karşılaşan bayanların panik yerine cesur olmalarıdır. Bu sayede durumun sorunsuz bir şekilde atlatılmasını sağlanabilir. Eğer yağ tenceresi birden alev almaya başlamışsa, suyu direkt olarak tencerenin üzerine dökmek yerine, havluyu suyla ıslatarak, alevlerin üzerine kapatmak, alevin boğularak sönmesini sağlar. Diğer yöntemlerden biri de, toz şeklinde olan mutfak malzemelerinden, tuz, un ve karbonat gibi malzemelerden ilk ele geçeni bol miktarda alevin üzerine dökmek işe yarayacaktır.

Alev Alan Yağ Tenceresini Söndürürken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Alev Alan Yağ Tenceresini Söndürürken Yapılan Hatalar Nelerdir?Ev kazalarının birçoğu dikkat gerektiren ve hata yapıldığında geri dönüşü olmayan sonuçlar doğuran hatalardır. Bunların başında gelen alev alan kızgın yağ tenceresi, kesinlikle hata kabul etmeyen bir kazadır. Kesinlikle su ile söndürülmeye çalışılmaması gereken bir kaza olarak, ilk önce alevin oksijensiz kalmasını sağlamak için, alevin üzerinin örtülmesi gerekmektedir. O anki panikle kapak ile alevin sönmesini sağlayamayan kişilerin, sonraki yöntem olarak un ve tuzdan yararlanmaları tavsiye edilir. Tavana kadar yükselen alevlerin bir anda sönmesi için yeterli olan tuz ve un, büyük yangınların önlenmesi için, mutfakta zaman geçiren herkesin bilmesi gereken pratik bilgiler arasındadır.

Okur Yorumları