Porselen Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Porselen Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Çay ve kahve birçok insanın vazgeçilmezleri arasındadır. Bu tür, sürekli tüketilen ürünler beraberinde bazı durumları getirir. Bunlardan bazıları çaydanlıkta kireç oluşumu veya porselen çaydanlıkta oluşan sarı lekelerdir. Birçok kişi kimyasal deterjanlarla bu sorunu elbette çözebilir ancak biz doğal malzemelerle yapabileceğiniz temizlik yöntemlerinden bahsetmek istedik. Porselen çaydanlığın temizliği konusunda bilinmesi gereken bazı püf noktalar şu şekilde...

Yasemin Saygın

Çaydanlıklar mutfakların olmazsa olmazları arasında yer alan ve en çok kullanılan ürünlerden biridir. Ancak şüphesiz her ürünün olduğu gibi çaydanlıkların temizliğinde de bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. Metal çaydanlıklar genellikle sorun değildir, kullanımdan sonra hızlı bir durulama ile yeniden parlak hallerini alırlar.

Ancak porselen bir demliği temizlemek, tamamen farklı bir hikayedir. Çaydanlık temizliğini ihmal etmeniz çok olağan bir durumdur. Çünkü nadiren demliğin içine bakılır ve bu nedenle genellikle çok geç olduğu zaman içinde biriken tortular fark edilir.

[renkbox baslik="Yanan (Alev Alan) Yağ Tenceresi Nasıl Söndürülür?" link="https://bilgihanem.com/yanan-alev-alan-yag-tenceresi-nasil-sondurulur/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/08/yanan-yag-tenceresi-nasil-sondurulur.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Porselen demliklerin en etkili şekilde nasıl temizleneceğini bilmek özellikle önemlidir, böylece temiz bir çaydanlıkta içeceğiniz bir fincan çayı tadabilirsiniz. Neyse ki çok inatçı lekelerin temizlenmesi için pek çok öneri bulunmaktadır ve bu işlemlerin hiç biri porselen çaydanlığınız üzerinde zedelenmelere yol açmaz.

Porselen Çaydanlık Sirke ile Nasıl Temizlenir?

Temiz bir bulaşık süngerinin üstüne bir miktar sirke dökün. Sirke seçimi konusunda üzüm veya elma sirkesini kullanabilirsiniz. Sirkeli süngeriniz ile çaydanlığınızın içindeki ve dış yüzeyindeki lekeleri güzelce ovalayın. Lekelerin kabarmaya başladığını hemen görebilirsiniz. Bu esnada başka bir kabın içinde su kaynatın. Porselen çaydanlığınızın içine 3 yemek kaşığı kadar sirke koyun ve üzerini, çaydanlığın yarısına gelecek şekilde kaynamış su ile doldurun. Su soğuyana dek bu şekilde bekletin. Su soğuduktan sonra sirkeli suyu dökün ve sünger ile içini son bir kez daha ovup çaydanlığınızı durulayın. Sirke hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Porselen Çaydanlık Bulaşık Tableti ile Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinelerinde sıklıkla kullanılan deterjanların tablet formları ile porselen çaydanlıklarınızı çay lekelerinden arındırmak mümkündür. Piyasada hazır halde bulunan bu tabletlerden 1 tanesini demliğinizin içine atın, eğer kirler inatçıysa 2 tablet de atabilirsiniz. Attığınız tabletlerin üzerine kaynamış su ilave edin ve çaydanlığınızın kapağını kapatın. Su soğuyana kadar bekleyin ve suyu dökün. Döktüğünüz suyun ardından tüm kirleriniz temizlenmiş olacaktır, eğer ufak pürüzler bulunuyorsa bir süngerle temizleyebilirsiniz.

Porselen Çaydanlık Karbonat ile Nasıl Temizlenir?

Porselen çaydanlığınızın içine 2 yemek kaşığı karbonat koyun ve ıslak sünger ile ovun. Islak süngerin sıcak olması kirlerin daha iyi çıkmasına sebep olacaktır. Kabaran kirlerin üzerine bir miktar kaynamış su ilave edin. Suyu yavaş yavaş dökmeniz son derece önemlidir çünkü karbonatın aktif olabilmesi için bu yavaşlık gereklidir. Karbonat hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Porselen Çaydanlık Bulaşık Makinesi ile Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi günlük bulaşık lekelerinin temizlenmesi için son derece etkin olmasına rağmen kurumuş lekeler için aynı etkiyi göstermeyecektir. Yani porselen çaydanlıklarınız temizlense bile sarı lekeler tam olarak geçmeyecektir. Bu nedenle porselen çaydanlığınızı makineye koymadan önce bazı işlemler uygulamanız gerekir. Bu işlemlerin en önemlisi çamaşır suyu kullanımıdır.

İlgili İçerik: Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir?

Çamaşır suyu özellikle koyu renkli lekelerde son derece etkilidir. Bu nedenle bir miktar çamaşır suyunu ve bulaşık deterjanını porselen çaydanlığınıza koyun ve lekelerin olduğu kısımları minik bir fırça veya süngerle ovun. Sonrasında durulamadan makineye yerleştirin. Böylelikle makineden çıkan çaydanlığınız lekesiz olacaktır.

Porselen Çaydanlık Temizlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Porselen çaydanlıklarınızda leke oluşumunu önlemek için yapabileceğiniz bazı işlemler bulunmaktadır. En önemlisi çayı çaydanlıkta uzun süre bekletmemektir. Lekelerin oluşmaması için her demlenme sonrasında, çayı süzün ve çay tanelerini temizleyin. Eğer ufak lekeler gözünüze çarpıyorsa, biraz bulaşık deterjanı koyarak üzerini su ile doldurun. Doldurduğunuz porselen çaydanlığınızı ocağa koyarak deterjanlı suyu kaynatın. Bu sayede hem yeni oluşacak lekelerin önüne geçilir hem de lekelerin birikmesi önlenebilir.

Okur Yorumları