Dar Gelen (Sıkan) Ayakkabı Nasıl Genişletilir ve Açılır?

Dar Gelen (Sıkan) Ayakkabı Nasıl Genişletilir ve Açılır?

Ayakkabılar özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir tutkudur. Hemen her kadının dolabında onlarca ayakkabı bulunur. Bunların bir kısmı günlük kullanım için rahat ayakkabılar olurken, bir kısmı iş için veya özel günler için tercih edilen zarif ayakkabılardır. Biz bu yazımızda genelde burnu dar olup sıkan veya arkası vuran ayakkabıların nasıl genişleteceği konusunda birkaç püf nokta verdik.

Banu Özekmekçi

Mağazada ayağınıza olan ayakkabı eve geldiğinizde sıkıyorsa ya da internet üzerinden aldığınız ayakkabı tahmin ettiğiniz kalıpta gelmediyse ayakkabınızı çöpe atmanıza gerek yok. Bilhassa kadınların tutkusu olan ayakkabılar, kimi zaman ne yazık ki işkenceye dönebiliyor. Aynı numaralı iki ayakkabıdan biri sıkabiliyor.

Ayaklarınızın taraklı olması ya da parmaklarınızın geniş olması bile ayakkabı kalıbını etkiliyor. Tüm bu sebeplere bakıldığında ayakkabınızın önden sıkması, kenarlardan ya da arkadan vurması çözümlenmeyecekmiş gibi görünebilir fakat ayakkabıları, kullanılabilecek kadar esnetmek mümkün. Evde yapacağınız birkaç esnetme işlemi ile sıkma ya da vurma sorununun önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

[renkbox baslik="Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?" link="https://bilgihanem.com/cimen-lekesi-nasil-cikarilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/cimen-lekesi-nasil-cikarilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Parmaklarınıza işkence ederek önünü sıkan, topuklarınızın su toplamasına neden olan ayakkabıları giymekte ısrarcıysanız her şeyden önce pratik yöntemleri öğrenmelisiniz. Buzdolabında genişletmekten gazete kağıtlarıyla hazırlamaya kadar pek çok bilgi ayakkabınızı daha rahat giymenizi sağlayabilir.

Önü (Burnu) Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Kadınların en büyük tutkularından biri olan ayakkabılar, yüzlerce çeşide sahip. Gidilecek olan mekana, davete veya işe göre değişkenlik gösteren ayakkabı çeşitlerinden en çok sevilenlerinden biri stiletto tarzı sivri burunlu olanlar. Parmaklara doğru daralarak gelen bu ayakkabı modeli, ayağı taraklı olan kadınlar için neredeyse eziyete dönüşebiliyor. Dar kalıplı olan önü dar ayakkabılar, taraklı ayaklar için pek de uygun değil. İlla ki giyilecekse bile kimi zaman bir numara büyüğü alınmak zorunda kalınıyor. Kendi numaranızda istediğiniz ayakkabıyı giymek isterseniz buzdolabınız size yardımcı olabilir. Nasıl mı?

İki ayrı buzdolabı poşetinin içini yarısına kadar su doldurun. Daha sonra ayakkabınızın ön kısmına yerleştirin. Buzlukta bir gün hatta iki gün bekletin. Çıktıktan sonra ayakkabının ön kısmının artık ayağınızı sıkmadığını göreceksiniz.

Arkası Vuran Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Aldığınız ayakkabı ilk giydiğinizde hemen ayağınızı vurmaz. Zaman içinde yürüdükçe arkasının ayağınızı çürüttüğünü yürüyemediğinizi görürsünüz. Bunun birkaç nedeni olabilir. Her şeyden önce ayakkabınızın arkası çok sert olduğu için vurma yapabilir. Özellikle yaz ayakkabılarını çıplak giydiniz için seçerken dikkatli olmalısınız. Bir diğer nedeni ise ayakkabının kalıbının ayak numaranıza dar gelmesidir. Ya bir numara büyük tercih etmelisiniz ya da farklı genişletme yöntemlerini denemelisiniz.

Genişletme tekniklerinden biri gazete ve sirke yöntemidir. (Sirke Nedir?) Elinize aldığınız gazeteyi iri parçalara ayırın. Daha sonra top haline gelecek şekilde birleştirin. Sirke yardımıyla gazete yumağını ıslatın. Suyunu sıktıktan sonra ayakkabının arkasına güzelce gerilecek, açılacak şekilde yerleştirin. Yaklaşık bir gece bekletin. Kuruduktan sonra ayakkabı arkasının esneme yapmış olduğunu görebilirsiniz.

Önü ve Arkası Sıkan Ayakkabı Nasıl Açılır?

Ayakkabınız vurma ya da sıkma yapıyorsa kullanabileceğiniz birden fazla yöntem var. Bu yöntemlerden biri de yulafla yapılabilir. Sabah kahvaltılarında tüketilen yulafı alıp birkaç dakika ılık suda şişirin. Daha sonra genişletilmesi gereken ayakkabıyı tamamen yulaf ile doldurun. Ayakkabı bir gece o şekilde kaldıktan sonra genişleyecektir.

Hem önden hem de arkadan sıkan ayakkabılar giyilmeye tahammül edilemeyecek kadar can yakıcı olabilir. Genişletmeden asla giyemeyecekseniz her şeyden önce profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Ayakkabıcılar, ellerinde bulunan malzemelerle ayakkabıları esnetebilirler ancak ayakkabının orijinalliği bozulmasın diyorsanız ya da kendiniz evde genişletmek istiyorsanız o zaman alkol tekniğini kullanabilirsiniz.

Ayağınızı sıkan ayakkabıyı genişletmek için püskürtme başlığı olan bir şişeyi yarısı su yarısı alkol olacak şekilde doldurun. Sonra ayakkabıyı bu sprey ile güzelce ıslatın. Arkasından kalın çorap giyerek ayakkabıyı 25 dakika ayağınızda tutun. Ayak şeklinizi alarak genişleme gösterecektir. Bu şekilde yarım saat giymeniz ayakkabının bu kalıbı almasını sağlayacaktır.

Sıkan Ayakkabıyı Genişletmek İçin Pratik Çözümler

 • Ayakkabılarınızın biraz daha esnek ve geniş olmasını istediğinizde içine top yaptığınız çorapları yerleştirebilirsiniz. Kullanana kadar o şekilde kalırsa genişleyecektir.
 • Özellikle burun kısmı sıkan ayakkabılar için patates ile genişletme taktiğini kullanabilirsiniz. Patatesleri soyup ayakkabının uç kısmına yerleştirirseniz genişleme yapacaktır.
 • Ayakkabıcılarda satılan ayakkabı kalıpları da, sıkan ayakkabılarınızın açılmasını sağlayacaktır.
 • Başka bir yöntem ise ayakkabıyı ısıya maruz bırakmaktır. Kalın bir çorapla giydiğiniz ayakkabıya, 10-15 dk sıcak fön tutun. Bu yöntem de sıkan ayakkabının bir miktar açılmasını sağlayacaktır.
 • Bir poşet içerisine buz küplerini koyup bir süre bekletirseniz, ayakkabınızda esneme olacaktır.
 • Son olarak ayakkabıda biraz esneme payı isterseniz birkaç saat giyip evin içinde gezinmeniz yeterli olacaktır. Kalın ve sıcak bir çorap esnemeyi kolaylaştıracaktır.
Okur Yorumları
 1. Arkadaşlar diger arkdaslarin verdigi bilgilde dogru ama cok zaman kaybi okdar malzemeye gerek yok sadece size dar gelen ayakkabinin bağcığını sokun kecesini cikarin camaşır makinesine atip 20 derecede yıkayın cıkardıktan sonra ýaşken icine bir su bardağıni koyun ve iyice ice dogru itin ve kurmaya bırakin deneyebilirsiniz kesin çözümdür tavsiye ederim

 2. Yöntemlere bayıldım. Ayağımda yeni ayakkabılar okudum bu yöntemleri, hemen bu gece öne buz olayını deneyecegim.
  Teşekkürler.

 3. Çok açıklayıcı bir içerik olmuş bazen benim de yeni aldığım ayakkabı böyle oluyor.