Cornelius Van Drebbel Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Cornelius Van Drebbel Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Cornelius Van Drebbel, 1620 yılında ilk denizaltını yapan mucittir. Edison ile aynı dönemde yaşamış olan Cornelius Van Drebbel, sürekli yeni buluşlar peşinde koşan bir bilim insanıdır. Üzerinde çalıştığı konular ölçüm ve kontrol teknolojisi, pnömatik, optik, kimya, hidrolik ve piroteknik gibi alanları kapsamaktadır. Tarih sayfalarında adının geçmesini sağlayan denizaltı icadı dışında kim olduğu ve yaptığı çalışmalar yazımızda anlatılmıştır.

Erkan Karaca

Cornelius Van Drebbel, ünlü bilim insanı ve adını üne kavuşturan denizaltının mucididir. 1620'de yaptığı tasarım sayesinde, Hollanda'nın ilk gezilebilir denizaltının yaratıcısı olmuştur. Drebbel, ölçüm ve kontrol sistemlerinin tasarlanmasına ve optik sistemlerin geliştirilmesine katkıda bulunan yenilikçi bir kimyacıdır. Edison ile aynı çağı paylaşan Drebbel, araştırmacı ve yenilikçi bir bilim insanıdır.

Yapımları ve yenilikleri, ölçüm ve kontrol teknolojisi, pnömatik, optik, kimya, hidrolik ve piroteknik konularını kapsar. Staten General'le birlikte birçok patent kaydetmiştir. (Patent Nedir?) Hava basıncı kullanarak yaptığı deneyler hakkında makaleler yazmış ve güzel gravürler yapmıştır.

[renkbox baslik="Rutkay Aziz Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/rutkay-aziz-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/rutkay-aziz-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yedi Liberatif Sanatlar da dahil olmak üzere Alkmaar şehrinin bir haritasını tasarlamıştır. Elbette ki dünya Drebbel’in bu dahi çalışmalarına kayıtsız kalmamıştır. Küçük bir ay kraterine onun adını verilmiştir. Aynı zamanda Hollanda'nın Delft kentindeki "Cornelis Drebbelweg" sokağı da onun adını taşımaktadır.

Cornelius Van Drebbel Kimdir?

Cornelius Van Drebbel Kimdir?Onu üne kavuşturan şeyin denizaltı olmasının yanı sıra aynı zamanda çok önemli bir kimyacı olan Drebbel, kimyevi alanlarda da son derece ileri seviye buluşlar gerçekleştirmiştir. Hakkında anlatılan ve en bilinen hikâyelerden bir tanesine göre, bir termometre için renkli bir sıvı yaparken Cornelius, bir teneke pencere pervazına Kral Suyu adı verilen güçlü asidin bulunduğu bir şişe düşürdü ve bu asidin içinde bulunan kalaylı klorürün metalin rengini daha parlak ve daha dayanıklı hale getirdiğini keşfetti. Cornelius, bu keşfinden fazla para kazanmasa da, kızları Anna ve Catharina ile onların oğulları Abraham ve Johannes Sibertus Kuffler çok başarılı bir boya işi kurdular. Bu boya şirketi olan Bow, 1643'te Londra'da kuruldu ve ortaya çıkan rengin adı yay deseni olarak adlandırıldı.

Cornelius Van Drebbel'in Hayatı

Cornelius Van Drebbel'in HayatıCornelius Drebbel, 1572'de Hollanda'daki Alkmaar'da doğdu. Temel eğitimini aldıktan sonra, ilk başta simyayı kendisi ile tanıştıran, ressam ve gravür sanatçısı olan Hendrick Goltzius'un yanında çırak olarak işe başladı. Drebbel, icatlarla gittikçe daha fazla ilgilenmeye başladı ve şöhreti arttıkça, kahraman, teolog, ekonomist ve simyagerleri yanında toplamaya istekli olan İngiltere'nin yeni kralı I. James’in dikkatini çekti. Dolayısıyla I. James, Drebbel'i 1604'te İngiltere'ye davet etti.

Drebbel kraliyet için çalışırken icatlarını sergiledi. Dünya şeklinde bir yuvarlağı direklerin üzerine koyduğu ve bu direkler yardımı ile dünya şeklinin kendi etrafında dönerek zamanı, tarihi ve mevsimi anlattığı makinesi kısa süre içerisinde üne kavuştu. Buluşun ülke sınırlarını aşmasından sonra, Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolf, Drebbel'i 1610 ve 1619'da Prag'a davet etti. Politik sebepler nedeniyle bu iki ziyareti sonrasında da tutuklanan Drabbel, İngiliz kralı sayesinde serbest kaldı. Drebbel, hayatının sonuna doğru İngiltere'de köhne bir evde çalışarak fakirlik içinde yaşıyordu. 7 Kasım 1633 tarihinde ise, Londra'da hayata veda etti.

Cornelius Van Drebbel’in Eserleri

Cornelius Van Drebbel’in EserleriHiç şüphesiz Drebbel’ın 17. yüzyıldan bu yana hatırlanan önemli bir insan olmasının en önemli nedeni denizaltı konusunda yaptığı çalışmalardır. Drebbel 1620 yılında, yağlanan deri ile kaplı, orta kısmında su geçirmez bir kapakçık bulunan, bir dümen ve dört kürek ile kurulmuş olan denizaltını yapmaya başladığında pek destekçisi yoktu. Kürekçilerin koltuğunun altında büyük domuz derisi mesaneleri vardı, borular dışarıya bağlanmıştı. Halat boş mesaneleri bağlamak için kullanılıyordu, denizaltının dalış yapabilmesi için halat çözülmüş ve mesaneler doldurulmuştu. Yüzeye çıkmak için mürettebatın halatın suyunu sıkarak mesaneleri ezip sallaması gerekiyordu. Denizaltının icadı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Drebbel her biri sonuncudan daha büyük olmak üzere iki tane daha denizaltı inşa etmeye devam etti. Denizaltılarının bitmiş hali son model altı adet kürek ve 16 yolcu taşımaktaydı. Thames'de krala ve binlerce Londralı'ya gösterilen bu denizaltı, üç saat boyunca 15 feet derinlikte su altında kalabilmeyi başardı. Drebbel'in hava tedarikini nasıl sağladığı hala gizemini korumaktadır. I. James öldükten ve Charles onun yerine kral olduktan sonra, Drebbel, Ordnance Ofisi tarafından istihdam edildi ve kral için gizli silahlar hazırlamaya başladı.

Okur Yorumları