Kuşkonmaz Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kuşkonmaz Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yunan mitolojisinde kutsal kabul edilen, sağlık bitkisi olarak bilinen kuşkonmaz, çok faydalı olmasının yanı sıra alerjik etki de gösterebildiğinden dikkatle toplanmalı ve yenmelidir. Aşağıdaki yazımızda, kuşkonmaz ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Sebze olarak tüketildiği gibi süs bitkisi olarak da yetiştirilen kuşkonmaz, adını yapraklarının tüy kadar hafif olmasından almaktadır. Bu yönüyle bilinen iki farklı kuşkonmaz bitkisi bulunmaktadır. Herhangi bir kuşun üzerinde duramayacak kadar hassas olan bitki, estetik bir görünümü olduğu kadar lezzetli bir tada da sahiptir.

Süs bitkisi olan kuşkonmaz tüy kadar hafif ve güzel görünür. Yenen kuşkonmaz bitkisi ise lezzetli ve şifalıdır. Ilıman iklimlerin bitkilerinden biri olan kuşkonmaz, yabani doğada kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi özel olarak da yetiştirilebilmektedir. Sarı ve yeşil renkli çiçeklerle açmaya başlayan bitki, özel bakım ve ilgi gerektirmektedir. Aksi halde kolaylıkla çürüdüğü bilinmektedir.

[renkbox baslik="Tarhana (Çörtük) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/tarhana-cortuk-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/tarhana-cortuk-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yeterli ışığı alması durumunda 1,5 metreye kadar ulaşabilen bu faydalı bitki aynı zamanda etkileyici bir içeriğe sahiptir. Düşük kalorisi ve lifli yapısıyla yiyen kişinin rahatlıkla sağlığını korumasını sağlamaktadır. Bu sebeple diyet yapan hemen herkes kuşkonmaza listesinde yer vermektedir. Bitki, kemik gelişiminden bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar hemen her alanda vücuda fayda sağlamaktadır. Şimdi dilerseniz, doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden biri olan kuşkonmazın genel özelliklerini, faydalarını ve nasıl tüketildiğini hep birlikte öğrenelim.

Kuşkonmaz Nedir?

Kuşkonmaz Nedir?

Oldukça köklü bir geçmişi olan kuşkonmaz bitkisinin Eski Yunan mitolojisinde pek çok resimde yer aldığı bilinmektedir. Yunan tarihinde kutsal kabul edilen bitkinin bilimsel adı Asparagus officinalis'tir. Asya ve Doğu Akdeniz’de de aynı dönemlerde sıklıkla yetiştirilen bitki, sağlık bitkisi olarak bilinmektedir.

Hekimlerin sık sık başvurduğu doğal bitkilerden biridir. Dünyada en çok yetiştirilen yerler Fransa, İtalya, ABD ve Çin'dir. Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanan ve gittikçe artan kuşkonmaz bitkisi en çok Trakya bölgesinde Silivri'de yetiştirilmektedir.

Kullanım alanı bir hayli geniş olan kuşkonmazın balık yanında sunulan salatalar başta olmak üzere her yemeğe rahatlıkla eşlik ettiği bilinmektedir. Birçok çeşidinin bilinmesi ve kiminin zararlı olması tedbirli tüketimi gerekli kılmaktadır. Çalı halinde bulunan kuşkonmaz çok yıllık otsu bir bitkidir. Taze kullanıldığı gibi kurutularak da tüketilebilen bitkinin ilkbahar döneminde toplanmaya hazır olduğu bilinmektedir.

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır?

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır?

Tilki kuyruğu, tilkişen, kedirgen gibi pek çok yöresel ismi bulunan kuşkonmaz bitkisinin bazı bölgelerde sarmaşık adını aldığı türlerine acı ot, acı filiz, avronet de denmektedir. Mutfaklarda hemen her bölgede yerini almış olan kuşkonmaz, farklı pişirme teknikleriyle tatlandırılarak tüketilmektedir.

Ekşili salataları, balık ve kırmızı et yanında servis edilmesi, yalnızca yağ içinde salçayla beraber kavrulması kullanım alanlarından birkaçıdır. Kuşkonmazı kullanırken bıçak kullanılmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Kuşkonmaz Yemeği Nasıl Yapılır?

Kuşkonmaz Yemeği Nasıl Yapılır?

Kuşkonmazın yapılan pratik yemeği için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 3 demet kuşkonmaz bitkisi
  • 1 orta boy kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 çorba kaşığı un
  • Yarım çorba kaşığı salça

Kuşkonmazı saplarından ve kabuklarından el yardımıyla ayırın. Daha sonra ılık sudan geçirin. Bu esnada soğanı küçük küçük doğrayarak salça ve yağ ile kavurun. Üzerine kuşkonmazları ilave edin. Kısa bir süre kavurduktan sonra üzerini biraz geçecek şekilde su ekleyin. Unu, sirkeyi ve bir miktar tuzu ayrı bir kasede karıştırıp suyun üzerine dökün. 5 dakika daha pişirdikten sonra altını kapatabilirsiniz.

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

Henüz ilkbahar girmeden önce toprağa ekimi gerçekleştirilen kuşkonmazın, yetişkin duruma geldiğini boyundan anlayabilmelisiniz. Boyu 1 metreyi geçtikten sonra büyüdüğünü kabul edebilirsiniz. Ilıman ve nemli ortamları seven kuşkonmaz bitkisi, kış soğuklarına karşı da dayanıklıdır. En sevdiği sıcaklık aralığı ise 18-30 derece civarıdır.

Bitkiden istenilen verimin alınabilmesinin tek şartı hasat zamanında şiddetli yağışların olmamasıdır. Kuru mevsimde hasat yapmak için ekimin iyi hesaplanması gerekmektedir. Topraktan çıkarılırken kökünün toprak altında bırakılması mümkündür.

El ile koparılarak ya da bıçak yardımıyla kesilerek kuşkonmaz toplanabilir. Ancak içeriğindeki vitaminin metalle etkileşime girmesi istenmediğinden, mecbura kalmadıkça bıçak kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kan temizleme özelliği bulunan kuşkonmazın, kan akışıyla beraber cilde canlılık verdiği bilinmektedir. Aynı şekilde vücudun boşaltım sistemi üzerinde de etkili olan kuşkonmaz, idrar söktürücü, enfeksiyon temizleyici bir etkiye sahiptir. Yüksek antioksidan özelliğe sahip olan bitki; sarsasapogenin, protodioscin ve diosgenin gibi maddeler açısından zengindir.

Özellikle sinir sisteminde etkili olan kuşkonmaz, ruhsal hastalıklarla mücadele eden kişilerce tüketilmelidir. Tüm bunların yanında karaciğer üzerinde de çokça etkisi bulunmaktadır. Beyin fonksiyonlarını artıran kuşkonmaz aynı zamanda şeker hastaları için de yenilebilir ve sağlıklı bir besindir.

Kuşkonmaz, bitkiler içinde en çok folik asit üretenlerden biridir. Kalsiyum, magnezyum, demir gibi elementler içerir. Bu içeriği sebebiyle kemik sağlığı için çok faydalıdır. Osteoporoz ve osteoartrit gibi hastalıkların önüne geçtiği gibi aynı zamanda kemiklerin onarılmasını da sağlamaktadır. Potasyum, kükürt ve fosfor bakımından zengindir. Lif değeri çok yüksektir.

Ülser için şifalıdır. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Probiyotik bakterilerin gelişimini desteklediği için hazımsızlığı giderir. Kadınlar regl dönemlerinden önce tüketirse ödem gibi şişkinliğin azalmasına fayda sağlar. Afrodizyak etki gösterir. Romatizma ağrısı çekenler ve kemikleri ağrıyanlara iyi gelir. Artrit hastalığına karşı yarar sağlar.

İdrar söktürücü özelliği olduğu için böbrek taşlarının düşürülmesinde fayda sağlar. Fakat böbreklerinde başka bir sorunu olan kişiler doktorlarına sormadan tüketmemelidir. Uzun süre tok tutar, bu nedenle diyet yapanlar tarafından yenilmektedir.

Kuşkonmazın Yan Etkileri Nelerdir?

Kuşkonmazın Yan Etkileri Nelerdir?

Vücuda pek çok faydası bulunan kuşkonmaz bitkisinin birkaç yan etkisi bulunmaktadır. Her şeyden önce ilk kez kuşkonmaz yerken çok tüketmemeye özen göstermelisiniz. Bazı vücutlarda alerjik reaksiyonlara yol açan bitki; kusma, baş dönmesi, terleme gibi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Çiğ yenmesi durumunda vücutta mide bulantısı ve baş ağrısı yapabilen bitkiyi, pişirerek tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Aşırı yenmesi halinde midede şişkinliğe ve bağırsaklarda sancıya neden olabilmektedir.

Herhangi bir işleminde bıçak kullanılması uygun olmayan kuşkonmazın el ile toplanması daha uygundur. El ile toplarken elleriniz üzerinde deri döküntüsü, kabarcıkların ortaya çıkması bitkiye alerjiniz olduğunu gösterebilir. Bu nedenle kalın ya da iki kat eldiven kullanmaya özen göstermelisiniz.

Kuşkonmaz Bitkisini Kimler Tüketmemelidir?

Kimler Kuşkonmaz Tüketmemelidir?

Gut hastalığı olan bireylerin, kuşkonmaz bitkisini tüketmeleri oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle önce doktora danışıp daha sonra faydalanmak çok daha etkili olacaktır. Kuşkonmaz bitkisinin, böbrek rahatsızlığı olan bireyler tarafından da tüketilmesi sakıncalıdır.

[renkbox baslik="Karabaş Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/karabas-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/karabas-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Aşırı terlemeye neden olan bitki, vücutta yer alan suyun hızla tükenmesini sağlamaktadır. Kuşkonmaz yediğiniz günlerde en az 3 litre su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kuşkonmaz tüketimi sakıncalı olan bir diğer grup ise hamilelerdir. Hamilelik süresince bu bitkiyi yememeye özen göstermeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Sizler için hazırladığımız yazımızdan da görüldüğü üzere kuşkonmaz bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. İnanılmaz zengin bir içeriğe sahip olan kuşkonmaz bitkisinin, Amerika'da da yemeklerin yanında en çok kullanılan bitkilerden olduğu biliniyor.
Kuşkonmazın birçok yemeğinin yapıldığından bahsettik. Siz de evinizde denediğiniz ve başarılı olduğunu düşündüğünüz bir kuşkonmaz tarifini bizimle paylaşmak istemez misiniz?
Kuşkonmaz bitkisinin halk arasında veya yöresel olarak bilinen farklı isimleri var mı?
Sizce kuşkonmazı kimler kesinlikle yememeli? Etrafınızda bu bitkiyi tüketip de zararını gören insanlar oldu mu?
 


Okur Yorumları