Özgüven Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Özgüven Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Genel olarak, kendini sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanıklık ve başaramama korkusu ile gösteren psikolijik probleme özgüven eksikliği denilmektedir. Özgüven kişinin kendi kendini sevmesi, aldığı kararların arkasında durması, her zaman başaracağına inanmasıdır. Özgüven eksikliğinin belirtilerini ve üstesinden gelme yollarını sizin için araştırdık.

Yasemin Saygın

Çeşitli yaşam tarzlarına bağlı olarak insanlarda farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Genellikle içine kapanık ve sosyal ortamlarda bulunmayan bireylerde bu psikolojik sorunlara daha fazla rastlanmaktadır. Diğer insanlarla iletişim halinde olmak ve sosyal çevreler edinmek insanların ruh sağlığı açısından fazlası ile önem taşıyan bir durumdur.

Bazı insanlarda içine kapanık olmanın ve çevreden uzak yaşamanın sonucunda özgüven eksikliği görülebilmektedir. Bu durumun daha başka pek çok nedeni bulunur ve genel olarak yaşam biçiminden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca yetiştirilme tarzı da kişilerin özgüvenini belirleyen temel faktörler arasındadır. Bu nedenle anne babalar çocuk yetiştirirken temel eğitimlerin yanında, bu tarz kişilik özelliklerini de çocuklarına vermeye çalışmalıdır.

[renkbox baslik="Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/obsesif-kompulsif-bozukluk-okb-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/obsesif-kompulsif-bozukluk-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Şimdi dilerseniz özgüven eksikliği nasıl bir sorundur, nedenleri ve tedavisi nelerdir gibi bilgilerin yanında, çocuklarınızda özgüven eksikliği olduğunu ilk fark ettiğiniz anda yapılması gerekenleri öğrenelim.

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven Eksikliği Nedir?Özgüven bir insanın kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirmek ve bunun arkasında durma konusunda kendine verdiği cesaret duygusudur. Bunun yanında özgüven kişinin, kendi aldığı kararların olumlu olduğunu düşünmesi, kendini sevmesi, yapabileceğine inanması, her konuda yeterli olduğunu bilmesi, kısaca kendini sevip inanması demektir. Bu duyguların eksikliği ise özgüven eksikliği dediğimiz psikolojik sorunu meydana getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kendisinden memnun olmadığı ve sürekli olarak sıkılgan bir ruh hali içerisinde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Aynı ortamda yaşayan, aynı zeka düzeyine sahip ve aynı eğitimi almış insanları düşünelim. Hatta bir annenin yetiştirdiği iki çocuğu ele alalım. Biri gayet kendine güveniyor, her ortama rahatlıkla girip eğlenebiliyor; diğer ise tam zıttı yönde özgüven eksikliği yaşıyor. Görünen her şeyin eşit ve normal olduğu böylesi bir durumda, çocukta meydana gelen özgüven eksikliğinin mutlaka bir sebebi olmalı değil mi?

Biz genel olarak yazımızda hep çocuklar üzerinden anlatarak ilerledik. Zaten özgüven çocuk yaşta oluşur ve yapılan bazı yanlışlar da daha çocuk yaşta özgüven eksikliğinin oluşmasına sebep olur. Uzmanlar aşağıda saydığımız sebeplerin bir çocukta özgüven eksikliğine yol açtığını söylüyor;

 • Çocuğa yeterince güvenilmemesi
 • Başardığı zaman ödüllendirilmemesi veya bu duygunun yaşanmasına izin verilmemesi
 • Çocuğun yeteneklerinin görmezden gelinip, değerlendirilmemesi
 • Sorumluluk verilmemesi, her durum karşısında "sen yapamazsın" cümlesinin kurulması
 • Ceza odaklı davranışlar
 • Çocuğun yeterince özgür bırakılmaması
 • Başarısız olduğunda yanında durulmaması, yalnız bırakılması gibi etkenler bir çocukta özgüven eksikliği oluşmasının en önemli unsurları olarak görülüyor.

Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?Özgüven konusunda sorun yaşayan insanlar, çevrelerindeki diğer insanlarla da iletişim kurmakta ve kendilerini ifade etmekte fazlası ile zorlanırlar. Özgüven eksikliği olan bir birey yaşamının her alanında sorun yaşayabilir. İş hayatı, sosyal çevre, diğer insanlarla olan ilişkiler ve kalabalık bir ortam bu kişiler açısından çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Yapmış olduğu bir işte bile kusur ararlar ve diğer kişilerin bu yapılan iş karşısında memnun olmayacağını da düşünürler. Böyle olduğu zaman da üretkenliklerini kaybederler. Ayrıca sosyal bir ortama girmiş oldukları zaman kendilerini ifade etmekte, konuşmakta ve diğer insanlarla iletişim kurmaktan çekinirler.

Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?

Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?Eğer birinde veya bir çocukta özgüven eksikliği benzeri bir durum sezdiyseniz, bunun ilerleyip kişiliğini tamamen etkisi altına almasına izin vermeden gereken önlemleri almalısınız. Özgüven eksikliği için en garanti yol psikolojik bir destek alınması olsa da bu sorunu yaşayan insanlar kendi iç dünyalarında da bunu çözebilirler. İlk olarak daha sosyal bir hayata girilmesi ve diğer insanlarla bağlar kurulması oldukça önemlidir.

Olumsuz olan düşüncelerin yerine, daha pozitif düşünülmesi de bu durumdan kurtulma aşamasında fazlası ile yardımcı olacaktır. Görünüş ve giyiminiz de özgüveninizin yerinde olması açısından önemlidir. Buna da dikkat ederek sorunu biraz daha azaltmayı sağlayabilirsiniz.

Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin yapmış oldukları yanlışlardan bir tanesi de, sürekli olarak kendilerini eleştirmek ve yanlış olan yönlerini bulmaktır. Bu hatalardan da vazgeçip kendinizi daha az eleştirmeye başlar ve olumlu yönlerinizi daha ön plana çıkartmaya çalışırsanız, özgüven eksikliği gibi bir sorununuz varsa yakın zaman içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Özgüven Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

Özgüven Eksikliği TedavisiBir insanın özgüven eksikliği problemini çözebilmesi için, öncelikle bu sorunun kendinde olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için gerekli olan ilk aşama budur. Özgüven eksikliğini gidermek için psikolojik bir destek almak da oldukça önemli bir konudur.

[renkbox baslik="Atalet Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/atalet-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/atalet-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bir uzman tarafından alınan destek neticesinde çözüme ulaşılabilir. Ayrıca kişilerin tedavisi bu şekilde gerçekleşirse, daha kalıcı çözümlere ulaşılacağından, tekrar bir güven eksikliği duygusu çekmeleri de ortadan kalkmış olacaktır. Bu tedavi aşaması fazla kısa süreli olarak gerçekleşmeyebilir. Sorunun temelinde yatan nedenin en ince şekilde araştırılması ve bunun üstüne gidilmesi gerekebilir. Daha sonrasında ise buna uygun bir şekilde tedavi uygulanarak sorun tamamen çözülebilmektedir.

Bir insanın özgüveni nasıl ki çocuk yaşlarda oluşuyorsa, bunun eksikliği de yine o yaşlarda olmaktadır. Özgüven toplumda ve özel hayatta kişinin mutlu olmasını sağlayan en önemli olgulardan biridir.
Çocuğunuzun özgüveninin gelişmesi için neler yapıyorsunuz?
Yeni biriyle tanıştığınızda, onun özgüveni olup olmadığını nasıl anlarsınız? Kendinize göre belli kriterleriniz var mı?
Zaman zaman özgüveninizin azaldığını düşünüyor musunuz?
Çocuğunuzda özgüven eksikliği gibi bir durum fark ettiğinizde ilk olarak ne yaparsınız?Okur Yorumları
 1. Emre bey merhaba bilinçaltı inançları tespit edip ona göre telkin(ritmolans) veren ciddi siteler var dilerseniz oralardan destek alın

 2. Osman kardeşimiz iyi söylemiş 🙂 Özgüven denilen şey maddiyata bağlıdır. Cebinde paran varsa özgüvenin de vardır. Belki herkes için bu geçerli değildir ama çoğu insan için bu böyledir. Paran yoksa hiçbirşey yapamiyorsun ve bu insanı olumsuz yönde etkiliyor. İçine kapanıklık kimseyle görüşmeme çevreden uzaklaşma bunlar hep parasızlık sonucu ortaya çıkıyor.. Psikolok falan filan bunlar hikâye.

  Asıl maddiyat hikaye çünkü cebinde paran var altında araban ama ortamda kendini ifade edemiyorsun hep baba parası ile yaşıyorsun kendin iş kuramassın çünkü yapamam dersin olurmu olmaz mı 8 kişi olur dese 2 kişi olmaz dese ikilemde kalırsın bu özgüven eksikligidir para ile alakası yoktur bu para olayı tamamen uydurmadır.

 3. Zaman zaman ben de özgüven eksikliği yaşıyorum. Bu durum çok sinir bozucu oluyor.

 4. Çocuklarınıza özgüveni mutlaka verin, ileride çok sıkıntı yaşar topluma girince.

 5. Ben daha 16 yaşındayım 2. Sinifta babamin işi nedeniyle şehir değiştirmiştik çok başarılı ve özgüveni yerinde bir çocuktum o zamanlar.Sonra 3. Siniftan 9. Sinifa kadar sinif ortaminda dişlama hakaret tipimle dalga geçildi çok fazla kavga ederdim.Hiç kiz arkadaşim olmadi hep eziklendim aileme anlatamadim bunlari.Her gece beni kimse sevmiyor diye ağlardim.Sonra bilgisayar oynamaya başladim saatlerce şu an mutluyum ancak toplumda bir yerim olmadigi icim üzülüyorum.Aynaya bakmak istemiyorum hicbi kizla iletisim kuramiyorum.Otobuse bindigimde insanlarin benden igrendigini dusunuyorum.Bana yardimci olursaniz sevinirim

 6. Bu durumun ozguven ile alakası yok bence . öyle olsaydı öğretmen olup bir sürü kişilerle diyalog iletişim kuruyorsunuzdur. Burada eşinizin eğitim durumu sizden düşükse , mesleki açıdan sizden düşükse , yada kendini sizden daha aşağı görüyorsa bunu kabul edemiyor olabilir. Bir nevi aşağılık ve yetersizlik kompleksine girmiş ise sizi her zaman küçümser ve aşağılar. Sizde değilde eşinizde özgüven eksikliği olabilir. Bir dönem bende yaşadım . bu benim nacizane fikrim

 7. Seni o kadar cok iyi anlıyorum ki. Ben de gozluk taktigim icin cok mutsuzum etrafımdaki insanlar gozluksuz gorebiliyorken ben neden gozluk takiyorum diye hep sorup duruyorum kendime. Bende 1. Siniftan once takmaya basladim ve benle de dalga geçildi ozellikle arkadaslarimin gözlüğümu taktiklarindaki tepkileri beni cok uzuyor ve iyice özgüvenini yitirmis durumdayim. Bence sorunun kucuk degil onemli bi konu ama 2 yil gecmis umarim suan daha iyisindir

 8. Yanlış düşünüyorsunuz bence bunları buraya yazmanız bile büyük bir özgüven

 9. Şuan 28 yaşındayım çoçukluğumdan beri kekemeyim allah kimsenin başına vermesin kafamda sureklı bu sorun ıle yaşıyorum hep iç çekişmeler hep karamsarlık.. özgüvenim sıfır çok insandan kazık yedim bir birey olabildiğimi düşünmüyorum hep çekiniyorum hep içime kapanık yaşadım hayatım gecip gidiyor yaş 28 en son da bir kızdan darbe yedim o kadar saplantı yaptım ki onu mesela 3 yıldır unutamıyorum.. nasıl geçer bir uzmanın yardımı olurmu arkadaşlar tavsiye eden cevap yazabilir mi ?

Daha Fazla Yorum