Özgüven Eksikliği Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Genel olarak, kendini sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanıklık ve başaramama korkusu ile gösteren psikolijik probleme özgüven eksikliği denilmektedir. Özgüven kişinin kendi kendini sevmesi, aldığı kararların arkasında durması, her zaman başaracağına inanmasıdır. Özgüven eksikliğinin belirtilerini ve üstesinden gelme yollarını sizin için araştırdık.

Çeşitli yaşam tarzlarına bağlı olarak insanlarda farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Genellikle içine kapanık ve sosyal ortamlarda bulunmayan bireylerde bu psikolojik sorunlara daha fazla rastlanmaktadır. Diğer insanlarla iletişim halinde olmak ve sosyal çevreler edinmek insanların ruh sağlığı açısından fazlası ile önem taşıyan bir durumdur.

Bazı insanlarda içine kapanık olmanın ve çevreden uzak yaşamanın sonucunda özgüven eksikliği görülebilmektedir. Bu durumun daha başka pek çok nedeni bulunur ve genel olarak yaşam biçiminden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca yetiştirilme tarzı da kişilerin özgüvenini belirleyen temel faktörler arasındadır. Bu nedenle anne babalar çocuk yetiştirirken temel eğitimlerin yanında, bu tarz kişilik özelliklerini de çocuklarına vermeye çalışmalıdır.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Şimdi dilerseniz özgüven eksikliği nasıl bir sorundur, nedenleri ve tedavisi nelerdir gibi bilgilerin yanında, çocuklarınızda özgüven eksikliği olduğunu ilk fark ettiğiniz anda yapılması gerekenleri öğrenelim.

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven Eksikliği Nedir?Özgüven bir insanın kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirmek ve bunun arkasında durma konusunda kendine verdiği cesaret duygusudur. Bunun yanında özgüven kişinin, kendi aldığı kararların olumlu olduğunu düşünmesi, kendini sevmesi, yapabileceğine inanması, her konuda yeterli olduğunu bilmesi, kısaca kendini sevip inanması demektir. Bu duyguların eksikliği ise özgüven eksikliği dediğimiz psikolojik sorunu meydana getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kendisinden memnun olmadığı ve sürekli olarak sıkılgan bir ruh hali içerisinde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Aynı ortamda yaşayan, aynı zeka düzeyine sahip ve aynı eğitimi almış insanları düşünelim. Hatta bir annenin yetiştirdiği iki çocuğu ele alalım. Biri gayet kendine güveniyor, her ortama rahatlıkla girip eğlenebiliyor; diğer ise tam zıttı yönde özgüven eksikliği yaşıyor. Görünen her şeyin eşit ve normal olduğu böylesi bir durumda, çocukta meydana gelen özgüven eksikliğinin mutlaka bir sebebi olmalı değil mi?

Biz genel olarak yazımızda hep çocuklar üzerinden anlatarak ilerledik. Zaten özgüven çocuk yaşta oluşur ve yapılan bazı yanlışlar da daha çocuk yaşta özgüven eksikliğinin oluşmasına sebep olur. Uzmanlar aşağıda saydığımız sebeplerin bir çocukta özgüven eksikliğine yol açtığını söylüyor;

 • Çocuğa yeterince güvenilmemesi
 • Başardığı zaman ödüllendirilmemesi veya bu duygunun yaşanmasına izin verilmemesi
 • Çocuğun yeteneklerinin görmezden gelinip, değerlendirilmemesi
 • Sorumluluk verilmemesi, her durum karşısında "sen yapamazsın" cümlesinin kurulması
 • Ceza odaklı davranışlar
 • Çocuğun yeterince özgür bırakılmaması
 • Başarısız olduğunda yanında durulmaması, yalnız bırakılması gibi etkenler bir çocukta özgüven eksikliği oluşmasının en önemli unsurları olarak görülüyor.

Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?Özgüven konusunda sorun yaşayan insanlar, çevrelerindeki diğer insanlarla da iletişim kurmakta ve kendilerini ifade etmekte fazlası ile zorlanırlar. Özgüven eksikliği olan bir birey yaşamının her alanında sorun yaşayabilir. İş hayatı, sosyal çevre, diğer insanlarla olan ilişkiler ve kalabalık bir ortam bu kişiler açısından çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Yapmış olduğu bir işte bile kusur ararlar ve diğer kişilerin bu yapılan iş karşısında memnun olmayacağını da düşünürler. Böyle olduğu zaman da üretkenliklerini kaybederler. Ayrıca sosyal bir ortama girmiş oldukları zaman kendilerini ifade etmekte, konuşmakta ve diğer insanlarla iletişim kurmaktan çekinirler.

Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?

Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?Eğer birinde veya bir çocukta özgüven eksikliği benzeri bir durum sezdiyseniz, bunun ilerleyip kişiliğini tamamen etkisi altına almasına izin vermeden gereken önlemleri almalısınız. Özgüven eksikliği için en garanti yol psikolojik bir destek alınması olsa da bu sorunu yaşayan insanlar kendi iç dünyalarında da bunu çözebilirler. İlk olarak daha sosyal bir hayata girilmesi ve diğer insanlarla bağlar kurulması oldukça önemlidir.

Olumsuz olan düşüncelerin yerine, daha pozitif düşünülmesi de bu durumdan kurtulma aşamasında fazlası ile yardımcı olacaktır. Görünüş ve giyiminiz de özgüveninizin yerinde olması açısından önemlidir. Buna da dikkat ederek sorunu biraz daha azaltmayı sağlayabilirsiniz.

Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin yapmış oldukları yanlışlardan bir tanesi de, sürekli olarak kendilerini eleştirmek ve yanlış olan yönlerini bulmaktır. Bu hatalardan da vazgeçip kendinizi daha az eleştirmeye başlar ve olumlu yönlerinizi daha ön plana çıkartmaya çalışırsanız, özgüven eksikliği gibi bir sorununuz varsa yakın zaman içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Özgüven Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

Özgüven Eksikliği TedavisiBir insanın özgüven eksikliği problemini çözebilmesi için, öncelikle bu sorunun kendinde olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için gerekli olan ilk aşama budur. Özgüven eksikliğini gidermek için psikolojik bir destek almak da oldukça önemli bir konudur.

Atalet Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?

Bir uzman tarafından alınan destek neticesinde çözüme ulaşılabilir. Ayrıca kişilerin tedavisi bu şekilde gerçekleşirse, daha kalıcı çözümlere ulaşılacağından, tekrar bir güven eksikliği duygusu çekmeleri de ortadan kalkmış olacaktır. Bu tedavi aşaması fazla kısa süreli olarak gerçekleşmeyebilir. Sorunun temelinde yatan nedenin en ince şekilde araştırılması ve bunun üstüne gidilmesi gerekebilir. Daha sonrasında ise buna uygun bir şekilde tedavi uygulanarak sorun tamamen çözülebilmektedir.

Konu Hakkında Bilgilendirici Video

Sonuç ve Okura Sorular

Bir insanın özgüveni nasıl ki çocuk yaşlarda oluşuyorsa, bunun eksikliği de yine o yaşlarda olmaktadır. Özgüven toplumda ve özel hayatta kişinin mutlu olmasını sağlayan en önemli olgulardan biridir.
Çocuğunuzun özgüveninin gelişmesi için neler yapıyorsunuz?
Yeni biriyle tanıştığınızda, onun özgüveni olup olmadığını nasıl anlarsınız? Kendinize göre belli kriterleriniz var mı?
Zaman zaman özgüveninizin azaldığını düşünüyor musunuz?
Çocuğunuzda özgüven eksikliği gibi bir durum fark ettiğinizde ilk olarak ne yaparsınız?Okur Yorumları

35 yorum
 1. Özgüven kolay kazanılacak bir özellik değil. Bu nedenle özellikle gelişim süreçlerinde hatalı yetiştirilen bireylerde ileri seviyede özgüven eksikliği görülüyor. Yine özgüven fazlalığı da bana göre bir hastalıktır. Ben toplumumuzda özgüven eksikliği kadar fazlalığı yaşayan hastalarında olduğunu düşünüyorum.

 2. söylemesi kadar kolay değil insanların içine çıkıp konuşabilmek. bu işkence gibi. ve düşüncelerimin ne kadar yanlış olduğunu bilsem de bunu düşünmemek elimde değil. bu cidden zor bir şey.

  1. bu dertler dünyaya senle mi geldi senle mi gidecek zaten ölüp gidecez aklına geleni söyle canının istedigi herşeyi yap etten kemıkten insanız unutma seni öldürmeyen şey güçlendirir ve daha da kendıne güvenmek için spor yap kanıtlanmıs bırsey bu kolay vazgecme kimse senden üstün degıl

   1. Şuan 28 yaşındayım çoçukluğumdan beri kekemeyim allah kimsenin başına vermesin kafamda sureklı bu sorun ıle yaşıyorum hep iç çekişmeler hep karamsarlık.. özgüvenim sıfır çok insandan kazık yedim bir birey olabildiğimi düşünmüyorum hep çekiniyorum hep içime kapanık yaşadım hayatım gecip gidiyor yaş 28 en son da bir kızdan darbe yedim o kadar saplantı yaptım ki onu mesela 3 yıldır unutamıyorum.. nasıl geçer bir uzmanın yardımı olurmu arkadaşlar tavsiye eden cevap yazabilir mi ?

 3. Özgüven sorunu yaşayanlardan biri olarak şunu kesin söyleyebilirim insanın birşeyden korkmasının sebebi korktuğu şeyi gerçekte bilmemesi onu kendi hayatında doğru kaynaklardan faydalanarak deneyimlenememesidir

  1. Cok dogru soylemissiniz yusuf bey bn daha yeni psikoloğa gittim kendimde surekli yapamama korkusu varoldugunu belirttim neden boyle dusunuyorsun diyor ben zaten neden kaynaklandigini bilsem oraya gitmezdim resmen daraldim o 45 dakkada

 4. Söylendiği kadar kolay değil. Kendimin olumsuz yönlerini düşünüp durmaktan kendimi elestirmekten oteki insanlari kendimden cok ustun gormekten beynim yok olmak üzere yenemiyorum ne yapsamda özgüvenimi saglayamiyorum. Bu cok kotu bsey.

 5. Ben daha çok insanları kendimle kıyaslıyprum sanırım buda özgüven eksikliği.Bu kıyaslamaları çoğuzaman o benden üstün ve şu benden aşşağı ezik şeklinde düşünmemlw oluyo heekesin eşit olduğunu düşünüp kıyaslamak istemiorum artık çok yoruldum.kendimden daha iyilerle kıyaslayınca enerjim düşüyo diğeelwrini aşşağı görüncede şımarık oluyorum yoruldum artık napabilirim önerileriniz varmı?

 6. Yağmur hanım durumdayız gerçekten bende başa çıkamıyorum yok yani böyle bişey başarılı bir insanım ama şu özgüven eksikliğim yüzünden yawaş yawaş herşeyimi kaybediyorum

 7. benimde müthiş bir özgüven problemim var. şu yazıyı yazarken bile birisi görürmü beni tanırmı? diye paranoyaklık yapıyorum kendi kendime 🙂 çocuklugumdan beri bi çekingenlik halim vardı hep. bu çekingenlik – utangaçlık durumum benim yanlış meslek secmemle kat ve kat daha da arttı. meslegimden nefret ediyorum. çalısmak istemiyorum. sevmiyorum. sevmediğim için de kendimi geliştirmek de istemiyorum. ve böyle olunca hiç bişey anlamıyorum. kendimi aptalmış gibi hissediyorum. degersiz hissediyorum. para kazanamadığım için psikoloğa bile gidemiyorum 🙂 özgüvenim o kadar yetersiz ki psikoloji kitapları okusam düzelinebilecegimi biliyorum ama üşengecliğimden okumak istemiyorum. veeee gıdım kadar özgüvenime son bir darbede nerden geldi biliyormusunuz? 24 yasındayım ve hayatımda hiç sevgilim olmamıstı. hoş bir bayanla tanıstım ( tabi onun girişimleriyle 🙂 ) çok mutluydum.evlilik hayali falan kuruyodum. kendime güvenim daha da artıyodu hemde. kendimi biraz açmaya çalısıyodum. iyi geliyodu bana. tabi o benimle bi güzel oynadı. beni kandırdı. bana ihanet etti diyemiyorum çünkü sevgili olmamışız 🙂 nasıl bişey ben de anlamadım. tabi ben bu zatı hayatımın tam merkezine koymustum safiyane duygularımla. daha sonra o merkez den çıkınca ben çöktüm. kendimi tanıyamıyorum şu anda.3-4 ay gecti ama ben o kadar takıntılı bir insanım ki her gün aklıma geliyo bana yapılan haksızlık her gün.beynim kirlenmiş gibi hissediyorum. bu hiç bir zaman geçmiycek. eee noldu şimdi benim özgüven güven işte hersey sıfırın altındaaa… özgüvensiz bi insan oldugumu dısarıya belli etmemek için çıpınıyorum herzaman. paranayok paranoyak düşünüyorum acaba sunu yapsam bumu olur. şu adam napabilir. şöyle desem nolur falan tarzında. (bazen kafayı bozup cinayaet işleyen katilleri anlayabiliyorum. psikoloji çöktümü herseyi ypabilir insan heralde.) hayatım çok kalitesiz. keyifsiz. recetemide biliyorum kendimce. 88 kpss puanım var bununla atanabilecegimi umut ediyorum. ve iyi bir insan karsıma cıkar diye ümit ediyorum herseyi unutturucak. ve gerekli destekleri alıp daha kaliteli bi hayatım olabilir diye ümit ediyorum……

 8. Bende aynı sorundan müzdaribim arkadaşlar. Çok sıkıcı bi durum bu.biraz kendimden bahsedeyim, ergenliğimde başladı diye düşünüyorum bu özgüvensizlik yaşadığım olaylardan ötürü, sosyal olmada kendimi ifade etmekte sıkıntılar çekiyorum, kişiliğimi yansıtamıyorım tam anlamıyla bu yüzden insanlar tarafından soğuk biri olarak bilindim hep buda beni üzüyor. Milletin dediği gibi kafaya takma gibisinden, çık insan içine karış demekle geçmiyor bu özgüvensizlik hali, demesi kadar kolay değil, hiç anlamıyorlar beni bu beni üzüyor, aşamadım şu hali çok kafaya takıyorum bunu, iyileşme çaresi ararken bitane nöropisikiyatri hastanesi buldum bana yakın, orda tedavi olmayı istiyorum gidicem işte yakın zamanda, sizlerle bu konu hakkında konuşmak isterim arkadaşlar.

 9. Valla bu işin çözümü galiba yok bendede var ama okuduklarımdan sonra sizinkilerden az olduğunu gördüm bu iş kısa süreli çözülür ama dışarlarda sosyal olarak takılırsanız uzun vadede atlatabilirsiniz diye düşünüyorum

 10. Benim cok fazla ozguven sorunum var niye diye sorarsaniz belki kulaga cok sacma gelebilir ama benim yerimde olsaniz sizde ayni seyi dusunurdunuz..
  Suan 16 yasindayim ve 4.siniftan beri gozluk takiyorum zaten hersey bu gozluk takmamla oldu.
  Gozluk takyigim icin 4.siniftan beri hep dalga gecildim 4 goz diye en agiri ise arkadaslarimim yaninda dalga gecilmesi ve en kotusu sevdigim cocuğun yaninda dalga gecilmesi simdi gelelim asil konuya gozlukle ne alaksi var diyeceksiniz.
  Gozluk takmam la kesinlike ozguvenim bitti.
  Birisiyle tartistifimda hemen benim bi kusurumla dalga geciyorlar (gozlugumle/) ve ben gercekten cok kiriliyorum beni hep kucumsuyolar bi ara tasa takilip az kalsin dusecektim ve bana arkadasim 4 tane gozun var goremiyosun diye dalga gecmisti ama ben sadece gulmustum ama asla icten bi gulme olmamamisti o gun kendimden o kadar cok nefret etmistim ki aglaya agla ya gozlerim agrimisti hep isyan etmistim cunku hep dalga gecilen olmustum ve bu yuzden bi tartismada hakkimi arayamiyorum cunku gercekten oyla insanlar var ki hakli olsunlar diyw hemen birilerin kusurlariyla dalga geciyorlar.
  Sizin icin kucuk bi sorun olabilir ama benim icin cok buyuk bir sorun bunu normalde kimseyle paylasmadim ama tanimadigim insanlarin tavsiyelerini almak isterim (:

  1. Sevgili kardeşim seninki; özgüven eksikliği değil, ergenlik döneminin getirdiği sıkıntılar, kesinlikle cesaretin kırılmasın

  2. Seni o kadar cok iyi anlıyorum ki. Ben de gozluk taktigim icin cok mutsuzum etrafımdaki insanlar gozluksuz gorebiliyorken ben neden gozluk takiyorum diye hep sorup duruyorum kendime. Bende 1. Siniftan once takmaya basladim ve benle de dalga geçildi ozellikle arkadaslarimin gözlüğümu taktiklarindaki tepkileri beni cok uzuyor ve iyice özgüvenini yitirmis durumdayim. Bence sorunun kucuk degil onemli bi konu ama 2 yil gecmis umarim suan daha iyisindir

 11. Benimde sanırım özgüven eksikliğm var kocam sürekli başıma kaktigina gore.. ne zaman biraz ilgisiz olsa yada beni kirsa çabuk kırıliyorum ve ağlıyorum ve o gönlümü alacağına her seferinde ozguvensizligime laf edip durup tereyağ gibi işte çıkıo… bu konuda eşlerin desteği önemli ben çoğunlukla sosyal bir insanım ve bir öğretmenim özgüven eksikliğinlmi kocamin bana olan güvensizliğinin yarattığını dusunuyorum yaptığım şeyler ona gore hep yanlış

  1. kadın çiçektir sulamaz isen solar gider kocana birisi cıkıp demeli ki kadınlar zarıf nadide incedir duygusaldır kırılır bunu anla ona gore konus özgüvenle senın alakan yok yaptıgın hersey dogru olsa yınede kusur bulurdu merak etme

  2. Bu durumun ozguven ile alakası yok bence . öyle olsaydı öğretmen olup bir sürü kişilerle diyalog iletişim kuruyorsunuzdur. Burada eşinizin eğitim durumu sizden düşükse , mesleki açıdan sizden düşükse , yada kendini sizden daha aşağı görüyorsa bunu kabul edemiyor olabilir. Bir nevi aşağılık ve yetersizlik kompleksine girmiş ise sizi her zaman küçümser ve aşağılar. Sizde değilde eşinizde özgüven eksikliği olabilir. Bir dönem bende yaşadım . bu benim nacizane fikrim

 12. Bende de ozuven eksıkliği var ama ne çeşit var anlayamadım arkadas ve sosyal cevrem cok kalabalık ama kedımde buldugum sorunlar sanrım bir çığ oldu bende altında kaldım ama bu sorundan kurtulacagım çünkü hiçbirseyi başaramayacak olma hissi gerçekten çok acı diğer isanların benden kuvvetli,zeki ve daha üstün olduğunu dusunme olayı beni bitiriyor düşünsenize o yapar ben yapamam nekadar acı bir cümle ama kurtulacağım…

 13. Osman kardeşimiz iyi söylemiş 🙂 Özgüven denilen şey maddiyata bağlıdır. Cebinde paran varsa özgüvenin de vardır. Belki herkes için bu geçerli değildir ama çoğu insan için bu böyledir. Paran yoksa hiçbirşey yapamiyorsun ve bu insanı olumsuz yönde etkiliyor. İçine kapanıklık kimseyle görüşmeme çevreden uzaklaşma bunlar hep parasızlık sonucu ortaya çıkıyor.. Psikolok falan filan bunlar hikâye.

  1. Kendi durumunuzu genele yaymışsınız. Para ve maddiyat özgüveni olumlu yönde etkileyebilir evet. Ama bu parası az olan insanların düşük özgüveni olacağı anlamına gelmez. Öyle olsaydı kendi imkanlarıyla zengin olan bir çok insan şuan ki konumuna ulaşamazdı. Özgüven eksikliğinin sebebi kişinin oluşturduğu yanlış düşüncelerdir. Düşüncelerde duygu ve davranışları şekillendirir. Kendiniz başa çıkamıyorsanız bir destekle üstesinden gelebileceğiniz bir durumdur. Ancak alacağınız destek için de önyargılı olmayın. Kimse sihirbaz değil bir görüşme ile sorunlarınızı çözsün.

 14. Kısacası bu sorun aileden dolayı olan bir şey burdan selam yolluyorum aile bireylerime .. çok iyi bir şey yaptınız şiddetli bir özgüven problemı yaşattığınız için size minnettarım. Yazılan nedenlerin hepsi eşittir ben 😠😠😠😳

 15. Ben daha 16 yaşındayım 2. Sinifta babamin işi nedeniyle şehir değiştirmiştik çok başarılı ve özgüveni yerinde bir çocuktum o zamanlar.Sonra 3. Siniftan 9. Sinifa kadar sinif ortaminda dişlama hakaret tipimle dalga geçildi çok fazla kavga ederdim.Hiç kiz arkadaşim olmadi hep eziklendim aileme anlatamadim bunlari.Her gece beni kimse sevmiyor diye ağlardim.Sonra bilgisayar oynamaya başladim saatlerce şu an mutluyum ancak toplumda bir yerim olmadigi icim üzülüyorum.Aynaya bakmak istemiyorum hicbi kizla iletisim kuramiyorum.Otobuse bindigimde insanlarin benden igrendigini dusunuyorum.Bana yardimci olursaniz sevinirim

 16. Osman kardeşimiz iyi söylemiş 🙂 Özgüven denilen şey maddiyata bağlıdır. Cebinde paran varsa özgüvenin de vardır. Belki herkes için bu geçerli değildir ama çoğu insan için bu böyledir. Paran yoksa hiçbirşey yapamiyorsun ve bu insanı olumsuz yönde etkiliyor. İçine kapanıklık kimseyle görüşmeme çevreden uzaklaşma bunlar hep parasızlık sonucu ortaya çıkıyor.. Psikolok falan filan bunlar hikâye.

  Asıl maddiyat hikaye çünkü cebinde paran var altında araban ama ortamda kendini ifade edemiyorsun hep baba parası ile yaşıyorsun kendin iş kuramassın çünkü yapamam dersin olurmu olmaz mı 8 kişi olur dese 2 kişi olmaz dese ikilemde kalırsın bu özgüven eksikligidir para ile alakası yoktur bu para olayı tamamen uydurmadır.

 17. Emre bey merhaba bilinçaltı inançları tespit edip ona göre telkin(ritmolans) veren ciddi siteler var dilerseniz oralardan destek alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler