Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan bel soğukluğu literatürde, gonore adıyla da bilinmektedir. Hastalığa sebep olan Neisseria gonorrhoeae adındaki bakteri idrar yolları ve döl yatağında bulunduğundan, cinsel ilişki sırasında çok rahat bulaşabilmektedir. Halk arasında bu tür hastalıklar utanç meselesi yapılıp gizlendiğinden, yayılımı da ne yazık ki çoktur. Bu makalemizde bel soğukluğu hastalığının nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini öğrenerek, daha yakından tanıma fırsatı elde edeceksiniz.

Bel soğukluğu (belsoğukluğu) cinsel yolla bulaşan sık görülen bir hastalıktır ve “gonore” olarak da adlandırılır. Bel soğukluğu kolayca tedavi edilse de, ciddi ve bazen kalıcı komplikasyonlara neden olabilir. Pelvik inflamatuar hastalık, enfeksiyonun uterus veya fallop tüplerini etkilediği kadınlarda görülür. Pelvik inflamatuvar hastalığa bağlı en ciddi komplikasyon (kısırlık) infertilitedir. Ayrıca kadınlarda çeşitli enfeksiyonlara ve idrar yolu problemlerine sebep olabilir.

Bel soğukluğu olan erkeklerde görülen komplikasyonlar arasında; epididimit (sperm kanalı iltihabı) ve infertilite (kısırlık) bulunur. Temel olarak bel soğukluğuna, Neisseria gonorrhoeae bakterisi neden olur ve bu hastalığa dair tüm vakalar teşhis edilip rapor edilmez.

Çünkü halk arasında utanılan bir hastalıktır ve tedavi edilmediği için yayılma oranı daha da yüksektir. Bel soğukluğu, doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir. Tedavi edilmezse bel soğukluğu, bir kişinin HIV virüsüne (AIDS) yakalanma riskini arttırabilir. AIDS hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bel Soğukluğu Nedir?

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır (STD), hem erkeklere hem de kadınlara bulaşabilir. Cinsel organlarda, rektumda ve boğazda enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle 15-24 yaş arası gençler arasında çok yaygın bir enfeksiyondur. Hastalık kendisini küçük yaralar, kaşıntılar, döküntüler, ateş ve şiddetli ağrı ile belli edebilir. Hastalıktan utanılması ve hastalığın gizlenmeye çalışılması hem aids riskini artırmakta hem de kısırlık gibi kalıcı sorunlara sebep olmaktadır. Kısırlık hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bel Soğukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Bel soğukluğu, Neisseria gonorrhoeae bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur ve en çok üreme sistemini etkiler. Bunun yanı sıra; ağız, boğaz, gözler ve rektumun mukus zarlarını da etkileyebilir. Enfeksiyon, penis, vajina, anüs veya oral yoldan ilişkiliye girildiğinde, enfekte bir kişiden cinsel temas yoluyla bulaşır.

Erkeklerin bel soğukluğunu bulaştırmak veya hastalığı almak için meni boşalımı yapmaları gerekmektedir. Hastalık taşıyan bir anneden doğum sırasında bebeğine bel soğukluğu geçebilir. Cinsel yönden aktif olan herkes bel soğukluğu bulaşma riski altında olmasına rağmen en yüksek enfeksiyon oranları; gençler ve genç erişkinlerde görülür.

Bel Soğukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Aktif bir bel soğukluğu enfeksiyonu olmasına rağmen belirti vermeyebilir. Belirtiler, enfeksiyona maruz kaldıktan sonra 1-14 gün içinde herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir. Erkekler ve kadınlar biraz farklı belirtiler yaşarlar. Elbette belirtilerin cinsiyet ve yaş gibi faktörlere göre değişebildiği unutulmamalıdır.

Erkeklerde görülen belirtiler:

 • Sarılıkla benzeşen beyaz, sarı veya yeşil idrar rengi
 • Testislerde veya skrotumda ağrı
 • Ağrılı ve / veya sık idrara çıkma
 • Anüste kaşınma, ağrı veya kanama
 • Boğaz ağrısı, kaşınma, yutma güçlüğü veya şişmiş lenf nodülleri
 • Göz ağrısı, ışık hassasiyeti ve / veya göz kaşınması, sızısı.
 • Kırmızı, şişmiş, sıcak ve ağrılı eklemler.

Kadınlarda görülen belirtiler:

 • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı
 • Ateş
 • Sarı veya yeşil vajinal akıntı
 • Vulva şişmesi
 • Adet dönemi harici dönemlerde kanama
 • Cinsel ilişki sonrası kanama
 • Kusma, abdominal / pelvik ağrı
 • Ağrılı ve sık idrara çıkma
 • Anüste kaşıntı, ağrı, kanama veya bağırsak hareketlerini andıran ağrı
 • Boğaz ağrısı, kaşınma, yutma güçlüğü veya şişmiş boyun lenf bezleri
 • Kırmızı, şişmiş, sıcak ve ağrılı eklemler

Bel Soğukluğundan Korunma Yolları Nelerdir?

Bel soğukluğundan kaçınmanın birçok yolu vardır ve çoğu kişisel yaşayış biçimi ile alakalıdır. Cinsel ilişkiden kaçınma, vajinal veya anal ilişkide prezervatif kullanma, oral yoldan ilişki kurarken kondom kullanma, karşılıklı olarak tek eşlilik veya ortak anlaşma, bel soğukluğundan korunmak için yapılması gereken en önemli davranışlardır. Kişiler, eşleri ya da cinsel eşlerinin bel soğukluğu geçirmeleri ya da enfeksiyon belirtileri yaşamaları halinde, acilen sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir.

Bel Soğukluğunun Tedavisi Nedir?

Bazı durumlarda cinsel yolla bulaşan başka hastalıklara ek olarak doktorunuz bel soğukluğu için bir test yapmanızı isteyebilir. Bel soğukluğunu test etmek, idrar örneğini veya etkilenen bölgenin bir sürüntüsünü analiz ederek yapılabilir. swab örnekleri sıklıkla penis, serviks, üretra, anüs ve boğazdan alınır. Vajinal sürüntülerin analizinde, kadınlar için ev kitleri de mevcuttur. Bu kitler bir laboratuvara gönderilir ve sonuçlar doğrudan raporlanır.

Test, bel soğukluğu enfeksiyonu için pozitifse, birey ve eşinin bazı antibiyotiklerle tedaviye ihtiyacı olacaktır ve tedavi tamamlanıncaya kadar herhangi bir ilişkiden kaçınmalıdır. Tedavinin tamamlanmasından sonra çoğu birey için yeniden test yaptırmak gerekli değildir. İkinci test gerekli olması halinde, tedaviden 7 gün sonra yapılmalıdır. Çocuklu bir kadın enfekte ise, bel soğukluğunun bulaşmasını önlemek için bebeğe bir göz merhemi verilecektir. Ancak göz enfeksiyonu gelişirse antibiyotik gerekebilir.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler