Lohusa Humması (Albastı) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Halk arasında albastı olarak bilinen lohusa humması, yeni doğum veya düşük yapmış annelerde görülen, ateşli, iltihabi bir hastalıktır. Tedavi edilmeyip geç kalındığı takdirde, başka organlara da yayılan hastalık, fazlasıyla ciddiye alınmalıdır. Eğer doğum yapılan yer yeterince hijyen değilse ya da lohusa kadın kendi temizliğine özen göstermiyorsa, vajinal kanalda ve idrar yollarında iltihaplanma olabilir.

Lohusa humması birtakım ihmaller çerçevesinde yeni doğum yapmış anneleri bekleyen en önemli tehlikelerden biridir. Halk dilinde albastı olarak adlandırılan bu durum yeni doğum yapmış kadınların, üreme ve idrar yollarındaki enfeksiyon ve iltihaplanma görülmesi durumudur.

Lohusa hummasının başlıca sebeplerinden biri, doğum yapılan koşulların hijyen olmaması ve bu kurala yeterince özen gösterilmemesidir.

Doğumu takip eden bir hafta içinde nüksetmesi olası olan lohusa humması rahatsızlığı, ilk olarak yüksek ateş belirtisi ile ortaya çıkar. Geçmiş yıllarda tedavi şartlarının yeterli olmaması ve teşhisin zamanında konamamasından dolayı yeni doğum yapmış annelerin ölümüne sebep olan en önemli rahatsızlıklardan biriydi. Lohusalık döneminde karnın birden yumuşaması ve akıntının normalden fazla olması gibi belirtilerde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı ve gereken tedavi ihmal edilmeden uygulanmalıdır.

Lohusa Humması (Albastı) Nedir?

Lohusalık döneminde birçok duruma karşı savunmasız kalan kadınları bekleyen tehlikelerden biri de lohusa hummasıdır. Çeşitli nedenlerden dolayı üreme organının ve idrar yollarını mikrop ve bakterilere maruz kalması durumunda bu organların enfeksiyon kapması durumuna lohusa humması adı verilmektedir. Başka bir ifadeyle, doğumdan veya düşük yaptıktan sonra, annede görülen, mikroplu ve ateşli hastalıktır.

İlgili İçerik: Doğum Sonrası Depresyonu Nedir?

Günümüzde tedavisi mümkün bir hastalık olsa da, geçmişte yetersiz imkanlar nedeniyle lohusa hummasından dolayı birçok anne hayatını kaybetmiştir. Lohusa humması en büyük olasılıkla, doğumda annenin bakteri ve mikroplara karşı savunmasız kalması sonucunda oluşmaktadır. Lohusa hummasına karşı yeni annelerin tedbirli olmaları için doğum sonrası hijyen kurallarına fazlasıyla dikkat etmeleri gerekiyor.

Lohusa Hummasının Nedenleri Nelerdir?

Lohusa hummasına neden olabilecek bazı temizlik dışı ihmaller, lohusa bayanların doğumdan sonraki ilk günlerinin böyle bir rahatsızlıkla karşılaşmalarına neden olmaktadır. En önemli nedenlerden biri olan doğum yaptıran kişilerin hijyen kurallarını hiçe sayarak doğuma yardım etmeleri gelmektedir. Buna takiben annenin de doğum sonrasında kendi kişisel hijyenine yeterince önem vermemesi, lohusa hummasını tetiklemektedir. Ayrıca doğumda ve sonrasında zatürre ve grip gibi enfeksiyonel rahatsızlıkların geçirilmesi lohusa humması sebepleri arasında sayılmaktadır. Altı haftalık lohusalık sürecini tamamlamadan eşlerin cinsel birliktelik yaşamaları da, bakteri ve mikroplara karşı açık olan yeni annenin lohusa hummasına yakalanma riskini artırmaktadır.

Lohusa Hummasının Belirtileri Nelerdir?

Üreme organlarında ve idrar yollarındaki iltihaplanmayla başlayan lohusa hummasında ilk belirti yüksek ateştir. Yeni doğum yapmış olan kadınlarda sebepsiz yere ateş yükselmesi durumu varsa hemen doktora giderek lohusa humması teşhisi ile birlikte gerekli tedavi uygulanmalıdır. Genelde doğum gerçekleştikten 3-7 gün sonrasında ateş yükselmeye başlar, çok fazla akıntı gelir. Olması gerekenden fazla bitkinlik ve halsizlik hissedilir. Vajinada başlayan iltihabi durum eğer hemen doktora gidilmezse, yayılarak diğer organlara da aktarılır.

Lohusa Hummasından Korunma Yolları Nelerdir?

Lohusa hummasına karşı hamilelik sürecinde her bayan bilinçlendirmeli ve buna göre her anne adayı kendi çapında önlemini almaya çalışmalıdır. Bu noktada doğum yapılacak hastanenin ya da merkezin öncelikle temizlik kurallarına özen gösteriyor olmalarına dikkat ederek seçim yapmak gerekir. Doğum zamanı geldiğinde de, doğum yaptıracak kişiler bu konuda uyarılmalıdır. Ayrıca doğumdan önce sıkça yapılan vajinal muayenenin hijyen çerçevesinde yapılmasına özen gösterilmeli ve herkes tarafından yapılmamalıdır. Gebeliğin son aylarında cinsi münasebetten olabildiğince kaçınmalı ve olduğu durumlarda da temizliğin özenle yapılması gerekir. Lohusa humması tedavisi mümkün bir hastalık olsa da, geç kalınmış ya da yetersiz tedavi sonucunda annenin kısır kalması söz konusu sonuçlardan biridir.

Lohusa Hummasının Tedavisi Nedir?

İstirahat ile tedavisi mümkün olan lohusa hummasında, yeni doğum yapmış kadının üreme organında kalmış olan parçalar varsa onlar temizlenerek, hummaya neden olabilecek sebepler ortadan kaldırılır. Diğer yandan lohusa hummasının diğer organlara da zarar verici etkisinin bulunmasından dolayı, kalbi kuvvetlendirmeye yönelik ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca lohusa kadının kaliteli ve sağlıklı bir beslenme şekli ile bağışıklık sistemine destek olması da, lohusa hummasını çok kolay bir şekilde atlatmasını sağlar. Ancak yeni doğum yapmış kadınlar mecbur kalmadıkça ağrı kesici bile olsa, ilaç almazlar. Çünkü bebeklerini emzirdiklerinden, annenin beslenmesindeki ve vücuduna giren her şey, doğrudan bebeği de etkilemektedir. Bu yüzden lohusa humması veya başka bir hastalığa yakalanmamak için, en doğru yol, anne adaylarının sağlık ve temizliğe çok dikkat etmeleridir.

Okur Yorumları

3 yorum
  1. Lohusa donemiyle ilgili benim gibi hamile anneleri bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim. Guzel bir makale olmus.

  2. bilgihanem sitesinde 1 tane boş yazı yok, elinize sağlık harika site. birçok bilgiyi buradan buluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler