Dut Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Dut Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Karadut ve beyaz dut meyvesinden elde edilen, yapımı oldukça zahmetli olan dut pekmezi; yaşlanmayı geciktiren, bağışıklığı güçlendiren, mide rahatsızlıklarını gideren mucizelere sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren kullanıldığında beyin gelişimini desteklemektedir. Bu makalemizde sizlere dut pekmezinin yararları, nasıl yapıldığı ve tüketme koşullarından bahsedeceğiz.

Yasemin Saygın

Bilhassa mide hastalıkları için önerilen dut pekmezi, kahvaltı sofralarının olmazsa olmazıdır. Gün içinde muhakkak bir miktar tüketilmesi gereken pekmezin yapılması oldukça zahmetlidir. Bu nedenle piyasada dut pekmezi adı altında yüzlerce marka ve tür bulunmaktadır. Kullanıcıların muhakkak detaylıca araştırıp organik olan dut pekmezini tercih etmeleri önemlidir.

Özellikle kış aylarında tüketilen dut pekmezi, kışın vücudun ısınmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında enerji veren pekmez, kış hastalıklarına karşı vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Solunum yolları için faydaları oldukça fazla olan dut pekmezinin bronşit ve astım hastaları için şifa kaynağı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında düzenli olarak tüketilen pekmez vücudun her noktasında, sisteminde tedavi edici olacaktır.

[renkbox baslik="Andız Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/andiz-pekmezi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/andiz-pekmezi-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Vücudun kendini toparlaması ve başta demir olmak üzere kanda bulunan pek çok değerin ideal olabilmesi için dut pekmezi tüketilmelidir. Kişinin zeka gelişiminin yanı sıra bedensel gelişimi de bu değerlere bağlıdır. Bu nedenle pekmez birçok açıdan önemlidir.

Dut Pekmezi Nedir?

Dut Pekmezi Nedir?

Dut meyvesinden elde edilen pekmez türüne dut pekmezi adı verilmektedir. Dut pekmezi, halk arasında her derde deva olan pekmez olarak bilinmektedir. Henüz yaşı küçük olan çocuklar küçüklüklerinden itibaren dut pekmezi tüketmeye başlarlarsa beyin gelişimleri yaşıtlarına nazaran çok daha hızlı olacaktır. Bunun yanında kendilerini daha güçlü hissedecekler, hastalanmaları da bir o kadar zor olacaktır. Çocuklar dışında en sık kullanan kesim ise sporculardır. Vücudun ihtiyacı olan tüm gücü veren dut pekmezini enerjiye ihtiyaç duyan herkes tüketmelidir.

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut pekmezini yapabilmek için geniş ve açık bir alana ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanında market ya da manavlardan aldığınız dutlar yerine köy ortamında toplanan doğal dutları tercih etmelisiniz. Dut pekmezi için gereken malzemeler yalnızca 1 kilogram dut, 1 kilogram sudur.

Dutları toplarken sap kısımlarını almamaya özen göstermelisiniz. Toplama işlemi bittikten sonra hemen pekmez yapılacaksa bir kez sudan geçirmelisiniz. Bu işlemle üzerinde bulunan böcekler ve arılar dağılacaktır. Yıkama işlemi sona erdikten sonra temiz bir bezin serili olduğu sepete koymalısınız. Altına muhakkak kapalı bir kap bırakmalısınız. Bu şekilde süzülen suyu muhafaza edebilirsiniz.

Suyu süzülen dutları tencereye ya da daha büyük ölçülerle yapacaksanız kazana almalısınız. Ölçü miktarınca suyu ilave ederek kaynamaya bırakmalısınız. Kaynama esnasında üzerinde oluşan beyaz gri renkli köpükleri muhakkak alıp atmalısınız. Kaynayan ve suyunu çeken dutları yine bez geçirilen bir kabın üzerine bırakmalısınız. Suyu süzüldükten sonra altta kalan suyu yeniden kaynamaya almalısınız. Kaynayan şırayı geniş olan kaplara yerleştirdikten sonra güneş gören bir alana bırakmalısınız. Yaklaşık 2 gün sonra şıra köpüksü bir hal alacaktır. Bu şekilde kavanozlarınızda muhafaza edebilirsiniz.

Dut Pekmezinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Dut Pekmezinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Dut pekmezinin en yaygın kullanım alanı mutfaklardır. Mutfaklarda daha çok kahvaltı sofralarına lezzet katması ve tatlılara tat kazandırması için kullanılan pekmez aynı zamanda sağlık sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe kullanılmasının temel nedeni ise kişinin vücudunun her noktasına ayrı şifa vermesidir. Cilt bakımı için de kullanılan dut pekmezi, yüzde meydana gelen siyah lekeler ve sivilceler için maske olarak hazırlanmaktadır.

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Dut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Dut pekmezinin temel faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kişinin kış aylarında başta gribal enfeksiyonlar olmak üzere pek çok hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olmaktadır. Bunun dışında kan dolaşımını dengeleyen dut pekmezi, bu yönüyle karaciğere oldukça fayda sağlamaktadır.

Kemik erimesi sorunu yaşayan bayanların en çok tüketmesi gereken besinler arasında yer alan dut pekmezi aynı zamanda çocukların kemiksel gelişimi üzerinde de oldukça etkili olmaktadır.

Doğal koşullar altında hazırlanıp satışa sunulan dut pekmezi kalbin sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Tansiyon hastaları için her gün bir çay kaşığın dut pekmezi oldukça şifalıdır. Tüm bunların dışında dut pekmezinin mide hastalıklarının tümüne iyi geldiği bilinmektedir. Midenizde meydana gelen yanma, sancıma ve gaz problemini dut pekmezi ile aşmanız mümkündür.

Dut Pekmezi Nasıl Tüketilmelidir?

Dut Pekmezi Nasıl Tüketilmelidir?

Dut pekmezini mide sorunu için tüketenler her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı yemelidir. Bunun dışında kan şekeri düşük olan kişilerin kullanması ise her sabah aç karnına 1,5 yemek kaşığı olmalıdır.

[renkbox baslik="Keçiboynuzu Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/keciboynuzu-pekmezi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/keciboynuzu-pekmezi-nedir-nasil-yapilir-kullanim-alanlari-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Hamilelik sürecinde gerek bebek gelişimi gerekse annenin kendini daha iyi hissetmesi için kahvaltılarda muhakkak en az 1 yemek kaşığı dut pekmezi kullanılmalıdır. Sağlık nedenlerinin dışında kullanımlarda da sabah kahvaltılarınızda düzenli olarak dut tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Dut Pekmezi Çeşitleri Nelerdir?

Dut Pekmezi Çeşitleri Nelerdir?

Dut pekmezinin iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki beyaz dut pekmezidir. Piyasada daha rahat bulunan hemen her şehirde ağaçlardan rahatlıkla toplanan beyaz dut, evlerde hazırlanarak daha kolay pekmez haline getirilmektedir. Diğer dut pekmezi çeşidi ise karaduttur. Daha az bulunan fakat daha çok faydası olan karadutun pekmez olması biraz daha zahmetlidir. C ve E vitamini yönünden oldukça besleyici olan karadut, beyaza nazaran daha ekşimsi bir tada sahiptir. Bu nedenle kullanan kişi sayısı diğer dut pekmezine göre daha azdır.

Dut pekmezinin faydaları gereği çocuklarınıza küçük yaşlardan itibaren tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirseniz zeka ve bedensel gelişimi oldukça desteklenecektir. Bunun dışında yetişkinlerin de zinde ve dinç olmaları için kahvaltı sofralarında bulunması yararlıdır.
Dut pekmezini siz ne şekilde tüketiyorsunuz?
Dut pekmezini evde kendiniz yapmayı denediniz mi? Yönteminizi paylaşır mısınız?
Dut pekmezini düzenli olarak tükettiğinizde ne gibi sonuçlar aldınız?
Dut pekmezinin herhangi bir yan etkisi ile karşılaştınız mı?Okur Yorumları
  1. Dut pekmezini ara ara tüketmek lazım. Yararlarının yanı sıra zararları da var elbette.