Hülya Şenyurt Kimdir? Hayatı ve Ödülleri

Hülya Şenyurt Kimdir? Hayatı ve Ödülleri

Hülya Şenyurt 1973 yılında, Karadeniz'in Ordu ilinde dünyaya gelmiş bir sporcudur. Judoya gönül veren Şenyurt, uzun yıllar bu spor dalını yapmıştır. Daha önce de çok güzel ödüller alan Hülya Şenyurt, 1992 yılında 48 kiloda aldığı bronz madalya ile adını duyurmayı başarmıştır. Ülkemizi 1992 Yaz Olimpiyatları'nda aldığı bronz madalya ile gururlandıran, Türkiye adına olimpiyatlarda ödül almış ilk kadın sporcu olan Hülya Şenyurt'un hayatını merak edenler için detaylı bir yazı sizlerle...

Erkan Karaca

Judo dalında dünya genelinde şampiyonluk başarısına sahip ilk kadın sporcu olma özelliğine sahip olan Hülya Şenyurt ismini pek çok kişi 1992 yılında tanımıştır.

1973 Ordu doğumlu olan Şenyurt, Türkiye için şampiyonluk başarısı kazanmış olan ilk olimpiyat sporcusu unvanına sahiptir. Barcelona şehrinde gerçekleştiren 1992 olimpiyatlarında gösterdiği üstün başarı sonucunda bronz madalya almaya hak kazanmıştır.

[renkbox baslik="Rutkay Aziz Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/rutkay-aziz-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/rutkay-aziz-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Elde ettiği başarı sonrasında henüz başka bir sporcunun bu alanda başarı gösterememesi sonucu da Hülya Şenyurt’u üzmüştür. Judo sporu alanında başarı elde ettiği sırada 48 kilo olan Şenyurt, 1998 yılında yaptığı judo sporunu bırakarak antrenörlük mesleğine yönelmiştir. Yaklaşık 12 yıl süren aktif spor yaşamı boyunca büyük başarılar elde etmesine karşın, adının tam olarak duyulmasını sağlayan 1992 Barcelona Olimpiyatları'ndaki göstermiş olduğu başarıdır.

Hülya Şenyurt Kimdir?

Hülya Şenyurt Kimdir?Henüz 19 yaşındayken 1992 Barcelona Olimpiyatları'nda judo dalında yarışarak madalya kazanmayı hak eden Hülya Şenyurt, buna bir de ödülü kazanmış olan ilk kadın sporcu olma özelliğini eklemiştir. 1992 yılından bu yana, bu başarının tekrarının yaşanmamış olması, Hülya Şenyurt’un judo alanında yapılan çalışmalara yeni bir soluk getirmesi gerektiğini düşündürmektedir.

Hülya Şenyurt'un Hayatı

Hülya Şenyurt'un Hayatı10 Kasım 1973 tarihinde, Ordu şehrinde doğmuş olan Hülya Şenyurt, okul çağlarında başladığı judo sporuna büyük bir tutku ile bağlanmıştır. Bu tutkusunu spor tarihi için bir ilk ile taçlandırmış olan başarılı sporcu, judoya olan ilgisinin aktif olarak judo yapmasa dahi bitmeyeceğini belirtmektedir. Kendisi gibi başka bayan sporcuların da katıldıkları spor dalında başarı elde etmelerini isteyen Hülya Şenyurt, bu isteğinin gerçekleşmesi için Judo Bayanlar Ümit Milli Takımı'nda antrenör olarak hizmet vermektedir. İngiltere’ye karşı bu başarıyı kazanmış olmanın yanı sıra, Türk spor tarihi için bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşayan ve yaşatmış olan Hülya Şenyurt, ismini spor tarihine yazdırmayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir: Sabiha Gökçen Kimdir?

Ülkemizde judo denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Hülya Şenyurt, bu özelliğini 1992 yılında kazanmış olduğu başarısına borçludur. Judo dalında daha önce hiçbir bayanın olimpiyatlarda gösteremediği çabayı ve başarıyı göstermiş olan ünlü judocu, şimdilere aktif olarak judo sporu ile ilgilenmek yerine antrenör olarak spor kariyerine devam etmektedir. Judoyu birebir yapmasa dahi, halen bu işin içinde olan Hülya Şenyurt için judo sporunun büyük bir tutku olduğunu söylemek mümkündür. Hülya Şenyurt’un 1992 yılındaki olimpiyat başarısının ardından başka hiçbir bayan sporcu judo dalında madalya kazanmayı başaramamıştır. Bu nedenle de elde ettiği başarı bu denli ses getirmiştir.

Hülya Şenyurt’un Kazandığı Ödüller

Hülya Şenyurt’un Kazandığı ÖdüllerHülya Şenyurt'u her ne kadar 1992 sonrasında tanımış olsak da daha önce kazandığı ödüllere de yer vermek istiyoruz. 1990 yılında Finlandiya şampiyonasında Avrupa 2. si olan Şenyurt, 1991 yılında ise Avrupa Gençler Şampiyonu olmuştur. 1992 yılında ise Barselona'da yapılan Yaz Olimpiyat Oyunları'nda 48 kiloda bronz madalya alarak ülkemizi gururlandırmıştır. Türkiye için judoda gösterdiği başarı sonucunda ödül kazanmış olan Hülya Şenyurt, bu başarısı sonrasında 6 yıl daha judo alanında performans sergilemiş ve sonrasında kariyerine antrenör olarak devam etmeyi tercih etmiştir.

Hülya Şenyurt, ilk kadın sporcu olarak kazandığı başarı sonrasındaki yaptığı açıklamalarda, judo sporunu ailesinden yaklaşık 6 ay gizli yaptığını, daha sonradan ailesine açıkladığını ifade etmiştir. Judo sporuna başladığı için küçük bir pişmanlık kırıntısına dahi sahip olmayan Şenyurt, kendi kızının da ileride judoyu tercih ettiği takdirde destekleyeceğini belirtmiştir. Türk spor tarihi için anlamlı bir başarı olarak, spor kariyeri süresince judo alanında farklı gözle bakan Hülya Şenyurt bu alanda kazanılan madalyaların artması için çalışmalarını kesintisiz sürdürmektedir.

Okur Yorumları