İnternet  Üzerinden (Online) Alışveriş Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternet Üzerinden (Online) Alışveriş Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

İnternetin hayatımızdaki yeri hiç kuşkusuz herkes tarafından tartışılamaz şekilde önemlidir. İnternetin bize sunduğu avantajlardan biri olan online, internet üzerinden veya e-ticaret sitelerinden alışveriş de diyebileceğimiz sanal alışverişlerdir. Online alışveriş sayesinde, evden çıkmadan istediğiniz ürünü sipariş vererek satın alabilirsiniz. Şimdi gelin online alışverişin bize sunduğu avantaj ve dezavantajlara göz atalım.

Selim Ateş

İnternet şüphesiz teknolojinin insanlara sunduğu en faydalı gelişmelerden biridir. Bunu doğru ve faydalı bir şekilde kullanmak internetin faydalarını artırırken, zamandan ve daha pek çok şeyden tasarruf etme imkanı da sunmaktadır. Son yılların parlayan sektörü haline gelen e-ticaret, insanların evde oturdukları yerde alışveriş yapma imkanı sunan hizmet alanlarından biridir. Sayıları giderek artan online alışveriş sitelerinin çeşitliliği, internet kullanıcılarının da ihtiyaçlarına göre bu sitelere yönelmelerini sağlamaktadır.

Online alışveriş konusunda bütün ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayan insanların yanı sıra, bu şekilde alışverişe güvenemediği, kişisel bilgilerini ve kart bilgilerini vermekten çekindikleri için pek çok kişi online alışverişten uzak durmayı tercih etmektedir.

[renkbox baslik="Foursquare Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/foursquare-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/foursquare-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bilinçli bir internet kullanıcısı olmak, güvenli online alışveriş yapmayı da kolay hale getirmektedir. Bu noktada güvenirliği ile öne çıkan e-ticaret sitelerini tercih etmek de, başarılı bir online alışveriş yapmayı sağlar.

İnternet Üzerinden (Online) Alışveriş Nedir?

İnternet Üzerinden (Online) Alışveriş Nedir?Günün büyük bölümünü internet başında geçiren günümüz insanları için online alışveriş kaçınılmaz için bir ihtiyaç denebilir. Genel olarak online alışveriş ele alındığında avantajları dezavantajlarından daha çok olan bir konudur. Satın alınmak istenen ürünün internet üzerinden incelenmesi, fiyat kıyaslaması yapılması ve sipariş edilip kısa sürede eline ulaşması gibi pek çok avantajı bilinçli internet kullanıcılarını online alışverişe yöneltmektedir. E-ticaret sitelerinin son yıllarda elde ettikleri gelirler de, insanların online alışverişe gösterdikleri yoğun ilgiyi açık şekilde göstermektedir.

Online Alışverişin Avantajları Nelerdir?

Online Alışverişin Avantajları Nelerdir?Pek çoğumuz zamanın günlük işlere yetmediğinden ve çabuk geçtiğinden yakınırız. Bu noktada işleri kolaylaştırıcı bazı hizmetlere ihtiyaç duyulması da kaçınılmaz oluyor. Online alışveriş tam da bu noktada kişilerin çok fazla zamana ihtiyaç duymadan alışveriş yapmalarına olanak sağlayan bir sektördür. Online alışverişin en büyük avantajları arasında sayabileceğimiz zaman kısıtlaması olmadan alışveriş yapma imkanı, internetin olduğu her yerden ve zamandan alışveriş yapmayı sağlamaktadır. Diğer yandan mağazalarda kısıtlı olan ürünleri online alışveriş sitelerinde bulabilme olanağının olması ve saat kaç olursa olsun sipariş verebilme imkanı online alışverişi cazip hale getiren detaylardır.

Online alışveriş sitelerinin müşterileri kazanmak adına yaptıkları bazı indirim ve kampanyalı ürünler de, internetten alışverişinin birebir alışverişe nazaran daha ekonomik hale gelmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda insanların kullanmadıkları ihtiyaç fazlası ürünleri oluşturdukları platformlarda satışa çıkarmaları da alıcılar için online alışveriş sınıfına girmektedir. Bu noktada güven problemi aşıldıktan sonra ve bunun için gerekli önlemleri almanın ardından, online alışveriş birçok kişi için tutku halini alabilecek düzeyde keyifli bir aktivite halini alacaktır.

Online Alışverişin Dezavantajları Nelerdir?

Online Alışverişin Dezavantajları Nelerdir?Online alışverişe yanaşmayan pek çok kişinin en önemli sıraladıkları sebeplerinden biri de, alacağı ürüne dokunmadan ve incelemeden alıyor olmasıdır. Bu alıcılar için önemli bir dezavantaj olsa da, online alışveriş sitelerinin müşterilerine sunduğu olanaklar arasında beğenilmeyen ürünün iade edilme hakkı bulunuyor. Ödeyeceği paranın bu nedenle boşa gideceğini düşünenler için bu tür dezavantajlar online alışverişin olumsuz yanları arasındadır.

Online alışveriş avantajını dezavantaja dönüştüren en önemli sorun ise, e-ticaret sitelerine karşı duyulan güvensizlik duygusudur. Ödeme yaparken kredi kartı bilgilerinin veriliyor olması ve bu konuda çıkan pek çok dolandırıcılık haberleri, insanların online alışverişe karşı mesafeli durmalarına neden olmaktadır. Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Diğer bir dezavantaj ise, ürünü sipariş vermenin ardından alışveriş sitesinin kargo yapmasını ve kargoda geçen süreyi beklemek, sabırsız alıcılar için online alışverişin dezavantajları arasındadır. Bu sebeple internetten alınacak bir ürünün kargo süresini önceden gözden geçirmek, ne kadar bekleneceği konusunda da ön fikir verecektir.

Okur Yorumları