Kolera Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kolera Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Vibrio cholerae adı verilen bir bakterinin yol açtığı kolera hastalığı; ishal ve kusma ile kendini gösteren, bağırsak enfeksiyonlarına yol açan, bulaşıcı bir hastalıktır. Çok ağır seyreden hastalıkta ölüm riski de oldukça yüksektir. Bu yazıda kolera hastalığı nedir, bu hastalığa yakalanmamak için nasıl önlemler alınmalıdır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Yasemin Saygın

İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış bulaşıcı hastalıklardan biri olan kolera, Vibrio cholerae adı verilen bakterilerin ince bağırsağı ele geçirmesi sonucunda oluşmaktadır. Asya ve Avrupa’da 1925 ve 1975 yılları arasında görülmeye başlamış olan bu hastalık tüm dünya genelinde yayılmaya göstermiştir. İnsandan insana bulaşan kolera hastalığı en çok ishal ve kusma ile kendini göstermektedir.

Hastalığın çıktığı yıllardan sonra içme sularından da bulaştığı görülmüştür. Kolera hastalarının vücutlarından çok miktarda su çıkışına sebebiyet vermesi, bu hastalığın ölümcül özellikte olmasına neden olmaktadır. Ayrıca kirli suların temas ettiği yiyecekler de kolera hastalığının başlıca sebepleri arasındadır.

[renkbox baslik="Tifo Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/tifo-hastaligi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/tifo-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ölümcül bir ince bağırsak hastalığı olarak nitelendirilebilen kolera hastalığında kişisel hijyene fazlasıyla dikkat etmek gerekir. İshal ve kusmanın durdurulmasına yönelik ilaçlarla tedavisi mümkün olan bu hastalık ihmal edildiğinde çok ciddi sonuçları olabilen bir sağlık sorunudur. Dışkıdan alınan örnekler neticesinde kolera hastalığının teşhisi yapılabilmektedir.

Kolera Hastalığı Nedir?

Gelişmemiş toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olan kolera, Vibrio cholerae denilen mikroorganizmaların ince bağırsak yapısında parazitlenmesi sonucunda ishal ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığının yaygın olduğu ülkelerden göç alan ülkeler kolera virüsüne karşı tehdit altında bulunmaktadır.

En önemli bulaşma unsuru arasında yer alan içme suyu, meyve ve sebzelerin yeterince yıkanmaması kesinlikle dikkat edilmesi gereken faktörler arasındadır. Dünya ve Türkiye tarihine baktığımızda çok büyük kolera salgınlarının olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde bilinen en büyük kolera salgını, Balkan Savaşları sırasında meydana gelmiştir. Bu salgında hem başka ülkelerden gelen göçmenler hem de askerler arasından, çok sayıda can kaybı yaşanmıştır.

Koleranın Nedenleri Nelerdir?

Yaz aylarında daha çok baş gösteren hastalıklardan biri olan kolera, sadece insanlarda görülme ihtimali olan bir hastalıktır. İnsan dışkısı karışmış içme suları ve kuraklık bulunan yerlerde bu hastalık daha sık görülmektedir. Bu sebeple yerleşim alanlarındaki kanalizasyon alt yapılarının sağlam olarak inşa edilmesi gerekir. Bulaştığı kişilerde ilk 6 ile 48 saat arasında kuluçka süresi bulunmaktadır.

Kuluçka dönemi sonunda aşırı sulu ishal durumu görülmektedir. İshal ve kusma ile birlikte vücuttan sıvı kaybının fazla olması bacaklarda kramp ve ani şokların meydana gelmesine neden olmaktadır. Pis sularda daha çok çoğalarak insan vücuduna bir şekilde yerleşen vibrio adı verilen bakteriler, koleranın en önemli sebebidir. Kuyu ve yüzey sularına temas edilmesi ya da içilmesi bu hastalığın vücuda hızla yayılması için yeterlidir.

Ayrıca az pişmiş ve çiğ deniz ürünlerinin sıkça tüketilmesi de bireysel olarak kolera hastalığına yakalanma ihtimalini yükseltmektedir. Kolera salgınlarının ve vakalarının yaygın olduğu toplumlarda sebze ve meyveleri çiğ olarak tüketmek ve yeterince yıkamadan yemek koleranın bulaşması için yeterli sebeplerden biridir.

Koleranın Belirtileri Nelerdir?

Kolera hastası olan kişilerde görülen ilk belirti şiddetli ishaldir. İshale kusma da eşlik ettiğinde doktorların koleradan şüphelenme ihtimalleri artmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan dışkı testleri sonucunda tespit edilmesi mümkün olan ince bağırsak parazitleri, zamanında ve doğru müdahale edildiği takdirde vücuttan atılabilecektir. Kolera hastalığını işaret eden diğer belirtiler arasında; hastada morarma, karnın içe dönük hali, gözlerin içe çökmesi, ses kısıklığı, nabzın çok hızlı atması ve ağızda kuruluk gibi durumlar gözlenir. Ortalama 2 ila 7 gün arasında süren hastalık tansiyon düşüklüğü, solunum yetersizliği ve inleme gibi durumlara da neden olmaktadır.

Koleradan Korunma Yolları Nelerdir?

İçme suyu ve yeterince yıkanmamış besinler aracılığı ile bulaşma olasılığı bulunan kolera, bağırsak enfeksiyonları arasında en tehlikeli özellikte olanıdır. İçme suyu olarak çeşme suyunu tercih edenlerin mutlaka kaynatarak kullanmaları önerilmektedir. Özellikle küçük çocuklara verilen içme suyunu kaynatmadan vermek oldukça risklidir. Bunun yanında meyve ve sebzeler yenmeden önce mutlaka iyice yıkanmalıdır.

Bunun için su dolu bir kabın içerisine, bir bardak sirke ekleyip, meyveleri bir saat kadar bekletebilirsiniz. Sinek ve hamamböceklerinin de etkili olduğu bu hastalıktan korunmak için bu tür haşerat ile de tam mücadele edilmesi gerekmektedir. Kolera salgını bulunan toplumların bulaşma ihtimaline karşın, toplumdan olabildiğince izole şeklinde yaşamaya dikkat etmeleri gerekir.

Kolera hastalığından tamamen korunmak ve bulaşma ihtimalini en aza indirmek isteyenler için bu hastalığın aşısı bulunmaktadır. Ancak koruyuculuk oranı düşük olmasından dolayı düzenli uygulanan bir aşı özelliğinde değildir ve etkili olduğu süre yaklaşık 4 aydır.

Kolera Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavisi bulunan ve uygun koşullarda bir-iki haftada iyileşme görülmesi mümkün olan kolera hastalığında başlıca tedavi şekli ishali durdurmaya yönelik ilaçlardır. Hastada aşırı ishal görülmesi durumunda sıvı kaybetme oranı yüksek olacağı için bir an önce ishalin durdurulması bu hastalığın tedavisindeki en önemli aşamadır.

Ayrıca kaybedilen sıvının vücuda tekrardan kazandırılması için hastanın bol sıvı tüketmesi, vitamin ve minerallerden zengin besinlerle beslenmesi iyileşme sürecini hızlandıracak formüllerdir. İyi bir bakım ile tedavisi çok kolay olan kolera hastalığında, eğer tedaviye geç kalınır veya gereken önem verilmezse, hasta aşırı sıvı kaybından hayatından olabilir.

[renkbox baslik="Verem (Tüberküloz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/verem-tuberkuloz-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/verem-hastaligi-hakkinda-bilgi.jpeg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kolera teşhisi sonrasında hasta ve yakınlarının hijyen dahilinde doktorun verdiği önerilere dikkat etmeleri bu hastalığın iyileşmesindeki en önemli noktalardan biridir. Aksi halde ince bağırsaktaki bakterilerin hijyen konusundaki dikkatsizlik nedeniyle tekrarlaması ishalin geç tedavi edilmesine ve vücudun aşırı derecede susuz kalmasına neden olacaktır. Bu sebeple doktorun verdiği ilaçların yanı sıra içme suyunun kalitesine ve gıdaların yeterince yıkanmasına dikkat edilmelidir.

Kolera özellikle gelişmemiş, açlık ve susuzluk gibi sıkıntıların yaşandığı toplumlarda görülen bir hastalıktır. Ölümcül seyreden kolera en çok dışkının karıştığı içme sularıyla bulaşmaktadır.
Daha önce hiç kolera hastası birine rastladınız mı?
Tarihte görülen kolera salgınlarını biliyor musunuz?
Kolera türü hastalıklardan korunmak için gereken hijyeni nasıl sağlıyorsunuz?
Meyve ve sebzelerinizi mikroplardan arındırmak için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Kolera hastalığını daha önce birkaç yerden duymuştum. Biraz araştırmak istedim. Gerçekten ne kadar riskli bir hastalıkmış. Rabbim şifa versin olanlara. Bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Allah korusun böyle hastalıklardan, tarihte çok can kaybı olmuş bu salgınlar yüzünden.

  3. Güzel açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde koleranın ne olduğunu anlatmışsınız. Eski zamanlarda çok sık rastlanan bir hastalık idi. Şimdi önlemleri alınıyor. Teşekkürler.

  4. Şimdi payitaht izliyordum merak ettim eskiden cidden çok sancılı ölümleri varmış. Şuan erken müdahale ile ölüm oranı baya azalıyor.

  5. Kolera hastalığı oldukça önemli bir hastalıktır, zamanında çevremden bu tarz hastalıklarla karşılaşanlar oldu ve kurtulmaları gerçekten zor oldu. Bu bilgilendirici makale için çok teşekkür ederim.