Pazı (Yaban Pancarı) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pazı (Yaban Pancarı) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaban pancarı olarak da bilinen ve genellikle ıspanakla karıştırılan pazı bitkisi; besin değeri açısından oldukça zengin, Akdeniz kökenli bir sebzedir. Birçok farklı şekilde tüketilebilen pazı bitkisinin özelliklerini, nasıl kullanıldığını, faydalarını ve zararlarını sizler için bir araya getirdik.

Yasemin Saygın

Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan pazı veya yaban pancarı şekil olarak ıspanak bitkisini andırmaktadır. Çeşitli tariflerle yemeği yapılabileceği gibi pazının çiğ olarak tüketilmesi de mümkündür. Pazının faydalarından pek çok yörede sarması veya salatası yapılarak yararlanılmaktadır. Kalorisi düşük bir sebze olması nedeniyle diyetlerde sık sık kullanılması önerilen pazı, sağlık yönünden de birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler arasında değeri oldukça yüksek olan pazı, içeriğindeki antioksidan özelliği ile de kanserden koruyucu etkiye sahiptir. Sağlık bulmak için yemeği ya da salatasının tüketilebileceği gibi, haşlayıp elde edilen suyu sayesinde de daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür.

[renkbox baslik="Sinirli Ot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/sinirli-ot-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/sinir-otu-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Pazar ve marketlerde sıkça karşılaşılan bu sebzeye hak ettiği değeri vermek ve her fırsatta tüketmek insanların yararına olacaktır. Birçok besin ile uyumlu bir sebze olması nedeniyle yoğurt gibi alternatif ürünlerle karıştırarak da tüketilebilir.

Pazı (Yaban Pancarı) Nedir?

A ve C vitaminleri açısından zengin bir sebze olan pazı, Ispanakgiller familyasına ait olan bir sebzedir. Yaban pancarı ve yabancı ıspanak gibi isimlerle de bilinmektedir. Birçok toprak yapısı ile uyumlu bir sebze olması nedeniyle bahçelere nazaran dağlarda da yetişmesi mümkündür. İri yapraklı ve koyu yeşil rengi ile dikkat çekmektedir.

Pazının Özellikleri Nelerdir?

Besin değeri bakımından oldukça zengin olan pazı bitkisi veya yaban pancarı, birçok mevsimde yetiştirilmesi mümkün olan bir sebzedir. Kırsal kesimlerde yabani çeşitlerine rastlanan bu sebze, birçok kişinin önemli besin maddeleri arasındadır. Ispanak bitkisi ile yaklaşık aynı besin değerlerine sahip özellikteki pazı beta karoten ve A vitaminleri açısından yüksek değere sahiptir. Akdeniz iklimi ile uyumlu bir sebze olarak toprak konusunda çok seçici olmayan bir bitkidir. Doğada bulunan çeşitlerine göre boyları ve renkleri farklılık göstermektedir.

Pazının Faydaları Nelerdir?

Her sebze gibi kendine özgü faydaları bulunan pazı, basur (hemoroid) gibi rahatsız edici hastalıkların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Çiğ olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıcı etkisinin yanı sıra böbrek ve mesane gibi bölgelerde olan ağrıların dinmesine yardımcı olur. Baş ağrısı çekenlerin gül yağı ile pazıyı karıştırıp sürmeleri halinde baş ağrısının yok olması mümkündür. Özellikle içerdiği demir ve diğer faydalı vitaminler nedeniyle hamile kadınların sıkça pazı tüketmeleri önerilmektedir. Böylece bebeklerde oluşabilecek omurga açıklığı rahatsızlığına karşı önlem alınmış olur.

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olması, yanma ve acı gibi şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlar. Birçok deri hastalığının iyileşmesinde etkilidir ve yanık gibi durumların iyileşmesi için de kullanılması önerilir. Sindirim sistemi dostu bir sebze olarak, bilhassa kolon kanserine karşı üst düzey koruyucu etkiye sahiptir. Yorgunluk ve halsizlik ile doğal yoldan baş etmek isteyenler için pazı bitkisi birebirdir.

Kemiklerin korunup güçlenmesi konusunda oldukça etkili bir sebze olarak, sağlam diş yapısına düzenli pazı tüketerek sahip olunabilir. İlerleyen yaş nedeniyle başlayan kemik erimesi gibi sağlık sorunlarına karşı pazı ile önlem alınabilir. Şeker hastalarının tereddüt etmeden tüketebilecekleri bir sebze olarak, kan şekerini düzenleyici etkisi yüksektir. Ayrıca lif oranı yüksek bir sebze olması nedeniyle zayıflamak isteyenlerin destek alabilecekleri bir sebzedir. Faydalarından en üst düzeyde yararlanabilmek adına salatalarda çiğ olarak tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Bunlardan başka; öksürüğü keser, kan şekerini düzenler, hafızayı kuvvetlendirerek alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı korucudur, kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekleri dalak ve böbrekteki ağrıları giderir, vücutta darbelere karşı veya başka bir nedenle oluşan morarmaların geçmesine yardımcı olur. Tansiyonu dengeleyen pazının aynı zamanda iştah açıcı özelliği de vardır. Kalsiyum, magnezyum, demir mineralleri ile K vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir.

Pazı Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Yeryüzünde bulunan ve birçok amaca hizmet eden bitkilerden olan pazının, kaynatılarak elde edilen suyu saç bakımında kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan biotin maddesinden dolayı saç dökülmesi gibi ciddi sorunların önüne geçilmesinde etkilidir. Elde edilen pazı suyu aynı zamanda bal ile karıştırıldığında saç çıkması zor olan kısımlarda mucizevi şekilde saç çıkmasını sağlamaktadır. Saçlara parlaklık kazandırmak ve saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlamak için pazı suyunun faydalarından yararlanmak gerekir. Haftada birkaç kez uygulanmasında sakınca olmayan pazı suyu ile gür ve dökülmeyen saçlara sahip olmak mümkündür.

Pazı ile Yapılan Yemekler Nelerdir?

Sebze ağırlıklı beslenmek isteyenlerin baş tacı niteliğinde olan pazı, birçok şekilde değerlendirilip yemeği yapılabilen bir sebzedir. Özellikle sarması yapıldığında asma yaprağı kadar lezzeti olan bu sebze faydaları nedeniyle hamile kadınlar başta olmak üzere herkes tarafından tercih edilmelidir.

[renkbox baslik="Kereviz Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kereviz-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/kereviz-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Lezzet ve şekil bakımından ıspanağa benzemesi nedeniyle pazı ile yapılan börek çeşitleri de oldukça lezzetli olmaktadır. Sebze yemeklerinde birçok sebzenin lezzeti ile uyumlu olan bir besin olarak, kış aylarında sağlıklı ve faydalı bir çorba için mutlaka pazı da kullanılmalıdır. Sabah kahvaltılarında yumurtaya eş bir sebze arayanlar için yumurtalı pazı kavurması en lezzetli seçeneklerden biridir.

Pazının Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok çeşitte yemeği yapılarak tüketilen yaban pancarı, faydaları ile öne çıkan ve araştırıldığında herhangi bir zararı olmayan bir sebzedir. Herkesin gönül rahatlığı ile tüketmesi gereken bu sebze, sarması ve kavurması gibi tariflerle oldukça lezzetli bir yemeğe dönüşmektedir. Lezzetinin yanı sıra faydalarından da yararlanabilmek için özellikle kış aylarında sıkça pazı salatası ve yemeklerinin tüketilmesi önerilmektedir.

Kış aylarında pazarlarda ve marketlerde görebileceğiniz pazı bitkisi ıspanağa benzemektedir. Tıpkı onun gibi böreği, yemeği yapılabilir veya suyundan şifa amacıyla fayda sağlanabilir.
Ispanak ile pazıyı ayırt edebiliyor musunuz?
Pazının hangi yemeklerini yapmayı biliyorsunuz? Küçük bir tarifinizi paylaşır mısınız?
Pazının vücuttaki demir eksikliğini giderdiğini biliyor muydunuz?
 


Okur Yorumları
  1. Bunun sarmasını annem bir yapar ki parmaklarınızı yersiniz valla, ama bu kadar çok faydası oldğunu bilmiyordum, sayenizde öğrendim.