Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Marka tutkunluğu modern çağın getirdiği durumlardan biridir. Ancak bu markaları satın almak bazı bütçeleri zorlayabilir. Bunun yerine gerçeğiyle neredeyse aynı olan fakat daha düşük fiyatlarla ulaşılabilen replika ürünler çıkmıştır. Ancak bazı ürünlerin sahte olduğu hemen anlaşılırken, bazıları öyle orijinal görünür ki, alıp kullandıktan sonra farkına varırsınız. İşte biz bu yazıda, bir ürünün replika olduğunu anlamanızı sağlayacak bilgilere yer verdik.

Hatice Biçer

Bu yazımızda son yıllarda büyük bir talep ve hızla artan replika ürünlerden bahsedeceğiz. Replika ürün belki de birçok kişinin ilk kez duyduğu bir terim olabilir; ancak fake, imitasyon, sahte ve çakma gibi ifadeler kullanırsak sanırım herkes ne demek istediğimizi anlayacaktır.

Çünkü replika ürün için halk arasında yaygın olan söylemler genelde bunlardır. Hepimizin bildiği gibi özellikle gençlerde bir marka tutkunluğudur gidiyor.

[renkbox baslik="Ayıplı Mal Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Ayıplı Mal Nereye Şikayet Edilir?" link="https://bilgihanem.com/ayipli-mal-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/ayipli-mal-nedir-nereye-sikayet-edilir.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Genellikle okul çağında olan veya ergenliğe yeni adım atmış gençler birbirleriyle yarışır gibi, marka ürünler kullanıyorlar. Ailelerinden illa ki kendi istedikleri markaların alınmasını istiyorlar. Ne yazık ki, bu ürünler her bütçeye hitap etmiyor. Çünkü birçoğu el yakacak kadar yüksek fiyatta olabiliyor. İşte burada insanların imdadına aynı görüntüyü veren, gerçeğinden ayırt edilmeyen, fakat fiyatı bir hayli uygun olan replika ürünler yetişiyor. Peki alışveriş sektörünü etkisi altına alan ve çığ gibi büyüyen bu replika ürün nedir, orijinalinden nasıl ayırt edilir?

Replika Ürün Nedir?

Replika Ürün Nedir?İnsanlar kullandıkları arabadan telefona, giydikleri pantolondan gömleğe kadar her şeyin en iyisi ve en kalitelisi olsun isterler. Bu en iyinin karşılığı ise dünyaca ünlü markalardan geçmektedir. Eğer herkesin bildiği bir markayı alıp kullanıyorsanız; bozulur mu, yıkanınca boyası akar mı gibi kaygılarınız hiç olmaz. Çünkü bir hayli para ödeyip aldığınız ürünün kalitesinden en ufak bir kuşkunuz yoktur.

Peki ya bu ürünleri alacak kadar bir bütçeniz yoksa? İşte bu durum üreticiler için yeni bir sektörün doğmasını sağladı. Replika ürün! Diğer ifadeleriyle; çakma, fake, sahte, taklit veya imitasyon ürünler. Gerçeğiyle ayırt edilemeyecek kadar benzer olan bu ürünler birçok kişi için yeni bir iş kapısı oluşturdu. E-ticaret sitelerinde, butiklerde, hatta Instagram gibi sosyal medya ortamlarında bu ürünlerin satışını görebilirsiniz.

Replika ürün kategorisine girmeyen ürün neredeyse yok. Bu demek oluyor ki her şeyin sahtesi üretilebiliyor. Replikası yapılan ürünlerin en başında ise; cep telefonları, bayan çantalar, parfümler, kozmetik ürünler, güneş gözlükleri, saatler, giyim ve ayakkabı sektörü geliyor.

Replika Ürün ile Orijinal Ürün Arasındaki Farklar Nelerdir?

Replika Ürün ile Orijinal Ürün Arasındaki Farklar Nelerdir?Eğer sürekli marka ürün kullanan biriyseniz, zaten sahte bir ürün gördüğünüzde hemen anlayacaksınızdır. Fakat bu konuda uzman değilseniz ve bir ürünü alırken, orijinal mi yoksa sahte mi diye tereddütleriniz varsa o zaman bilmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Replika ürün ile orijinal ürün arasındaki en büyük farklar şunlardır;

  • En belirgin olan ayrıntı fiyat farkıdır. Örneğin fiyatı 8.000 TL olan Chanel marka bir çantayı hiçbir yerde 200 TL'ye bulamazsınız. Eğer size bu fiyattan sunuluyorsa onun kesinlikle replika ürün olduğunu düşünmelisiniz. Unutmayın ki hiçbir orijinal ürün gerçek fiyatından onlarca kat daha aşağısına satılmaz.
  • Bilinmesi gereken ikinci detay garanti belgesidir. Orijinal ürünlerin hepsinde garanti belgesi bulunurken, sahte yani replika ürünlerde garanti belgesinin adı bile geçmez.
  • Yine garanti belgesine benzer bir durum olan servis sistemi replika ürünlerde bulunmaz. Yani cep telefonu gibi ürünler bozulduğunda servisine gönderip yapılmasını isteyebilirsiniz. Hatta müşterilerinin mağdur olmasını istemeyen birçok firma, bu tamir süresi içerisinde yedek bir telefon bile verebilir. Fakat replika ürünlerde böyle bir hizmet söz konusu değildir.
  • Orijinal markalar, üründen kaynaklanan bir sorunda iade edilebilirken; replika ürünlerin iadesi yapılamaz.
  • Orijinal ürünler, replika ürün ile karşılaştırıldığında daha ağır gelir. Yine eğer o markanın orijinal hallerini bilen biriyseniz, aradaki renk farkı da hemen dikkatinizi çekecektir.

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?

Replika Ürün Nasıl Anlaşılır?Yukarıda replika ürün ile orijinal ürün arasındaki farkları ayrıntısıyla sıraladık. Eğer bu bilgileri bilerek alışveriş yaparsanız, zaten size sunulan ürünün orijinalliğini hemen anlayabilirsiniz. Diyelim ki gerçekten orijinal bir ürün olduğuna inandınız ve alıp kullanmaya başladınız. Örneğin aldığınız pantolon gerçek kalitede değilse, her yıkandığında rengi solacaktır. Diğer örneği de replikası en çok yapılan bayan çantalarından verelim. Replika bir çanta kullanıyorsanız, bir süre sonra derisinde çatlaklar oluşmaya ve pul pul dökülmeye başlayacaktır.

Yine replika ürünlerin en yaygın olduğu güneş gözlüklerinden bahsedelim. Gerçeğiyle birebir benzerlik gösteren güneş gözlüklerini, orijinalinden ayırmak gerçekten çok zor. Ancak sahte bir ürün almışsanız, özellikle güneşin en etkili olduğu yaz sıcaklarında, gözlerinizin yorulduğunu ve sulandığını göreceksiniz. Bu da kullanılan kalitesiz camlardan kaynaklanmaktadır. Örneklerimizi bu şekilde çoğaltabiliriz elbette. Dikkat ettiyseniz hepsinin ortak yanı kullanılan malzemelerin kalitesi. Sahte olduğunu anlamadan aldığınız bir ürünü kullandıkça, onun gerçek olmadığını anlayacaksınız. Ancak alışveriş esnasında replika ürün olduğunu, ilk bakışta nasıl anlarım diye soranların bilmesi gereken en basit bilgiler şunlardır;

  • Birincisi; replika ürünler orijinal ürünlere kıyasla çok çok düşük fiyatlardan satılırlar.
  • İkincisi; replika ürünler orijinal ürünlerin verdiği garanti belgesi, servis hizmeti gibi özellikleri bulundurmazlar.
  • Üçüncüsü; replika ürünler ile orijinal ürünler arasında ağırlık farkı bulunur.
Okur Yorumları
    1. Kamil Bey, bahsettiğiniz siteye baktım uyuşmayan bir tarafı yok. Orada sadece teknolojik aletler ele alınmış dolayısıyla yazılım ve marka gibi terimlerden bahsetmiş. Bizim yazımız ise genel ürünler üzerine. Garanti belgesi, servis sistemi vs. gibi konular da aynı zaten.