SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? (Arama Motoru Optimizasyonu)

Bilgihanem okurlarına özel olarak hazırladığımız bu dosyada; seo nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap bulabileceğiniz gibi, arama motorlarının mantalitesi ve çalışma prensipleri hakkında da bilgi edineceksiniz.

Selim Ateş

Şüphesiz web üzerindeki en kaliteli hit arama motorlarında alakalı kelimelerden alınan hittir. Eğer belirli kelimelerde arama yapan kişilerin sitenizi ziyaret etmesini istiyorsanız bunun iki yolu bulunmaktadır. Biri SEO diğeri SEM. Search Engineering Marketing'in kısaltması olan SEM; arama motorları reklamcılığı anlamına gelmektedir. Search Engineering Optimization'ın kısaltması olan SEO ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte ve bizim asıl konumuzu teşkil etmektedir.

Kişiler tarafından yapılan aramalara karşı arama motorları tarafından sunulan sonuçlar, belirli bir algoritma ve sistem üzerinden sıralanmaktadır. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google'yi baz alalım. Google üzerinde yaptığımız bir aramada karşımıza çıkan sonuçlar bir sistem dahilinde sunulmaktadır. Dünyanın en kompleks kod yapılarından birine sahip olan Google, her arama için web sitelerinin 100'lerce kriterini gözden geçirmekte ve insanlara en faydalı bilgiyi, en hızlı şekilde ulaştırmaya gayret etmektedir.

[renkbox baslik="Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/twitter-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/twitter-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yıllardır periyodik güncellemelerle sürekli gelişen  Google algoritması her zaman webmasterların ilgi alanı olmuştur ve olmaya devam edecektir. Arama motorlarında belirlenmiş kelimelerde arama yapan kişilere; çalışma yapılan sitenin sonuç listesinin üst sıralarında çıkarılması için yapılan işlemlerin tamamına SEO adı verilmektedir. Bilgihanem.com için özel hazırladığımız bu dosyada tüm detayları ile SEO kavramını inceleyeceğiz ve teknik konular hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Ne Demek?

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu Ne Demek?

Başta Google olmak üzere Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorlarında istenilen kelimelerde sitenin diğer sitelere göre yukarıda çıkması için yapılan işlemlerin tamamına SEO ismi verilmektedir. İngilizcede Search Engine Optimization kelimelerin baş harflerinin birleşmesi ile oluşan bu kelimenin dilimizdeki tam karşılığı arama motoru optimizasyonudur.

SEO kimine göre bir sanat, kimine göre bir mühendislik dalıdır. Ülkemizde arama motorları arasında %90 oranında Google'nin kullanıldığını düşünürsek SEO'yu açıklarken; "web sitelerin Google'de istenilen kelimelerde yukarı sıralarda listelenmesi için yapılan çalışmalardır" desek yanlış bir ifade kullanmış olmayız.

Farklı bir yaklaşım yapmak gerekirse, bir web sitesinin arama motoru dostu yapmaktır diyebiliriz. Genel olarak sitenin ziyaretçiler tarafından daha kolay kullanılması, daha hızlı olması, arama motorları tarafından iyi şekilde indexlenmesi, web üzerindeki bilinirliğinin ve popülerliğinin artırılması, farklı internet sitelerinden reklamların yapılması ve bunun gibi birçok işlemin tamamına verilen isimdir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?SEO kavramı insanlar arama motorlarını kullandıkları süre boyunca popülerliğini koruyacaktır. Bu nedenle teknikleri ve stratejileri sürekli olarak güncellenir. Hatta SEO çalışmaları webmasterlar ile arama motoru yazılımcıları arasındaki bir savaş gibi düşünülebilir.

Bir taraf hızlı, emeksiz, zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde siteleri istenilen aramalarda yukarıya çıkarmak için çalıştıkça; diğer taraf webmasterların buldukları bu açıkları kapatmak ve sistemlerini en hızlı, kaliteli ve doğru sonuçları vermek için geliştirmektedir.

Sonuçta kazanan hep Google olurken, yıkılanlar hatalı SEO yapanlar ve Google'yi manipüle etmeye çalışanlardır. İşte bu nedenle SEO çalışmaları yapacak kişinin alanında uzman olması gerekmektedir.

SEO en yalın haliyle ikiye ayrılır. Bunlar Site İçi SEO (On Page SEO) ve Site Dışı SEO (Off Page SEO) çalışmalarıdır. Kısaca bu iki kavramı açıklamak gerekirse;

On Page SEO Nedir? Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

Google ekibinden gelen tüm açıklamalar site sahiplerinin veya web yöneticilerinin sitelerin bu kısımları ile ilgilenmeleri ve dış SEO çalışmalarını tamamen doğal olarak gelişmesini beklemek yönündedir.

Site içi SEO çalışmaları tamamen ziyaretçilere daha iyi hizmet vermeyi ve arama motorlarının sitenizi daha hızlı ve anlaşılır bir şekilde taraması gibi işlemleri içermektedir.

Görsellerinizin bulunabilir, sitenizdeki makalelerinin anlaşılır, özgün ve kaliteli olması, sitenin basit bir ara yüze sahip olması, insanların sitenizde kalma süreleri ve sitede dolanma sürelerinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, sitemap ve robtext dosyalarının oluşturulması, sitenizdeki arama motoru uyumlu link yapısı, mobil uyumluluk ve bu gibi işlemlerinin tamamına site içi seo yani on page seo çalışmaları denilmektedir.

Off Page SEO Nedir? Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Siteye dışarıdan verilen bağlantılar sayesinde sitenin istenilen aramalarda yukarı çıkması hedeflenir. Forumlar, sözlükler, bloglar, haber siteleri gibi web üzerinde yayın yapan birçok mecradan sitenize dahili bağlantılar (backlink) alarak sitenin yukarıya çıkmasını sağlarsınız.

Bu kısım tüm webmaster camiasında her zaman tartışmaya açık ve gelişen bir bölümdür. Artık Google'nin sanal hafızası var diyebiliriz. Manipülasyonları, onu kandırmak için yapılan çalışmaları çok rahat anlayabiliyor. Bu nedenle SEO çalışmaları olabildiğince doğal yapılmalı. Doğal bir link inşaası yapabilmek ise; ciddi bir tecrübe ve sistem bilgisi gerektirmektedir.

Google siteye gelen tüm bağlantıların (backlinklerin) doğal yollarla gelmesi ve eğer bir site iyi işler yaparsa ona doğal, kaliteli ve özgün bağlantılar geleceğini savunurken; web yöneticileri bunun özellikle de gelir elde edilebilecek rekabetin yüksek olduğu ticari kelimelerde imkansız olduğunu savunmaktadır.

Aslında bu noktada Google'nin tüm bu işleri para kazanmak amacıyla yaptığını unutmamak gerekir. O nedenle özellikle de ticari kelimelerde site sahiplerinin dış SEO'dan çok SEM'e yönelmesini istemesi kadar doğal bir şey olamaz.

Önceleri site dışı SEO; toplist, dizin, forum ve footer backlinklerden ibaretti. Günümüzde ise site dışı SEO çalışmaları müthiş kompleks bir yapıya bürünmüştür. Yüzden farklı backlink çeşidinin sitenin hiti ve sosyal sinyalleri ile uyumlu şekilde siteye eklenmesi gerekmektedir.

Bu işte gerçekten yorucu ve uzun zaman almaktadır. Eğer yeterli bilgi ve tecrübeye sahip kişiler tarafından yapılmazsa sonucu Google'de site adresinin ceza alması ve hiç bir arama sonuçlarında gösterilmemesidir. Bu nedenle risklidir!

SEO Ne işe Yarar?

SEO Ne işe Yarar?

Aslında saçma bir soru oldu. Ancak yine de merak edenlerin olabileceğini düşündüğüm için elimden geldiğince, basit bir şekilde anlatmaya çalışayım. İç ve dış SEO çalışmaları iyi bir şekilde yapılmış bir sitenin; başta Google olmak üzere tüm arama motorları üzerinde görünürlüğü artacaktır. Çalışma yapılan kelime öbeklerinin arama sonuçlarında daha üstte çıkacağı için siteye giren ziyaretçi sayısında artış olacaktır.

Zaten internet girişimlerinin en büyük amacı siteye hit sokmaktır. İşte SEO; bu amaca ulaşmanın en gerçek ve doğal yoludur. Eğer siteye işin uzmanları tarafından doğal bir SEO çalışması yapılırsa; site yayınlandığı süre boyunca o aramalarda üst sıralarda çıkacak ve belki de yıllarca o kelimelerden gelir elde edecektir.

Ek olarak belirli kelimelerden hit alan bir site; kaliteli içerik üretiyorsa zamanla kullanıcılar tarafından sevilecek ve okurların sosyal medya hesaplarında, forum hesaplarında ve blog hesaplarında doğal yollarla paylaşılmasına neden olacaktır. Zaten Google'nin istediği backlink yapısı da tamamen budur.

[renkbox baslik="Scorp Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?" link="https://bilgihanem.com/scorp-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/05/scorp-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar-nasil-yaratildi.png" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yani SEO bir nevi Google'den ziyaretçi kazanmak ve sitemizi istediğimiz kitlelere ulaştırmak için basamaktır. Eğer o kişiler sitemize girdikten sonra onlara onların seveceği şeyler sunabilirsek; işte o zaman gerçek bir SEO çalışması yapmış oluruz ve ömür boyu arama motorlarından gelen trafikle gelir elde edebileceğimiz bir sitemiz olur.

İnternet dünyasında çok önemli bir yeri olan ve bu sektörden gelir elde etmek isteyen herkesin hakim olması gereken bir konu olan SEO'yu detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştık. Aslında birçok tanımı olan bu terim, temel olarak arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanızı sağlayan kuralların bütünüdür. Sizler için hazırladığımız makalenin işinize yarayacağını ve gelirinizi yükseltmenize yardımcı olmasını umuyoruz.

Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO, adından da anlaşılacağı üzere arama motorlarında ilk sırada çıkmanızı sağlayacak bir sistemdir. Çok fazla detayı olan ve bir bütün halinde bilinmesi gereken bu terimi en ince ayrıntısına kadar siz değerli okurlarımızla paylaştık.
SEO kelimesini daha önce duymuş muydunuz? Yazımızı okumadan önce hakkında bildikleriniz neydi?
Yukarıdaki yazılarımızın sizin için faydalı olduğunu düşünüyor musunuz?
Bir okur olarak internet sitelerinde aradığınız en önemli özellik nedir?Okur Yorumları
  1. yine döktürmüş bilgihanem. bu ara çok ismini duyar oldum seo’nun, önüne gelende seo’cu olmuş, bilal’e anlatır gibi tane tane anlatımız için teşekkürler.

  2. Merhaba, başarılı anlatımınız için öncelikle sizlere teşekkür ederim. SEO nedir, SEO nasıl yapılır gibi konular için bu içerik oldukça yeterlidir.

  3. çok güzel içerik oluşturmuşsunuz, herkes seo hakkında birşeyler demiş ancak, ben bir sizi gördüm mantıklı anlatım olarak.

  4. Esası itibari ile bir pazarlama faaliyeti olan SEO çalışması, içeriklerinizi kullanıcılara sevdirme çabalarınızın google tarafından da takdir edileceği mantığı üzerine kurulu olarak web sitenizi google amcaya sevdirme çalışmaları bütünü diyebiliriz.

  5. Seo teknikleri pek çok yazara göre değişiyor ama önemli olan seo da süreklilik olmalı. Verdiğiniz değerli bilgileri uygulamak isterim. Benim kadar diğer okurlar da umarım yazınızdan en iyi şekilde faydalanabilir, teşekkürler