Sincaplar Hakkında Bilgi; Sincap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sincaplar Hakkında Bilgi; Sincap Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar aleminin en kemirgen canlılarından biri olan sincaplar, kendi boyları kadar uzun olan kuyrukları ile dikkat çekerler. Oldukça sempatik olan bu canlılar kış uykusuna yatmaz fakat soğuk havalarda hafif uyuşukluk hali yaşarlar.

Yasemin Saygın

Sincap, Sincapgiller yani Sciuirade familyasına dahil olan uzun kuyruklu ve kemirici yapıda bir memelidir. Sincabın yöreden yöreye değişen halk arasında farklı söylemleri bulunmaktadır. Bu söylemlerden en çok bilineni de çekelezdir. Eski Türkçede ise teyin, deyin ve değin dendiği bilinmektedir. Yabani hayvanlar arasında en sevecen türlerden olanlarıdır. Olağan dışı durumlar haricinde herhangi bir saldırıda bulunduğu veya vahşi tavırlar sergilediği görülmemektedir.

Sincapların oldukça sevimli fiziki görünümleri vardır. Üst kısımlarında kalın tüylü ve dayanıklı bir kürk taşımaktadır. Bu kürkün rengi cinslerine ve çevresel etmenlere göre değişiklik gösterse de genellikle sarıdan kızıla uzanan bir renk skalası arasında olduğunu söylemek mümkündür. Bu kısım kuyruklarına kadar uzanmakla beraber, vücutlarının alt kısmı neredeyse pürüzsüz, beyaz tüylerden oluşmaktadır.

[renkbox baslik="Ahtapotlar Hakkında Bilgi; Ahtapot Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ahtapot-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2019/02/ahtapotlar-hakkinda-bilgi-ahtapot-nedir-ozellikleri.jpg" renk="turuncumavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle sevimli görüntüleri ile dikkat çeken, kemirgen ailesinin belki de en sempatik üyeleridir. Bu sevimli görüntüye sahip olmalarının en önemli etkeni uzun ve oldukça kabarık görünen kuyruklarıdır. Güzel kuyruklarına ek olarak sincaplar, oldukça iri ve büyük göz yapısına sahip olmaları ile de dikkat çekmektedir.

Sincap Nedir?

Sincap Nedir?Bilindiği üzere ormanlar alemi, içerisinde sayısız bitki ve hayvan türü barındırmaktadır. Sincaplar ise bu hayvan türlerinden memeli kategorisinde yer alan canlılardır. Bu nedenle iç gebelik geçirmektedirler. Bir sincabın hamilelik süreci 4 ila 6 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

Normal bir doğum sonucunda bir anne sincap yaklaşık olarak 3-6 arası yavru doğurabilmektedir. Sincaplar ömürleri fazla uzun olmayan hayvanlardır. Bir sincap yaklaşık olarak 7-8 yıl yaşayabilmektedir.

Yetişkin bir sincabın boyu yaklaşık olarak 25-30 cm aralığındayken, kuyruklarının boyu 15-25 cm aralığında değişiklik göstermektedir. Sincaplar her ne kadar tüm görsellerde aklımıza kazınan halleri ile sürekli bir şeyler yiyor görünseler de şaşırtıcı derecede hafif hayvanlardır. Bir sincabın ağırlığı sadece 25-50 gram arasındadır.

Sincapların Özellikleri Nelerdir?

Sincabın Özellikleri Nelerdir?Sincaplar otobur canlılardır. Doğadaki besinleri yaşadıkları ormanlık yerlerde bulunan ağaçların yaprakları ve meyveleridir. Sincaplar çiftleşme dönemi dışında hayatlarını tek başlarına sürdürmektedirler.

Yetişkin bir sincap ortalama 5 yavru doğurduğu hamilelik sürecini hayatı boyunca defalarca tekrarlayabilmektedir. Bilinen en iyi özellikleri oldukça iyi birer tırmanıcı ve zıplayıcı olduklarıdır.

Sincaplar ormanlarda ve ağaçlarda yaşayan kemirici yapıdaki canlılardır. Ömürlerinin neredeyse tamamını ağaç üzerinde geçirmektedirler, çok iyi tırmanma ve zıplama yeteneklerine sahip olmaları ağaçlar üzerinde yeryüzüne temas etmeden ne kadar kolay seyahat edebildiklerini kanıtlar niteliktedir. Özellikle gündüz vakitlerinde her zamankinden daha hareketli ve enerjik olabilmektedirler.

Her ne kadar vahşi doğaya ait bir hayvan olsa da bilinenin aksine sincaplar eğitilebilmektedir. 3 aylıktan küçük alınarak evcilleştirilen sincaplar tıpkı hamsterlar gibi oldukça neşeli ve hareketli bir ev arkadaşı olmaya adaydır. Yaşadıkları alanın onlara sunduğu besinleri en iyi şekilde değerlendiren sincapların, yemek konusunda seçici olmadıklarını söylemek mümkündür.

Her türlü bitki tohumu, mantar, kozalak, ceviz, badem ve iğne yapraklı ağaçların dalları onlar için besin niteliğindedir. Buna ek olarak bazı küçük böcekler, salyangozlar ve kuş yavruları ile beslendikleri nadiren de olsa görülmektedir.

Kış uykusuna yatmazlar, fakat havanın çok soğuk olduğu zamanlarda birkaç gün uyuşukluk hali yaşarlar. Yeryüzündeki canlılar arasında en meraklı olanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Etrafında olan biten her şeyi öğrenme ve merak etme isteği vardır.

Bilinmesi gereken bir başka önemli özelliği ise ağaçlandırma faaliyetlerine sağladıkları desteklerdir. Daha sonra yemek için sakladıkları ceviz veya badem gibi tohumları sakladıkları yerlerde unutan bu sevimli canlılar, farkında olmadan bir ağaç dikmiş olurlar.

Unutulan bu tohumlar bir süre sonra orada kök salar ve bir ağaç fidanı olarak yaşam bulur. Bu özellikleri öyle ileri boyuttadır ki, Kayseri yöresinde her yıl ağaçlandırma faaliyetlerine destek olması amacıyla sincapların ormanlık alanlara bırakıldığı bilinmektedir.

Sincaplarda Üreme

Yılda ortalama 1-2 defa hamile kalan bu sevimli canlılar, her doğumda 2-7 arasında yavru dünyaya getirir. Fakat 40 yavru doğuran sincaplara da rastlanmıştır. Genellikle ağaçların tepe kısımlarına, köke yakın büyük ve çatallaşmış dallara veya ağaçkakanların yaptığı deliklere yuva yaparlar.

Yaptıkları yuvaların içini yosun veya otlarla doldurarak, daha yumuşak bir ortam yaratırlar. Hamilelik süreleri ortalama 40-60 gün arasındadır. Yavrularını doğurduktan sonra özenle besleyen sincaplar, yuvadan ayrılırken otlarla açık olan kısmı kapatırlar.

Bu sayede diğer canlıların yuvayı keşfederek yavrulara zarar vermesi önlenir. Sincapların yuvalarının ağzı alt tarafta olduğu için kuş yuvalarından çok kolay bir şekilde ayırt edilir.

Sincapların Yaşam Alanı

Çiftleşme dönemi dışında yalnız yaşamayı tercih eden bu canlılar, daha çok ormanlık ve ağaçlık alanlarda rastlanır. Kemirgen hayvanlar oldukları için evde beslemek için çok uygun değildir. Fakat birkaç aylıkken alınıp evcilleştirildiklerinde, çok iyi bir ev arkadaşı olurlar.

Diğer yandan evcilleştirilmeleri onların kemirgen özelliklerinin ortadan kalkacağı anlamına gelmemelidir. Çok iyi tırmanıcı olduklarını yazımızın ilk kısımlarında söylemiştik. Bu özellikleri sebebiyle ağaçların en tepe kısımlarında yaşar ve buralara yavruları için yuva yaparlar.

Ayrıca yuvalar için toprak altlarını da kullanabilmektedirler. Ağaçlara baş aşağı veya yukarı bir şekilde, çok hızlı tırmanan sincaplar daha çok sabah ve öğleden sonraki saatlerde çok aktif olurlar.

Sincaplarda Beslenme

Otobur canlılar olan sincaplar; ceviz, badem, fındık, ağaç tohumları, ağaç kabukları ve iğne yapraklı ağaçların yapraklarını yerler. Fakat bunların haricinde salyangoz, mantar, böcek ve yavru kuşları da yedikleri görülmüştür.

Saydığımız badem, fındık ve palamut gibi tohumları toprağa gömerek besin stoğu yaparlar. Az önce de belirttiğimiz gibi bazen sakladıkları bu besinleri unutarak, yeni bir bitkinin filizlenmesini sağlarlar.

Sincap Türleri Nelerdir?

Sincap Türleri Nelerdir?Sincapgiller familyası oldukça fazla sayıda üyeye sahiptir. Sincap türleri yaşadıkları bölgeye, iklime ve beslenme şekillerine göre zaman içerisinde farklılık göstermiş niteliktedir.

Sincapgiller ailesi 5 alt familyaya sonrasında ise 51 cins ve neredeyse 300'e yakın türe ayrılmaktadır. En çok bilinen sincap türleri, boz sincap, Kuzey Amerika gri sincabı, kızıl sincap, Hint sincabı ve Sibirya çizgili sincabı olarak sayılabilmektedir.

Sincaplar Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Bilgiler

Nesilleri tükenme tehlikesi olmayan hayvanlar listesinde yer almalarına rağmen bu tatlı ve sempatik canlıların ülkemizdeki sayıları giderek azalmaktadır. Yasak olması kuralı bilinmesine karşın postları için avlanırlar. İnsanların avlaması dışında ormanlarda yaşayan yırtıcı hayvanlar da bu canlıların sayılarının azalmasına sebep olmaktadır.

Türlerine göre rekabet etme ve mücadele yetenekleri farklılık gösterir. Örneğin kırmızı sincaplar, kendi ailesinden olan boz sincaplara karşı mücadele edememektedir. Bu nedenle dünyanın bazı bölgelerinde sayıları giderek azalmıştır.

Hep tırmanma özelliğinden bahsettiğimiz sincaplar aynı zamanda havada uçma yeteneğine de sahiptir. Elbette bu bir kuş gibi uzun uzadıya bir uçuş değildir. Ancak bir yerden diğer yere atlarken kollarını ve bacaklarını açarak, adeta bir kuş havasına girerler.

Bu özellikleri öyle gelişmiştir ki 4 metre mesafedeki bir ağaç dalına bile rahatlıkla atlayabilirler. Bu geçiş esnasında kol ve bacaklarını çok etkin bir şekilde kullanırken, kuyruklarıyla da dengeyi sağlarlar.

[renkbox baslik="Gelincikler Hakkında Bilgi; Gelincik Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/gelincikler-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/gelincik-hayvani-hakkinda-bilgi.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

9-10 metre yükseklikten aşağı atlayan bir sincap, kuyrukları yassı bir vaziyete getirerek, dört ayağının üstüne inmeyi başarır. Çok sağlam dişleri vardır. Bu nedenle de önlerine gelen her şeyi kemirmeyi başarırlar.

Sincabın Bilimsel Sınıflandırması

Sincabın Bilimsel SınıflandırmasıAlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Rodentia
Famiya: Scuridae

Sincaplar kemirgen, tırmanıcı ve oldukça sevimli canlılardır. Avlanmaları yasak olmasına rağmen postları için öldürülen bu canlıların dünya genelindeki sayılar her geçen gün düşüş göstermektedir.
Bugüne kadar bir sincabı canlı olarak görüp, inceleme fırsatınız oldu mu?
Bu hayvanların size en ilginç gelen özelliği nedir?
Sizce bir sincap ev hayvanı olarak beslenir mi?Okur Yorumları
  1. Evimin bahçesine bırakmak istiyorum, bir çift. Ağaçlık olduğu için yasam alanı olabileceğini düşünüyorum.:))

  2. Kanada dsyim. Bu sene bahceye ekgigim butun sebzeleri gelip yiyor. Dallarinida kirip atiyor. Bana hic sevimli gelmiyorlar.

  3. Çok sevimli hayvan şu sincaplar. Bilgiler için teşekkürler.